Evropa,  Místa a itineráře

Belgie v 5 dnech – země čokolády, vaflí, piva a překrásné architektury

Belgické pralinky, bohatě nazdobené vafle, více než 500 druhů piv, poctivé hranolky nebo i méně známé, ale přesto tradiční – gentské nosy. Belgie je zemí mnoha chutí, ale nejen to. Je také zemí překrásné architektury. Letenky do Bruselu navíc patří k těm nejlevnějším, které na trhu seženete, tak neváhejte a jeďte!

My jsme v Belgii strávili krásných 5 dní a navštívili jsme celkem 4 města.

CESTA DO BELGIE A PO BELGII

Jak jsem již zmínila výše, letenky do Bruselu patří celoročně k nejlevnějším letenkám z Prahy. Stačí si vyhledat preferované datum na azair.cz. Nejlevněji letenky pořídíte přes nízkonákladovky Ryanair (či Wizzair), které létají do belgického Charleroi (60 km od Bruselu). Pokud však budete chtít doletět ještě blíž, vyplatí se zakoupit lety např. přes ČSA a doletět až na Brussels Airport, kde můžete rovnou nasednout na vlak do některého z dalších belgických měst, jako jsme to udělali my s tím, že jsme si návštěvu Bruselu nechali až na úplný závěr. Let až tam trvá 90 minut.

Jízdenka Go Pass 10

K přesunům mezi jednotlivými belgickými městy jsme využívali vlak a jízdenku Go Pass 10, která se dá použít i pro více osob. Vyšlo to úplně akorát, protože nás čekalo každého 5 jízd, včetně cesty na letiště. Jízdenka nás stála 104,6 € i s příplatkem, který se platí za vlaky zajišťující spojení mezi Bruselem a letištěm. Jízdenka byla sice o 3 € dražší, než kdybychom jednotlivé jízdy kupovali samostatně, nicméně alespoň jsme již nemuseli nic kupovat a stát fronty, stačilo vždy jen vyplnit propiskou odkud a kam jedeme a bylo to :).

CENY V BELGII

Zatímco náklady na cestu do Belgie nejsou příliš vysoké, za ubytování a jídlo si zde připlatíte. Náklady nejsou sice tak vysoké jako v některých evropských severských státech, ale zajít si na jídlo do restaurace je přeci jen hlubší zásah do rozpočtu (jídla se pohybují od 25-40 €/os. bez nápojů). V některých lokalitách dokonce jen polévka vyšla na 10 €! V restauracích jsme tedy opravdu moc neposeděli, naštěstí McDonald´s byl téměř všude a v supermarketech se daly pořídit chutné sendviče nebo saláty. Vstupy na památky se však držely v rámci řekněme „evropského standardu“.

DEN PRVNÍ: ANTVERPY

Grotemarkt a kašna s utrženýma rukama

Antverpy jsou druhým největším belgickým městem, označovaným také jako město módy a designu. Rozprostírá se na severu země a řeka Šelda jej dělí na dva břehy spojené podvodním pěším tunelem z roku 1933 – tzv. tunel Sv. Anny (Sint-Annatunnel). Město se pyšní řadou přívlastků, např.:

„Jeruzalém západu“, jelikož zde žijí již od 16. století Židé a stále je zde velká židovská komunita;

„Rubensovo město“, jelikož tu žil a tvořil vlámský malíř Peter Paul Rubens, na kterého naleznete odkazy na mnoha místech po celém městě, vč. domu, kde malíř bydlel a tvořil;

„diamantové město“ pro tradici zpracování tohoto drahého nerostu a také čilého obchodu s ním, je zde totiž více než 1500 obchodů s diamanty;

Zajímavá a celkem morbidní je legenda o tom, jak město údajně získalo svůj název. Antwerpen totiž pochází z holandského spojení hand werpen neboli trhat ruce. Kdysi totiž vládl na řece Šeldě obr, který nutil lodníky odevzdávat nepřiměřeně vysoké poplatky. Jakmile mu někdo odmítl zaplatit, utrhl mu obr obě ruce a hodil je do řeky. Na obra vyzrál až jeden římský voják (údajně snad synovec samotného Julia Caesara), který uťal obrovi ruku mečem a vítězoslavně ji hodil do řeky. Tento výjev v podobě sochy můžete obdivovat na hlavním antverpském náměstí.

podle utržených rukou dostalo město svůj název

Z Bruselu dojedete do Antverp vlakem za půl hodiny.

Ubytování

Po dobré zkušenosti z Norimberka jsme využili naší zákaznické slevy a ubytovali jsme se v hotelu Leonardo. Jedna noc se snídaní nás vyšla na cca 2000 Kč. Hotel jako takový nebyl ničím výjimečný, snad jedině svou praktickou polohou: naproti vlakovému nádraží a tedy v centru města.

Co je k vidění v Antverpách?

Centrum tohoto města je poměrně malé a jeden den bohatě stačí na návštěvu všech jeho zajímavých zákoutí. Jen pozor na kalendář – v pondělí je kromě krámků v podstatě všude zavřeno!

VLAKOVÉ NÁDRAŽÍ A ZOOLOGICKÁ ZAHRADA

Vlakové nádraží v Antverpách je jedno z nejhezčích na světě, bývá přirovnáváno dokonce k paláci. Postaveno bylo v novorománském slohu. Vedle nádraží se nachází zoologická zahrada z 19. století, vstupné činí 28 €. Kousek od nádraží najdete také China town (ulice Van Wesenbekestraat) – stojí tam působivá brána, za kterou se můžete projít uličkou plnou čínských krámků a restaurací.

CENTRUM MĚSTA

Rubensův dům (Rubenshuis) funguje jako malé muzeum, které je otevřeno každý den od 10 do 17 hod (samozřejmě kromě pondělí). Vstupné je 8 €.

V samém centru města se nachází jedno z nejkrásnějších náměstí v Evropě: Grotemarkt s pěknou renesanční radnicí a cechovními domy z 16. a 17. století. Na radnici obvykle visí mnoho pestrobarevných vlajek (pokud tam ovšem neprobíhá rekonstrukce, jak tomu bylo v průběhu naší návštěvy na všech památkách ve městě…jako by nestačilo, že jsme tam byli v pondělí…).

Grotemarkt v Antverpách – údajně jedno z nejhezčích náměstí v Evropě

Za cechovními domky se hrdě vypíná 123 metrů vysoká věž gotické katedrály Panny Marie (Onze-Lieve-Vrouwkathedraal), která byla částečně dostavena v 16. století, avšak nikdy nebyla dokončena. Přesto je známou dominantou města. Otevřená je od 10 do 17 hod. Uvnitř lze obdivovat hned čtyři Rubensova díla.

Projít se můžete také po přilehlém náměstí Groenplaats s bronzovou sochou Rubense z roku 1843. Toto náměstí vám nabídne posezení především v kavárnách, kde můžete ochutnat některé z tradičních belgických piv.

Kdyby toho bylo málo, navštivte třeba nakladatelství Plantin-Moretus, které je zapsané na seznamu UNESCO. Lze si tu prohlédnout nejstarší tiskařský lis či staré rukopisy. Pro dámy může být inspirující Muzeum diamantů, blízko kterého se line i ulička plná zlatnických a šperkařských obchodů. Nakupovací nálady uspokojíte i v nákupní třídě Meir, kde najdete i „klasiku“ v podobě obchodů jako Zara, Mango, Benetton, Morgan, H&M, obchodní dům Inno aj.

ANTVERPSKÝ PŘÍSTAV

Pro prohlédnutí centra můžete zamířit směrem k přístavu (druhému největšímu v Evropě), na jehož začátku je postaven hrad Steen z 9. století. Dříve býval pevností, vězením i námořním muzeem, aktuálně (pozn. v našem případě to byl podzim 2019) je již nějakou dobu v rekonstrukci. Býval otevřen od středy do neděle od 13 do 18 hod.

Nedaleko od hradu se nachází MAS Muzeum (Museum aan de Stroom) – perla moderní architektury z roku 2011. Zajděte sem, i pokud nejste fanoušci muzeí, neboť právě tady si lze vyjet eskalátory nahoru na terasu (vstup zdarma), odkud se naskýtá 360° pohled na Antverpy.

MAS muzeum láká známou vyhlídkou na město

DEN DRUHÝ: BRUGGY

O Bruggách se často vypráví jako o jednom z nejkrásnějších měst na světě. Díky své středověké architektuře a vodním kanálům bývá označováno za „perlu Západních Flander“ či „evropské Benátky“. Tento skvost se nachází zhruba 100 km severozápadně od Bruselu a vlakem z Antverp se sem dostanete za zhruba 85 minut.

Bruggy – jedno z nejkrásnějších měst na světě

Ubytování

I zde jsme pro vyšší praktičnost naší cesty využili ubytování nacházející se hned u vlakového nádraží a zároveň v docházkové vzdálenosti od centra: hostel Ibis budget Brugge Centrum Station. Za jednu noc se snídaní jsme zaplatili v přepočtu cca 1300 Kč.

Zajímavá místa v Bruggách

Troufám si tvrdit, že aniž byste v centru cokoli navštívili, budete nadšeni již jen samotnou procházkou. Sotva se dá vylíčit slovy, jak krásné a romantické město Bruggy jsou. Většina památek je navíc umístěna v centru města, takže vše lze zvládnout i pěšky za jeden den. Otázkou je, zda se vám bude po jednom dni chtít odjíždět, nám se nechtělo :).

Příjemným vstupem do centra je krásný park Minnewaterpark rozprostírající se jen kousek od nádraží. Až jím budete procházet, dostanete se až k ženskému klášteru Begijnenhuis, který vás jistě okouzlí svou tajuplnou atmosférou. Poté již budete v samém centru města a záleží jen na vás, kam budou směřovat vaše kroky nejdříve.

NEJSTARŠÍ NEMOCNICE V EVROPĚ

Hojně fotografovaná bývá nemocnice St. John – nejstarší nemocnice v Evropě, jejíž historie sahá až do 13. století. Dnes se v ní nachází muzeum historie medicíny a poblíž ní lze nasednout na lodičky a prohlédnout si Bruggy z vodní hladiny. Míst, kde můžete na loďku nasednout, je po městě několik, přičemž běžná cena za půlhodinovou plavbu je 10 €.

Poblíž si můžete prohlédnout kostel Panny Marie (Onze-Lieve-Vrouwekerk) se 112 metry vysokou věží. Měla by být prý nejvyšší stavbou v celé Belgii.

CENTRUM MĚSTA

Na překrásném Tržním náměstí (Groote Markt) zase můžete vystoupat po 366 schodech na vrchol zvonice Belfied. Tato 83 metrů vysoká budova uvnitř skrývá zvonkohru se 47 zvony a nabízí především krásný pohled na město (vstupné je 12 €). Pozor jen na dlouhé čekání ve frontách!

sklákačka na Tržním náměstí s typickými belgickými domky

V centru blízkého náměstí Burg se pak nachází Bazilika Svaté krve (Basiliek van het Heilig Bloed), která uvnitř skrývá křišťálové lahvičky s Kristovou krví. Zajímavé je, že u nich sedí postava, která je hlídá zcela bez hnutí (mysleli jsme si, že je to socha :)). Je to jedna z nejkrásnějších a nejzvláštnějších bazilik, kterou jsme kdy viděli.

Bazilika svaté krve je uvnitř překrásná a vstup je zdarma!

Jedním z nejkouzelnějších míst je Bonifacius Bridge – krásný most, který vypadá jako středověký, ale ve skutečnosti je zhruba 100 let starý.

ČOKOLÁDA KAM SE PODÍVÁŠ!

Pro milovníky sladkého je ve městě možnost navštívit celou řadu čokoládoven (je jich zde více než 50!), např. Choco-story na Wijnzakstraat, která nabízí exkurze i s ochutnávkou za 9,5 €/os., denně od 10 do 17 hod.

Pro slanomilce může být alternativou méně tradiční Muzeum hranolek – první a jediné na světě, které sídlí v jedné z nejkrásnějších budov ve městě. Poskytne vám informace o typech brambor i jejich historii a dějinách hranolek od 18. století. Sídlí na Vlamingstraat 33 a otevřeno má od 10 do 17 hod. A pro módní příznivce je třetí variantou muzeum belgické krajky Kantcentrum na Balstraat 16, které má otevřeno od 9:30 do 17 hod.

Pro ty, kteří budou ve městě více dní, je zde ke zvážení možnost půjčit si kolo a zajet dále od centra na mlýny Kruisvest. Jedná se o čtyři mlýny, které tu zůstaly ze středověku, kdy byly postaveny kolem hradeb tehdejšího města. Říká se, že je to velice poklidná část Brugg a ne tak přelidněná, takže menší procházka či projížďka sem vám nabídne hezký odpočinek od davů.

DEN TŘETÍ: GENT

Nápad navštívit Gent, který je zhruba na půli cesty mezi Bruggy a Bruselem, se zrodil při vyhledávání vlakových spojení. Většina vlaků z Brugg totiž v Gentu stavěla na přestup. Jen ze zvědavosti jsme zadali název tohoto města do „google obrázků“ a rázem bylo jasno: sem musíme taky! A tak jsme zde strávili třetí den. Nutno říct, že to nakonec bylo místo, které ve své kráse silně konkurovalo Bruggám. Gent je město, ve kterém je údajně nejvíce historických památek z celé Belgie.

malebné centrum Gentu je návratem do středověku

Ubytování v centru vč. prohlídky s průvodcem zdarma

Ubytování jsme zde zvolili trošku více „lowcost“, protože jsme chtěli bydlet přímo v centru města s výhledy na řeku a přilehlé pamětihodnosti. Zvolili jsme proto Hostel Uppenlink a za jednu noc jsme zaplatili asi 1800 Kč. Snídaně se připlácela zvlášť, nicméně nebyla moc drahá. Jednou z dalších výhod tohoto ubytování je, že přímo odtud začínají každý den v 10 a ve 13 hodin pěší prohlídky města s průvodcem. Prohlídky probíhají v anglickém či španělském jazyce a jsou zcela zdarma. 

Doprava po Gentu

Po centru města se dá velmi snadno pohybovat pěšky. Co se týče spojení centra a vlakového nádraží Sint-Pieters, nejdůležitější tramvajovou linkou je linka č. 1. Vystoupit doporučuji na zastávce Korenmarkt. Na cesty po centru lze využít linky 4 a 22. 60 minutová jízdenka stojí 3 €, jednodenní pořídíte za 5 € – zakoupit je lze v automatu přímo na zastávce.

Zajímavá místa v Gentu

Hlavní dominantou města je 95 metrů vysoká zvonice Belfort ze 14. století, na kterou lze vystoupat a vyjet výtahem za 6 €. Nepřehlédnutelná je také katedrála sv. Bavona (Sint-Baafskathedraal) dostavená v 16. století. Vstupné do katedrály činí 4 €. Kousek dál za katedrálou se nachází pozoruhodná gotická budova, ve které podle legendy žil rytíř Gerard. Ten po sňatku vraždil své manželky, aby si mohl brát další. Přezdívalo se mu Ďábel. Není se tedy čemu divit, že je budova pojmenována jako Ďáblův hrad (Duivelsteen).

HRABĚCÍ HRAD

Pokud budete chtít navštívit opravdový mohutný hrad, zajděte na tzv. Hraběcí hrad (Het Gravensteen). Tuto mohutnou kamennou stavbu si nechala ve 12. století postavit mocná flanderská hrabata.

Hraběcí hrad (Het Gravensteen)

Uvnitř je k vidění sbírka středověkých mučicích nástrojů a hradby poskytují pěkné výhledy na město. V ceně vstupu 10 € máte také velmi upovídaného audioprůvodce. Před pevností se pak nachází Sint-Veerleplein, jedno z nejstarších náměstí Gentu, dějiště středověkých trhů i poprav obětí inkvizice.

výhledy na město z Hraběcího hradu

BYLINKOVÉ A OBILNÉ NÁBŘEŽÍ

Pro romantickou noční i denní procházku doporučuji dvě gentská nábřeží: bylinkové (Graslei) a obilné (Korenlei). Jedná se o úchvatný soubor historických domů, které jsou vystavěny v řadě různých architektonických slohů od gotiky až po baroko, známý je např. cechovní dům lodníků ozdobený nádherně propracovanými námořními výjevy.

gentská nábřeží lákají k romantickým procházkám

Opomenout nesmím ani slavné gentské kostely: kostel sv. Michaela a gotický kostel sv. Mikuláše považovaný za jednu z nejlepších církevních staveb v celých Flandrech.

BELGICKÉ PIVO ZA BOTU

Gent nabízí kromě známých gentských nosů (pozn. sladkých špiček různých barev) také pivní zážitky. Na Vrijdagmark můžete navštívit hospodu, ve které se pije obrovské pivo (1,2 l) Drink Max. V nabídce je světlé i tmavé za 10,70 €. Zádrhel tkví v tom, že je pivo prodávané ve speciální podlouhlé sklenici, za níž musíte dát obsluze svou botu. Tu vyvěsí nahoru ke stropu, aby měli jistotu, že jim s tou exkluzivní skleničkou neutečete. V případě rozbití si účtují 90 €!

DEN PÁTÝ: BRUSEL

Do hlavního města jezdí vlaky z Gentu každých pár minut a cesta trvá okolo půl hodiny. Zastávka se jmenuje Bruxelles Midi, ale setkat se lze i s označením Zuidstation/Garedu Midi. Brusel je sídlem dvou hlavních evropských institucí EU (Evropská komise a Rada EU) a také sídlem NATO, nicméně z hlediska estetického, je ve srovnání s ostatními belgickými městy, které jsme navštívili, ryze průměrný.

Královský palác je pro veřejnost přístupný pouze na státní svátek

Doprava po městě

Ani s pěším poznáváním města nelze v případě Bruselu tolik počítat, je zapotřebí využít metro, které je však velmi přehledné a zaveze vás i na od centra poměrně vzdálené Atomium. Celodenní jízdenka stojí 7,5 €.

Ubytování v hlavním městě

Průměrné město – průměrný hotel: Argus otel Brussels nás vyšel na zhruba 2300 Kč za noc se snídaní. Kousek od hotelu na kopci bylo zrovna umístěné kolo s působivým výhledem na město. Jednu jízdu jsme si vyzkoušeli při západu slunce.

Co navštívit v Bruselu?

GRAND PLACE A ČŮRAJÍCÍ PANÁČEK

Centrem města je náměstí Grand Place (Grote Mark) – krásné náměstí s gotickou radnicí z 15. století a s 96 metrů vysokou věží, na jejím vršku je umístěna socha patrona města sv. Michaela. Od roku 1998 je Grand Place na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Grand Place je na seznamu UNESCO

Jedním z nejznámějších symbolů Bruselu je soška čůrajícího chlapečka (Manneken Pis). Jde o poměrně nenápadnou a malou sošku chlapce, který možná kdysi zachránil město před dobytím. Nachází se na rohu ulic Rue de l’Etuve (Stoofstraat) a Rue des Grands Carmes (Lievevrouwbroersstraat), nedaleko Grand Place. Místo poznáte jednoduše tak, že najednou nebude možné ulicí projít, neboť zde zrovna bojuje rej turistů o nejlepší snímek.

ATOMIUM – NEJZNÁMĚJŠÍ SYMBOL MĚSTA

Druhým světově proslulým symbolem města je Atomium, zvětšený model základní buňky železa. Postaveno bylo k příležitosti výstavy EXPO, která se v Bruselu konala roku 1958. Veřejnosti bylo otevřeno až v roce 2006. Toto veledílo je 102 metrů vysoké a je tvořeno devíti koulemi spojenými dvaadvaceti chodbami. Uvnitř lze navštívit výstavní prostory a předraženou restauraci. Údajně však většina Belgičanů vnitřek k návštěvě nedoporučuje s tím, že tam stejně nic moc zajímavého není. Tento názor můžeme v podstatě potvrdit. Za 15 € dostanete totiž především hodiny čekání ve frontách, které nejsou jen venku, ale také uvnitř.

procházet se v koulích Atomia je zajímavé, ale mnoho k vidění tam není…

Atomium se nachází 7 km od centra města (stanice metra Heysel) společně s parkem Mini Europe, kde můžete obdivovat více než 300 zmenšených modelů významných evropských památek. Otevřeno mají od 10 do 18 hod. Vstupenku lze pořídit za cca 11-15 €.

DALŠÍ BRUSELSKÉ PAMÁTKY

Při delší prohlídce města lze zavítat také ke Královskému paláci (Palais Royal), který je sídlem kanceláří belgického krále a přístupný veřejnosti bývá pouze na státní svátek Belgie 21. července. Naproti přes ulici stojí Parc de Bruxelles, nádherný park s řadou soch.

bazilika Nejsvětějšího srdce za deště

Za zmínku stojí také bazilika Nejsvětějšího srdce (Koekelberg) vystavěná v působivém art deco stylu, která skýtá pěkný výhled na město (stanice metra Simonis Elisabeth). Jedná se o pátý největší kostel na světě. Dále od centra (stanice metra Schuman) je pak také Parc du Cinquantenaire s Vítězným obloukem.

KOMIKSOVÁ TRASA

Velmi známá je také komiksová trasa, která vznikla v roce 1991 z iniciativy místních bruselských úřadů ve spolupráci s Belgickým muzeem komiksu. Jejím cílem bylo upozornit na špatný stav některých domů, slepých fasád a štítů staveb v centru města. Mapu s plánkem komiksové trasy by mělo jít získat ve všech bruselských turistických centrech. Součástí trasy je rovněž Belgické muzeum komiksů (Belgian Centre for Comic Strip Art, Rue des Sables 20) a Comics Café (Place du Grand Sablon 8) s prodejní galerií, obchodem, kavárnou a restaurací, kde si hosté mohou pochutnat např. na Gastonově špízu či Obelixově burgeru.

KDO NEOCHUTNAL VAFLE, NEBYL V BELGII!

Až vám při belgickém výletu budou připadat všechny ty krásné domečky stejné a bude vám docházet energie, určitě si nezapomeňte dát krátkou pauzičku a ochutnat místní proslulé vafle s hromadou ovoce, krému a šlehačky. Cukr pak nebudete chtít ještě dlouho vidět, ale vaše vzpomínky na Belgii zůstanou navěky sladké!

Zajímá vás více? Podívejte se na video! 🙂

neodolatelná belgická pochutina…vafle :)!


Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *