Evropa,  Místa a itineráře

Romantický prodloužený víkend v Paříži

Je krásná, je impozantní, je to Eiffelovka! A vidět ji poprvé naživo je zkrátka zážitek. A nejen ji: procházky podél Seiny, piknik před Sacre Coeur, západ slunce u Vítězného oblouku nad Champs- Elysées… a to jsem ani nezmínila Louvre, Moulin Rouge, Notre Dame nebo třeba zahrady Lucemburského paláce. To vše lze stihnout i během jednoho prodlouženého víkendu!

Paříž mne nikdy příliš nelákala. Všichni se tomu divili. Ale pak přišel ten pocit, že by jaro v tomto velkoměstě mohla být přeci jen celkem romantika. A dobře jsem udělala!

LET DO PAŘÍŽE

Zpáteční letenky do Paříže stojí zpravidla kolem 3500 Kč, přičemž průměrná délka letu se pohybuje kolem 2 hodin. Nejlevněji je zakoupíte od nízkonákladovky Ryanair – je však třeba počítat s tím, že nepřistanete přímo v hlavním městě, nýbrž v 80 km vzdáleném Beauvais-Tille, ze kterého si za dopravu do hlavního města ještě výrazně připlatíte. Ušetřit pár stovek na letenkách se tedy příliš nevyplatí. Další variantou je letět na letiště Charles de Gaullle, kam létá ČSA či Travel Service. Jednoznačně nejlevnější a nejjednodušší doprava je však z malého letiště Orly, kam létá společnost Transavia. Za necelé 2€ vás tramvaj T7 odveze přímo z letiště až na stanici metra Villejuif-Louis Aragon, kde můžete pokračovat dál do centra nebo se tam i rovnou ubytovat, jako jsme to udělali my.

UBYTOVÁNÍ V HLAVNÍM MĚSTĚ

V Paříži je ubytování drahé, tím spíše, máte-li jako my zájem o hezký pokojík ideálně na metru a ještě s bohatým snídaňovým bufetem (jo, snídaně si nikdy nenecháme ochudit!). Je proto lepší držet se dále od centra, ideálně směr vaše letiště. To vše splňoval námi vybraný Ibis Orly Chevilly Tram 7, který nás na 4 noci vyšel na cca 8500 Kč.

DOPRAVA PO PAŘÍŽI

Veškeré aktuální informace k dopravě najdete zde. Po městě se nejlépe pohybuje metrem, které má 16 linek, přes 300 stanic a je otevřeno denně od 5:30 do 1 hodiny ráno (v pátek a o víkendu dokonce až do 2 hodin). Lze si zakoupit jednotlivé lístky (kolem 2€) nebo tzv. carnety po 10 ks za 14,90€ (jaro 2019). Po městě jezdí také rychlovlak RER (linky A-E), na který se kupují jízdenky v automatu před vstupem na nástupiště. Využijete jej, vyrazíte-li na výlet do Disneylandu nebo na zámek Versailles.

MĚSTSKÁ KOLA VÉLIB

Nejpříjemnějším způsobem dopravy však pro nás byla městská kola Vélib. K jejich používání je zapotřebí mít nainstalovanou aplikaci a zaplatit za den 5€ + jízdné dle doby jízdy. Vrátíte-li kolo vždy do půlhodiny, máte jízdné zdarma, jinak se platí za další půl hodinu 1€, poté 2€, 4€ atd., za elektrokolo je cena dvojnásobná. Běžná kola mají zelenou barvu, elektrokola modrou. Ve městě najdete stovky stojanů, kde si lze kolo vyměnit, někdy je to však náročné, protože mnohá kola jsou poničená. Jezdit se dá nejlépe v okrajových částech města, kde jsou široké stezky, ale projedete se příjemně i po centru, takže za nás výpůjčku kol určitě doporučujeme!

Paříží na městkém elektrokole Vélib

Paříž má tolik světově proslulých „lákadel“, že vás na prodloužený víkend bohatě zabaví. A kde začít jinde než právě u Eiffelovky?

DEN PRVNÍ: 

EIFFELOVA VĚŽ, CHAMPS-ELYSÉES A VÍTĚZNÝ OBLOUK

poprvé před Eiffelovkou

Eiffelova věž

Tuto 320m vysokou věž není zapotřebí dlouze představovat – jedná se bezpochyby o největší symbol Paříže a jednu z nejslavnějších staveb světa vůbec. Původně byla postavena pro mezinárodní výstavu, která se konala v Paříži v roce 1889 jako oslava 100. výročí revoluce, a měla být jen dočasným exponátem. Otevřeno má od 9:30 do 23 hod (v létě od 9 do 0:00 hod). Kolem věže se rozkládá Markovo pole (Champ de Mars) – park ideální na letní piknik.

pohled na věž z náměstí Trocadéro

Naším tipem je začít její prohlídku z náměstí Trocadéro, kam dojedete pohodlně metrem. Z tohoto místa nafotíte pár „typických“ fotografií a potom již jen budete pokračovat příjemnou procházkou přes řeku až k pokladnám. Určitě počítejte s dlouhými frontami, ve kterých si opravdu postojíte dohromady i několik hodin! Cena vstupného se mimo jiné odvíjí od patra, které budete mít zájem navštívit a způsob, který pro to zvolíte (schody x výtah).

V 1. patře (57 m) se nachází restaurace s panoramatickým výhledem na město. Vyhlídková plocha zde pojme až 3 tisíce návštěvníků. 2. patro (115 m) ukrývá restauraci Le Jules Verne a pojme až 1600 lidí. Za lístek pro dospělého zaplatíte 16,30 €. Do 3. patra (276 m) se dostanete pouze výtahem a vyhlídková plocha, ze které je údajně při jasném počasí vidět až do vzdálenosti 70 km, je určena pro maximálně 400 návštěvníků. Dospělí musí za tyto výhledy zaplatit 25,50€ (ceny platné na jaře 2019). Slevy mají mladí lidé do 24 let a děti.

Invalidovna

Od Eiffelovky můžete zamířit k Invalidovně (Les Invalides), objektu, který dal v roce 1670 postavit Ludvík XIV. pro veterány a raněné vysloužilce. V jejích budovách dnes sídlí vojenská muzea. Nejkrásnějším objektem je Dóm se zlatou kopulí, ve kterém je uložena Napoleonova hrobka.

Champs-Elysées a Vítězný oblouk

My jsme pokračovali směrem k řece a ještě dále: na Náměstí svornosti (Place de la Concorde), od kterého se rozebíhá slavná ulice Champs-Elysées až k Vítěznému oblouku (Arc de Triomphe), kam jsme dorazili se západem slunce. Oblouk nechal postavit Napoleon I. na počátku 19. století jako symbol válečných vítězství (u Slavkova v roce 1805), jeho dokončení se však nedožil. Oblouk je vysoký 50 m, má 284 schodů a poskytuje výhled na město. Zajímavé je, že stojí uprostřed rušného kruhového objezdu Étoile („hvězda“) a bez zaplacení vstupného se tedy příliš blízko nedostanete. Za vstup se platí 9,5 € a otevřený je od 10 až do pozdních nočních hodin.

Vítězný oblouk

DEN DRUHÝ: 

PAŘÍŽÍ NA KOLE, MONTMARTRE A SACRE COEUR

Sacre Coeur

Po městských cyklostezkách

Následující den jsme si zapůjčili zdejší kola Vélib, já elektrokolo a můj spolucestovatel klasické kolo – zjistili jsme totiž, že nám tato kombinace báječně funguje: šlapat musím tak jako tak, akorát vyjedu bez prodlev i všechny kopce a nikdo na mne nemusí čekat :). Systém půjčování (viz výše Doprava po Paříži) je velmi jednoduchý. Kolo jsme si půjčili kousek od hotelu v parku a jeli jsme cca 12 km až na Place de la Nation (zastávka metra Nation), kde jsme si dali oběd a pokračovali již metrem do Montmartre (zastávka Blanche).

Montmartre a Moulin Rouge

Montmartre bývá v průvodcích popisována jako kouzelná čtvrť plná magických míst. Najdete v ní spletité uličky, břečťanem porostlé domky i typické dřevěné okenice. Zároveň se jedná o nejstrmější čtvrť ve městě (mont znamená kopec). V 19. století to byla pouhá vesnice za Paříží plná mlýnů, která město zásobovala moukou. Na náměstí Blanche se hrdě pyšní jeden z nich – červený kabaret Moulin Rouge, další symbol Paříže. Odehrávají se zde vystoupení nejlepších umělců z celého světa. V jeho okolí se to jen hemží obchůdky s erotickým zbožím, takže cesta k dominantě této čtvrti, překrásné bazilice Sacre Coeur, byla „peprnější“, než jsme očekávali.

Moulin Rouge

Sacre Coeur

Jen těžko lze slovy vyjádřit, jak krásná je tato bazilika, která díky svému umístění vysoko na kopci poskytuje kouzelný výhled na město. Dokončena byla roku 1914 a dnes si ji můžete prohlédnout denně od 6 do 22:30 hod. Vstup je zdarma, připlácí se pouze za prohlídku kupole a krypty. Oblíbené je posezení na schodech, které k ní vedou, za pěkného počasí tu bývá „hlava na hlavě“. K bazilice vede také lanovka (ze stanice metra Anvers), která jezdí kyvadlově po trati dlouhé 36 m. My jsme lanovku objevili až při odchodu…

Sacre Coeur

Canal Saint Martin – taková „pražská náplavka“

Večer jsme zakončili procházkou po kanálu Saint Martin, který je velmi oblíbený mezi mladými lidmi. Na každém kousku zídky najdete dvojici nebo rovnou celou početnou skupinu mladých Pařížanů, kteří zde popíjejí a povídají si. Došli jsme až do Le Marais a k Centre Pompidou – národnímu centru umění a kultury, budově s velice zajímavým exteriérem. Údajně je možné kromě klasického vstupného do muzea zakoupit pouze lístek na její střechu (za 3 €) tzv. billet panorama.

Canal Saint Martin připomíná svou atmosférou pražskou náplavku

DEN TŘETÍ: 

LOUVRE A NOTRE DAME

Louvre

Třetí den jsme započali návštěvou světoznámého muzea, tedy jen návštěvou zvenku, protože uvnitř by nás to moc nebavilo :). K muzeu se dopravíte nejlépe metrem na zastávku Palais Royal–Musée du Louvre nebo na Louvre-Rivoli.

Louvre

Dovnitř vstoupíte ikonickou 20 metrů vysokou skleněnou pyramidou, která se nachází ve středu náměstí. Otevřeno mají od 9 do 18 hod a za vstupné zaplatíte kolem 12 € (dle typu vstupenky). Uvnitř se lze prý kochat až na 250 tisíci exponáty, včetně nejslavnějšího obrazu světa Mona Lisa.

před chodem do Louvru

Notre Dame a ostrovy ile de la Cite a ile Saint-Louis

Odpoledne jsme se odebrali k ostrovům ile de la Cite a ile Saint-Louis. Hlavním lákadlem je zde mohutná gotická katedrála Notre Dame, další z pařížských symbolů, známý z románu Victora Huga Chrám matky boží v Paříži. Bohužel pár dní před naším příjezdem (15. dubna 2019) došlo k požáru, při kterém byla poničena velká část její střechy. Přístup k ostrovu byl tedy zatarasen a možná byla jen procházka podél řeky s výhledem na tu spoušť a květiny, které sem přinesli místní, aby vyjádřili svou lítost. Do dnešních dní je katedrála a její okolí stále uzavřeno kvůli restauračním pracím.

katedrála Notre Dame pár dní po ničivém požáru

Podívat se ale jde po okolí univerzity Sorbonny, kde jsme si v přilehlém náměstí na chvilku odpočali u tzv. crepes – palačinek, které patří ke zdejším gurmánským zážitkům.

Lucemburský palác a přilehlé zahrady

Nedaleko od Notre Dame se rozkládají bohaté zahrady Lucemburského paláce. Najdete v nich pestrobarevné záhonky, vodní nádrže, fontánky, sochy i exotické stromy. Místo láká k odpočinku i příjemné procházce. Přímo v paláci sídlí francouzský senát. Náš třetí den byl zde u konce.

DEN ČTVRTÝ: 

Zámek Versailles nebo Disneyland?

Poslední den původně neměl být tím posledním. Tedy: tak dlouho jsme se nemohli rozhodnout, zda navštívit zámek Versailles nebo Disneyland, až jsme rozhodnutí odložili na poslední den v Paříži. A výsledek? Nejeli jsme ani do jednoho a raději si udělali další výlet na kolech a po centru města. Výlety jsme tedy odložili na příště. Co jsme si k nim ale zjistili? Čtete, třeba to využijete více než my :)…

Zámek Versailles

Zámek Versailles je národní památkou. Rozkládá se na ploše 787 hektarů a vznikl v době vrcholu královské moci ve Francii. Od dubna je otevřen denně od 9 do 18:30 hod a vstupné se pohybuje od 18 do 40 € – záleží, kolik toho chcete vidět a jaké budete mít požadavky na průvodce. Všechny informace najdete přímo na webu. K zámku se dostanete nejsnáze RER C (zastávka Versailles Rive Gauche) nebo autobusem 171, který jede z konečné linky metra Pont de Sevres. Údajně je nejlepší jet do zámku v pátek, kdy je vstup do jeho zahrad zdarma.

Disneyland

Disneyland se nachází 32 km od Paříže, avšak dostanete se tam pohodlně nadzemní dráhou RER (stanice Marne-la-Vallée Chessy/Disneyland). Jedná se o největší zábavní park ve Francii, který se skládá ze dvou parků: Disneyland Park a Walt Disney Studios. Otevřen je od 10 do 19 hod, o víkendu ještě déle. Vstupné bylo upřímně tím největším důvodem, proč jsme se tam nakonec nepodívali (ačkoli je to od mala jeden z mých snů) – je totiž opravdu vysoké. Za jeden den zaplatíte v přepočtu kolem 2 tisíc Kč. I v jednotlivých dnech jsou však různé cenové rozdíly. Nejlepší je lístky koupit předem přes internet. Na internetu se také často dočtete, že u jednotlivých atrakcí se stojí dlouhé fronty, proto se doporučuje využívat tzv. fastpasy, díky kterým víte, v kolik hodin se můžete na atrakci vrátit, abyste se frontě vyhnuli.

PAŘÍŽ – STOJÍ VÁŽNĚ ZA TO?

Než jsme jeli do Paříže, mnohokrát jsem se doslýchala, jak špinavé město to je a jak se ve skutečnosti o žádnou romantiku nejedná. Je pravda, že v některých čtvrtích se to odpadky jen hemžilo a na pohled to opravdu nebylo nic pěkného, nicméně musím říct, že pro mne toto město bylo velmi příjemným překvapením. Zdejší atmosféra na vás prostě dolehne! Žádné jahody mi nechutnaly tolik jako ty zdejší „supermarketové“, které jsme si mohli vychutnávat na lavičce s pohledem na Eiffelovku a rozkvetlé stromy :). 

Zajímá vás více? Podívejte se na video! 😉

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *