Evropa,  Místa a itineráře

Madeira-„Perla Atlantiku“

Asi jen tak nezapomenu na ten pocit štěstí, když jsme poprvé vystoupili z letištní haly, sundali z obličeje roušku a ucítili tu nádhernou vůni. Kombinace mořského vzduchu a květin – zkrátka, jaro! Vždyť jsme na „ostrově věčného jara“, a to jsme jen před pár hodinami shodili zimní bundu a čepici. Těch momentů nadšení přišlo během pobytu na ostrově více… Okamžik, kdy jsme vystoupili z auta na Pico Arieiro, osmnáct set metrů nad mořem, a viděli úchvatnou „peřinku“ z mraků. Také chvíle, kdy jsme se ještě zpola spící prodírali mezi bodláky na vyhlídku, abychom si mohli vychutnat snídani za východu slunce nad poloostrovem São Lourenco… I úžasná procházka hustým vavřínovým lesem, levádou 25 Fontes, kdy jsme si užívali, že něco takového u nás zkrátka nemáme… A takhle by šlo pokračovat dál a dál. Takový byl náš týden na Madeiře.

ÚVODNÍ INFORMACE O OSTROVĚ

Madeira je poměrně malý ostrov sopečného původu ležící uprostřed Atlantského oceánu. Málokdo ví, že je ve skutečnosti souostrovím – patří k ní ještě ostrov Porto Santo, vyhledávaný pro své krásné písčité pláže. Oba jsou přitom jen špičkou ohromné masy, která se nachází pod hladinou moře.

Terén ostrova je velmi hornatý, silnice jsou často prudké a klikaté a jízda po nich je tak velmi náročná. Ostrov je však pravým rájem pro příznivce turistiky, přičemž základem zdejší sítě turistických tras je ostrovní systém zavlažovacích kanálů zvaných levády (levadas), které vedou vodu z hor. Podél nich jsou vybudovány pěší stezky.

Co se týče počasí, Madeira leží v subtropickém pásu. Stále tu však fouká a průměrné letní teploty dosahují pouhých 22°C, v zimě příjemných 17°C. Je navíc proslulá svými mikroklimaty – počasí se rapidně mění i několikrát za den a na dvou místech vzdálených třeba jen 5 km může být zcela odlišné počasí. Pomoci si můžete aplikací Madeira Weather. Dobré je také vědět, že po celý rok je na Madeiře o hodinu méně než v ČR.

NAKUPOVÁNÍ A JÍDLO

Z Maidery si můžete jako typický suvenýr dovézt proutěné zboží, výšivky, keramiku, typické madeirské kloboučky, hudební nástroje a samozřejmě i množství klasických dárkových předmětů či pohlednic s nejznámějšími ostrovními symboly. Obchůdky se suvenýry najdete po celém ostrově u turisticky zajímavých míst. Samozřejmostí jsou nákupy v hlavním městě, kde je výběr obrovský.

Z jídel můžete ochutnat pravý madeirský medový koláč (bolo de mel), polévku caldo verde („zelený vývar“) nebo třeba populární tkaničnici (espada) – hrůzostrašně vypadající mořské stvoření, které však chutná výborně a je zcela bez kostí. Typickým dezertem je vanilkový pudink s karamelizovaným cukrem (fla/pudim).

OBLÍBENÉ SLAVNOSTI

Každoročně se v únoru (či březnu) koná v ulicích hlavního města Funchalu Karneval (Carnaval). Městem se vlní tanečníci v rytmu brazilské samby. Ještě o fous známější jsou Slavnosti květin (Festa da Flor) na přelomu dubna a května, pro které jsou typické průvody zdobené alegorickými vozy. Oblíbené bývají také Slavnosti vína či Silvestr. V posledních letech byla většina slavností zrušena kvůli covidu, ani karneval se letos (2022) nekonal.

DOPRAVA Z/NA LETIŠTĚ

Madeirské mezinárodní letiště se jmenuje Aeroporto Internacional da Madeira (Santa Catalina, Funchal). Nachází se v Santa Cruz, 22 km od Funchalu.

Nechvalně známé je svou krátkou ranvejí, která byla naštěstí roku 2000 prodloužena. Přistání na ostrově patří mezi „silné“ zážitky i proto, že se letadlo otáčí k ranveji takřka na poslední chvíli. Přistávají zde jen speciálně vycvičení piloti. Lety bývají navíc často zpožděné kvůli povětrnostním podmínkám znemožňujícím přistání, při velmi nepříznivém počasí bývají lety přesměrovány na Porto Santo či na Tenerife. Ač všechny tyto informace mohou mnohé cestovatele odradit, není zapotřebí se nijak zvlášť obávat (zvládla jsem to i já 😊).

Existuje několik možností, jak se následně dopravit do Funchalu, a to:

  • Městský autobus – stojí cca 3,35 € (www.sam.pt), lístky lze zakoupit u řidiče, asi 45–50 min;
  • Aerobus – vyjde na asi na 5 € (zpáteční 8 €), asi 40–50 min, jízdní řád zde, jezdí v intervalu 30–60 min;
  • Taxi – cena okolo 30 až 40 €, jízda trvá asi 35 min;
  • Zapůjčené auto přímo na letišti – využívá většina cestovatelů, stejně tak i my 😊.

DOPRAVA PO OSTROVĚ

Dočetla jsem se, že téměř všude se lze dopravit autobusy, které jsou levné a přesné. Využít lze společnosti SAM, Rodoeste, EACL, Horários do Funchal (ti by měli nabízet dokonce týdenní jízdenku za necelých 22 €, jednorázová stojí 1,95 €). Taxi by údajně nemělo být příliš drahé, např. cesta po Funchalu vyjde údajně kolem 5 €. Ani jednu z těchto možností jsem však nevyzkoušela, proto nemohu jasně říct, zda se na ně lze spolehnout.

My jsme si půjčili auto od společnosti Madeira Rent, již v Praze jsme si zarezervovali naše bílé SUVéčko přes vyhledávač carflexi.com. Hned na letišti jsme si auto vyzvedli a před odletem zase vrátili zpět. Za týden jsme zaplatili včetně benzínu zhruba 10 tisíc Kč. Nebyla to zrovna nejlevnější nabídka, ale sháněli jsme dost na poslední chvíli. Vše naštěstí proběhlo v pořádku. Za silné auto jsme byli rádi, při rozjíždění se do prudkých kopců jsme se na něj mohli bez problémů spolehnout.

Mezi další způsoby dopravy na ostrově lze bez pochyb zařadit také lanové dráhy. Ta nejznámější se rozprostírá přímo v hlavním městě, přičemž spojuje jeho centrum s městečkem Monte. Cesta trvá přibližně 15 min. Často bývají lanovky vedeny prudce ze strmých svahů od vyhlídky dolů na pláž a zpátky.

Zvláště v létě bývají využívány také trajekty na Porto Santo od společnosti Porto Santo Line. Trajekt vyplouvá z funchalského přístavu denně v 8 hod, zpátky se vrací až večer. Cesta k písčitým plážím je však poměrně drahá, zpáteční lístek stojí v hlavní sezóně 60 €. Plavba prý navíc může být poněkud bouřlivá.

UBYTOVÁNÍ VE FUNCHALU

Ubytování jsme byli v Enotel Magnólia, kousek pěšky od parku Santa Catarina, a tedy v dobré docházkové vzdálenosti do centra. 7 nocí s polopenzí nás vyšlo na cca 20 tisíc Kč. Hotel byl pěkný, čistý, personál sympatický a nápomocný, jídlo výborné. K snídani i večeři byl k dispozici bohatý bufet. Hotel má navíc dva bazény, z nichž jeden je vyhřívaný.

ITINERÁŘ NA TÝDEN

Náš původně doma plánovaný itinerář podléhal na místě neustálým změnám, a to zejména z důvodu nestálého počasí.

Stalo se například, že na místě, kam jsme přijeli, byla obrovská mlha, museli jsme tedy plány pozměnit a vrátit se až následující den. Vyhnout jsme se snažili také dešti, což se nakonec povedlo. Další změny vyplývaly také z toho, že některá místa nebylo možné navštívit kvůli uzavírkám silnic, na které nás navigace neupozornila. Několikrát jsme vyjeli strmé kopce úzkými uličkami kamsi vzhůru a museli se na poslední chvíli otočit a přijít na náhradní řešení.

Itinerář, který zde přikládám, je (až na jednu změnu) ten původní, a to proto že je přeci jen z hlediska přesunů nejlogičtější a za nás nejideálnější variantou, jak jednotlivá místa navštívit. Pokud byste se však setkali s tímtéž, co my, není si zapotřebí nijak výrazně zoufat. Dojezdové vzdálenosti jednotlivých míst z Funchalu nejsou dlouhé, téměř vždy si jde místa poskládat do jiné vyhovující podoby.

1. den (hl. město): přílet po 14. hodině, odpolední relaxování v bazénu a večerní procházka Funchalem;

2. den (centrální oblast): hřebenovka z Pico Arieiro (1818 m. n. m.) na Pico Ruivo (1862 m. n. m.) a zpět;

3. den (jih a západ ostrova): Câmara de Lobos, vyhlídka Cabo Girão, vodopád Cascata dos Anjos a Ponta do Sol, poté přesun na Fanal, možnost koupání v Porto Moniz a západ slunce u majáku Ponta do Pargo;

4. den (centrální oblast a severozápad ostrova): Levada do Risco, 25 Fontes (25 pramenů), městečko São Vicente a západ slunce v Miraduro da Bica da Cana;

5. den (východ ostrova a hl. město): východ slunce na Ponta de São Lourenco, odpolední prohlídka Funchalu;

6. den (východ ostrova): vyhlídka Balkóny (Balcões), vesnice Santana, Machico a západ slunce u vyhlídky se sochou Krista v Ponta do Garajau;

7. den (hl. město a okolí): Curral das Freiras, vč. vyhlídky Miradouro do Eira do Serrado, Jardim Tropical Monte Palace v Monte, Jardim Botãnico;

8. den: po snídani odlet zpět do Prahy.

Itinerář najdete ke stažení zde. Kompletní „výpisky“ před cestou (upravené po návratu) si můžete stáhnout zde. A video, poprvé natočené s dronem, si můžete vychutnat na tomto odkazu.

FUNCHAL

Funchal, hlavní město Madeiry a zároveň největší přístav, je dobrým výchozím bodem, odkud se lze vypravovat za poznáváním ostrovních krás. Většina turistů se ubytovává právě zde. Stejně tak zde žije téměř polovina obyvatel celého ostrova (cca 110 tisíc). Také většina historických budov, muzeí a památek se nachází právě ve Funchalu.

Hlavní město je tvořeno 4 základními celky, a to:

1) historickým centrem uprostřed;

2) Starým městem (Zona Velha) na východě;

3) turistickou oblastí s hotely na západě;

4) obytnými čtvrtěmi v prstenci okolo.

Centrum města

Celé centrum je možné projít pěšky během 10–15 min, společně s jeho nejbližším okolím za půlden. Pokud ale ve Funchalu bydlíte, často sem zatouláte na příjemné večerní a noční procházky, na kterých můžete ochutnat např. zdejší populární nápoj ponchu.

Hlavní třídou přímo v srdci historického centra je Avenida Arriaga. Bydlíte-li v západní části města, přijdete k ní od Svatokateřinského parku (Parque Santa Catarina) – největšího městského parku se známou budovou madeirského kasina, která v noci září všemi barvami. Součástí parku jsou zahrady, jezero a hřiště.

V samotném centru je k vidění např. Pevnost sv. Vavřince (Palácio de São Lourenço) ze 16. století, která měla chránit před nájezdy pirátů. V současné době je sídlem ministerského předsedy a vrchního vojenského velení. Nachází se na nábřeží nedaleko přístavu. Poblíž stojí socha objevitele Madeiry Joãa Gonçalvese Zarca („Prvního kapitána“) z roku 1927, dílo místního sochaře Francisca Franca.

Nejvýznamnější funchalskou památkou je na první pohled nevýrazná katedrála Sé z roku 1517. Vstup dovnitř je zdarma (otevírací doba je od pondělí do pátku od 7:15 do 18:30 hod, v sobotu mez 8–12. hod a od 16 do 19 hod, v neděli od 7:30 do12 hod a poté od 16:30 do 19 hod), bližší informace najdete zde.

Poblíž se rozprostírá ulice Rua João Tavira, dlážděná černobílými mozaikami, s množstvím obchůdků. Na jejím konci se nachází kostel Igreja de Sao João Evangelista do Colégio ze 17. století. Pěkná je také budova městské radnice v paláci z 18. století s krásným nádvořím (Cãmara Municipal).

Máte-li rádi víno, můžete navštívit Adegas de São Francisco (Blandy´s Wine Lodge) – muzeum představující historii výroby vína na Madeiře. Pro fanoušky muzeí nabízím dále Muzeum církevního umění (Museu de Arte Sacra), Museu Fotografia Vicentes (nabízí fotografie dokumentující posledních 150 let života na ostrově), Přírodovědné muzeum (Museu de História Natural) nebo patrně nejpopulárnější Muzeum CR7 (Cristiana Ronalda) pro sportovní fanoušky, které vystavuje všechny Ronaldovy trofeje. Otevřeno má od pondělí do pátku od 10 do 17 hod, více informací hledejte zde.

Populárním turistickým místem je také bez pochyb Tržnice pracujících (Mercado dos Lavradores), centrální tržiště nacházející se ve dvoupatrové budově s otevřenou střechou.

Lze zde nakoupit především ovoce a zeleninu, trhovci nabízejí ale také koření, květiny nebo suvenýry. Ceny jsou bohužel vyšponované na maximum a většinu zboží lze v obchodech pořídit za mnohem nižší ceny. Ovocem jsem byla také poměrně zklamaná – většina nevypadala vůbec čerstvě, ba naopak mi přišlo, že tam leží už delší dobu… Tržnice je otevřena až do 19 hod, v pátek o hodinu déle. V sobotu naopak zavírá už ve 14 hod a v neděli je zavřeno.

Staré město (Zona Velha)

Tato dříve chudá rybářská čtvrť nabízí dnes nábřežní promenádu, moderní stanici lanovky (do městečka Monte) a jednu z hl. madeirských atrakcí: Madeira Story Centre – muzeum v srdci města s audiovizuální a interaktivní expozicí o bližší historii ostrova. Otevřeno je denně od 9 do 19 hod, vstupné činí 5 € (více zde).

Nejznámější uličkou je zde Santa Maria, ve které místní umělci pomalovali dveře nejrůznějšími výjevy. Večer zde otevírá spousta barů.

Kromě toho se můžete zajít podívat na starou kapli Božího těla (Capela do Corpo Santo) z konce 15. stol. nebo na pevnost Fortaleza de São Tiago, která se tyčí přímo u moře a naskýtá tak krásný panoramatický pohled na město. Dnes zde sídlí Muzeum současného umění s rozsáhlými sbírkami. Její součástí je restaurace. Je zde ještě pevnost Fortaleza do Pico, a to na kopci nad historickým centrem.

Botanické zahrady v hl. městě a jeho okolí

Každý návštěvník Madeiry zpravidla navštíví alespoň jednu ze zdejších botanických zahrad. Ty neznámější jsou buď přímo ve Funchalu nebo v jeho blízkosti.

Botanická zahrada (Jardim Botãnico)

Jedná se o krásnou velkou zahradu s upravenými záhony francouzského stylu a velkolepým výhledem na město. Dostupná je pomocí Teleférico do Jardim Botanico – 1600 metrů dlouhé lanovky, která spojuje dvě nejnavštěvovanější botanické zahrady na ostrově (kromě této ještě zahradu v Monte). Cena zpátečního jízdného vyjde na 12,75 €, jednosměrné na 8,25 €. Vyjet k ní lze samozřejmě také autem přímo na strmý svah funchalské čtvrti Santa Maria Maior, asi 5 minut jízdy z historického centra. Zahrada je otevřena denně od 9 do 18 hod, vstupné činí 7,50 €. Je zde také Ptačí zahrada (Jardim dos Loiros) s pestrou směsicí tropických ptáků.

Jardim Orquídea (Fundação Josef Pregetter)

Tato šlechtitelská zahrada se pyšní téměř 50 000 exempláři rostlin. Ve městě je navíc ještě jedna zahrada zaměřená na orchideje: Quinta da Boa Vista na pozemcích obklopující nádhernou vilu starou 200 let, jedná se o farmu a zahradnictví.

Zahrady Palheiro

Zlatým hřebem madeirských zahrad by měly být právě Palheiro. Nacházejí se několik km východně od Funchalu. Otevřeny jsou denně od 9 do 17 hod. Vstupné by mělo být 10 €. Více info nabízí jejich stránky zde.

Kde se ve Funchalu vykoupat?

Plážová sezóna v Portugalsku trvá od června do září, nicméně na Madeiře, ostrově věcného jara, kdy teploty ani v létě příliš nestoupají, může být koupání věcí otužilosti a odvahy 😊. Madeira není tedy vyloženě „koupací destinace“. Spíše nežli na plážích se doporučuje svlažení v kamenných bazénech na pobřežích nebo ideálně v hotelovém bazénu.

Nicméně patrně nejoblíbenější pláží na západní straně Funchalu je Praia Formosa, černá pláž s oblázky. Poblíž historického města se nachází ještě menší pláž Praia São Tiago.

Komplexní služby v podobě převlékáren, sprch a občerstvení nabízejí vyhřívané bazénové komplexyLido (Complexo Balnear Lido, vstupné: 5,20 €, otevírací doba: od 9 do 20 hod) nebo Complexo Balnear do Punta Gorda (vstupné: 5 €, otevírací doba: od 9 do 18 hod).

OKOLÍ FUNCHALU: MONTE A CURRAL DAS FREIRAS

Monte

Městečko Monte je posazené na vrcholu kopce nad Funchalem. Je známé pro své příkré ulice, po kterých se lze spustit dolů v proutěných saních (carros de cesto). Ty byly dříve používány k dopravě nákladu z prudkého svahu.

Saně ovládají vždy dva carreiros v tradičních slamácích – roztlačují je, popostrkují nebo zastavují a brzdí pomocí speciálních bot. Jedou rychlostí až 38 km/h, což je do strmých betonových zatáček opravdu adrenalin! Cena je 30 €/2 os.

Do městečka se dostanete autem, městskou dopravou nebo pomocí lanovek:

1) Lanovka Teleféricos do Jardim Botãnico od Jardim Botãnico je vedena nad hlubokým údolím potoka João Gomes. Stojí 8,25 €. Více informací můžete najít zde.

2) Lanovka Teleférico do Funchal a její přes 3200 metrů dlouhá cesta z centra na kopec Monte překročí 560 výškových metrů. Zpáteční jízdné vyjde na 16 €, jednosměrné koupíte za 11 €. Jede cca 15 min. Více informací hledejte zde.

Nejnavštěvovanější památkou je rozhodně tropická zahrada se zámečkem Monte Palace (celým názvem Jardim do Palácio do Monte nebo Jardim Tropical Monte Palace). Nachází se přímo u vrchní stanice lanovky.

Zahrada byla založena businessmanem a mecenášem umění José Berardem. Otevřena je denně od 9:30 až 18 hod. Vstupné činí 12,5 €, což není málo, zvlášť v kombinaci s tím, jak moc jsme byli zklamaní a otrávení její návštěvou. Přišlo nám, že na ostrově jsme viděli na každém rohu daleko více květin než tady. Očekávali jsme větší pestrost, barevnost. Návštěva nás znechutila natolik, že jsme do žádné jiné zahrady už ani nešli. Každopádně více informací k návštěvě najdete opět zde.

Curral das Freiras („útočiště jeptišek“)

Tato vesnička se rozprostírá vysoko v horách asi 16 km severně od Funchalu. Zajímavostí je, že byla po většinu své existence v podstatě izolována od okolního světa (místo nepřístupné, ze všech stran obklopené horami). V 16. století sem uprchly jeptišky z kláštera Santa Clara, neboť se obávaly násilí francouzských pirátů. Vesnička je také známá produkcí třešní a jedlých kaštanů, ze kterých připravují likéry a zákusky.

My jsme navštívili známou vyhlídku nad vesnicí, která nese název Miradouro do Eira do Serrado (1 095 m. n. m.). Pro její návštěvu můžete buď podniknout výšlap Oslí stezkou (Caminho das Voltas), nebo sem přijet autem jako my. U vyhlídky je obchod se suvenýry i občerstvení.

CENTRÁLNÍ OBLAST OSTROVA

Hřebenovka po nejvyšších horách ostrova

Nejzajímavější, nejdrsnější a patrně vůbec nejkrásnější túra na Madeiře je známá hřebenovka vedoucí mezi jedněmi z nejvyšších hor na ostrově: Vede z Pico do Arieiro (1818 m. n. m., 3. nejvyšší hora) až na Pico Ruivo (Červený vrch, 1862 m. n. m., nejvyšší hora Madeiry a zároveň 3. nejvyšší hora Portugalska).

Začít lze v kterémkoli směru, nicméně snazší je rozhodně vyjít z Pico Arieiro, neboť až na vrchol této hory je možné přijet autem (parkoviště je bezplatné). Pico Ruivo je mnohem hůře přístupná a k cestě je zapotřebí přičíst ještě zhruba 1,5 hod od nejbližšího parkování.

Co se týče celkové délky hřebenovky, nejste-li domluveni, že vás někdo na druhém konci vyzvedne, je zapotřebí počítat s tím, že půjdete tou samou cestou tam i zpátky. Jen jedna z cest přitom časově zabere okolo 4 hodin.

Stezka (po značené cestě PR 1) je dlážděná, dobře značená, místy zabezpečená zábradlím. Je zde několik tunelů, ve kterých bývá velká tma a mokro – překročit některé louže suchou nohou byl opravdu výkon! Rozhodně se hodí čelovka, my jsme svítili jen telefonem. Na co je zapotřebí se také připravit, je rozhodně velká náročnost trasy, která zahrnuje cca 880 m převýšení. Laicky řečeno je to neustálé „nahoru-dolů“, nohy bolí jako čert. Já jsem se odrovnala natolik, že jsem po zbytek dovolené zcela ztratila schopnost chodit po schodech. Na jednoduchých levádách jsem pak pravidelně blokovala i ty nejpomalejší seniory, jen po rovince jsem nabírala ztracené tempo…

Jednoznačně nejsilnějším zážitkem jsou v případě přízně počasí mraky! Vytvářejí nad okolní krajinou nádhernou „peřinku“, kterou jsme si vždy přáli vidět a poprvé se nám to povedlo právě tady. Při cestě autem nahoru jsme se trochu obávali, když jsme vjížděli do mlhy, nahoře však bylo krásně slunečno. Vrcholy obou hor se nad mraky nacházejí často.

Jak na Pico Arieiro, tak 0,5 km pod vrcholem Pico Ruivo, je k dispozici občerstvení, toalety a dokonce i suvenýry. Chata u Pico Ruivo byla dokonce příjemným zastavením s výborným koláčem!

Obě hory jsou populárním místem na východ i západ slunce. My jsme zažili při návratu pouze západ slunce na Pico Arieiro.

Na Pico Ruivo je možné zavítat i samostatně, a to cestou z vesnice Achada do Teixeira (asi 1,5 hod cesta tam a 1 hod zpět). Převýšení je zhruba 375 m, cesta vede po upraveném chodníku. Na parkoviště se jezdí autem z vesnice Santana. Tato cesta je nejjednodušší, existují pochopitelně i časově a fyzicky náročnější trasy z Ilha a Boca da Encumeada.

Vyhlídka Balkóny

Jednou z nejoblíbenějších vyhlídek na Madeiře představují Balkóny (Balcões). Dostanete se k ní od Ribeiro Frío turistickou stezkou PR 11 během necelých 20 minut.

Vyhlídková plošina je zde vybudována na vysokém skalním ostrohu nad hlubokým údolím. Poblíž vyhlídky létají drobní ptáčci, kteří se stávají terčem fotografů.

Santana

Snad úplně nejznámějším místem ostrova je Santana, městečko pyšnící se pasteveckými domky (palheiros), které se staly symbolem Madeiry.

Jedná se o dvoupatrové bíle omítnuté domky ve tvaru A s červenými či modrými okenními rámy a doškovou střechou. Přímo v centru města se jich nachází jen několik, přičemž v jednom je informační centrum. Hezké je při projížďce městem pozorovat, kolik dalších (dnes již často zničených či přemalovaných) domků objevíte.

Queimadas a levada Caldeirão Verde

Dva velké a honosné domy se nacházejí také poblíž Santany v Queimadas. Domky jsou výchozím místem další oblíbené levády Caldeirão Verde.

Jde o trek s magickou krajinou po úbočí vysokých hor. Trasa nese označení PR 9. Cesta tam a zpět by měla být dlouhá okolo 5 hod – my jsme ji nešli, nezbyl nám na ni čas. V Queimadas jsme si však pochutnali na výborném dortu a horké čokoládě.

JIŽNÍ MADEIRA

Tato část ostrova navazuje na turistickou zónu ve Funchalu (na západ od něj), je však pomalejší a její pobřeží bývají liduprázdná.

Câmara de Lobos („Tulení doupě“)

Toto malebné rybářské městečko najdete 8,5 km od Funchalu. Jeho název vypovídá, že kdysi se tu vyskytovali tuleni. Kromě nich zde v roce 1950 pobýval Winston Churchill, který maloval zdejší rybářský přístav. Dnes zde najdete po něm pojmenovanou restauraci a sochu.

Známá je v centru ulička Rua São João de Deus se zajímavou formou street artu. Parkování v centru je všude zpoplatněno – na modrých čarách se platí 0,8 €/hod. Zaparkovat lze i na kopci v uličkách, kde se neplatí nic, ale musíte pak zpátky do kopce…

Cabo Girão

Jen o pár kilometrů dál můžete navštívit jednu z nejznámějších vyhlídek na ostrově: strmý mořský útes Cabo Girão, údajně jeden z nejvyšších na světě (589 m. n. m.).

Vyhlídka se skleněnou podlahou nabízí jedinečný výhled do okolí, navíc je otevřena nonstop a vstupné se zde neplatí. Bezplatné je také parkoviště u vyhlídky.

Z obou stran útesu jezdí s převýšením 400 m dvě lanovky (Ranchoa Fajãdos Padres) za 10 €.

Ponta do Sol a vodopád Cascata dos Anjos

Toto pěkné městečko můžete krátce navštívit cestou k další oblíbené atrakci: vodopádu Cascata dos Anjos, který dopadá přímo na silnici. Turisté opakovaně projíždí proudem vody, fotí se, natáčí – sami zde zkrátka rozhodně nebudete.

Calheta

Calheta, vzdálená od Funchalu asi 37 km, představuje centrum pěstování banánů na Madeiře. Známá je ale především pro svou písečnou pláž (písek je dovezený ze Sahary), což z ní činí oblíbené plážové letovisko.

ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ

Maják Ponta do Pargo

Mys Ponta do Pargo a stejnojmenná vesnička jsou nejzápadnějším bodem Madeiry. Na útesu 392 metrů nad mořem stojí nádherný bílý maják s červenou střechou z roku 1922, který je stále funkční.

Toto místo představuje jedno z nejpopulárnějších na pozorování západu slunce na Madeiře!

Leváda 25 pramenů a vodopád Risco

V západní části ostrova se navíc nacházejí dvě známé levády, a to přímo poblíž hlavního silničního tahu vpravo směr na Rabaçal. Právě tam najdete velké parkoviště (opět zdarma), odkud sestoupíte dolů až k turistické chatě Rabaçal Nature Spot Café.

Ta nejenže nabízí naprosto parádní dobroty, ale je také výchozím bodem pro návštěvu obou levád. Ty je vhodné navštívit odpoledne, kdy návštěvníků ubývá. V opačném případě se jedná o poměrně „masovou záležitost“, která rozhodně není pro každého…

Leváda 25 pramenů vede hustým vavřínovým lesem. Přímo nad cestou (značenou jako PR 6) se sklánějí prastaré stromy vytvářejíce přírodní zelené tunely.

Na konci trasy se nachází soustava 25 malých vodopádů, které padají do jezírka. Cesta k němu vede přes velké kameny.

U vodopádu si můžete kromě focení odpočinout a vydat se na cestu zpět. Po většinu času je stezka podél levády opravdu úzká, což je problém především když se zde v opačných směrech míjí hned celé skupiny návštěvníků… Místo je však překrásné a rozhodně stojí za návštěvu!

25 pramenů ujdete za zhruba 1,5 hod. Cestou zpět zamiřte na malou odbočku, která vede k vodopádu Risco (PR 6.1), jednomu z nejvyšších vodopádů na Madeiře. Tato kratičká leváda vám nezabere více než 30 minut.

SEVEROZÁPADNÍ POBŘEŽÍ

Porto Moniz

Malé městečko Porto Moniz (vzdálené z Funchalu 50–75 km) nabízí návštěvníkům atrakci tzv. lávových bazénků: řetězec přírodních jezírek, které vytvořila láva. Lázeňská koupaliště s mořskou vodou najdete přímo na rozeklaném pobřeží. Případně upravené koupaliště u hotelu Aqua Natura Madeira je otevřeno celoročně i pro veřejnost do 17 (v létě do 19) hod. Cena vstupu činí pouhé 1,50 €.

Ribeira da Janela

Fotografové jistě ocení známé skalnaté útvary v Ribeira da Janela, které ční z moře velmi blízko břehu. Nejvyšší výběžek se jmenuje Ilheus da Janela (měří přes 30 m).

Fanal

Dalším populárním místem pro fotografy je náhorní plošina Fanal, kterou vyplňují vlhké louky a vavřínový háj. Bývá zde často mlha, což napomáhá k vskutku magickým fotografiím. My přijeli za mlhou hned dvakrát. Vždy zde bylo nádherně jasno a slunečno…

São Vicente

São Vicente bylo v mnohých příručkách popisováno jako nejkrásnější městečko na Madeiře. Možná o to více jsme byli zklamáni, že zde kromě maličkého kostela není takřka vůbec nic…

Na vysokém kopci nad městem však stojí prazvláštní kostel, jakási hodinová věž bez hodin – významné poutní místo.

V blízkosti tohoto místa lze navíc navštívit vodopád Nevěstin závoj (Véu da Noiva) nebo Sopečné jeskyně a Vulkanologické centrum (Grutas e Centro do Volcanismo), otevřené denně od 10 do 19 hod.

Jeskyně vznikly působením žhavé lávy při výbuchu dnes již vyhaslé sopky. Jejich stěny jsou pokryty „lávovými kapkami“, které připomínají našlehanou čokoládovou pěnu. Vstupné je 8 € a návštěva s průvodcem zabere asi 1–1,5 hod. Více informací si lze přečíst zde.

VÝCHOD OSTROVA

Na východě ostrova můžete kromě několika dalších městeček (jako např. Santa Cruz nebo Machico – druhé plážové letovisko) navštívit také:

São Lourenco

Úzký poloostrov São Lourenco poblíž města Machico je nejvýchodnějším bodem Madeiry, což z něj dělá ideální místo na pozorování východu slunce.

Poloostrov je bičován větrem, jeho půda je vysušená, nerostou zde téměř žádné stromy. V této podivuhodné přírodní rezervaci můžete zhruba půldenní túru (v délce cca 3–4 hod a se 750 m převýšení). Ta vede až na kopec Ponta do Furado s výhledem na ostrůvek Farol s majákem z roku 1886.

Jako dřívější cíl můžete mít podobně jako my drobnou palmovou oázu ještě před kopcem. K parkování využijte Baia da Abra přímo u začátku cesty, a jak to na Madeiře bývá, opět bezplatně.

Východ slunce lze nejlépe pozorovat z vyhlídky útesu, která se nachází kousíček od začátku celé trasy. Komplikovanější je najít nenápadnou cestičku, která k ní vede, tím spíše hledáte-li brzy ráno, ještě nevyspalí, hladoví a vystrašení, že ten východ nestihnete… Snídat však na tomto místě s tak překrásným výhledem byl jeden z nejsilnějších zážitků na Madeiře (a to jsme se museli vzdát luxusní hotelové snídaně…).

Přivstáním si na východ navíc získáte možnost absolvovat minimálně první část trasy téměř sami bez davu turistů – ty potkáte otrávení až na cestě zpátky…

Ponta do Garajau

A když jsme u toho východu slunce, poradím ještě jedno místo, kam se chodí na západ. Řeč je o oblíbeném letovisku německých turistů: Garajau. Zde narazíte na neobvyklou vyhlídku se sochou Krista z roku 1927.

Tyčí se do výšky 20 m na vysokém útesu nad mořem. Je zde vybudována vyhlídková plošina a krátký chodník od parkoviště (to je samozřejmě zdarma).

PORTO SANTO

Zatoužíte-li na Madeiře po návštěvě opravdu pořádných písčitých pláží, zvažte zda nenavštívit ostrov Porto Santo. Leží 40 km od Madeiry a plují na něj pravidelné trajekty (loď vyplouvá v 8 ráno a pluje zpět v 18 hod). Jedna cesta trvá zhruba 2,5 hod. Za zpáteční lístek zaplatíte cca 50 € zpáteční lístek.

Jediným hustěji osídleným místem na ostrově je Porto Santo Town. Oblíbené je zde Muzeum Kryštofa Kolumba (Casa Museu Cristóvão Colombo) v budově z 15. století. Kolumbus se totiž oženil s vnučkou prvního guvernéra ostrova.

TÝDEN NA MADEIŘE – NA KOLIK VYJDE?

Na kolik vyjde týden na Madeiře je jako odhadovat, jaké tam budete mít počasí, každopádně mohu napsat, na kolik vyšel nás :).

  • Ubytování v hotelu s polopenzí… 20 000 Kč
  • Půjčení auta, vč. benzínu…         10 000 Kč
  • Letenky (Lufthansa)                     18 000 Kč
  • Suvenýry, svačiny…                       8 000 Kč

Dohromady jsme se tedy ve dvou lidech vyšplhali na cca 56 tisíc, tj. přibližně 28 tisíc za osobu. Ušetřit by šlo rozhodně na autě a letenkách, budete-li objednávat s dostatečným časovým předstihem. Skvělé je, že na Madeiře téměř nikde neplatíte žádné vstupy ani parkování.

draw-a-city | House illustration, House portraits, Home art

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *