Místa a itineráře

Skopelos – ostrov Mamma Mia a tyrkysového moře…

Tyrkysově zbarvené moře, borovicové lesy, malé vesničky, kouzelná zákoutí a hlavně…atmosféra muzikálu Mamma Mia na každičkém kroku – to je malý řecký ostrůvek Skopelos, který na rozdíl od svého souseda Skiathosu není stále ještě plně obsazen turisty. Zkrátka, ideální místo na poklidnou letní dovolenou!

(NEJEN) PRO FANOUŠKY MAMMA MIA

Turistický ruch se na ostrově začal rozvíjet především po roce 2007, kdy se zde natáčelo mnoho scén ze slavného muzikálu Mamma Mia! Na jedné z jeho vůbec nejkouzelnějších pláží (Kastani) zabořilo své nohy do písku hned několik známých hereckých tváří! Můžete se tak procházet po místech, kde o pár let před vámi stál třeba Pierce Brosnan nebo Meryl Streep a mnoho dalších herců, které fanoušci této hudební podívané jistě dobře znají. Téměř ve všech obchůdcích tak naleznete fotografie, magnetky, pohledy či plakáty, které se s filmem pojí. Takřka každá cestovní kancelář nabízí tzv. „Mamma Mia tour“ – fakultativní výlet po místech natáčení, v jehož průběhu se můžete nejen kochat, ale také zaposlouchat do důvěrně známých melodií. Není se proto čemu divit, že místní obyvatelé údajně velice posmutněli, když si filmaři pro natáčení druhého dílu vybrali (zřejmě z finančních důvodů) ostrůvek Vis v Chorvatsku. Ať už je to každopádně s natáčením tohoto pokračování jakkoliv, rozhodně platí, že Skopelos za návštěvu stojí! 

DOPRAVA NA SKOPELOS

Zatoužíte-li ostrůvek navštívit, budete muset prostřídat více dopravních prostředků. Na Skopelosu totiž není žádné letiště. Přímé lety z Prahy létají na již zmiňovaný sousední ostrov Skiathos, kde se následně přesedá na trajekt/loď a pluje se směr Skopelos. Doba letu je velice příjemná (na Skiathos doletíte za dvě hodiny), délka plavby se odvíjí dle místa, kam budete vaši dovolenou směřovat, ale také dle plavidla, které zvolíte. Cestovní kanceláře nejčastěji volí plavbu trajektem, která je cenově výhodná jak pro ně, tak pro jednotlivce (stojí kolem 10 euro) a na západní pobřeží ostrova (např. do městečka Glossa) dorazí za půl hodiny. Menší plavidla bývají dražší (kolem 17 euro) a plují na toto pobřeží hodinu. Rozhodnete-li se plout až do hlavního města, je cesta trajektem také hodinová.

POHYB MEZI OSTROVY

Přímo v přístavu bývají u lodní společnosti k dispozici „rozvrhy“, ze kterých lze vyčíst, v jakých časech jednotlivé lodě plují tam a zpátky (levnější spoje jsou na prospektu zakresleny modře, dražší zeleně) – většinou jde o 4 spoje za den a časy ne vždy dobře navazují na místní autobusy, proto může být výletování mezi ostrovy na vlastní pěst časově velmi náročné. (Sami jsme jednodenní výlet Skopelos – Skiathos bohužel nakonec z těchto důvodů zavrhli). Bližší informace lze dohledat např. zde.

UBYTOVÁNÍ NA OSTROVĚ

Většina turistů si k bydlení vybírá západní pobřeží ostrova (Neo Klima, Panormos, Agnontas, Stafilos apod.), případně hlavní město na druhé straně ostrova, které nese stejný název jako ostrov samotný.  Po dlouhém uvažování jsme si i my zvolili Neo Klima, které bylo vystaveno poté, co byla v 60. letech jeho „starší verze“ (Palio Klima) zničena zemětřesením. S nadsázkou můžeme mluvit o malém městečku, neboť je jedním z největších středisek na ostrově (má minimálně 2 supermarkety!). Jeho poloha nám přišla velice příhodná, neboť byla blízko od Glossy a jednu zastávku autobusem od nejkrásnější a nejslavnější pláže: Kastani. Na pláž se bylo možné dostat také pěšky (cca 40-45 min „vycházkovou chůzí“, neboť rychleji to v tom počasí ani nešlo). 🙂
Co se týče kvality ubytování, jedná se spíše o průměrné „tříhvězdy“, od kterých nelze čekat přílišný luxus. A pokud ano, je zapotřebí si výrazně připlatit. Dovolená s ubytováním, stravou a dopravou vychází v sezóně nejméně na 20 tisíc na osobu (při délce pobytu 11 dní, s all inclusive nepříliš vysoké kvality). My bydleli v hotelu Delphi, který má ve svém areálu maličký, ale hezký bazén. 

DOPRAVA PO SKOPELOSU

AUTOBUSY (VEŘEJNÁ DOPRAVA)

Na západním pobřeží jsou všechna městečka, střediska i pláže na trase autobusu, který rozváží zejména turisty. Jezdí z Glossy přes Neo Klima, Kastani, Miliu, Panormos, Agnondas a Stafilos až do hlavního města, kde končí a jede zase zpět. Intervaly se pohybují v rozpětí cca 2 hod, mezi plážemi jsou však ještě častější (cca každých 45 min). Všechny zastávky jsou označeny cedulí BUS STOP, na které jsou vypsány všechny časy, ve kterých v obou směrech autobus staví. Platí se až uvnitř – je tam člověk, který nahlas křičí názvy všech zastávek (což je skvělé – víte, kdy vystoupit) a vybírá peníze. Cena např. Neo Klima – Skopelos je 3,60 eur na osobu; Neo Klima – Kastani 1,60 apod. (ceny z léta 2018)

ZAPŮJČENÍ AUTA/ČTYŘKOLKY

V Glosse, Skopelosu i Neo Klima si lze zapůjčit auto či čtyřkolku (mají zde také kola). Cena výpůjčky za jeden den se pohybuje okolo 50 eur. Na tři dny je cena jen mírně výhodnější. Vše důležité se dá objet za 1 den, na ostatní bohatě postačuje autobus.

LOĎ

V přístavech bývá možnost vypůjčit si loď a objet si ostrov na vlastní pěst a užít si pohled z mořské hladiny. Výhodou je možnost zajet si na malé pláže bez turistů, nevýhodou je potřeba alespoň základních zkušeností a vysoká cena (cca 140 eur/den)

PLÁŽE

„Kterou pláž byste nám doporučila navštívit?“ ptali jsme se první den paní na recepci hotelu. Paní se zadívala do mapy a začala jmenovat „Kastani, Milia, Panormos…all of them, all are beautiful“ a měla pravdu, všechny jsou krásné, ale nám se přeci jen nejvíce líbila ta nám nejbližší a nejznámější: Kastani.

KASTANI

Pláž nacházející se 5 min autobusem či cca 45 min chůze od městečka Neo Klima. Právě zde se natáčelo nejvíce „mamma mia scén“, např. Lay all your love on me, při které Sofie se Skyem zpívají a tančí u malé skalky, která se nachází v pravé části pláže (a u které jsme také nejčastěji lehávali). Pláž je jedinečná nejen svou krásou, ale také skvělým plážovým barem a speciálními měkkými lehátky. Nejenže se tady krásně vykoupete, ale také se můžete i dobře najíst a napít. Dá se tady sehnat pizza, bagety, sendviče, saláty, zmrzlina, koktejly, prostě nač si jen vzpomenete. 🙂

pláž Kastani

MILIA

Sousední pláž vedle Kastani. Jedná se o dlouhou pláž, před jejímž vstupem najdete restauraci a malý bar se základním občerstvením. Právě zde sídlil v roce 2007 filmový štáb s veškerou svou aparaturou.

PANORMOS

Panormos je útulná pláž v zátoce s množstvím místních restaurací a taveren.

STAFILOS

Stafilos je malá vesnice, ve které najdete celkem dvě pláže. Cesta dolů z kopce vás zavede na místní hlavní maličkou pláž. Pokud ji celou doleva projdete přes skalku, dojdete až na vedlejší pláž Velanio, která je nudistická. Jde o jedinou nudistickou pláž na ostrově. 🙂

pláž Stafilos

HOVOLO

Jedná se o tak trochu divočejší pláž, která se rozprostírá pod útesy. Přichází se na ni od pláže v Neo Klima z levé strany. Cesta vede chvíli i mořem, které tu může být více rozbouřené. Vstup na pláž je na vlastní nebezpečí, zvláště kvůli možnosti pádu kamenů dolů z útesů na hlavy nebohých turistů – na vše upozorňují zdejší cedule psané v řečtině.

Na všech plážích je třeba počítat se dvěma věcmi: 1) jsou tu kamínky, někdy menší, jindy větší, boty do vody se vyplatí; 2) lehátka se platí a je jedno, jak dlouho je plánujete využívat, cena je 6-8 eur za dvě i se slunečníkem. 

VÝLETY NA OSTROVĚ

MAMMA MIA CHAPEL (AGIOS IOANNIS)

Známý kostelík sv. Jana na skále u malé krásné pláže, na kterou připlouvají lodě s turisty, kterým jde o jediné: spatřit místo, kde se odehrával závěr filmu – svatba a nezapomenutelná scéna, ve které Meryl Streep zazpívala (prý hned na poprvé!) na okraji útesu The Winner Takes It All

pohled na Mamma mia chapel z míst, kde zpívala Meryl Streep

Zajímavostí je, že prý herce na malé role vybírali filmaři dle nohou – musely být dostatečně silné, aby denně několikrát dokázali vyjít všechny schody až nahoru ke kostelu. Filmaři prý vzhled kostelíka značně pro své potřeby upravili, proto nevypadá identicky jako ve filmu. My jsme na místo dorazili hned dvakrát, jednou vypůjčeným autem, podruhé autobusem od CK. Kaplička se nachází na severu ostrova, jede se k ní uzoučkou silničkou po odbočce z Glossy.

TŘI BOROVICE (AMARANTOS) U AGNONDAS

Snad druhé nejvýznamnější místo pro fanoušky Mamma Mia! (Odehrával se zde piknik Sofie s jejími třemi táty.) Tři borovice rostou na malém výstupku, který je obklopený nádherným mořem. Voda je tak čistá, že vidíte z výšky ježky přilepené na skaliska. Dojdete sem do půl hodinky pěšky z autobusové zastávky v Agnondas. Odbočka je vpravo od hlavní silnice lehce do kopce a není nijak pojmenovaná (bez ukazatelů), všichni ji však znají a rádi poradí.

slavné Tři borovice

O toto místo nedávno málem přišli, neboť zde byl požár, který zničil obrovský prostor lesa. (Někomu zde vybuchla plynová bomba při pikniku. Na místě lze spatřit ohořelou motorku jednoho z hasičů, který musel při hašení skočit do vody.) Procházka těmito místy je tak zároveň smutnou památkou na to, co člověk dokáže zničit. 

SKOPELOS – HLAVNÍ MĚSTO

Jedná se o konečnou zastávku autobusu, kterým jsme se téměř každý den po pobřeží proháněli. Na prohlídku města stačí jedno odpoledne – dá se projít po přístavu, vylézt nahoru na zbytky hradeb, procházet se roztodivnými uličkami, nakupovat suvenýry a samozřejmě zajít si zde na oběd či na večeři, které bývají v místních restauracích o dost chutnější něž to, co na vás čeká na hotelu. My si výlet do hlavního města udělali hned třikrát. (Mému milému spolucestovateli totiž v nestřežený okamžik zřejmě ukradl číšník vedlejšího hotelu, kam jsme chodili na večeři, peněženku. Ocitl se tak rázem bez peněz i bez dokladů – návštěvy místní policejní stanice tak byly nevyhnutelné.)

GLOSSA

Malé městečko nedaleko našeho Neo Klima, které opět slibuje příjemné procházky a nádherné výhledy na moře. Uličky vás dovedou až úplně nahoru, kde jsme objevili príma bar s dobrými a cenově přijatelnými drinky a krásným výhledem. 

malebné uličky městečka Glossa

SKOPELOS = OSTROV VOS

Nemilým překvapením pro nás bylo přemnožení vos, kterým sám delegát naší CK říkal „zombie vosy“. Jejich specialitou je, že je jim oproti běžným vosám lhostejné ovoce – tyto vosy totiž zbožňují maso. Všechny místní restaurace (bohužel i ty hotelové) jsou zpravidla venkovní, tedy o „skvělé“ kamarády máte při stolování postaráno. Nejčastějším výjevem v restauracích jsou tak zoufalí turisté, kteří před svým talířem šermují příbory ve snaze tyto kámoše odehnat. Je to neskutečně obtěžující. Místní proti tomu bojují zapálenou kávou, kterou vám dají až pod nos. Hodně to smrdí, hodně se z toho kouří, ale na vosy to celkem funguje, i když ne vždy.

NA ČEM SI POCHUTNAT?

tradiční musaka

Na ostrově se nachází mnoho restaurací a taveren, v nichž si můžete pochutnat na místních specialitách. Nejčastěji se na menu setkáte se souvlaki (malé kousky masa grilované na špejli), musakou (mleté maso zapečené s cibulí, česnekem, lilkem a bešamelouvou omáčkou), tzatziki (v podobě předkrmu nebo omáčky), gyrosem či s nejrůznějšími druhy plodů moře. Klasikou jsou těstoviny (nejčastěji podávané s „red sauce“, někdy psanou dokonce jako „read sauce“ :D, kterou si představte jednoduše jako chuťově neoslňující rajčatovou omáčku). Příjemné je, že na spoustě míst si lze pochutnat kromě klasické nabídky také na ovocných smoothies či milkshakes. 

NA ZÁVĚR…

I pokud jste velcí nepřátelé vos a zároveň musaka není zrovna vaše nejoblíbenější jídlo, vězte, že i přesto vám tento ostrov má hodně co nabídnout! Zároveň, nejste-li zrovna plážoví povaleči, je pravdou, že za pár dní se tady můžete pěkně nudit, proto doporučuji zvážit počet dní, které se zde rozhodnete strávit.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *