Evropa,  Místa a itineráře

Za krásou severní Itálie: Comské jezero, Bergamo a Milán

Když jsem před několika lety trávila dovolenou u italského jezera Lago di Garda, věděla jsem, že na takové místo se určitě znovu vrátím. Kouzlu jeho panoramat, která jsem mohla pozorovat přímo z hotelového balkonu, jsem zcela propadla: průzračná jezerní hladina, vysoké hory a v pozadí na druhém břehu půvabné vesničky s barevnými domky…. No a pak se to stalo…dozvěděla jsem se, že existuje také Lago di Como, které je sice menší možná velikostí, ale rozhodně ne svou krásou…a bylo jasno: tam pojedeme!

Rozhodli jsme se udělat krátký výlet s následujícím programem:

  • 1. den: přílet z ČR na letiště v Bergamu a přesun vlakem na Lago di Como
  • 2. den: Lago di Como (Varenna a Bellagio)
  • 3. den: Bergamo
  • 4. den: Milán
  • 5. den: odlet z Bergama zpět do ČR

COMSKÉ JEZERO (LAGO DI COMO)

Lago di Como, krásné jezero připomínající norské fjordy, je třetí největším jezerem v Itálii. Na jeho březích se rozprostírají malebné vesničky s typickými úzkými uličkami a barevnými domky. Na slunných zahrádkách restaurací voní čerstvě upečená pizza a po promenádách se procházejí zamilované páry s lahodnou italskou zmrzlinou…

DOPRAVA VLAKEM Z BERGAMA

Nejbližší městečko, do kterého přijedete přímým spojem z hlavního vlakového nádraží (za cca 40 min), nese jméno Lecco. Vlaky jezdí každou hodinu, přičemž jednosměrná jízdenka vyjde na necelých 6 €. Z Lecca lze vlakem pokračovat dále na sever, například do tradiční rybářské vesnice Varenny (zastávka se jmenuje Varenna-Esino). Jízdní řády najdete zde: www.trenitalia.com.

DOPRAVA NA MÍSTĚ

Mezi jednotlivými vesničkami se nejsnáze pohybuje pomocí trajektu, který spojuje letoviska Cadenabbia–Varenna–Menaggio–Bellagio a jezdí zhruba každou čtvrthodinu. Cena za lístek se pohybuje okolo 5 €.

VARENNA S UBYTOVÁNÍM

Městečko Varenna patří k nejkrásnějším letoviskům na jezeře. K dlouhé procházce podél jezera láká zdejší Villa Monastero, obklopená rozsáhlými zahradami. Kdo rád fotí, pořídí zde překrásné fotografie, obzvláště při západu slunce. Za vstup se platí.

K pěšímu výletu láká zřícenina hradu Vezio (Castello di Vezio) s mohutnou věží tyčící se na skalním výběžku. Výhledy odtud za ten výšlap do kopce rozhodně stojí!

V létě se můžete vykoupat na soukromé pláži Perledo. Lago di Como patří mezi teplá alpská jezera, voda mívá okolo 25°C. Neočekávejte však jemný písek a plážovou pohodu, koupání je zde trošku divočejší, neboť do jezera se vchází přes rozhoupané dřevěné molo, na kterém se lze také opalovat. Za vstup se platí 3 €.

Vzhledem k tomu, že toto městečko bylo nejsnáze přístupné a zároveň mělo co nabídnout, rozhodli jsme se ubytovat právě zde. Strávili jsme jednu noc v Tosca House na Via Venini 156 u sympatické italské babičky. Za 120 eur/noc (cca 3100 Kč) nám ráno připravila i bohatou italskou snídani. Nejkrásnější však byly výhledy na jezero s horami: z balkónu a z koupelny přímo od záchodové mísy :). Jinak doporučuji hledat bydlení s větším časovým předstihem, nabídek za rozumnou cenu není mnoho.

BELLAGIO

Druhým letoviskem, které jsme zde navštívili, bylo Bellagio, jehož největší předností je poloha: poloostrov, ze kterého vidíte na obě strany jezera. Zde můžete podniknout romantickou procházku, prohlédnout si baziliku sv. Jakuba nebo Villu Melzi d’Eril na břehu jezera.

BERGAMO

Bergamo je malebné stotisícové městečko s bezpočtem historických památek. Často bývá však pouze krátkou zastávkou pro ty, kteří cestují do Milána nízkonákladovými společnostmi. Je zde totiž letiště, kam tyto aerolinky (např. Ryanair) létají. Dejte Bergamu alespoň den a poznáte, že si váš čas a pozornost určitě zaslouží!

CO VIDĚT V BERGAMU

Město se skládá ze dvou částí: Horní město (Cittá Alta) – historické centrum – perla, která v mnohém překonává o dost známější Milán; a Dolní město (Cittá Bassa) – moderní část města, kterou při krátké návštěvě opomenout můžete. Mezi oběma částmi fungují dvě kolejové lanové dráhy, které jezdí jako součást místní MHD v pravidelných intervalech. Ceny jízdenek v Bergamu nejsou vysoké. Za přestupní lístek na 75 minut zaplatíte 2,30 €, variantou je i celodenní jízdenka za 5 €.

Mezi nejznámější památky Horního města patří pevnost Rocca, která se rozprostírá v parku Rimembranze. Po dlouhou dobu plnila funkci vojenské obrany, později sloužila také jako vězení. Otevřena bývá od úterý do neděle do 18 hod (o víkendu až do 19 hod). Vstupné činí 5 €.

Přímo v srdci města lze obdivovat palác Palazzo della Ragione z konce 12. století, který má charakteristický balkón, jež sloužil promluvám k lidu. Turisté se zde rádi fotí na náměstí Vecchia před věží Torre del Campanone společně s fontánou Contarini.

Poblíž se nachází také bazilika Santa Maria Maggiore a kaple Colleoni, jejíž zajímavostí je sluneční kalendář, který přesně v poledne na dlažbě odhalí měsíc a den v roce. Otevřena bývá od pondělí do pátku v časech 7:30–12:30 hod a 15–18:30 hod, o víkendu od 7 do19 hod. Vstupné činí 5 €.

Krásný výhled na hory i celé město se vám naskytne od hradu San Vigilio, kam jezdí druhá z lanovek. Vstup je zde zdarma a otevřeno mají až do 21 hod. Návštěvu lze spojit i s botanickou zahradou Lorenza Roty z roku 1972, kam je též vstup zdarma.

BYDLENÍ V BERGAMU

Vzhledem k našim vlakovým přesunům jsme se ubytovali kousek od vlakové stanice v hotelu Mercure Bergamo Centro Palazzo Dolci na Via Papa Giovanni XXIII. Ubytování na 3 noci se snídaní nás vyšlo na 226 € (tj. cca 5800 Kč). Jednalo se o průměrný hotel s dobrou docházkovou vzdáleností jak k vlakové stanici, tak k lanovce do Horního města.

MILÁN

Proslulé město módy nacházející se zhruba 40 km od Bergama, mne nikdy nijak zvlášť nelákalo. Když jsme ale byli v této lokalitě, byla jeho návštěva tak trochu povinností.

DOPRAVA DO CENTRA MILÁNA

Jak jsem již zmiňovala, do Milána jezdí z Bergama přímé vlaky, a to do stanice Milano Centrale. Cesta trvá necelou hodinu a jízdenka vás vyjde na necelých 6 €. Nejlepší je zde přestoupit na žluté metro a nechat se dovézt asi 4 zastávky na Duomo, kde, jak název napovídá, stojí neznámější milánská památka: proslulý dóm.

MILÁNSKÉ PAMÁTKY

Bez šátku ani ránu a pozor na vlajky!

Není milánského turisty, který by nenavštívil Duomo monumentální dóm a hlavní symbol města stojící na náměstí Piazza del Duomo. Jedná se o 5. největší kostel na světě, jehož stavba trvala téměř 600 let. Pokud si jej budete chtít uvnitř prohlédnout, nezapomeňte na zakrytá ramena. Pokud byste na to ale (stejně jako já) zapomněli, nezoufejte, přímo u pokladny si lze zakoupit nevzhledný hadr, kterým se dostatečně zakryjete, nebo se necháte zachránit od místních obchodníků, kteří prodávají jemné šátky nejrůznějších vzorů přímo na ulici.

Kromě peripetií s koupí šátku máme z tohoto místa také jednu úsměvnou historku. Každý cestovatel něco sbírá – někdo pohledy, magnetky, jiný různé sošky, přítel zase vlajky. V každém navštíveném státě, kde spíme, si jednu takovou zakoupí. Při vstupu do dómu už měl italskou vlajku samozřejmě v batohu, který hrdě ukazoval ochrance. A v tom to začalo: „Co to je?“, ozvalo se od jednoho pracovníka ochranky. Druhý se hned přidal: „On má vlajku!“. Následovala vlna údivných pohledů jak z jejich, tak z naší strany. Nejdříve jsme se tomu trošku smáli, pak nám ale došlo, že s tak „nebezpečným předmětem“ nás do dómu rozhodně nepustí. Domluvy o tom, že ji nebudeme vůbec vyndávat, nezabraly. No a vyhoďte něco, co sbíráte, že. Ač nám to přišlo absurdní, museli jsme kooperovat a vlajku na hlavním milánském náměstí schovat tak pečlivě, aby ji kromě nás nikdo jiný nenašel. To se naštěstí povedlo.

Další zajímavá milánská místa

Kousek od dómu najdete Galerii Vittorio Emanuele II, velkolepou zastřešenou obchodní pasáž. Milán je přeci město módy a nákupů, přičemž údajně nejluxusnější obchody se nacházejí u Teatro alla Scala nebo Quadrilatero.

Dalším symbolem města je vzdálenější hrad Castello Sforzesco společně s okolními parky. Nejlepší přístup k němu je po ulici Via Dante směrem od centra. Cestou lze na této pěší zóně obdivovat paláce z 18. a 19. století a občerstvit se můžete v řadě restaurací a kaváren. V prostorách hradu se nacházejí muzea, možné jsou placené prohlídky (10 €) s průvodcem i bez něj.

Hojně navštěvovaná bývá též bazilika Santa Maria delle Grazie, ve kterém je k vidění Poslední večere od Leonarda da Vinciho. Je však třeba počítat s frontou a vyhradit si čas navíc. Zatímco vstup do kostela je zdarma, na „Poslední večeři“ bývá vyprodáno i na několik měsíců dopředu. Cena vstupného je vysoká (kolem 40 € dle typu návštěvy).

JE NA CO VZPOMÍNAT

Co říci na závěr? Návštěva těchto italských míst může trvat jen pár dní, ale můžete si ji samozřejmě i prodloužit. Letenky se dají sehnat za velice nízkou cenu. Několik lidí v mém okolí dokonce vzpomíná na svou návštěvu zejména Comského jezera a Bergama jako na jedno z nejhezčích evropských míst, kde byli. A já zas můžu na chvíli odložit návštěvu Gardského jezera, protože to Comské jej bohatě zastoupilo.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *