Asie,  Místa a itineráře

Týdenní ochutnávka Thajska: rušný Bangkok i odpočinkové Krabi

Bangkok – jedno z nejlidnatějších měst v Asii, jehož hlavním lákadlem jsou monumentální chrámy hýřící zlatem a barvami. Vedle sebe tu stojí přenádherná asijská historie, sochy Buddhy ve všech velikostech, majestátní mrakodrapy i polorozbořené domky v zapáchajících uličkách. A pak přelet na Krabi do městečka Aonang, kde se snoubí klid, moře, skály a nekonečné pobřežní promenády…

CESTA DO THAJSKA A PO THAJSKU

Výhodné letenky do Thajska jsme vyhlíželi zhruba půl roku a nebylo to vůbec jednoduché. Chtěli jsme letět v únoru, tj. v době, kdy je v Thajsku sezóna, abychom v létě neriskovali deštivé monzunové počasí. Letenky s Emirates s přestupem v Dubaji byly drahé, letenky s Aeroflotem přes Moskvu neměly vůči zmiňované společnosti zrovna dobré recenze a přes Čínu se většinou jednalo o mnoho hodin čekání a přestupů. Nakonec nám do oka cvrnkly letenky přímo z Prahy s Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu. Společnost jako taková patří dle recenzí mezi jedny z nejlepších aerolinek na světě, takže jsme dlouho neváhali. Cena jedné zpáteční letenky činila cca 14 tisíc.

Kombinace moře a velkoměsta

Měli jsme jasnou představu, že chceme hlavní město nakombinovat i s nějakým koupáním u moře. Na dovolenou jsme měli však pouze 8 dní. Variant bylo mnoho (např. Ko Samet, Ko Tao, Koh Samui, Hua Hin, Phi Phi aj.). Jízdenky jsme vyhledávali na 12go.asia/en. Nakonec jsme se i z důvodu času rozhodli pro Bangkok v kombinaci s Krabi, které bylo letadlem vzdálené něco málo přes hodinu. Cenově dostupné a časy letů byly parádní, takže bylo rozhodnuto :). Letenky jsme si pořídili na webu https://www.momondo.cz/ na poslední chvíli za 4900 Kč pro 2 osoby i s připlaceným zavazadlem. S větším časovým odstupem by byly určitě ještě o dost levnější, my je platili ani ne týden dopředu…

ZÁKLADNÍ INFORMACE O THAJSKU

Thajsko je pozoruhodný stát v jihovýchodní Asii, ve kterém najdete krásnou kombinaci asijských vesniček, moderních velkoměst i kouzelných ostrůvků s kýčovitými plážemi. Časový posun oproti ČR činí +6 hod v zimě a +5 hod v létě, nepřechází se zde totiž na letní a zimní čas. Většina turistů sem míří právě v zimě, kdy je zde sezóna. Mimo ni se vyskytují monzuny s vydatnými dešťovými přeháňkami.

Úředním jazykem je thajština, ale na většině míst se domluvíte bez problémů i anglicky. Co se týče měny, vezměte si s sebou eura nebo dolary, které výhodně směníte již na letišti. Místní měnou je thajský baht (THB), přičemž 1 THB odpovídá asi 0,75 Kč.

Dobré je mít očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu.

DOPRAVA PO BANGKOKU

Většina turistů přilétá na mezinárodní letiště Suvarnabhumi, nejrušnější letiště v celé jihovýchodní Asii. Nejlepší cestou do centra města je vlak City Line, který vás za 35 THB dopraví do půl hodiny na stanici Makasan, odkud můžete pokračovat dále buď pěšky, taxíkem nebo využít některé z dalších možností místní hromadné dopravy:

1) metro a nadzemní vlak

Metro (MRT) je v provozu od 6 hod do půlnoci. Stejně je na tom z hlediska provozu i Skytrain (BTS) – nadzemní vlak. Na MRT i BTS se kupují jízdenky při vstupu buď u okénka, nebo v automatu – platí, že čím více stanic jedete, tím více platíte. Jako jízdenka slouží žetony, které při výstupu hodíte do turniketu.

2) další MHD

Po městě se lze pohybovat také lodí (výhodné je např. přeplout od Wat Pho k Wat Arun za 4 THB) nebo autobusy – orientovat se však v této dopravě není pro cizince úplně jednoduché.

3) taxi a tuk tuky

Využít lze také poměrně levné taxi, kde máte možnost buď trvat na zapnutí tachometru, nebo si cenu smluvit předem. Variantou k taxi je také ikonická motorka o třech kolech, tzv. tuk tuk, jehož cenu si opět musíte umět nasmlouvat.

Jak taxi, tak tuk tuky jezdí často velmi rychle, neudržují rozestupy a nezřídka vjíždí do protisměru, což jsme pochopili velice rychle, proto každá naše jízda začínala domluvou s řidičem, že pojede pomalu. Ne vždy to však zabralo :)…

ikonická motorka tuk tuk prohánějící se Čínskou čtvrtí

UBYTOVÁNÍ – ŠETŘIT NEBO UTRÁCET?

Když jsme si začali na začátku plánování dovolené prohlížet nabídky ubytování v Bangkoku, bylo nám jasné, že budeme čelit těžkému dilematu: pojmout dovolenou v Asii lowcostově nebo si krapet připlatit za krásnou pětihvězdu…ach, asi tušíte, co vyhrálo :).

Naše pětihvězda se jmenovala The Continent Hotel Bangkok 5* a přesvědčila nás hned v několika ohledech: výborně hodnocená snídaně s výhledem na mrakodrapy, bydlení v dostupnosti BTS, MRT, pár kroků od obchoďáku Terminál 21 a v neposlední řadě bazén na střeše. Tomu zkrátka nešlo odolat a musíme říct, že toho rozhodně nelitujeme.

Koupání v bazénu za západu slunce nebo večeře v luxusní restauraci s výhledem na noční Bangkok byly zážitky, které za to rozhodně stály. Za 4 noci se snídaní jsme zaplatili cca 10 800 Kč.

večer v hotelovém bazénu (The Continent Hotel Bangkok)

Na závěr dovolené, kdy jsme se potřebovali po návratu z Krabi pouze vyspat v Bangkoku jsme šli již cestou šetřílků a přespali jsme v hotelu Gold Airport Suites, který nabízel i transport na/z letiště. Za 766 Kč jsme získali ještěrku v koupelně a mírně nechutnou snídani.

NAKUPOVÁNÍ ANEB JAK JE TO S TOU „LEVNOU ASIÍ“

Od začátku jsme byli přesvědčeni, že nejdražší na celém zájezdu budou letenky a pak to bude v podstatě za hubičku. Četli jsme články o levném thajském jídlu a potvrdili jsme si, že ubytování může stát v přepočtu pár korun, proto jsme si sebou příliš mnoho peněz nebrali – a to jsme dost podcenili. Už po prvním večeru, kdy nás večeře v obchoďáku vyšla podobně jako v Čechách, jsme si uvědomili, že zas takové šetření to nebude.

V Bangkoku najdete velké množství ochodů a moderních obchodních center (např. MBK Centre, Siam Centre, Terminal 21 aj.), ve kterých se dá pořídit v podstatě všechno. Ceny jsou opravdu celkem nízké nebo při nejmenším srovnatelné s našimi. Co je opravdu levné, je zboží, které můžete pořídit na trzích (a trhy jsou tu hodně známá záležitost, zvláště ty noční nebo trhy plovoucí!) nebo třeba ovoce a smoothie nápoje vyjdou až na směšně malé částky. My jsme v podstatě celou dovolenou ujížděli na smoothie z vodního melounu :). Kdyby vás lákaly nějaké známé trhy, tak jeden z největších se jmenuje Chatuchak poblíž stanice BTS Mo Chit nebo u MRT Chatuchak Park.

Sky bar Sirocco – raději nechodit…

V některých průvodcích vás také budou lákat do Sky baru, který se nachází na střeše 200m vysokého mrakodrapu hotelu Lesbua ve venkovní restauraci Sirocco. V hotelu se drží dresscode (žádné tepláky ani kraťasy!) a než se na střechu dostanete, provede vás hned několik zaměstnanců chodbami, vyvezou vás výtahem do různých pater a zavedou do různých barů…až se třeba jako my dostanete do toho „vysněného baru“ z fotky v průvodci. A možná po otevření nápojového lístků utečete podobně rychle jako my, až spatříte nejdražší drinky vašeho života :). Jestli nejste boháči nebo rozmařilci, nechoďte sem :)…

ZAJÍMAVÁ MÍSTA V BANGKOKU

Hlavním lákadlem Bangkoku jsou chrámy, kterých je zde údajně kolem 500. Ačkoli nám všichni říkali, že chrámy se rychle okoukají, pro nás to byly první chrámy, první Asie, nevěřili jsme, že by něco takového mohlo zevšednit…a přeci jen – trochu ano, tím spíše je dobré nemít v plánu navštívit všechny, ale vybrat si opravdu ty nejkrásnější.

Královský ostrov 

Nejstarší čtvrtí v Bangkoku a hlavním lákadlem všech turistů je právě Královský ostrov (Ko Rattanakosin). Ve skutečnosti se o žádný ostrov nejedná, ačkoli byl dříve za něj považován (Bangkok byl dokonce nazýván “Benátkami východu“). Na jeho návštěvu je zapotřebí si vynahradit několik hodin!

Připravte se také na triky místních tuk-tukářů, kteří se vám budou snažit namluvit například to, že je Královský palác zrovna dnes zavřený (když vám to říkají dva dny za sebou, pojmete jisté podezření…) – důvodem je, že vás lákají na drahé projížďky po řece Phraja. Po té se však můžete projet mnohem levněji!

Na tomto místě najdete obrovský chrámový komplex plný pozlacených stúp a více než 100 pestrobarevných staveb. Návštěvu doporučujeme započít v Královském paláci (Grand Palace), který je veřejnosti přístupný každý den od 8:30 do 15:30 hod. Za vstup zaplatíte 500 THB (cca 350 Kč) a budete moci navštívit také Chrám Smaragdového Buddhy (Wat Phra Kaew), který s palácem sousedí.

nazdobené vstupy do staveb Královského paláce

Je důležité vědět, že hned při vstupu zaměstnanci kontrolují, zda máte zakrytá kolena a ramena a pozor – šátek (ani veliký!) nestačí! Na místě je možné si koupit jednoduché tričko za 200 THB, stejně tak zavinovací kalhoty. Lepší je však popojít před hlavní bránu, kde si můžete mnohem hezčí oblečení za 50 THB půjčit nebo si připlatit a oblečení zakoupit – výběr je mnohem lepší než přímo v paláci, jedinou nevýhodou je, že nikde vás nenechají si oblečení vyzkoušet.

nádherné stavy v komplexu Královského paláce

Chrám ležícího Buddhy (Wat Pho) 

Kousek od Královského paláce se nachází nejstarší a největší buddhistický chrám v Bangkoku s názvem Chrám ležícího Buddhy (Wat Pho). Většinou ho spatříte již při příchodu ke Královskému paláci. Říká se o něm, že je překrásný, což můžeme potvrdit.

Vstupné činí 200 THB (cca 156 Kč) a je otevřený až do 18:30 hod, proto je lepší navštívit ho později. Jak sám název vypovídá, najdete v něm největší sochu ležícího Buddhy v Thajsku – měří 46 metrů! Socha zobrazuje stav nirvány po smrti a jedinou nevýhodou jsou davy turistů, přes které ji téměř nelze nafotit.

hlava ležícího Buddhy z chrámu Wat Pho

Chrám úsvitu (Wat Arun)

Od Wat Pho plují lodě přes řeku přímo do Thonburi k Chrámu Úsvitu (Wat Arun), přičemž plavba na lodi vás vyjde na neuvěřitelné 4 THB (3 Kč!). Chrám, který je považován za snad nejfotografovanější památku v Bangkoku, je otevřený denně od 8:30 do 17:30 hod a vstupné je pouhých 50 THB. Zvláště působivý bývá při úsvitu (jak jinak…) či při západu slunce.

Wat Arun – nejfotografovanější památka Bangkoku

Wat Suthat

Prvním chrámem, který jsme ve městě viděli, byl Wat Suthat ve Starém Bangkoku. Možná jsme ovlivněni právě tím, že byl „naším prvním“, nicméně musíme souhlasit s tím, že patří mezi ty nejhezčí. My jsme ho navštívili večer, kdy zde nebylo mnoho turistů. Společně s místními jsme klečeli na koberci před velkou sochou pozlaceného Buddhy, duchovno by se tam dalo krájet :). Chrám je otevřený až do 21 hod a za vstup se platí 100 THB (cca 70 Kč).

Obří houpačka (Sao Ching-Cha)

Přímo před chrámem se vypíná Obří houpačka (Sao Ching-Cha). Dříve byla místem festivalu na počest boha Šivy. V rámci tradice se účastníci festivalu na ní houpali vysoko nad zemí. Snažili se totiž chytit pytel zlata zavěšený na bambusovém sloupu. Mnoho z nich při tomto pokusu pochopitelně zemřelo.

Obří houpačka vedle Wat Suthat

Zlatá hora (Wat Saket)

V této části města se nachází ještě jedno pozoruhodné místo: Zlatá hora (Wat Saket). Celkem nevýrazný chrám je známý právě díky oné hoře – jedinému kopci v Bangoku, který byl navíc uměle vybudován. Před 100 lety se jednalo dokonce o nejvyšší kopec ve městě.

výhled na město ze Zlaté hory

Jak si můžete všimnout, dodnes je odtud krásný výhled na město, zejména při západu slunce. Za vstupné zaplatíte 50 THB.

Čínská čtvrť

Stejně jako ve většině velkoměst i v Bangkoku se nachází Čínská čtvrť, která je zde nejstarší rezidenční i obchodní čtvrtí ve městě. Navštívit zde můžete dva chrámy: Chrám dračího lotosu (Wat Mangkon Kamalawat) a Chrám zlatého Buddhy (Wat Traimit), ve kterém je uložena třímetrová socha sedícího Buddhy. Konají se zde také trhy, např. na Talat Kao (trh s rybami a korýši) či na Sampeng Lane (boty, oděvy, látky, hračky, kuchyňské nádobí aj.). K nákupu suvenýrů se doporučuje i Yaowarat Road.

chrám Dračího lotosu v Čínské čtvrti

Centrální Bangkok: dům Jima Thompsona a neobvyklá svatyně

V centrálním Bangkoku najdete mnoho luxusních hotelů i přepychových nákupních center. Kromě nich zde můžete navštívit bývalou rezidenci amerického obchodníka s hedvábím, dnes muzeum s názvem Dům Jima Thompsona, který je otevřený denně od 9 do 18 hod a za vstupné se platí 200 THB.

V této oblasti se nachází také svatyně Thap Thim, kterou jsme se snažili marně najít podle map. Je tvořena shlukem otesaných kamenů a dřevěných falů. Dnes je údajně plná falů všech velikostí, tvarů i barev a láká sem zvědavce i ženy, které si přejí otěhotnět (podle pověsti se to totiž jedné ženě povedlo).

Do třetice bych zmínila nejstarší bangkocký veřejný park Lumpini, příjemnou oázu klidu uprostřed města. Západně od parku je situována dokonce Hadí farma, kam se turisté chodí dívat na pravidelné odebírání jedu hadům. Tato atrakce je veřejně přístupná dvakrát denně (v 11 a ve 14:30 hod).

Silom

V neposlední řadě můžete zavítat do části města, kde lze obdivovat indický chrám Sri Mariamman (vstup je volný), sídlo se zahradami M. R. Kukrit´s House a čtvrť nechvalně proslulou svými go-go bary a erotickými show – Patpong. Koná se zde také oblíbený noční bazar.

OKOLÍ BANGKOKU

V okolí Bangkoku existuje mnoho míst, kam lze uniknout na jednodenní či dvoudenní výlet. Tato místa mohou být zajímavým zpestřením vaší dovolené.

Tzv. Starověké město (Ancient City)

Asi 33 km od Bangkoku se na ploše o velikosti více než 120 hektarů rozkládá největší muzeum pod širým nebem na světě a zároveň jedna z největších turistických thajských atrakcí – Ancient City.

Tento obrovský komplex napodobuje geografický tvar Thajska, včetně rozmístění jeho památek – těch tady najdete okolo 120, některé zmenšené a jiné v jejich reálné velikosti. Je zde spousta prostoru pro piknik, procházky i projížďky. Otevřeno je denně od 9 do 19 hod a jeho návštěva zabere rozhodně několik hodin. 

Ancient City a ležící Buddha

V mnohých průvodcích se dočtete, že toto místo je ideální pro všechny, kteří nemají čas pro návštěvu celého Thajska nebo jsou v této zemi poprvé a chtějí si udělat představu, jaká místa navštívit.

krásné vodní chrámové komplexy v Ancient City

Za vstupné zaplatíte 700 THB, avšak výdaj to není konečný. V ceně vstupu sice máte dopravu tramvajemi (a snad i zapůjčení kola), které se po areálu projíždějí, pokud ale chcete být pány svého času, vřele doporučuji investovat do zapůjčení golfového vozíku. Jednak proto, že je to skvělý zážitek, jednak proto, že vám v něm bude ve vysokých teplotách jednoduše nejlépe ;-). Výpůjčka stojí 350 THB za 1. hodinu, přičemž za každou další platíte ještě 200. Bylo by velmi naivní myslet si, že projdete celý areál „nalevno“ pěšky…

zapůjčení golfového vozíku v Ancient City

Do Starověkého města se dostanete nejsnáze taxíkem ze stanice BTS Kheha Station. Taxikáři zkoušejí za oněch 10 min usmlouvat cenu 100 THB, jednoduše se však domluvíte i na 60.

Možná objevíte možnost zakoupit si kombinovaný lístek společně s Erawan muzeem (Sloní muzeum), které se nachází několik stanic BTS dále. Zvenku vypadá překrásně! Ve stejné oblasti vybízí k návštěvě také Krokodýlí farma a zoo Samut Prakan.

Wat Samphran (Dragon´s Temple)

Draw Planet jednou na svém facebooku zveřejnila fotku Wat Samphranu. Myslela jsem si, že je to malba – že takové místo nemůže existovat, ale googlila jsem a našla ho! A bylo jasno :). Znáte takový ten pocit „Sem prostě musim!“? S potěšením jsme zjistili, že tento skvost je postaven pouhých 40 km od Bangkoku. Otevřený je každý den od 6 do 18 hod a vstupné je dobrovolné.

Wat Samphran (Dragon´s Temple)

Trošku náročnější bylo se na místo dopravit. Nejsnazší je zajet metrem na zastávku Lak Song a odtud sehnat taxi.

Stalo se nám, že někteří po spatření obrázku kroutili hlavou, že místo neznají. Jeden se nám vysmál. Další odmítli, ale přeci jen se našel jeden, který místo znal a zavezl nás až přímo před chrám. Vzhledem k tomu, že se jedná o opuštěný chrám, je parkoviště před ním doslova liduprázdné, a proto si je zapotřebí nechat více času na sehnání taxíka při cestě zpět. Vyplatí se jít pěšky zpět na hlavní silnici, kde dříve nebo později na nějakého narazíte.

Dračí chrám je vysoký 80 metrů, což představuje věk, kterého se dožil Buddha. Má 16 podlaží a slušivou červenorůžovou fasádu, kterou objímá drak. Drakem se také stoupá na jeho střechu. Většina místností je veřejnosti nepřístupná, zpoza mříží je slyšet jekot krys. V chrámu se pohybuje jen několik málo mnichů, ostatní jej opustili již před lety z důvodu sexuálního skandálu.

Místo jako takové je neuvěřitelně působivé, nese se zde jakási zpustošená krása a tajemství, k nimž přispívají pro nás nerozluštitelné thajské nápisy…. 

Betonové chodníky ukrývají stovky otisků nohou a rukou dospělých i dětí, v parku jsou rozprostřeny nejrůznější sochy i děsivé lehátko s postavou, které trčí z úst zřejmě dračí osten. Objevování místa ve vás probudí fascinující touhu přijít tomuto místo „na kloub“.

DALŠÍ MOŽNÉ VÝLETY

Máte-li na objevování okolí Bangkoku vícero dní, určitě zajeďte (např. vlakem) do Ayutthaye, starodávného města s velkým množstvím buddhistických ruin z 16. – 18. století. Ve městě Nakhon Pathom láká zase k návštěvě nejvyšší buddhistický památník na světě Phra Pathom Chedi.

Oblíbená je také návštěva plovoucích trhů – trhů (převážně s ovocem a zeleninou), které se provozují přímo na lodi na často přeplněných říčních kanálech. Některé se provozují denně, jiné fungují pouze o víkendu – vždy se však doporučuje dorazit na trh brzy ráno kvůli velkému množství návštěvníků. Jeden z nejznámějších je trh Ton Khem na kanálu Damnoen Saduak.

Někteří turisté se vydávají ještě dále, např. do Kanchanaburi, kde během 2. světové války Japonci postavili nechvalně známou železnici smrti. Je zde také filmem a knihou proslavený most přes řeku Kwai. Zajímavostí je také blízký jeskynní chrám, v němž probíhá známý rituál se „vznášející se buddhistickou jeptiškou“.

KRABI

Druhým cílem naší dovolené se stalo Krabi. Trochu oříškem bylo najít, kde se nacházejí ony známé vápencové útesy s bílými písečnými plážemi. K té nejkrásnější pláži jsme se však úspěšně progooglili a blízké ubytování ve stylu „adults only“ bylo naší další jasnou volbou.

Doprava na Krabi

Na cestu z letiště jsme si objednali z domova taxi na stránce https://krabishuttle.com/, vyšlo nás na 499 THB, což byla sice cena na Thajsko vysoká, nicméně v Krabi běžná (a smlouvat stejně jako v Bangkoku se tady moc nedalo). Nakonec jsme stejné služby využili i cestou zpět na letiště.

Ubytování

Náš zmiňovaný „adults only“ nebyl přímo v Krabi, nýbrž v Aonangu. Jmenoval se BlueSotel SMART Krabi Aonang beach a jednalo se o moderní novostavbu v modrých barvách a výborným welcome drinkem a opět střešními bazény s výhledem na pláž. 2 noci v pokoji deluxe se snídaní nás vyšly na cca 5 tisíc za pokoj. Na plážovou promenádu, k restauracím i obchůdkům jsme to měli pár kroků.

Pláž a promenáda v Ao Nangu

Pláž v Aonangu by se dala jednoduše označit za průměrnou městskou pláž. Moře se nepyšní nijak zajímavými barvami, často je zde navíc odliv, který koupání dost komplikuje. Nicméně procházky při západu slunce jsou zde okouzlující. Některé restaurace jsou umístěné přímo u pláže a jste-li příznivci romantiky, rozhodně si přijdete na své.

večerní promenáda v Ao Nangu

Koupání v Krabi – pláž Phra Nang a Railay

Chcete-li se vykoupat na nejhezčí pláži v Krabi, je zapotřebí naskočit na pláži v Aonangu do loďky a nechat se během necelých 10 minut odvézt na Phra Nang Cave beach. Jde o pláž nacházející se na poloostrově a přístupnou pouze lodí.

údajně nekrásnější pláž v Krabi – Phra Nang Cave beach

Kromě ní se můžete vykoupat také na Railay Beach – pozor však: má východní a západní stranu. První je vhodná pro bydlení, druhá pro koupání. Důvod je prostý: na té jedné je místo moře jen bahno.

Ubytování v Railay pečlivě dopředu zvažte, neboť loďky, které sem plují, jsou jediným způsobem dopravy a při nastupování můžete být někdy až popás v moři, což není vhodné na převážení kufrů! Na provizorní letmo pohozené schůdky se leze přímo z moře. Zpáteční lístek vás vyjde na 200 THB. Dočetli jsme se, že lidé, kteří si kupují pouze jednosměrnou jízdenku, jsou při cestě zpět mnohdy nuceni platit až trojnásobné částky – zkrátka večer po vás můžou chtít cokoli, jinak se pryč nedostanete…

V Railay můžete bez problémů strávit celý den – koupání, procházkami, horolezčením či výstupem na vyhlídku Railay View Point (náročný výšlap plný bahna). Je zde také mnoho možností co se týče stravování, a to i přímo na pláži (občerstvení lze zakoupit na zaparkovaných lodičkách). Mají tady dokonce i lékárnu.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA V OKOLÍ KRABI

Přímo v Aonangu jsou dlouho do noci otevřené malé cestovní kanceláře a agentury snažící se prodat turistům mnohdy předražené výlety – nejčastěji na sousední ostrovy, včetně známých Phi Phi. Jedná se vždy o komplexní balíčky s průvodcem, vyzvednutím přímo z hotelu a někdy také s obědem či nějakým základním občerstvením. Naším cílem bylo podívat se vysoko do hor na Tiger Cave Temple, přičemž po zmapování situace s taxikáři jsme nakonec také svolili a zakoupili si výlet na toto místo ještě společně s koupáním v džungli a návštěvou horkých pramenů. V ceně exkurze jsme měli také tradiční thajský oběd. Cenu jsme získali poloviční oproti původně nabízené (900 THB/os.)! Tady se smlouvat dá (i když s tím vy sami ani nezačnete).

Emerald pool a Blue pool – přírodní bazény v džungli

V rámci exkurze jsme navštívili nejprve Emerald pool a Blue pool uprostřed džungle – dva přírodní bazény, jeden se smaragdovou a druhý s nádherně modrou vodou.

Koupání je možné pouze v Emerald pool a romantickou lagunu v přírodě nečekejte, je to turistický ráj a tělo na tělu. Kdybyste se sem vydali na vlastní pěst, zaplatíte 200 THB

v krásném Blue pool platí zákaz koupání…
…zato v Emerald pool se koupe celá džungle 🙂

Podobně to vypadalo také u horkých pramenů – hot spring waterfalls, kde lístek stojí 160 THB

Tiger Cave Temple

Vrcholem výpravy tak pro nás i nadále zůstal chrám Tiger Cave Temple (Wat Tham Suea) – chrám s krásným výhledem do krajiny a velkým sedícím Buddhou, ke kterému vede 1237 schodů

Tiger Cave Temple

Vstupné se zde neplatí, ale výšlap nahoru vyžaduje pevnou obuv, hodně vody a motivaci, neboť je velmi fyzicky náročný! Chrám stojí přímo na úpatí hory vedle jeskyně, kde dříve přebýval tygr. Podle pověsti ho mniši vyhnali a postavili zde svatyni.

I zde se zouvá a měla by zde být přikrytá kolena a ramena, nikdo to však vyloženě nekontroluje.

Pozor si dejte na opice, které jsou velmi drzé a skáčou na návštěvníky ve snaze ulovit si něco k snědku!

V oblasti můžete navštívit také bílý chrám v centru Krabi (Wat Kaew Ko Wararam), chrám s ležícím Buddhou (Wat Sai Thai) nebo víkendový noční trh.

10 TIPŮ NA ZÁVĚR PŘED VAŠÍ CESTOU DO THAJSKA:

1. Nepodceňte řeči o tom, jak je zde levno a vezměte si s sebou dostatek hotovosti (ideálně v eurech). Ne všude lze platit kartou a výběry z bankomatu nejsou samozřejmostí.

2. Pro návštěvu chrámů zvolte pohodlnou obuv, která lze snadno sundat. Do batohu si klidně přibalte ponožky. Nezapomínejte na zakrytá kolena a ramena (i na to, že velký šátek v Grand Palace nestačí!).

3. Zajděte si na thajskou masáž – tento zážitek stojí zde v přepočtu pár korun. Hodinová masáž vyjde na cca 200 – 250 THB a lze si dokonce vyjednat slevu!

4. Počítejte s tím, že rozumět thajské angličtině vyžaduje fantazii…

5. Nebojte se domluvit s řidičem na tom, že pojede pomaleji. Nerozumí-li anglicky, spíše k němu do auta nesedejte.

6. Smlouvejte! Vyplatí se to!

7. Nevěřte tuk-tukářům jejich nevyžádané rady, vymýšlejí si!

8. Pozor na opice, umí být velmi drzé…a koušou.

9. Nezapomeňte na očkování!

10. Nebojte se létat místními aerolinkami – za hodinu se dostanete z Bangkoku do krásných plážových destinací, a zakoupíte-li lety včas, vyjdou vás na pár stovek. 

Zajímá vás více? Podívejte se na video! 😉

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *