Evropa,  Místa a itineráře

Lofoty – norská pohádka

Norsko – země zimních sportů, drsné vikingské krajiny, roztomilých trollů či okouzlujících fjordů…Prožít si norskou pohádku touláním se po Lofotech jsme plánovali dlouho. Přesvědčit však milovnici teplých krajin, aby v létě vyrazila na sever, nějaký čas trvalo. Jenže ty fotky na googlu dokázaly být tak přesvědčivé, že se to zkrátka stalo dřív, než jsem předpokládala! Pojďme se spolu podívat na to, jak si lze návštěvu této pro nás vzdálené krajiny naplánovat a co tam vlastně můžeme vidět…

PÁR SLOV O LOFOTECH

Lofoty jsou souostrovím na pobřeží severního Atlantiku, asi 300 km nad severním polárním kruhem. Leží tedy ve stejných zeměpisných šířkách jako Grónsko nebo severní Aljaška. Rozkládají se na ploše 1227 km2 a žije zde necelých 25 tisíc obyvatel. Souostroví severně od Lofot se nazývá Vesterály a zbylé ostrovy mezi Lofotami a pevninou tvoří souostroví Ofoty.

V norském jazyce jsou známé pod názvem Lofoten („lo“ znamená rys a „fot“ noha). Lidé je obývají okolo 6 tisíc let a není překvapením, že se od počátku živili hlavně lovem a rybolovem. Ikonické rybářské domky a sušárny tresek dotváří koláž nádherných lofotských výjevů – ty pohledy z okénka auta se jen tak neokoukají…

Jak Lofoty vypadají?

Lofoty se skládají ze skupiny 4 velkých (Austvågøy, Vestvågøy, Flakstadøy a Moskenesøy) a více než 80 malých ostrovů vyčnívajících působivě do Norského moře. Hlavní ostrovy jsou propojeny podmořskými tunely a mosty. Hlavním městem a pomyslnou „bránou“ do Lofot je městečko Svolvær na ostrově Austvågøy.

A co činí jejich krajinu tak podmanivou? Zřejmě se jedná o kombinaci více faktorů. Zatímco západní pobřeží nabízí krásné pláže s bělavým pískem, východní pobřeží je schované za hradbou vysokých hor a je domovem právě rybářů, jejich přístavů a vesniček. Ostré vrcholky hor „vyrůstají“ náhle z moře a šplhají až do výšek 1000 metrů nad mořem.

Mořské víry

Neobvyklým přírodním úkazem jsou tamější mořské víry (tzv. maelström, psal o nich E. A. Poe), které zapříčiňují, že se námořníci musí během přílivu a odlivu vyhnout některým zónám. Cílem turistů jsou ty, které se nacházejí mezi ostrovy Moskenesøy a Værøy. Lofoty jsou také ideálním místem k pozorování velryb. Letní výlety začínají v městečkách Andenes a Stø, zimní velrybí safari se konají ve fjordech v okolí Vesterålen.

Půlnoční slunce a polární záře…

A co je pro nás jedna z nejvíce fascinujících věcí? Od konce května do konce července mluvíme o tzv. období půlnočního slunce. Znamená to, že slunce nezachází za obzor a je takřka stále světlo (nebo alespoň šero). V zimě je zase oblíbeným fenoménem polární záře (aurora borealis), jen je třeba počítat s tím, že dny jsou naopak velmi krátké a nedostatek denního světla může výrazně ovlivnit váš itinerář.

PRAKTICKÉ INFORMACE PŘED CESTOU

Počasí a teploty na Lofotech

Kromě množství denního světla je třeba být připraven také na zdejší teploty. Maximální hodnoty v létě se pohybují okolo 20°C (v létě 2022 dosahovaly až neuvěřitelných 30°C). Nejchladnějším měsícem je pak únor s průměrnou teplotou 0 až -2°C. Počasí se zároveň dokáže velmi rychle měnit místem i časem. Zajímavé je, že pobřeží je silně ovlivněno teplým Golfským proudem. Teplota tedy zpravidla neklesá pod 0°C, i v době největších mrazů je zde okolo 1 až 5°C.

Půjčení auta

Co se týče řízení, je zapotřebí počítat s tím, že se jezdí o dost pomaleji než u nás. Rychlostní limity jsou 50 km/h v obcích a 80 km/h mimo obce, dálnice na Lofotech nenajdete vůbec. A ač je jízda na tomto souostroví velkým kochacím zážitkem, je samozřejmě, jako ostatně snad všechno v Norsku, celkem drahá. Nás vypůjčené auto přišlo celkem se vším všudy na zhruba 22 tisíc – v této částce najdeš vypůjčení auta, benzín (v přepočtu asi 50 Kč/l), kompletní pojištění, placené tunely i parkování na 5 dní.

Auto jsme půjčovali na letišti v Tromsø od společnosti Europcar. Rezervaci jsme provedli přes vyhledávač Carflexi, od kterého jsme měli pojištění full insurance. Vyzvednutí i vracení auta probíhalo bez problému (dokonce byli velmi sympatičtí), dali nám krásné velké SUV, ve kterém se mimo jiné i pohodlně spalo… O placeném tunelu (tunelech) jsme neměli vůbec ponětí, autopůjčovna si strhla za tyto položky zpětně asi 200 Kč.

Stravování v drahém kraji…

Co se týče stravování, během celé dovolené jsme právě kvůli vysokým cenám nezavítali ani jednou do restaurace. Stravovali jsme se zásadně ze supermarketů, dovezli jsme si též nějaké konzervy a nějak jsme to zkrátka zvládli. Supermarkety jsou naštěstí i na Lofotech celkem běžná věc a lze tam nakoupit naprosto vše, pouze s pečivem můžete mít někdy problém (rychle se vyprodá a je převážně balené). Chleba vyjde v přepočtu přes 100 Kč, drahé jsou i balené vody. Nejlepší zkušenosti jsme měli s Eurosparem, ve kterém seženete kromě salátového bufetu a dobrého pečiva také teplá jídla, jako např. zapečené těstoviny, pizzu nebo třeba kuře.

Výhodou supermarketů také je, že bývají dlouho otevřené (některé až do 23 hod), v neděli je však zavřené skoro vše, kromě benzínek. Kartou lze platit úplně všude a všechno, ani se neptají (z hotovosti jsou dokonce nemile překvapeni).

A ještě jedno trošku „jídelní“ okénko – údajně typické všudypřítomné pověšené sušené tresky (místní specialita) na obrovských dřevěných sušácích, které najdete na každé druhé lofotské fotografii, mohou být v létě i pěkně prázdné. Naše zkušenost byla taková, že zatímco sušáků jsme viděli mnoho, ryby visely na jednom jediném kdesi u „bezejmenné“ cesty. Asi „nebyla sezóna“.

DOPRAVA NA LOFOTY

Nejpalčivějším problémem pro nás Čechy bývá, jak se na vzdálené Lofoty vůbec dostat. Samozřejmě můžete podniknout hodně dlouhou cestu autem či karavanem z ČR (jen do Osla trvá cesta 17 hodin a Lofoty jsou pak vzdáleny ještě dalších 1500 km!), nicméně existují naštěstí i rychlejší a pohodlnější způsoby. Nejrychleji to jde pochopitelně letecky, nicméně žádné přímé lety z Prahy bohužel neexistují.

Letecká spojení

A kam se vlastně létá? Například do Bodø, Svolværu, Evenes Harstadu/Narviku či do Tromsa. Do většiny z těchto měst se létá jen z Norska, nejčastěji se tedy přestupuje při letech z Prahy v Oslu. Z Osla můžete jet také 18 hod vlakem do Bodø, z Tromsa a jiných měst se také hojně využívají trajekty (z Tromsa např. trajekt lodi Hurtigruten). Nám přišla jako nejschůdnější cesta letecky z Prahy s Eurowings do Osla, poté s norskými SAS do Tromsa a následně autem 6–8 hodin na Lofoty. Letenky nás kompletně vyšly pro 2 lidi na 18 tisíc s tím, že jsme u obou společností měly zakoupené velké kufry i 2 příruční zavazadla.

JAK JE TO S UBYTOVÁNÍM?

Co se týče ubytování, platí zde několik pravidel: 1. Je ho málo. 2. Je drahé. 3. Kempování i spaní v autě je povoleno. Jakmile projíždíte norskou, a o to více pak lofotskou krajinou, všimnete si, že téměř na každém odstavném parkovišti u silnice je zaparkované auto. Lidé spí v autě naprosto běžně. Stejně tak spatříte hodně stanů. Náš plán byl takový, že budeme střídat spaní v autě s pobytem na hotelu či Airbnb. V autě jsme spali celkem dvakrát – první noc, kdy jsme vyjížděli z Tromsa a měli za úkol dostat se autem co nejblíže k Lofotům a někde přespat, podruhé to bylo o den dříve, než jsme původně měli v plánu, protože nám krachlo ubytování zaplacené přes Booking.

Doporučená ubytování

A co můžeme doporučit? Úžasné bylo ubytování Dalhytte na ostrově Vestvågøy. Domeček od Airbnb uprostřed nádherné přírody s krbem, kuchyňkou, terasou a samoobslužným procesem ubytování – paráda! Jen by mohl být lépe uklizený… Noc nás tam vyšla na cca 3600 Kč.

Druhým ubytováním, které splnilo naše očekávání, bylo přímo ve Svolværu – Fast Hotel Svolvær (také se samoobslužným check-inem) za cca 2800 Kč/noc. Ubytování, které pro nás bylo naopak velkým zklamáním, byly Lofoten Cottages v Nusfjordu, které měly být splněným snem na téma „musíme vyzkoušet 1 noc v tom tradičním červeném rybářském domku“. Skončilo to spaním v autě… Nemilá zkušenost nás však poučila a ukázala nám, na kolik vyjde noc na poslední chvíli přes Booking v centru Lofot a v plné sezóně – 16 tisíc! To proto to auto… více si můžete přečíst zde.

CO VIDĚT NA LOFOTECH?

Svolvær

Jak zde již zaznělo, Svolvær je hlavním administrativním městem a jakousi vstupní branou do souostroví Lofot. Žije zde necelých 5 tisíc obyvatel. Dnes je město již velmi turistické, mezi rybářskými domky se stále více objevují moderní luxusní hotely. Jedná se také o důležitý obchodní uzel, kam jezdí nakupovat celé Lofoty.

Najdete zde velkou atrakci v podobě baru Magic Ice, kde je vše vyrobeno z ledu. Ledové sochy zobrazují lofotský život a historii. Za cenu 300 NOK obdržíte teplý plášť s kapucí, pletené rukavice, uvítací drink (lze i nealkoholický). Otevřeno je denně od 12 do 22 hod. Zajímá vás-li více, podívejte se zde.

Většinu návštěvníků však zajímá především výstup na skalní útvar Svolvæergeita, který se tyčí přímo nad městečkem. Trasa o délce zhruba 1,8 km (tam a zpět) začíná na placeném parkovišti zde. Asi polovina cesty vede po schodech až k rozcestníku.

Poté jedna turistická trasa (vpravo) vede přímo ke skále (vhodná spíše pro horolezce pro své velmi exponované úseky!), druhými dvěma vlevo lze pokračovat výš na výhled. Je zapotřebí počítat s tím, že se hodně leze po kamenenech a že na samotný skalní útvar mohou jen horolezci.

Je možné pokračovat také na další náročný výstup na Ďáblovu bránu (Djevelporten), kde najdete kámen zaseknutý mezi dvěma skálami.

Kabelvåg

Městečko Kabelvåg, bývalé hlavní město Lofot, leží v zátoce asi 6 km od Svolværu. Nachází se zde jeden z největších dřevěných kostelů za polárním kruhem Vågan kirke („lofotská katedrála“). Jeho historie sahá až do 12. století, kdy byl vystaven jako hlavní duchovní centrum pro místní rybáře. Naproti kostelu přes silnici je poměrně velké parkoviště.

Navštívit lze též Lofoten Aquarium (Lofotakvariet) – akvárium s živočichy a rostlinami žijícími v chladných vodách Atlantiku. Atraktivní je zejména krmení vyder nebo tuleňů. Otevřeno mají denně od 10 do 18 hod, vstupné činí 145 NOK, více informací je možné najít zde.

Henningsvær

Přibližně 30 minut jízdy ze Svolvær v oblasti hlavního ostrova Austvågøya, se rozprostírá Henningsvær. Díky jeho umístění na ostrůvcích všudypřítomného moře se mu říká „Benátky Lofot“. Je nejrušnějším rybářským přístavem v tomto regionu, žije zde asi 500 obyvatel.

Nachází se zde také slavné fotbalové hřiště (výhled na něj získáte až na samotném konci vesničky). Hřiště je pochopitelně také krásně vidět z dronu (nelze však dronovat nad posledním bílým domkem na útesu – jedná se o soukromý pozemek, jehož majitelé se dokáží pořádně rozčílit! (pozn. vlastní zkušenost…).

Mezi turisticky zajímavá místa lze zmínit trek na Festvågtind (541 m) dlouhý 1,5–2 hod (celkem 1,5 km) s krásnou vyhlídkou. Cesta je podrobněji popsaná zde. Podívat se můžete cestou také na pěkný most Gimsøystraumen.

Vikingské muzeum (Lofotr Viking Museum)

Chcete-li se dozvědět více o vikingské historii, zavítejte do vesničky Borg, kde se nalézá Vikingské muzeum. Je otevřeno od 10 do 17 hod (v 1. pol. léta do 15. 8. do 19 hod) a vstupenky vás vyjdou na 225 NOK (liší se v rámci sezóny). Součástí prohlídky je muzeum (s audioguidem), film o Haraldu Krásnovlasém a 83 m dlouhý dům vikingského náčelníka.

Následně se 15minutovou procházkou přesunete k jezeru, kde se dá projet na dračích lodích – drakkar. Plavba trvá asi 15 min a je součástí vstupného. Je však zapotřebí nejdříve se zapsat na listinu pasažérů a počkat si na první „volnou“ loď. Místo si nelze dopředu rezervovat. Během čekání si zatím můžete vyzkoušet lukostřelbu či hod sekyrou. Pro více informací opět nastudujte jejich web zde.

Panenské pláže Ramberg, Hauklad, Uttakleiv či Kvalvika

O tamějších plážích se nezřídka hovoří jako o arktickém ráji. Většina z nich je snadno dostupných autem. A i když se v nich koupat pravděpodobně nebudete, i tak stojí za návštěvu. Jednou z nejznámějších a nejkrásnějších je Ramberg.

Další vyhlášenou pláží je pak Kvalvika, na kterou je krásný výhled z kopce Ryten. Dojdete na něj trasou od neplaceného parkoviště zde. Nachází se zde „slavný kámen“, za který se dá pověsit (na fotku). Délka trasy je zde 4,7 km (9,4 km tam a zpět), což se 600 m převýšení vydá na celodenní výlet.

O něco málo lehčí trek, ke kterému jsme se nakonec z časových důvodů rozhodli i my, je z parkoviště zde kolem jezer na pláž a zpět (cca 1,5 hod 1 cesta, převýšení jen okolo 100 m).

Pláž je krásná, rozhodně za ten výlet stojí! Od koupání však mohou kromě teploty vody odradit také všudypřítomné talířovky, žahavé medúzy největší svého druhu.

Nedaleko pláže Ramberg najdete ještě jednu zajímavost: ikonickou kuželovitou horu Volandstinden (457 m), která je společně s mostem vidět od vesnice Fredvang nebo z malého ostrůvku Torvøya (cca kilometrová zajížďka na malé parkoviště). Parádní je bez pochyb výhled z dronu.

Nejikoničtější lofotské vesničky: Reine, Hamnøy, Nusfjord, Å

Údajně nejfotografovanější vesnička s červenými domky a tedy také nejznámější vesnička Lofot je Reine. Vesnička se fotografuje z mostu cestou na nejznámější túru Lofot: túra na horu Reinebringen (448 m).

Krátký, ale poměrně strmý výšlap (1566 schodů) nabízí jako odměnu famózní výhled na idylické vesničky Reine, Sakrisøy a Hamnøy. Bývá popisován jako nejkrásnější výhled na Lofotech.

Trasa je dlouhá 5,8 km tam i zpět (na výstup je zapotřebí počítat s cca 2 hod). Začít můžete na neplacených (ale bohužel velmi často plných či zavřených) parkovištích zde a zde. Dříve šlo údajně nahoře přespat ve stanu, což už není možné. Jedná se také o ideální místo na východ slunce (v létě však víme, jak to je se sluncem…).

Hned vedle Reine najdete maličkou vesničku Hamnøy, nejstarší a nejfotogeničtější vesnička Lofot, kterou opět nejlépe nafotíte z mostu.

V případě Nusfjordu, se jedná také o známou vesničku se zachovalými (červenými i žlutými) rybářské domky z 19. století. V nich je umístěn hotel Lofoten Cottages, o kterém zde již byla řeč. Nusfjord je mimo jiné na seznamu světového dědictví UNESCO.

Na samotném konci Lofot, kde se silnice E10 vedoucí skrze celé Lofoty otáčí zpět, se rozprostírá rybářská vesnička Å (čte se Ó a v překladu znamená „malá řeka“). Vesnička s nejkratším názvem na světě je zároveň nejjižnější vesnicí Lofot. Má zhruba 120 obyvatel.

CESTOU MEZI LOFOTY A TROMSEM

Jak už jsem psala, cesta autem z Tromsa do Lofot není úplně krátká. Do nejbližšího bodu (městečka Svolvaeru) dorazíte asi za 6 hodin, do nejvzdálenější Å za 8 hodin. Cestu je tedy dobré něčím „proložit“, abyste nejeli jen tak „na prázdno“…

Ostrov Senja

Na jihozápadě od Tromsa bývá hojně navštěvovaný také druhý největší ostrov Norska: Senja. Žije zde okolo 8 tisíc lidí. Díky ikonické hoře Segla se návštěva ostrova často přidává k lofotskému zážitku buď na cestě tam, nebo zpátky. My jsme tím začali.

Naše cesta z Tromsa tedy mířila nejprve asi 3 hodiny do malé vesničky Fjordgård. Právě odtud vedou dvě cesty: jedna na vrchol Segly a druhá, od parkoviště (zde) vzdálenější, na kopec Hesten (556 m), ze kterého je na Seglu ten nejlepší výhled. Délka trasy činí 5,2 km tam a zpět a výstup stojí opravdu za to, nepadne-li na místo mlha, jak se tomu stalo v našem případě.

Pokud by vám zbyl čas, vydejte se na asi 30minutovou zajížďku od Segly na Tungeneset. Naskytne se vám pohled z pláže na druhou stranu masivu (tzv. ďáblovy zuby), který byl vidět ze Segly. Mají tu vybudovanou dřevěnou lávku. Poblíž je ještě jedno vyhlídkové místo: Bergsbotn utsiktsplattform.

Polární park (Polar Park)

Asi 50 km před Narvikem ve směru z Tromsa, tedy asi v půli cesty na Lofoty, se rozprostírá Polární park. V něm lze vidět veškerá zvířata typická pro norskou přírodu, jako např. vlka, medvěda, bizona, soba, losa, jelena či rysa (pohybují se v přírodních výbězích). Otevřený je od 10 do 18 hod, jen vstupné je poměrně vysoké – 315 NOK. Více dočtete zde.

Narvik

Trošku větší odbočkou může být návštěva druhého největšího přístavu Norska, velkoměsta s 19 000 obyvateli – Narviku. Je městem, kam se od listopadu do května hodně jezdí lyžovat, neboť nabízí jedno z nejlepších lyžařských středisek na severu Norska. Končí zde také nejseverněji položená železniční dráha, která spojuje Norsko se Švédskem. Známé je, že během 2. světové války bylo město téměř celé zničeno.

Prohlédnout si můžete například Narvikský kostel (krásná ukázka severské architektury z roku 1925), Havneparken či Parkhalltaket (parky s hezkými výhledy na fjordy a okolní hory), Torvet (hlavní náměstí Narviku s historickými budovami). Největší atrakcí je vzhledem k minulosti města právě Válečné muzeum v Narviku (Narvik Krigsmuseum) s expozicí, která se věnuje bojům o přístav za 2. světové války. Otevřeno mají denně od 10 do 18 hod, za vstupné zaplatíte 130 NOK (více zde).

Tromsø

Na úplný závěr našeho severského výletu jsme si nechali právě Tromsø. Město je od stejnojmenného letiště vzdálené 5 km. Jedná se o největší norské město za polárním kruhem a největší severské město Skandinávie.

Je přezdívané „Paříž Severu“ pro údajně velké množství půvabných kaváren, restaurací a obchodů. Nám přišlo spíše jako „nejpokaděnější město“, protože množství racků, které se zde na budovách pohybuje a znečišťuje celé centrum, bylo pro nás naprosto ohromující! V Tromsu žije 68 000 lidí a nachází se zde univerzita. Samotné centrum je však poměrně malé a na jeho prohlídku stačí půl den.

Nejkrásnější stavbou ve městě je Arktická katedrála (Ishavskatedralen) – zároveň jeden z nejvýraznějších symbolů města. Připomíná ledovou křišťálovou jeskyni. Pochází z roku 1965 a ve skutečnosti není katedrálou, nýbrž farním kostelem. Otevřena je od pondělí do soboty od 9 do 18 hod, v neděli od 13 do 18 hod. Pro více informací se podívejte zde.

Mezi další zajímavosti patří například Arktické centrum Polaria (interaktivní muzeum s polárními akvárii a panoramatickým kinem, 220 NOK, více info: zde), Pivovar Mack (nejsevernější pivovar světa, který má ve znaku ledního medvěda), Polární muzeum (muzeum zaměřené na polární expedice, 100 NOK, více info: zde) nebo Památník Roalda Amundsena umístěný na nábřeží. Připomíná slavného norského polárníka, který se stal prvním člověkem na jižním pólu.

Nejmalebnější centrum se rozkládá u Katedrály v Tromsø (Tromsø Domkirke), krásné dominanty města z roku 1861. Poblíž najdete ty již zmiňované kavárny, restaurace, ale také řadu obchodů se suvenýry.

My jsme zde navštívili Trolí muzeum – první a jediné trolí muzeum v Norsku. Využívají zde AR („rozšířené reality“), ve které dosadí 3D digitální objekt do reality. Jde o malé muzeum, které je otevřeno denně od 9 do 19 hod. Vstupné činí 180 NOK a návštěva probíhá s audioguidem. Více informací nastudujete zde.

V Tromsu jsme bydleli v Airbnb v oblasti Tromsdalen poblíž Arktické katedrály a Eurosparu. Do centra bylo zapotřebí dojít přes jeden velký most. Malý byteček v rodinném domku nás na jednu noc vyšel na cca 1 600 Kč.

NA KOLIK NÁS VYŠLY LOFOTY?

Na závěr se pojďme podívat, na kolik nás vlastně dovolená v drahém Norsku vyšla. Zde najdete částky za jednotlivé položky pro 2 lidi za 8 dní (vč. návštěvy Osla):

Jídlo: 8 058 Kč

Cesta (tj. letadlo, vlak, auto): 41 987 Kč

Ubytování (Airbnb, Booking.com): 15 683 Kč

Vstupy: 1781 Kč

Vlastní útrata (suvenýry): 1369 Kč

Dohromady se tedy částka za 2 lidi vyšplhala na 68 878Kč, tj. na zhruba 34 tisíc na osobu. To, jestli se jedná o částku nízkou či vysokou, je samozřejmě hodně individuální. Nám se s ohledem na způsob spaní i stravování jeví jako poměrně velká.

Zajímá vás více? Kromě Lofot se můžete podívat na tipy, co podniknout a vidět v Oslu (zde).

Láká vás podívat se na naše video z Norska? Najdete jej zde.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *