Evropa,  Místa a itineráře

Barcelona – (nejen) po stopách Gaudího

Kdo by neznal Gaudího? Jednoho z tvůrců modernismu a katalánské secese, který zanechal v Barceloně doslova ohromující stavby… Bez nich by Barcelona nebyla ani zdaleka taková. Často bizarní, barevné, různě pokřivené domy ohromují návštěvníky dodnes! Jeho nejznámějším dílem je bez pochyb dnes stále nedokončená Sagrada Familia, ale nebude to jen o ní. Ve svém článku se zaměřím na populární i téměř neznámá místa a ukážu vám, že udělat si v Barceloně takovou „Gaudí tour“ může být velkým zážitkem!

PÁR SLOV O BARCELONĚ

Toto druhé největší španělské město je dynamickou, hustě zalidněnou moderní metropolí. Nachází se v oblasti Katalánska, které se od zbytku Španělska v mnohých ohledech liší. Býčí zápasy jsou zde zakázány, flamenco zde není tolik příznačné a její katalánština (catalá) je slyšet i vidět na každém kroku. Kastilskou španělštinou (castellano) se ale samozřejmě také bez problémů domluvíte, všichni obyvatelé Barcelony umí i španělsky. Katalánsko se však jednoznačně snaží o nezávislost a vlastní identitu.

DOPRAVA DO BARCELONY

Z barcelonského letiště se do centra dostanete pohodlně metrem L9 Sud za zhruba 20 minut. Druhou levnější variantou je pak příměstský vlak Renfe R2 Nord (jezdí každých 30 minut) nebo autobus (délka jízdy ale může dosahovat až 50 minut). Naopak nejdražší variantou je Aerobus, který vás za 30 minut dostane až na náměstí Plaça Catalunya.

Ryanairem z Norimberku

Přiletíte-li ale stejně jako my s Ryanairem, přistanete v 90 km vzdálené Gironě. To, co jste původně ušetřili na letenkách, můžete jednoduše zaplatit zpátky za autobusy Sagales (zde) J. Ty vás dovezou z gironského letiště až do Barcelony za 19,50 . Cesta trvá 1 hod 15 min a doveze vás na zastávku Estació del Nord hned vedle stanice metra Arc de Triomf. Výhodou je, že doba odjezdu autobusů se řídí dle příletů Ryanairu.

Pozn. Co se týče dopravy do Barcelony přes Norimberk, máme skvělé zkušenosti s přenocováním v hotelu Premier Inn Nürnberg City Nordost (zde), který je kousíček od metra (za chvíli jste v centru, ale také na letišti), navíc se poblíž hotelu přímo v ulicích dát nechat auto zaparkované zdarma.

UBYTOVÁNÍ V BARCELONĚ

V Barceloně jsme zvolili jeden z námi oblíbených hotelů Leonardo, tentokrát Leonardo Boutique Hotel Barcelona, který se nachází kousek od Sagrady Familie na Carrer Mallorca 606. Kromě Sagrady Familie je zde v docházkové vzdálenosti stanice metra nebo třeba přímý autobus na pláž J. Hotel má vlastní parkoviště a nabízí dobré snídaně. Ubytování na 5 nocí se snídaní nás vyšlo na 19 350 Kč.

Před zpátečním letem jsme si po výletu do Girony vybrali Salles Hotel Aeroport de Girona, kde se můžete krásně zrelaxovat u bazénu. Auto vypůjčené v Barceloně jsme měli možnost vrátit právě na letišti v Gironě, z hotelu jsme pak využili zdarma ranní transfer. Jedna noc zde vyšla na 2 700 Kč.

DOPRAVA PO BARCELONĚ

Až budete plánovat dopravu po Barceloně, hodit by se vám mohla mapa MHD (najdete ji ke stažení zde). Ale pojďme k tomu, jaké jízdenky si můžete ve městě pořídit.

Druhy jízdenek

1) Jednorázová jízdenka (za 2,40 €) umožňuje jednu jízdu kdekoli po Barceloně v zóně 1 (tj. celé centrum, včetně cesty z barcelonského letiště, ale ne vlakem). Platí na metro, autobus nebo na lanovku na Montjuïc.

2) Jízdenka T-casual s 10 jízdami (za 11,35 €) představuje nejlepší jízdenku na MHD pro turisty, kteří jsou ve městě na pár dní. Platí pro zónu 1, na metro, vlaky, tramvaje, autobusy či dokonce lanovku (x neplatí na metro L9 Sud vedoucí z letiště). Jízdenka je přestupní na 3 dopravní prostředky (je zapotřebí se vejít do časového limitu 75 min, do metra nelze jít 2x). Ve všech prostředcích je zapotřebí ji označit (v rámci limitu se počítá jako 1 jízda). Na zadní straně se tiskne, kolik jízd ještě zbývá.

3) Denní jízdenka T-dia (za 10,50 €) je denní lístek s neomezeným počtem jízd. Zajímá-li vás k jízdenkám více, bližší informace se dočtete např. zde.

Metro, autobusy, tramvaje

Podíváme se ještě na to, s jakými specifiky počítat při cestě jednotlivými druhy MHD. V metru je při vstupu i výstupu nutné označit jízdenku turniketem. Metro jezdí od pondělí do čtvrtka od 5 hod ráno do půlnoci, v pátek do 2 hod ráno, v sobotu a neděli pak celý den. Síť autobusů bývá pro turisty často poměrně nepřehledná, ale v některých částech města vám můžou hodně pomoci. Hlavním autobusovým uzlem je náměstí Plaça Catalunya. Co se týče tramvají, fungují zde dvě oddělené trasy, na kterých operuje 6 linek T1 až T6, ty jezdí většinou v širším centru, kde není dobře dostupné metro.

Vlaky FGC

Skvělou volbu při cestách mimo město představují vlaky FGC (Ferrocarrils Generalitat de Catalunya), které odjíždějí z Plaça de Catalunya, např. do přímořských letovisek na Costa Brava. Za cca hodinku můžete být v Calelle, Malgrat de Mar, Blanes nebo Lloret de Mar! Zmínit mohu také turistický autobus (Bus Turístic). Denní jízdenka vyjde na 30 €, dvoudenní na 40 €. Autobusy se pohybují se po třech okruzích (nejlepší je modrý) a nabízejí přes 40 zastávek u významných památek.

Taxi a auto

Využít můžete také černožluté taxi. Všechna mají městskou vyhláškou nařízené tarify, např. za 1 km 1,18 €, min. sazba je 2,25 € (z letiště 20 €). Mezi oblíbené aplikace na objednání taxíku patří Cabify a Free Now (lze zjistit dopředu cenu). V případě půjčení auta je zapotřebí počítat s velmi hustým provozem a zácpami, pro vjezd autem do Barcelony je navíc zapotřebí mít tzv. eko plaketu (jsou zde nízkoemisní zóny).

BARCELONSKÉ TURISTICKÉ KARTY

Tak jak tomu v různých metropolích bývá, i zde si turisté mohou zakoupit speciální karty zvýhodňující vstupy do památek. Většina karet, které jsou v Barceloně k dispozici, navíc zahrnují také městskou dopravu. A vzhledem k tomu, že výše vstupného do některých barcelonských památek je opravdu vysoká, pořízení turistické karty se může opravdu dost vyplatit.

Barcelona Card Modernista

Náš článek se jmenuje „Po stopách Gaudího“, stojí tedy za to zmínit, že jsme město poznávali s využitím turistické karty Barcelona Card Modernista. Jedná se o ideální kartu pro všechny fanoušky Gaudího, resp. katalánského modernismu obecně. Funguje tak, že po jejím zakoupení můžete navštívit 10 známých budov: Casa Amatller, Casa Batlló, Casa Milà – La Pedrera, Casa Vicens, Národní muzeum katalánského umění (Museu Nacional d’Art de Catalunya, MNAC), Kolonie Güell s nedokončenou Gaudího kryptou (Colònia Güell), Katalánský hudební palác (Palau de la Música Catalana), Sant Pau Recinte Modernista, Torre Bellesguard, Palác Güell (Palau Güell). Sagrada Familia bohužel v ceně není. Nicméně, v ceně máte „zdarma“ kartu na MHD, což rozhodně využijete. Kartu můžete nakoupit ve variantě na 3 až 5 dní a její cena se pohybuje od 90 do 110 . Zakoupit si ji můžete online zde a poté vyzvednout na jednom z výdejních míst.

Barcelona Card

Barcelona Card je vůbec hlavní městskou kartou pro turisty. Má v ceně opět MHD a k tomu navíc vstupy do vybraných muzeíbohužel ne památek (do těch poskytuje pouze slevy). Nejlevnější třídenní varianta vás vyjde na 53 .

Go City Barcelona All inclusive

Tato karta vám umožní neomezené vstupy na památky a turistický autobus. Nevýhodou však je, že ony „vstupy“ si je zapotřebí rezervovat a na některé památky se dostanete pouze s „jejich“ nasmlouvaným průvodcem v již dané časy. Cena za dva dny začíná na 124 €.

Go City Barcelona Explorer

Za zmínku stojí také karta Go City s výběrem údajně těch nejlepších památek, atrakcí a zážitků. Nevolíte zde počet dní, nýbrž právě počet těchto památek (od 2 do 7). Do ceny je započítán opět turistický autobus. Částka začíná na 64 .

KAM SE V BARCELONĚ VYDAT?

PROMENÁDA

La Rambla

La Rambla je možná nejznámějším evropským bulvárem a zároveň hlavní turistickou tepnou tohoto města.

Tato 1,5 km dlouhá barcelonská promenáda je plná prodejců, umělců, živých soch a různých pouličních představení.

Spojuje centrum města a pobřeží, začíná u přístavu Port Vell a končí na náměstí Plaça de Catalunya. Otevřený prostor u přístavu se pyšní ohromným Kolumbovým sloupem/pomníkem Kryštofa Kolumba (Mirador de Colom), na jehož vrchol se dá vyjet výtahem (denně od 8:30 do 20:30 hod).

Tržnice sv. Josefa (Mercant de Sant Josep/La Boquería)

Zhruba v polovině La Rambla se nachází jedno z „must see“ v Barcelonětržnice La Boquería. V této zastřešené tržnici z 19. století můžete zakoupit čerstvé ryby a maso, ovoce a zeleninu, koření, marmelády, sladkosti apod. Údajně sem chodí nakupovat zejména místní, ale prodírání se zdejšími davy lidí dokáže zážitek dost znepříjemnit. Tržnice je otevřena od pondělí do soboty v čase od 8 do 20:30 hod.

Muzeum voskových figurín (Museu de Cera)

V každém evropském velkoměstě nesmí chybět ani muzeum voskových figurín. To barcelonské je otevřeno v létě denně od 10 do 21 hod. Mají zde více než 300 voskových figurín na ploše 1600 m2. Vstupné začíná na 21 €. Více informací se dočtete zde.

Plaça Reial

Jedná se o prostorné náměstí lemované palmami s kašnou a pouličními lampami, které navrhl mladý Gaudí. Mluví se o něm jako o nejhezčím náměstí Barcelony. Je to zábavné a rušné místo plné kaváren, barů a restaurací se zahrádkami. Funguje navíc jako přirozený vchod do Barri Gotic ze třídy La Rambla.

STARÉ MĚSTO

Gotická čtvrť (Barri Gòtic)

Gotická čtvrť je nejmalebnější částí barcelonského starého města. Jde o středověké centrum s paláci a kostely, které patří k nejstarším místům Barcelony. Jeho centrem je katedrála sv Kříže a sv. Eulálie (Catedral de Santa Eulalia) z roku 1298 (dokončená až v 19. století).

„Srdcem“ gotické čtvrti je náměstí sv. Jakuba (Plaça de Sant Jaume) s budovou katalánské vlády a radnicí. Z náměstí vybíhají zajímavé uličky např. Carrer del Call, labyrint úzkých uliček s obchody se starožitnostmi.

Prohlédnout si můžete také Baziliku Panny Marie borovicové (Santa Maria del Pi), nádherný masivní kamenný kostel z 15. století. 54 metrů vysoká zvonice je jedním ze symbolů Barcelony. Název baziliky připomíná údajný zázrak, kdy zde na náměstí byl v kmeni piniové borovice objeven obraz Panny Marie.

La Ribera

V sousední čtvrti La Ribera stojí Picassovo muzeum (Museu Picasso), jehož hlavní vchod se nachází v paláci z 15. století. Zdejší sbírka je údajně největší (mimo Paříž), neobsahuje však žádné z jeho mistrovských děl. Otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 19 hod a ve čtvrtek dokonce až do 21:30 hod. Muzeum můžete navštívit zdarma v neděli po 15. hodině a první neděli v měsíci.

Nachází se zde také jedna z nejvýznamnějších sakrálních památek Barcelony – majestátní gotický kostel Santa Maria del Mar.

Katalánský palác hudby (Palau de la Música Catalana)

Jedním z velkých turistických lákadel je také hlavní barcelonská koncertní síňKatalánský palác hudby. Je jedním z největších skvostů modernistické architektury ve městě. Palác byl dostavěn v roce 1908 a je na seznamu UNESCO. Nabízí individuální i komentované prohlídky a v létě je otevřen denně od 10 do 18 hod. Za prohlídku zaplatíte 20 € (vstupenky lze zakoupit zde).

GAUDÍHO MÍSTA

Sagrada Familia (Chrám smíření, zasvěcený svaté rodině)

Nejznámější stavba Barcelony a zároveň nejnavštěvovanější památka Španělska stojí zhruba uprostřed města asi 2 km od historického centra. Její nezaměnitelný profil vyčnívající nad siluetu města je viditelný již z dálky (osm zvláštních věží ve tvaru doutníků).

Výstavba chrámu začala již v roce 1882 a přerušila ji nečekaná smrt Gaudího. Do dnešních dní je Sagrada stále nedokončená. Poslední odhady hovoří o tom, že by měla být hotová v roce 2026 (100 let od smrti Gaudího). Zajímavé je, že veškeré financování tohoto projektu jde pouze z příspěvků a vstupného.

A čím je vlastně Sagrada tak jedinečná? Je neuvěřitelným mixem různých směrů: art nouveau, secese, novogotiky, kubismu až po moderní architekturu. Jedná se o Gaudího životní dílo, ve kterém se snažil vybudovat největší svatyni křesťanství. V době jeho nečekané smrti přitom byla dokončena pouze 1 z 18 plánovaných věží, krypta a průčelí, tj. asi 1/10 jeho plánů!

Všechno zde má svůj význam a žádný prostor není ponechán volný. 18 věží představuje 12 apoštolů a 4 evangelisty, Panna Marii a Ježíše Krista. Věž Ježíše Krista má být dokonce nejvyšší kostelní věží na světě (170 m). Jedna z věží je přístupná výtahem a platí se do ní vstupné navíc.

Také z interiéru chrámu uvnitř doslova přechází zrak. Zcela bez váhání bych řekla, že se jedná o nejkrásnější chrám, který jsem kdy viděla. Masivní sloupy neobvyklých tvarů v kombinaci s bohatě zdobenými vitrážemi vytvářejí celodenní hru světel.

Sagrada je otevřena v létě od pondělí do soboty od 9 do 20 hod, v neděli pak od 10:30 do 20 hodin. Za vstupné si zaplatíte nejméně 26 € (s průvodcem 30 €, s audioguidem a návštěvou jedné věže 36 €, s průvodcem a věží 40 €. Nejlevněji vyjde si koupit vstupenky online zde (musí se vstoupit v daný čas, ale lze se vyhnout až dvouhodinovým frontám nebo tomu, že pro daný den bude již vyprodáno). Co je také důležité vědět, je že při vstupu se prochází bezpečnostní kontrolou. V některých zdrojích se dočtete, že vstup je umožněn pouze se zakrytými rameny a koleny, nicméně uvnitř se běžně pohybují turisté v tílkách a kraťasech…

Park Güell

Druhým barcelonským TOP místem je rozlehlý Park Güell známý svými bohatými architektonickými prvky. Jedná se o další Gaudího ambiciózní projekt, který byl plánovaný jako rezidenční oblast propojená s přírodou. Ani tento projekt nikdy nebyl dokončen.

Gaudího mecenáš Eusebi Güell zde zakoupil pozemek s výhledem na město a moře a dal Gaudímu volnou ruku ke stvoření něčeho originálního. Ten na tom pracoval tu a tam 14 let, většinu projektu však dokončil Josef Maria Jujol.

Z původně plánovaných 60 domů byly dokončeny pouhé dva, v jednom z nich sám Gaudí dlouho žil, je zde tedy zřízené jeho muzeum (Casa-Museu Gaudí), do kterého se platí vstupné 5,50 € (kupuje se na místě přes QR kód). Prohlédnout si v něm můžete nábytek a předměty Gaudím navražené. Součástí je také film o architektovi a jeho tragické smrti.

Park je plný zajímavých soch, struktur a zídek, nejvíce známé jsou jeho dva přezdobené pavilony – najdete je snad na každé fotce Barcelony.

V jednom se nachází obchod, ve druhém výstavní centrum. Před nimi stojí mozaikovitá kašna ve tvaru ještěra. Díky poloze na strmém svahu nabízí park také nádherné výhledy na Barcelonu.

Park je otevřen v létě denně od 9 do 19:30 hod a v hlavní sezóně se může stát, že lístky budou na místě vyprodané. Vstupné činí 10 € (online zde), vstupenky se pořizují na přesný čas (do max. 30 min se musí vstoupit). Dříve byl park rozdělen na dvě části: menší (severní část) bez architektonických prvků byla přístupná zdarma, větší a známější část „Monumental Zone“ byla placená – nyní je vstupné zapotřebí zaplatit ať vstupujete z jakékoli strany parku.

Do parku se dostanete nejlépe metrem L3 (Lesseps) a následně pěšky (asi 20 min) nebo linkou 116 od metra až ke vchodu. Na pár místech, které jsou nejvíce do kopce, byly postaveny eskalátory, takže pěší procházka není tak náročná, jak by se mohlo zdát! J Kromě uliček plných restaurací a obchůdků budete procházet také okolo Gaudí Experiencia (nachází se asi 100 m od parku). Za 9 € můžete zhlédnout nevšední 4D film o Gaudím.

Casa Batlló

Gaudího budova Casa Batlló postavená v letech 1904-1906 je unikátní stavba, jedna z nejpodivnějších v Evropě. Údajně v ní vzdává hold patronovi Katalánska sv. Jiřímu a drakovi.

Zvlněná střecha domu totiž připomíná dračí kůži, balkony zase lebky a kosti jeho obětí. Dle jiných pojetí se však jedná o karnevalové masky, těžko říct. Sám Gaudí nenechal žádnou nápovědu k interpretaci svého díla.

Tento dům je otevřený denně denně od 9 do 20 hodin a vstupné začíná na 29 € (dle časů se cena mění, ráno dokonce 45 €). Patří k nejdražším ze všech památek v Barceloně, nicméně opravdu za návštěvu stojí.

Vstupenka zahrnuje audioprůvodce a tablet s virtuální realitou v 15 jazycích. Zakoupíte ji online zde.

Casa Batlló stojí v hlavní nákupní oblasti města (L´Eixample) a společně s dalšími dvěma okolními budovami (Casa Lleó Morera a Casa Amatller) představují tzv. Illa de la discòrdia („jablko sváru“) neboli tři budovy postavené ve zcela rozdílných architektonických stylech.

Casu Amatller, která byla postavena v roce 1900 pro výrobce čokolády, můžete také navštívit. Dole najdete také hezkou kavárnu s výbornou čokoládou a sladkými i slanými pochutinami.

La Pedrera (Casa Milà)

Minout rozhodně nesmíte ani nejslavnější Gaudího dům v Barceloně: La Pedreru. Stojí na protější straně ulice v č. 92. Tento bytový dům byl postaven v letech 1906–1910 pro milionáře jménem Pere Milà. Stavba se vyznačuje těžkými vlnitými tvary, zakřivením a vyhloubením (Gaudí se v podstatě všude snažil vyhnout rovným liniím). Dům je zařazen do světového dědictví UNESCO.

Na rozdíl od Casy Batlló není sice Pedrera tolik barevná, rozhodně však nelze říci, že by byla méně fascinující. V podkrovním patře se rozprostírá malé Gaudího muzeum.

Přístupný je také jeden z původních bytů (El Pis) plný roztodivných tvarů s dobovým nábytkem.

Naprostým vrcholem návštěvy je pak vlnitá střešní terasa s bizarními komíny a se skvělým výhledem na město.

Varianta vstupného s „magickými brýlemi“ vám zase poskytne nevšední zážitek, ve kterém vás budou provázet víly a motýlci.

Pedrera je otevřena denně od 9 do 20 hodin a nabízí dokonce noční prohlídky (do 23 hodin). Základní vstupné činí 25 €, s „magickými brýlemi“ 35 € (lze koupit i samostatně za 15 €), v noci s průvodcem a drinkem 38 €, na východ slunce 39 € apod. Více informací k variantám vstupného najdete zde.

Palác Güell (Palau Güell)

Méně známé, avšak zajímavé, je sídlo postavené Gaudím v roce 1886 pro jeho hlavního mecenáše, hraběte Eusebia Güella.

Ústřední částí je ohromná temná hala se střechou pokrytou mozaikovitými taškami a opět zde vystoupáte na roztodivnou střechu plnou barevných komínů.

V hlavní sezóně mají otevřeno od úterý do neděle od 10 do 20 hodin. Za vstupné utratíte 12 €. Více informací k prohlídce hledejte zde.

Casa Vicens

Casa Vicens je malý a elegantní dům ve čtvrti Gràcia, jedno z nejmenších a nejméně známých děl Gaudího. Dům byl postaven v letech 1883 až1888 jako jeho první veřejná stavba, původně plánována jako letní sídlo pro rodinu Vincens (později přestavena na bytový dům). V roce 2005 byla zapsána na seznamu UNESCO a od roku 2017 je muzeem.

Dům je charakteristický svým originálním a extravagantním stylem, plným barev, ornamentů a geometrických tvarů. Zatímco zvenku vidíte hezký a zajímavý dům, uvnitř stavba v podstatě zeje prázdnotou…

Ke Case Vicens dojdete metrem L3 (zastávka Fontana neb Lesseps). Otevírací doba v létě je od 10 do 20 hodin. Vstupné s audioguidem vyjde na 18 €, s průvodcem 21 €. Oficiální stránky s veškerými informacemi najdete zde.

Gaudiho pavilony Finca Güell (Pavellons de la Finca Güell)

Gaudího pavilony byly stavěny v letech 1883 až 1887 jako letní sídlo pro Eusebiho Güella (nejprve je stavěl Gaudího učitel, který si pozval Gaudího na pomoc). Většina Gaudího práce se nedochovala, když se přestavovaly na Královský palác. Dnes tvoří součást památkově chráněného areálu Katalánské univerzity. Dojedete tam linkou metra L3 (Palau Reial).

Kolonie Güell (Colònia Güell)

Zajímavým výletem na kraj města může být návštěva kolonie Güell. Projekt pro zaměstnance textilní firmy byl vytvořen opět pro Eusebiho Güella. Nachází se na západě Barcelony v Santa Coloma de Cervelló. Gaudí měl za úkol udělat hlavně kostel.

Nejslavnější stavbou celé kolonie se stala krásná a nedokončená Gaudího krypta (stavby zanechal z neznámých důvodů).

Na místo můžete dojet buď jako my vypůjčeným autem, nebo vlakem na zastávku Colònia Güell. Otevřeno je zde v létě od 10 do 17 hodin. Platí se vstupné 10 € s audioguidem, případně 14,80 € i se zpáteční cestou vlakem.

Po příjezdu je zapotřebí dorazit do zdejšího informačního centra, kde si vyzvednete mapku celé kolonie, audio guide a vstupenku do krypty. Městem (kolonií) se pohybujete sami – uvidíte jednotlivé domy nebo třeba budovu školy.

Věž Bellesguard (Torre Bellesguard/Figueres, Casa Figueres)

Gaudího stopy ve městě zakončíme zámečkem ve čtvrti Sarrià-Sant Gervasise na svahu hory Collserola. Z tohoto opět rozpracovaného díla v roce 1909 odešel. Zámeček je krapet „ z ruky“, použít můžete autobus 196 (zastávka Bellesguard) či linky V13 a V15 či (zastávka Tibidabo). Otevřený je denně kromě pondělí od 10 do 15 hodin. Vstupenka vyjde na 9 €. Více informací se dočtete zde.

NÁBŘEŽÍ BARCELONY

Nebyla by to návštěva Barcelony, kdybychom nezavítali na její nábřeží. Kromě Námořního muzea (Museu Marítim) nebo barevné pop-artové plastiky Barcelonská hlava (Cap de Barcelona) je k vidění například také:

Starý přístav (Port Vell)

Přístav poznáte podle staré secesní budovy přístavní celnice – dojdete sem procházkou z promenády La Rambla. Navázat tedy můžete hned po Rambla del Mar, nově vybudované promenáda podél pobřeží.

Barcelonské akvárium (L’Aquàrium)

Známou atrakcí je zdejší akvárium, jedno z největších mořských akvárií v Evropě s úžasným skleněným tunelem. Pyšní se více než 8000 druhy živočichů a rostlin. Každé úterý mezi 12. a 13. hodinou krmí žraloky, lze si zarezervovat také potápění se žraloky (od 175 €). Otevřeno mají v létě denně od 10 do 21:30 hodin. Základní vstupenka vyjde na 10 €.

Barceloneta

Jedná se o čtvrť s pěší promenádou i známou barcelonskou pláž (její prostřední část). Patří mezi nejčistší městské pláže na světě, a proto se jedná o jednu z největších barcelonských atrakcí. Na pláži jsou k dispozici sprchy, toalety i skříňky na uschování cenností (zde).

Poblíž se nachází Olympijská vesnice (Vila Olímpica) z roku 1992, která rozkvetla do elegantní a pulzující čtvrti. Jejím symbolem je Socha zlaté ryby (Peix Daurat) dlouhá 56 metrů.

Mětský park (Parc de la Ciutadella)

Kousek od nábřeží se rozkládá největší městský park (nachází se mezi Olympijskou vesnicí a čtvrtí La Ribera).

Jde o příjemné místo s jezírkem a loďkami, jehož dominantou je obrovská fontána Cascada (také ji navrhl Antonio Gaudí). Funguje denně až do západu slunce a zhlédnout ji můžete zdarma.

Zaplatit si však můžete za blízkou Zoologickou zahradu (Parc Zoológic), která patří k nejmenším zoologickým zahradám v podobně velkých městech. Vstupné činí okolo 22 €.

Od východu z parku vede promenáda k Vítěznému oblouku (Arc de Triomf) pamatující vstup na světovou výstavu z roku 1888. Oblouk postavený z červených cihel dosahuje výšky 27 metrů.

pláž Bogatell (Platja del Bogatell)

Mezi nejoblíbenější barcelonské pláže patří také Bogatell. Přes 700 m dlouhá pláž je oproti Barcelonetě prostornější a klidnější. Nachází se v rezidenční čtvrti Poblenou, asi 2,5 km pěšky od Barcelonety. Dojedete sem autobusy V27 nebo H16 (zastávka Carmen Amaya – Ptge de la Llacuna).

MONTJUÏC

Nad barcelonským přístavem se na rozlehlém kopci rozprostírá hlavní část čtvrti Montjuïc, kde se v roce 1929 konala Světová výstava a v roce 1992 Olympiáda. Její areál nabízí nepřeberné množství kulturních památek, botanických zahrad (jsou zde hned 3!) a míst k odpočinku – strávit zde můžete klidně i několik hodin.

Španělské náměstí (Plaça d’Espanya)

Dobrým výchozím bodem k návštěvě čtvrti a zároveň jedním z nejdůležitějších dopravních i turistických míst města je Španělské náměstí (pozn. u metra, ještě pod kopcem). Nachází se zde monumentální kašna z ruky architekta Joespa Marii Jujola, spolupracovníka Antonia Gaudího. Hlavní dominantou náměstí jsou však dvě 47 metrů vysoké benátské věže (Torres Venecianes). Vedle náměstí stojí býčí aréna z roku 1899, nyní nákupní, kulturní a rekreační zařízení Arenas de Barcelona.

Kouzelná fontána (Font Màgica de Montjuïc)

Na úpatí kopce najdeme zpívající fontánu. Večer se zde koná známá show světel a hudby. V létě 2023 se však představení bohužel nekonala z důvodu sucha. Když už se však představení koná, je dobré vědět, že je zcela zdarma. O atrakci je obrovský zájem, vyplatí se přijít včas a najít si u fontány dobré místo. Pro ověření, zda bude fontána během vaší návštěvy v provozu, se podívejte sem.

Kopec Montjuïc

Poněkud složitější je způsob, jak se na kopec dostat. Využít budete muset lanovku od metra L2 nebo L3 (zastávka Paral-lel): Nejprve je k dispozici podzemní kolejová lanovka (tarif v rámci MHD) do stanice Parc de Montjuïc (zhruba v 1/3 kopce), která jezdí každých 10 min (více info zde), dále se buď vydáte asi 40 minutovým výšlapem do kopce, nebo přestoupíte na visutou lanovku Telefèric de Montjuïc (denně v létě od 10 do 21 hod) za 13,50 €. Důležité je vědět, že jízdenky na MHD na ni neplatí! Jízda trvá cca 10 min, více informací nastudujete zde. Jistou alternativou k lávkám může být autobus 150 z náměstí Plaça d’Espanya (za 21 min), platí na něj klasické jízdné na MHD. Dobré je také vědět, že lanovka na Montjuïc z přístavu (Telerifico del puerto) vás nevyveze ani do poloviny kopce. Není ani dobrou variantou pro ty, kteří mají strach z výšek, neboť se pohybuje v téměř 100 m výšce nad mořem!

Na kopci můžete navštívit například jednu z botanických zahrad (např. Jardí Botànic), Laribalovy zahrady (Jardins de Laribal), na jejichž okraji se nachází amfiteátr Teatre Grec, nebo ohromný okázalý hřbitov (56 ha). Nejvýraznější stavbou je Hrad Montjuïc (Castell de Montjuïc) z roku 1640. Byl využíván armádou, později jako vězení do roku 1960, kdy byl předán do vlastnictví města, nyní je uvnitř muzeum vojenské historie. Vstupenka stojí 5 € (více informací hledejte zde).

Olympijský prstenec (Anella Olímpica)

Za pozornost stojí rozhodně také bývalý olympijský areál, který je mementem her z roku 1992. Jeho součástí je Olympijský stadion (Estadi Olímpic), muzeum a telekomunikační věž Torre de Calatrava. Představuje první tematický park na světě propojující sport s digitálními technologiemi.

Španělská vesnice (Poble Espanyol)

Oblíbené místo (zejména) noční zábavy postavené pro Světovou výstavu v roce 1929 se nazývá Španělská vesnice. Tato směsice architektury zastupuje různé regiony Španělska, vč. replik domů, náměstí, paláců apod. Konají se zde představení flamenca, diskotéky, ukázky regionálních řemesel či jiné akce.

DIAGONAL

Ve čtvrti Diagonal stojí za zmínku nepřehlédnutelný mrakodrap falického tvaru Torre Agbar (Glories) vysoký 144 metrů. Byl otevřený v roce 2005 a hned se stal jednou z ikon Barcelony. Původně šlo o sídlo městských vodáren. Aktuálně je jeho interiér nepřístupný (jsou zde kanceláře), v budoucnu zde bude pravděpodobně hotel. V noci probíhá na jeho fasádě světelná show.

TIBIDABO

Nad městem na vrcholu hřeběne Collserola (542 m) se rozprostírá Tibidabo – místo známé jednak úchvatným kostelem, jednak zábavním parkem.

Na Tibidabo se dopravíte vlakem FGC z Plaça de Catalunya na Avda. Tibidabo, kde přestoupíte na Tramvia Blau (pozn. hledali jsme tramvaj, ale přijel autobus, který tvrdil, že je Tramvia Blau J) ke stanici kolejové lanovky, která vyveze až na vrchol (zpáteční lístek stojí 12 €). Více informací se dočtete zde.

kostel Srdce Ježíšova (El Sagrat Cor)

Tato na prvním pohled nepřehlédnutelná dominanta kopce Tibidabo pochází z 1. poloviny 20. století. Kostel je korunován ohromnou postavou Krista a nabízí impozantní panoramatický výhled na město (výtahem lze navíc vyjet na jeho nejvyšší věž!).

Otevřený je od 11 do 20:45 hodin. Vstupné dovnitř je zdarma, zaplatíte pouze 5 € za výtah.

Parc d´Atraccions

Tento zábavní park nabízí více než 25 atrakcí. Jeho historie spadá až do roku 1901, proto jsou atrakce ve „starém duchu“. Park je rozdělený na dvě části: Panoramic Park (nejvyšší partie s nejstaršími atrakcemi jako např. ruské kolo nebo červené letadlo) a Amusement Park (větší část parku s atrakcemi typu horské dráhy a velkých kolotočů).

Park je otevřený v létě denně od 11 do 21 hodin. Vstupné se liší podle atrakcí, kupuje se dohromady s lanovkou (např. 35 € s Amusement Park nebo 19 € s Panoramic Park). Podrobnější informace najdete zde.

PRO FOTBALOVÉ FANOUŠKY

Pro fanoušky fotbalu je variantou, jak si návštěvu Barcelony zpříjemnit, pochopitelně také výlet na největší fotbalový stadion v Evropě: Camp Nou. Fotbalový stadion FC Barcelony stojí v západní části města na lince metra L5 nebo L9 (zastávka Collblanc) či L3 (zastávka Palau Reial). Více informací opět na webu zde.

VÝLETY V OKOLÍ BARCELONY

Girona

Jak už jsem zmiňovala, přiletíte-li do Barcelony Ryanairem, přistane vaše letadlo ve městě Girona. Byla by jistě škoda, kdybyste se v tomto městě po cestě nezastavili. Toto krásné španělské město s přibližně 100 tisíci obyvatel nabízí centrum plné malebných uliček a starobylých domků. Fanoušky Hry o trůny naláká, že se zde natáčelo několik známých scén – místa určitě poznáte :).

Absolutní dominantou města je Katedrála Panny Marie (Girona Cathedral). Její gotická loď s šířkou 22 metrů je druhou nejširší na světě. Základy katedrály byly položeny již v 11. století (stavba se však protáhla na dalších 700 let). Vstup dovnitř je zdarma.

Turisté mohou dále navštívit například Klášter Sant Pere de Galligants (Sant Pere de Galligants) z 10. století, Kostel sv. Felixe (Church of St. Felix) se základyz 6. století nebo Muzeum židovské historie (Museum of Jewish History). Zdejší židovská čtvrť El Call patří mezi jedny z nejzachovalejších na světě.

Nejznámější fotku pořídíte na červeném mostě přes řeku Onyar (Pont Palanques Vermelles), který nabízí nádherný výhled na barevné staré město Girony.

Pokud budete mít po návštěvě Barcelony zájem ještě o jednu modernistickou budovu, nadchne vás La Casa Masó navržená architektem Rafaelem Masó.

Z Girony se je možné samozřejmě vydat i na další výlety. Ať je již bude jednat o pláže (např. Sant Feliu de Guíxols, Calella de Palafrugell a L’Escala) nebo známé rodné město Salvadora Dalího Figueres. Nachází se tam Divadelním muzeem S. Dalího (s podivnými prvky, jako např. červené hradby se sochami vajec, stráže s bagetami na hlavě apod.) a kromě toho také nejobsáhlejší sbírka jeho děl na světě.

Montserrat

Necelých 50 km od Barcelony se vysoko ve skalách rozprostírá klášter Montserrat, oblíbené katalánské poutní místo. Klášter byl v roce 1808 vypálen Napoleonovými vojáky a v roce 1874 znovu zrekonstruován. Mají zde La Morenetu – dřevěnou sošku Panny Marie s černou tváří (ztmavlou kouřem svíček). Údajně ji vyřezal sv. Lukáš a právě ona je důvodem, proč poutníci od samého začátku stoupali na horu, aby se této katalánské patronce uklonili. Na její prohlídku se čeká až 45 min ve frontě! Navíc zaplatíte vstupné 8 €. Vstupné se platí i do dalších částí objektu, např. bazilika (6 €), Muzeum katalánské kultury (8 €).

Poblíž parkoviště pro autobusy stojí socha Monument a Ramon Llull (Stairway to haeven), která působila senzaci na Instagramu. Nyní je obehnána plotem a je tam hlídač, takže tady se už nevyfotíte.

Využít můžete dvou kolejových lanovek, jedna vede téměř ke Svaté jeskyni (Santa Cova), chybí ještě 20 minut pěšky. Zpáteční lístek vyjde na 5,50 €. Druhá lanovka, Sant Joan, je prý nejstrmější lanovka ve Španělsku. Stoupá výše nad opatství a umožňuje hezké výhledy na okolí. Zpáteční lístek vyjde na 14 €. Lístky na obě lanovky jsou v ceně kombinovaných lístků Trans Montserrat (mají v ceně i jízdenku na vlak z Barcelony, vstup do baziliky i k Černé madoně, cena se pohybuje od 40 €).

Na co je důležité dbát, vyrazíte-li na tento výlet: nezapomeňte na zakrytá ramena, dlouhé kalhoty či sukně a uzavřené boty!

Na Montserrat se lze s Barcelony dopravit několika způsoby:

1) vlak FGC z Plaça d’Espanya – linka R5 ve směru Manresa, spojení lze najít zde, zpáteční lístek stojí cca 11,50 €, vlak jede cca 1 hod;

Ze zastávky Montserrat Aeri pokračuje lanovka po úbočí hory ke klášteru. Jízda trvá 5 min, jezdí každých 15 min od 9:30 do 19 hod. Zpáteční lístek vyjde na 13 €. Více informací si můžete nastudovat zde. Ze zastávky Monistrol de Montserrat pokračuje zubačka Cremalera. Jede 15 min, vždy od 9 do 19 hod. Zpáteční lístek vyjde na 12,50 €. Více informací najdete opět v samostatném odkazu zde. Místo lanovek můžete jít od vlaku i pěšky (8 km za cca 3 hod).

2) autobusem Autocares Julià – nejlevnější způsob, jak se sem dostat, odjíždí z Barcelony každý den v 9:15 ráno z ulice Viriat Street hned vedle vlakového nádraží Sants a zpátky do města pak z Montserratu odjíždí odpoledne v 18:00, cena je 5,75 €;

3) autem po silnici A2 směrem na Lleidu – cca 50 km, parkování: Monistol (zdarma u horské zubačky) nebo placené kousek pod opatstvím (6,50 €/den) + pár minut pěšky k opatství (je pro cca 400 aut, v sezóně se velmi rychle zaplní);

Mořská letoviska aneb kam se jet koupat

Populárním letoviskem Barceloňanů či pěkným místem na celodenní výlet jsou pláže na Zlatém pobřeží (Costa Dorada), především mořské letovisko Sitges.

Co se týče dopravy, autem přijedete po dálnici C-32 (jízda trvá asi 40 min), vlakem Renfe pojedete ze stanic Sants či Passeig de Gràcia linkou R2 Sud na Estación de Sitges (i v tomto případě se délka jízdy pohybuje okolo 40 min). Vlaky jezdí každých 15 minut. Jízdní řády najdete zde.

Najdete zde několik pláží lemovaných promenádou a palmami s desítkami kaváren a restaurací. Na útesu stojí Kostel sv. Bartoloměje a sv. Tekly (Sant Bartomeu i Santa Tecla) – jedna z nejznámějších pamětihodností tohoto města, vede k němu hezká promenáda. Nečekejte však prázdné pláže! Letovisko je plné lidí, restaurace jsou předražené a najít místo k parkování bývá celkem oříšek.

Vlaky společnosti Renfe R1, které jezdí přímo z centra Barcelony v intervalech cca 30 min (od brzkého rána do pozdního večera), vás zavezou i na další známá letoviska na sever od Barcelony (Costa Brava). Cílovou stanicí je Maçanet-Massanes, vystoupit můžete např. v Callela, Malgrat de Mar či Lloret de Mar. Jízdný řád je k dispozici zde.

KALKULACE NAŠÍ BARCELONY

V Barceloně a jejím okolí jsme strávili celkem 6 dní (7. den ráno jsme odlétali zpět). Na kolik nás dovolená pro 2 osoby vyšla?

Vstupy: 2 860 Kč + Card Modernista 5 470 Kč

Ubytování: 24 660 Kč (Norimberk 2 610 Kč, Barcelona 19 350 Kč, Girona 2 700 Kč)

Doprava: 12 541 Kč (letadlo 6 010 Kč, aerobus 960 Kč, auto 3 280 Kč)

Jídlo: 8 610 Kč

Dohromady se cena za dvě dospělé osoby pohybovala okolo 54 140 Kč, tj. cca 27 070 Kč/os. Inu, úplně levné to nebylo.

Zajímá vás více? Podívejte se na naše video zde.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *