Evropa,  Místa a itineráře

Na víkend do Benátek

Kdo by neznal Benátky? Kouzelné město na vodě, které se skládá z mnoha malých ostrůvků i větších ostrovů… Těžko říct, existuje-li v Evropě romantičtější město. Však podle mnohých anket patří mezi nejkrásnější města na světě! A od roku 1987 jsou Benátky na seznamu UNESCO. I kdybyste o něm mockrát slyšeli, nebo zde dokonce již byli, troufnu si říct, že pokaždé znovu a znovu zaujme. Letecky to máme do Benátek kousek, tak proč si sem nezaletět třeba na víkend? Jste-li pro, pojďte načerpat inspiraci a vše naplánovat!

PÁR ZAJÍMAVOSTÍ O BENÁTKÁCH

 • Benátky se skládají z více než 100 ostrůvků, propojených přibližně 400 mosty!
 • Jsou hlavním městem severoitalské oblasti Benátsko a mají kolem 250 tisíc obyvatel. Těch však stále ubývá, především kvůli vysokým cenám.
 • Hlavní dopravní tepna Benátek, Velký kanál (Canal Grande), má asi 4 km a táhne se od hlavního nádraží až k nejznámějším památkám. Zajímavé je, že ani na jedné straně kanálu neexistuje žádná souvislá promenáda. Domy většinou vyrůstají přímo z vody a na chodník již nezbývá prostor. Přes samotný kanál vedou pouze 4 mosty (Ponte della Costituzione a Ponte degli Scalzi u nádraží, dále Ponte di Rialto a dřevěný Ponte dell Accademia u slavné galerie Accademia).
 • Jeden ze symbolů města, romantická gondola, byla dříve hlavní formou dopravy, a to až do poloviny 20. století. Dnes je ve městě okolo 400 gondol a slouží výhradně pro turistické účely.
 • Nejužší benátskou ulicí je Calle Varisco. Šířka 53 cm z ní dělá dokonce jednu z nejužších ulic na světě.
 • Město se potápí každý rok o 1–2 mm.
 • Narodili se zde známé osobnosti jako např. Antonio Vivaldi, Carlo Goldoni, Giacomo Casanova nebo Terence Hill.

CESTA Z/NA LETIŠTĚ TREVISO

Patrně nejlevnější a nejsnazší variantou, jak se dostat do Benátek je využití pravidelných spojů z Prahy do italského Trevisa. Benátky mají sice i bližší letiště, tam ale Ryanair, který jsme využili my, nelétá. Budu tedy popisovat cestu z/do Trevisa.

Treviso je malé letiště nízkonákladových linek, které se nachází asi 3 km od městečka Treviso a 40 km od Benátek. Existují dvě základní možnosti, jak se dále dopravit do Benátek:

 • Autobusy ATVO na Piazzale Roma za 12 € (22 € zpáteční). Lístky lze zakoupit online nebo po příletu na místě o euro dražší. Když nestihnete spoj, můžete jet dalším. Autobusy jezdí 1x za půl hodiny a cesta trvá hodinu. Jízdní řády zde. Jedná se o variantu patrně nejsnazší, nejrychlejší, ale zároveň nejdražší.
 • MHD do Trevisa + vlak je naopak rozhodně ta nejlevnější varianta, která vám zabere cca 90 min. Lístky na autobus linky č. 6 (za 1,5 €) lze zakoupit v informačním kiosku v příletovém terminálu. Autobusovou zastávku najdete poté hned u hlavní silnice vpravo. Cesta na vlakové nádraží v Trevisu (Stazione FS) trvá asi 13 min. Jezdí 1x za půl hodiny. Využít lze i speciální letištní autobus (linka A, je o trošku dražší). Následně přestoupíte na vlak do Benátek (stanice S. Lucia). Jízdenku za 3,70 € koupíte v automatu nebo u okýnka. Vlak jede cca 30–40 min, a to každých 15 min. Jen pozor na brzké ranní přílety, navíc mimo sezónu, kdy jede první vlak do Benátek až kolem 10. či 11. hodiny. To se stalo nám a museli jsme v Trevisu asi 2 hodiny čekat na první vlak, ač jsme se původně radovali, jak budeme v Benátkách brzy… Spojení je tedy nejlepší rovnou dopředu vyhledat zde.

DOPRAVA PO BENÁTKÁCH

Jak všichni víme, v Benátkách nejsou žádné silnice, veškerá doprava se odehrává jen na vodních kanálech. K dopravě se nejvíce využívají vodní autobusy, tzv. vaporeta. Cena jízdného je však poměrně vysoká. Jednorázový lístek na 75 min vyjde na 7,50 €. Lze si však zakoupit také celodenní jízdenku na 24 hod za 20 €, na 48 hod 30 € nebo na 72 hod 40 €. Jízdenky se kupují buď na lodi nebo v kanceláři dopravního podniku ACTV na autobusovém nádraží, dále také v automatech či trafikách. Zastávky jsou takřka na každém rohu a intervaly jsou krátké (okolo 5 min).

Jízdní řády všech linek naleznete zde. Turisté využívají nejčastěji linku č. 1, páteřní linku od Piazzale Roma až po Lido. Od nádraží po most Rialto jede také linka č. 2. Samozřejmě je zapotřebí počítat s tím, že linky č. 1 staví na všech zastávkách, a proto se cesta do centra protáhne na cca hodinu 😊.

Další možností dopravy jsou gondolové přívozy (traghetto), které se vyskytují na několika místech kanálu. Poznáte je tak, že jezdí se dvěma gondoliéry a cestující většinou stojí. Platí se za ně údajně poplatek okolo 2–5 €, jejich mapa je zde.

Tím nejromantičtějším dopravním prostředek je však bez pochyby gondola. Ceny za tento zážitek dosahují astronomické výše a přesvědčí tedy jen vskutku „motivované“ klienty (my jsme to nebyli 😊). Za 30 min zaplatíte zpravidla 80 €! Po 19. hodině (a v hlavní sezóně) prý dokonce kolem 100 € i více. Útěchou může být, že cena se platí za gondolu (nikoli za osobu!) a vejde se do ní 6 lidí.

Na internetu si lze předem koupit sdílenou jízdu za 25 €/os. Není-li navíc sezóna, ani víkend, nabízejí gondoliéři slevy. Nás lákali intenzivně v pátek večer. O víkendu, kdy se město zaplnilo turisty, nás už nikdo nepřemlouval…

KDE SE NAJÍST?

V Benátkách není drahá jen doprava, připlatit si budete muset také za bydlení a jídlo. Benátské snídaně na hotelu nebývají zpravidla příliš vydatné. Místní jsou zvyklí snídat kávu a drobné pečivo (nejčastěji croissanty). Pamatuji si, že když jsem byla v Benátkách poprvé, velmi jsem trpěla tím, jak byla každá snídaně sladká. Co bych tenkrát dala za plátek šunky, vajíčka nebo sýr? Letos jsme měli snídani sice lepší, ale i tak si myslím, že na bohaté snídaňové bufety patrně nenarazíte.

Nejlepší a nejlevnější svačiny koupíte v prodejnách COOP. Cenově přívětivé byly ale i některé kavárny nebo bistra, ve kterých prodávali nejrůznější sendviče. No a co by to bylo za návštěvu Itálie bez tiramisu? Populární místo na ochutnání nejrůznějších druhů tiramisu je I Tre Mercanti. Prodává se v kelímku. Ochutnat můžete např. mangové, malinové nebo pistáciové. Otevřeno mají od 12 do 19 hod a sídlí na adrese Calle al Ponte de la Guerra, 5364. Jedná se o malý nenápadný krámek na rohu.

Restaurace jsou drahé. Doporučit však mohu Ristorante dell´ Osmarin na Castello 4972. Když si stůl zarezervujete dopředu na internetu, dostanete slevu. Ceny jídel nám přišly také o něco přívětivější než jinde. Personál byl milý a jídlo chutné.

UBYTOVÁNÍ V CENTRU BENÁTEK

Na ubytování jsme měli neuvěřitelnou kliku! Přes booking jsme si zarezervovali malý romantický pokojík s krbem ve stylové rezidenci Giò&Giò Venice B&B. Jednalo se o jeden ze tří pokojů. Přivítal nás sympatický modrooký Alessandro, který byl ve všem nápomocný a každé ráno nám připravoval snídani dle našich přání.

Ubytování bylo jen pár metrů od Náměstí Sv. Marka, jen byl trochu problém jej najít (dveře byly poměrně dobře schované). Za 2 noci se snídaní jsme zaplatili cca 5200 Kč. Odkaz na booking najdete zde, rezervovat můžete také na oficiálních stránkách.

ITINERÁŘ NA VÍKEND

Do Benátek jsme se dostali v pátek kolem oběda. Odlétali jsme v neděli večer. Náš itinerář přitom vypadal následovně:

1. den: oběd, procházka po nejbližším centru města (Náměstí sv. Marka, Dóžecí palác, Most vzdechů atd.), romantická večeře a procházka při západu slunce na pobřeží u Dóžecího paláce s gondolami

2. den: dopoledne Zvonice sv. Marka, Most Rialto a trh, lodní výlet na ostrovy Murano a Burano, noční procházka u Santa Maria della Salute

3. den: návštěva I Tre Mercanti (tiramisu) a prohlídka míst, která jsme nestihli první den

HLAVNÍ BENÁTSKÉ PAMÁTKY

Most Rialto (Ponte di Rialto)

Jedná se o nejstarší ze 4 historických mostů překlenujících Canal Grande a mimo to také o jeden z nejslavnějších mostů světa! Pochází z poloviny 16. století a je doslova narván obchůdky se suvenýry. V jeho nejvyšším bodě je krásný výhled na Canal Grande, proto se v sezóně stojí fronty na fotku a není zde k hnutí. Údajně nejlepší výhled na samotný most je prý ze střešní terasy nákupního domu Fondaco dei Tedeschi. Četla jsem, že přesný čas se ale musí rezervovat v mobilní aplikaci. My to nezkoušeli a fotili si most zejména od gondolových mol, kde byl beztak nejkrásnější.

Poblíž mostu se také nachází Trh Rialto (je zde dokonce zastávka vaporeta) s ovocem a zeleninou. Je otevřený od 7:30 do 13 hod od pondělí do soboty. Nic velkolepého však neočekávejte.

Náměstí Sv. Marka (Piazza San Marco)

Toto náměstí je rozhodně nejnavštěvovanějším místem Benátek. Jedná se o nejníže položené pevné místo města, proto se mezi říjnem a dubnem pravidelně jeho část zaplavuje (děje se tak 2–3x za rok na 1–2 dny). Asi každý jsme to někdy spatřili v televizi. Stejně tak je dobré vědět, že krmení holubů, které jste možná zahlédli na některých fotografiích, je zde protizákonné. Od hlavního nádraží je San Marco pěšky vzdálené asi 40 min, zastávka vaporet se jmenuje San Marco a staví zde většina lodních linek. Na náměstí se nachází:

       Bazilika sv. Marka (Basilica di San Marco)

Patří k nejvýznamnějším památkám v celé Itálii. Je to výtečná ukázka byzantské architektury, má honosnou fasádu a také krásně zdobený interiér (proto se jí někdy říká „chrám zlata“). Chrám sloužil téměř tisíc let jako hrob sv. Marka, patrona města. Zajímavé je, že sv. Marek ve městě údajně nikdy nebyl (jeho ostatky ukradli Benátčané z Alexandrie).

A nyní prakticky. Vstupné do baziliky činí 3 € (se zlatým oltářem Pala d’Oro 8 € + muzeum vyjde na 7 €). Obvykle zde bývají dlouhé fronty. Vstupenky lze rezervovat online (je pro ně vyčleněna kratší fronta do 30 min), ale s příplatkem 3 €. O víkendu se lístky kupují na adrese San Basso Ticket Office (Piazzetta dei Leoncini). Otevírací doba je od 9:30 až do 17:15 hod, v neděli až od 14 hod, v zimě se naopak zavírá v 16 hod. V neděli lze navštívit jen muzeum. Více informací k návštěvě najdete zde.

       Zvonice sv. Marka (Campanile di San Marco)

Zvonice sv. Marka je dominanta Benátek a jedna z nejvíce ikonických staveb v celé Itálii. Má 98,6 m, je tedy nejvyšší stavbou v Benátkách. Umožňuje svým návštěvníkům krásný výhled na celé město (ve věži je výtah). Zajímavé je, že v roce 1902 se celá zvonice zřítila. Do 10 let byla postavena znovu v přesné původní podobě!

Zvonice je otevřena od 9:30 do 17:15 hod. Vstupné je 10 €, opět lze koupit online, tentokrát s příplatkem 2 €. Chcete-li se opět vyhnout dlouhým frontám, doporučuji návštěvu v brzkých dopoledních hodinách.

       Hodinová věž (Torre dell ´Orologio) z 15. stol.

       muzea: Museo Correr (historie města), Archeologické muzeum, Knihovna Marciana -vstupné společně s Dóžecím palácem činí dohromady 28 €.

Kousíček od náměstí můžete na chvíli posedět v parku Giardini Reali – malé zelené „oáze“ s lavičkami.

Dóžecí palác (Palazzo Ducale)

Jistě nepřehlédnete ani Dóžecí palác, krásnou stavbu ze 14. stol., která se nachází na nábřeží Canal Grande také v blízkosti Baziliky sv. Marka. Jedná se o unikátní stavbu tzv. benátské gotiky a sídlo vládců Benátské republiky. Jeho otevírací doba je od 9 do 18:30 hod, platí se vstupné 28 €.

Výslechovou místnost paláce s budovou vězení spojuje známý zastřešený můstek z roku 1574. Řeč je o Mostu vzdechů (Ponte dei Sospiri). Výhled na něj je nejlepší z mostu Ponte della Paglia.

Zatouláte-li se pár minut dále od hlavního náměstí, možná vaše kroky zavítají do údajně nejkrásnějšího obchůdku s knihami na světě – Acqua Alta, a to přesně na adrese Calle Longa S. Maria Fromosa, 5176/b. Otevřeno má denně od 9 do 20 hod. I my se nechali nalákat a pak jsme byli velmi zklamaní. Kromě nevšedního schodiště ze starých knih na konci krámku zde až tak mnoho mimořádného nenajdete, snad jen knihy umístěné ve staré gondole…

Benátské paláce

Ve městě je možné navštívit celou řadu půvabných paláců. Ty byly vystavěny tak, aby odpovídaly potřebám města bez ulic, tedy návštěvníci až k nim připlouvali lodí. Jako nejkrásnější bývají nejčastěji zmiňovány:

 • Ca ´Rezzonico – krásný palác na břehu Canal Grande ve stylu benátského rokoka;
 • Zlatý dům (Ca´ d ´Oro) – jeden z nejstarších benátských paláců, uvnitř se nachází galerie;
 • Palazzo Contarini del Bovolo – jeden z nejmenších paláců v rámci Benátek, láká netradičním spirálovým schodištěm.

Bazilika Santa Maria della Salute

Tato nádherná barokní stavba na břehu Canal Grande se nachází ve čtvrti Punta della Dogana. Byla vystavěna jako dík Panně Marii za spásu před morovou epidemií. Otevřena je denně od 9:30 do 12 hod, dále od 15 do 17:30 hod a v neděli od 10 do 17 hod. Platí se vstupné 4 €.

Ještě nějaké kostely: Chiesa di San Barnaba a Bazilika sv. Jana a Pavla

Barnabáš, malý a na první pohled nevýrazný kostel, nabízí návštěvníkům ke zhlédnutí výstavu o Leonardu da Vinci. K vidění by měly být stroje a reprodukce nejznámějších obrazů. Otevřeno je od 10 do 19 hod a vstupné činí 8 €.

Chcete-li navštívit opravdu velký kostel, podívejte se do Baziliky sv. Jana a Pavla (Basilica dei Santi Giovanni e Paolo). Největší kostel v Benátkách nese přezdívku „kostel lustrů“, čímž trošku napovídá ohledně výzdoby jeho interiéru. Zavítat do něj můžete denně kromě pondělí, nejdéle do 18 hod. Zaplatíte přitom 3,5 €.

Židovské ghetto

Poněkud od centra vzdálenější a méně známé je zdejší Židovské ghetto. Rozkládá se ve čtvrti Cannaregia. Bylo založeno v 16. století, kdy Židé mohli ještě vycházet jen přes den. Dnes se jedná o živou oblast plnou barů, obchůdků, muzeí i synagog. Navštívit můžete navíc i Židovské muzeum (Museo Ebraico), které je otevřeno denně kromě soboty od 10 do 17:30 hod. Vstupné činí 12 €, vč. návštěvy dvou synagog.

San Giorgio Maggiore

Na stejnojmenném malém ostrůvku je postavena známá renesanční bazilika. Jakmile ji spatříte, bude vám jistě povědomá, neboť její věž je subtilnější kopií zvonice Baziliky sv. Marka a často je s ní zaměňována. Vstup do baziliky je zdarma, jen věž stojí 3 €. V zimě je otevřena od 8:30 do 18 hod. Doplujete zde lodní linkou č. 12 z Náměstí sv. Marka asi za 3 min. 

Největší park v Benátkách: Giardini della Biennale

Největší park v Benátkách najdete na východním cípu historického centra. Je součástí výstavního areálu, pořádají se zde přehlídky umění. Mořské pobřeží nabízí pěknou promenádu vhodnou k odpočinku. Vstupné se zde neplatí, otevřeno je od 10 do 18 hodin.

Hřbitov San Michele

Jednou z dalších zvláštností tohoto místa je zdejší hřbitov. Nachází se na samostatném ostrově obdélníkového tvaru, celý obehnaný zdí. Používá se již od 15. století a neustále se uměle rozšiřuje. Jistě si dovedete představit, že pohřbívání zde je velmi nákladnou záležitostí, proto je většina běžných obyvatel pohřbívána v klasických hřbitovech v Mestre. V mnohých průvodcích se dočtete, že i toto místo stojí rozhodně za návštěvu. Připlout sem můžete běžnými linkami vodních autobusů (např. 4.1, 4.2, 12 a 13), zastávka se jmenuje Cimitero. Otevřen je denně od 7:30 do 18 hod a pochopitelně se neplatí žádné vstupné.

Benátské Lido (Lido di Venezia)

V létě je rozhodně populárním místem zdejší ostrov Lido s písečnou pláží. Je 12 km dlouhý a nabízí řadu restaurací a plážových barů. Zastávka se jmenuje Lido Santa Maria Elisabetta (S.M.E.), z Námětí sv. Marka sem plují např. linky č. 1., 5.1, 5.2, 6, 8 nebo14.

VÝLETY NA OSTROVY

Burano

Téměř každý, kdo zavítá do Benátek, si nenechá ujít krátký lodní výlet na nádherný ostrůvek Burano. Toto místo s klidnou atmosférou, pestrobarevnými domky a uzoučkými kanály je silným kontrastem vůči přeplněným Benátkám.

Burano je vlastně soustavou několika menších ostrůvků vzájemně propojených kanály a mosty. Tradici zde má výroba vyšívaných krajek, které jsou tím pádem hlavním zdejším suvenýrem.

Ostrůvek je tak malý, že lze prohlédnout během půl hodiny – záleží, jak moc chcete fotografovat, nakupovat nebo vysedávat ve zdejších hospůdkách.

Zajímavostí je, že místní si údajně nemohou zvolit barvu fasády, ta jim byla přidělena podle bydliště. Domy se natíraly výraznými barvami již v minulosti, aby je námořnici v mlze dobře našli.

Na Burano se z Benátek dopravíte nejlépe ze zastávky Fondamente Nove (F. te Nove) a z Murana, a to lodní linkou č. 12. Jede 1x za půl hodiny, v provozu je i noční linka N. Plavba trvá asi 45 min a lodě bývají přeplněné i mimo sezónu.

Murano

Druhým známým ostrůvkem je blízké Murano, menší ostrov s malebnými uličkami a velkým kanálem. Je světoznámým sídlem benátských sklářů – říká se mu proto „ostrov skla“. Nepřekvapí vás tedy, že je plný prodejen se skleněnými výrobky.

Traduje se, že skláři se museli z centra Benátek vystěhovat na ostrov proto, že výroba skla je spojena s vysokými teplotami. Nikdo nechtěl riskovat, aby v případě požáru v centru byly způsobeny velké škody na památkách. Jedním z důvodů bylo ale také prý ukrytí tajemství výroby skla před veřejností.

Podívat se zde můžete do Muzea skla (Museo del Vetro) nebo na zdejší (dodnes funkční) maják (Faro di Murano) z roku 1934.

Mazzorbo

Přímo naproti Buranu se rozprostírá ostrov Mazzorbo. Kromě románského kostela (kostel sv. Kateřiny) a artyčokových plantáží zde nenajdete nic mimořádného. Můžete si ale ozvláštnit a prodloužit výlet na lince č. 12.

Torcello

Posledním ostrůvkem, o kterém zde bude řeč, je Torcello. V současnosti jej obývá jen okolo 30 lidí, ale v minulosti zde pobýval sám spisovatel Ernest Hemingway. Jeho pobyt si lze připomenout v místní restauraci Locanda Cipriani.

Najdete zde také jednu z údajně nejvýznamnějších památek v celých Benátkáchkatedrálu Santa Maria Assunta ze 7. století (nejstarší benátskou katedrálu). Otevřena je denně od 10 do 17 hod, vstupné činí 6 €.

Kromě linky č. 12 se sem dopravíte též z Burana linkou 9.

Kompletní poznámky z našeho víkendu v Benátkách najdete ke stažení zde.

Video z našeho výletu je ke zhlédnutí zde.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *