Asie,  Evropa,  Místa a itineráře

Za balóny do romantické Kappadokie

Je sotva pár minut před pátou hodinou ráno a budík drnčí ze všech sil. Trochu krutý vtípek uprostřed prázdnin. Z prohřáté jeskynní postele se nechce, ale vím, že musím, protože to bude stát za to. Odhrnuji teplou peřinu a oblékám barevné šaty. Šup do koupelny, ještě trocha make-upu a hurá z pokoje. Venku je ještě tma, ale už se blíží půl šestá, musíme si pospíšit. Bereme foťák, stativ, kameru a vyrážíme na terasu. Do schodů nás provází zdejší psík, z ostatních pokojů se ozývají hlasy dalších probuzených a obloha se zatím lehce barví do modra. Usedáme na polštářky ještě vlhké od ranní rosy, stavíme stativ a netrpělivě čekáme, až se na obloze objeví první balón… jsme v turecké Kappadokii v městečku Göreme, v jednom z nejzajímavějších instagramových míst poslední doby.

Kappadokie je polopouštní oblast v tureckém vnitrozemí, ikonická část této země nacházející se snad ve všech cestovních průvodcích. V nich se dočtete, že název Kapadokya pochází z perštiny a v překladu znamená „země krásných koní“. Ač jsou zde však vyjížďky na koních možné, častěji zde najdete turisty prohánějící se spíše na čtyřkolkách.

Místní krajina je proslulá svým neobvyklým vzhledem, na kterém se podepsala sopečná činnost. Najdete zde nejen charakteristické skalní komíny, ale také hrady, podzemní města, jeskynní domy a kostely. Zdejší obyvatelé totiž brzy poznali, že do lávové vyvřeliny lze velmi snadno vytesat v podstatě cokoli.

GÖREME

Jakýmsi centrem celé oblasti je malé městečko Göreme. Region kolem tohoto místa byl prohlášen za součást světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Právě zde najdete nespočet hotelů, restaurací i obchůdků. Také většina zajímavostí je přímo z města dostupná pěšky, jedná se tedy o ideální základnu pro výlety po okolí.

Říká se, že celé městečko je v současnosti tvořeno jen hotely, a to – jak jinak než – skalními (v názvu takřka všech tedy najdete slovo „cave“). Ubytování v nich je bezesporu neobvyklým zážitkem.

Populární jsou krásné polštářkové terasy, které jsou rájem instagramových fotografií. V souboji o turisty pak vítězí hotely s co nejvíce fotogenickými místy – romantickými postýlkami, lampičkami, naaranžovanými srdíčky, soukromými terasami s vířivkou apod. Na internetu najdete množství článků srovnávající nejkrásnější „instahotely“ v Göreme. Přiznám se, že i my jsme podle nich vybírali :).

DOPRAVA

Do Kappadokie se dostanete nejsnáze letecky, a to buď do města Nevsehir nebo vzdálenějšího Kayseri. Někdy sem pořádají výlety CK pro turisty, kteří jsou ubytování u moře – cesta je však dlouhá, vyčerpávající a dle mého názoru zcela postrádající zdejší poklidnou, romantickou atmosféru. My jsme se sem vydali na dvoudenní výlet z Istanbulu.

Z malého letiště v Nevsehiru nás přímo do hotelu v Göreme odvezl shuttle bus. Cesta trvala okolo 1,5 hod a stála 50 TL (tj. asi 129 Kč). Nutno podotknout, že každý cestující platil řidiči jinou cenu – zřejmě dle „tarifu“ svého hotelu, my to měli výrazně levnější než ostatní, ale prošlo to :).

UBYTOVÁNÍ

Naším útočištěm se stal Traveller´s Cave hotel, kde nás Apartmá Junior se snídaní vyšlo na dvě noci na cca 4700 Kč. Jak jsem již zmiňovala výše, hotel patřil rozhodně k nejlepším instagramovým ubytováním, a to díky svým krásným polštářkovým terasám a jiným úchvatným fotopointům.

V jeskynním apartmá se nacházel krb a prostorná koupelna s bohužel nefunkční vířivkou. Personál byl velmi příjemný a doporučil nám výbornou restauraci Seten (cca 5 min pěšky), do které jsme pravidelně chodili (byla lepší než ta naše hotelová a měla také nazdobenou terasu).

terasa restaurace Seten

CO NAVŠTÍVIT

V Göreme nebylo možné půjčit si auto (jedině v Nevsehiru), proto jsme tomu naše výlety museli přizpůsobit. Jistě by se ale bylo možné domluvit na taxi, případně vyzkoušet zdejší levnou hromadnou dopravu – autobusy nebo mezi vesničkami jezdící dolmuše. Zdejší agentury také nabízejí nejrůznější prohlídkové okruhy a trasy, převážně pro turisty, kteří jsou zde na krátkou dobu a chtějí toho stihnout co nejvíce.

Muzeum pod širým nebem Göreme („Open Air Museum Göreme“)

Jednou z nejznámějších turistických atrakcí je skalní město vzdálené asi 1 km od Göreme (cca 15 min pěšky). Jedná se o místo plné skalních klášterů, kostelů a dalších staveb z období Byzantské říše (8.–12. stol.) se zajímavými skalními malbami. Skalní město je otevřeno od 8 do 17 hod a vstupné se již vyšplhalo na 100 TL (tj. cca 259 Kč), případně o 50 TL více s audioguidem. Ještě na naší vstupence byla vidět přelepená původní cena, která byla poloviční. Za návštěvu nejznámějšího Temného kostela (Dark Church) se navíc na místě připlácí (v tomto případě 30 TL).

Vzhledem k tomu, že se jedná o místo velice populární, je lepší navštívit jej ve všední den, jinak z většiny jeskynní uvidíte jen štrůdl turistů zatoulaný kdesi v temné díře. Nejen z tohoto důvodu pro nás byla návštěva spíše zklamáním – podobných skalních útvarů totiž v okolí najdete nepočítaně, a to samozřejmě zcela zdarma.

Komu by to naopak nestačilo, může navštívit ještě vzdálenější Muzeum pod širým nebem Zelve („Zelve Open Air Museum“), kde je hlavní atrakcí skála připomínající velblouda.

Údolí holubů a skalní hrad v Uchisaru

Kousek od našeho hotelu se nacházel vstup do Údolí holubů (Pigeon Valley, Güvercinlik), které tvoří spojnici mezi Göreme a městečkem Uchisar se stejnojmenným hradem. Tato 4 km dlouhá trasa zabere asi hodinu. Po cestě jsou umístěny dvě kavárny, o kterých psali mnozí cestovatelé na internetu. V době naší návštěvy (léto 2021) však byly obě opuštěné.

Jinak byla cesta jedním z údajně nejkrásnějších zdejších údolí sice zajímavá, avšak dosti špinavá – odpadky a lejna od koní ve 30°C na přímém slunci nebyly řekněme úplně značka ideál.

Hrad Uchisar je dominanta viditelná téměř odevšad, vytvořená z části člověkem, z části přírodou. Vstupné činí 20 TL a otevřeno má od 7 do 22:30 hod. Z tohoto podivuhodného skalního příbytku se naskýtají krásné výhledy po celé oblasti. Jeho spodní patra by mohla představovat hravou prolézačku pro děti i dospělé, ale vzpomínáte jistě jak jsem psala o těch odpadcích a lejnech…ostatně Kappadokie je přeci už v Asii, na to se zde zkrátka nedalo zapomenout.

Podobný skalní hrad najdete také v Ortahisaru, asi 10 minut jízdy autem od Göreme.

Údolí kam se podíváš

V Kappadokii má každé údolí svůj název a specifika. Tak například svými houbovitými skalami je známé Údolí mnichů (Paşabağı). Kousíček od Open Air musea se táhne Údolí Zemi (Zemi Valley, Zemi Vadisi) plné skalních příbytků a tunelů.

Jedno z nejkrásnějších je Údolí lásky (Love Valley) známé svými „penisy“ – falickými symboly všech tvarů a velikostí. Navštívit můžete zdejší vyhlídku nebo se přímo mezi penisy dole procházet.

Na západy slunce se zase doporučuje navštívit Údolí růží (Rose Valley, Güllüdere), které dostalo název podle své barvy. Rozprostírá se kousíček od staré skalní vesnice Cavusin (cca 2,5 km od Göreme). Z dálky lze spatřit též Červené údolí (Red Valley, Kızıl), které není údolím v pravém slova smyslu, jedná se totiž o červenými skalami tvořené úpatí stolové hory.

Podzemní města

Následují dvě zdejší místa, kam jsme se bohužel nedostali – podzemní města. Největším podzemním městem v Kappadokii je Derinkuyu nacházející se pod stejnojmenným městečkem asi 30 km jižně od Nevsehiru.

Shora vypadá prý jako nenápadný domeček uprostřed náměstí. Turistům je zpřístupněna pouze část podzemí s obytnými místnostmi, kuchyní, sklady, lázněmi, kostelem i hřbitovem. Místo prý sloužilo křesťanům jako úkryt před násilím muslimů, přičemž schovat se jich zde mohlo až 20 tisíc! Zdejší úzké a často nízké chodby prý nejsou úplně pravé ořechové pro klaustrofobiky, takže možná tolik nevadí, že jsme tam nejeli :).

Menší a méně navštěvované je pak městečko Kaymakli, asi 20 km jižně od Nevsehiru. Žili zde v 6. a 7. stol. křesťané pronásledovaní perskými a arabskými vojáky.

HON ZA DOKONALOU FOTOGRAFIÍ ANEB NEJZNÁMĚJŠÍ INSTAGRAMOVÁ MÍSTA

Romantika v údolích

Mnoho návštěvníků míří do Kappadokie právě kvůli fotkám, a to především kvůli těm s balóny. Celá oblast je však natolik fotogenická, že by byla škoda toho plně nevyužít. Například z uvedených údolí, je na focení nejlepší rozhodně Údolí lásky (Love Valley) nebo při západu slunce Údolí růží (Rose Valley).

Údolí růží za západu slunce

Na vyhlídkovém místě Údolí lásky (Love Valley Cappadocia Cliff Edge Viewpoint) najdete srdíčka, houpačky, lavičky… vše perfektně připraveno pro vaše objektivy!

Koberce s dronem

Překvapením pro mne bylo, že údajně nejznámějším fotomístem v Kappadokii je prodejna s koberci Galerie Ikmany. Za fotku se zde platí, což prodejci vědí, proto vás ani na chvilku nenechají v prodejně o samotě, v nabídce je dokonce focení dronem. Jak přesně to celé funguje nevím, zas takoví influenceři totiž nejsme 😊.

Jedna parádní terasa

Také ona výborná restaurace Seten je jedním z míst, kam se zkrátka musíte jít nejen najíst, ale také vyfotit. Zdejší terasa nabízí romantické posezení u nazdobených stolů plných ovoce, mnoho koberečků a příjemný bar. Kolem oběda je zde celkem prázdno (pochopili jsme, že obědváme o dost dříve, než je zde zvykem), zato večer, kdy bývá na terase i živá hudba, je opravdu plno.

Balóny za východu slunce

Co by však neměl vynechat vůbec nikdo, jsou ranní východy slunce. Zde je rozhodně na místě hovořit o honbě za fotografií, protože zabrat si nejlepší místo na polštářcích si žádá oběti – například vstát opravdu včas.

A kdy to všechno začíná? Balóny se vznášejí každé ráno hned za úsvitu, v létě se tak první balón objeví na obloze kolem půl šesté. To je obvykle doba, kdy jsou již všichni hoteloví hosté vzhůru a napjatě vyčkávají na značkách. Chcete-li mít tu nejlepší kompozici, přijďte už po páté.

A nyní krátké okénko o tom ranním focení – koho to nezajímá, klidně tento odstavec přeskočte. Situace je jasná: jste rozespalí, sotva zakrýváte kruhy pod očima, ač je léto, je po ránu neskutečná zima a k tomu ti ostatní turisti… dámy oblečené v neuvěřitelných róbách a kolem nich poletující partneři, kteří jsou dirigováni, jak přesně je mají vyfotit, aby byly co nejvíce sexy. A já? Poté, co jsem s největší hrůzou v očích odhodila svetr a krátce zapózovala na postýlce ještě mokré od ranní rosy, nahradila mě slečna, která se okamžitě hodila ve svých sexy šatičkách do pózy rajcovní modelky. Samozřejmě zcela přesně věděla, kam dát ruku a sklopit svůj zrak, aby to bylo ONO! No wau, jdeme tedy zase o růžek dál a stavíme záběr na další pokus.

Let balónů trvá okolo 40–60 minut, některé však vydrží ve vzduchu ještě kolem 7. hodiny ráno. Na nebi jich je během krátké chvíle stovky. V 6 hodin pak vychází slunce, otepluje se a balóny jsou již úplně všude. Přímo v mapách je vyznačeno několik míst, odkud lze ranní východy sledovat (tzv. Baloon Viewpoint), máte-li však hotel s vysoce položenou terasou, není důvod se kamkoli jinam vydávat.

Důležité je určitě zmínit, že není každý východ slunce stejný, proto jste-li ubytováni na více nocí, zkuste jít alespoň na dva. Může se stát, že zatímco jeden den vyletí pár balónů, které pozorujete z dálky, druhý den máte obrovské balóny přímo nad terasou!

A koho by lákaly fotky z ptačí perspektivy, vyhlídkové lety si lze objednat již z domova. Na internetu najdete mnoho firem, které lety nabízejí. Objednat si je můžete i přímo prostřednictvím hotelu. Cena pro jednu osobu začíná na 125 €/900 TL (tj. cca 2 500 Kč) a zahrnuje také transfer z hotelu a drobnou snídani.

CO JEŠTĚ ZAŽÍT

Na závěr bych zmínila jednu ze zdejších nejvíce populárních atrakcí – projížďku na čtyřkolkách (ATV tours). Tento adrenalinový zážitek nabízí snad každý hotel a každá místní firma – vybírat můžete do nekonečna, stejně však většinu turistů svezou auty na jedno a totéž startovní místo, kde se ve skupině asi 20 čtyřkolek vydáte v řadě za sebou na projížďku. Skupin je samozřejmě více (je to masová akce, během níž se hromada čtyřkolek prohání krajinou).

My jsme zvolili tour při západu slunce přes Cappadociaway za 30 € (tj. cca 760 Kč) 1 čtyřkolku pro dvě osoby. Tour zahrnovala odvoz z hotelu tam a zpět, zapůjčení helmy a hlavně návštěvu pro nás do té doby ještě nespatřených míst – jako zejména Údolí lásky, městečko Cavusin, Údolí mečů nebo Údolí růží, kde jsme měli vyjížďku právě při západu zakončit.

Ač pro nás přijelo opravdu šíleně staré auto a obavy z toho, jak tento adrenalinový zážitek přežijeme, mírně vzrostly, vše dál probíhalo v naprostém pořádku. Průvodci se o každého bedlivě starali, jezdili okolo, pomáhali při každém zádrhelu, radili, jak upevnit kameru, jak podjet pod nízkým mostem a na závěr nás také pořádně vyčistili od všeho prachu, který jsme po cestě nabrali. Jízda byla skvělá, ale s brýlemi, které by více těsnily, by byla ještě lepší!

Zajímá vás více? Podívejte se na video zde! 🙂

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *