Evropa,  Místa a itineráře

Island – ostrov rozmanitých krás i zážitků

Je hluboká noc, přesto se za okýnkem letadla začíná rozlévat zvláštní příliv světla. V něm i z té výšky intenzivně září oheň nedávno vybuchlé sopky. Mraky se barví do růžova a my pomalu přistáváme na Islandu, ostrovu obřích ledovců, monumentálních vodopádů i horkých gejzírů. Krátce po přistání už vyrážíme autem do Reykjavíku. Za svitu půlnočního slunce si prohlížíme zdejší krajinu a hned je nám jasné, že tato dovolená bude opravdovým zážitkem.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Ač je Island svou rozlohou srovnatelný s Anglií, žije zde jen okolo 332 tisíc obyvatel, a to ještě třetina z nich v Reykjavíku. Jedná se tak o nejméně zalidněný stát Evropy.

Počasí je zde proměnlivé stejně jako jeho krajina. Zimy jsou tmavé a studené, v létě jsou dlouhé a často slunečné dny. Některé hotely mají otevřeno jen od května do září. V zimě můžete spatřit polární záři, v létě si užívat půlnočního slunce – opravdová tma není snad nikdy a noc trvá jen pár hodin. Čepici a rukavice každopádně nezapomeňte ani v létě! Přibalte také termoprádlo, nepromokavou bundu a pláštěnku. Procházet se v létě v kulichu po pláži, ještě k tomu za deště a fotit přitom kusy ledu, jsem zažila poprvé až tady. A co mně jako „teplomilovi“ přijde nejabsurdnější? Na té pláži jsem ani zdaleka nebyla sama!

Kromě nepředvídatelného počasí vás na Islandu nemile překvapí také ceny. Reykjavík patří mezi jedno z nejdražších měst vůbec, je zde dokonce ještě dráž než ve Švýcarsku! Hotely jsme proto vyměnili za Airbnb, vysněný karavan za malinkaté autíčko, restaurace nahradily supermarkety. Pro turisty bývá nejvýhodnější všude doporučovaný supermarket BÓNUS podobný našemu Lidlu, případně také Krónan. Zdejší měnou je islandská koruna (ISK) – stačí ceny vydělit 5 a získáme hodnotu v korunách.

S dopravou je to celkem jednoduché. Kolem dokola ostrova se táhne jedna hlavní silnice, jediná zpevněná cesta, tzv. Ring Road neboli silnice č. 1. Kdyby se na ní něco stalo, doprava může zkolabovat, možná proto je maximální rychlost na silnicích upravena na 90 km/hod. U všech turistických míst jsou k dispozici parkoviště. Většina je zadarmo, naopak v hlavním městě je parkování placené téměř všude.

K základním informacím zbývají již jen drobnosti. Island je bezpečná země, kriminalita je zde zcela minimální. Máte rozhodně větší šanci, že vás okrade někdo z turistů než z místních. Možná by vás mohlo také zajímat, že časový posun oproti České republice je v létě -2 hod, v zimě -1 hod.

ČLOVĚK MÍNÍ, PENÍZE MĚNÍ…PLÁNY PŘED ODJEZDEM

Naše původní představy o návštěvě Islandu byly hodně daleko od reality. Říkali jsme si, že by bylo skvělé pronajmout si poprvé v životě karavan a objet celý ostrov po hlavní silnici. Jakmile jsme zjistili, kolik karavan stojí, začali jsme se uskromňovat s představou většího auta na spaní, samozřejmě s pohonem na všechny čtyři kola, jak radili zkušení průvodci, abychom se dostali také do vnitrozemí na nezpevněné cesty. Vybrali jsme si větší pěkné auto, téměř dokončovali rezervaci, ale online platba selhala. Další den, bylo to zrovna na přelomu měsíce, se cena té samé rezervace vyšplhala na dvojnásobek!

A tak jsme z požadavků slevovali dál. Na konci jsme dospěli k malinké Toyotě Aygo. Společně s kufry jsme se do ní vešli jen tak tak. Rozhodně nebyla 4×4, ale jezdila, skvělé! A stála kolem 20 tisíc/týden. Zdá se vám to hodně? Nám taky, ale levněji to zkrátka nešlo. Kombinace tohohle prcka se spaním v Airbnb se ukázalo jako nejlevnější a zároveň nejpohodlnější kombinace.

Vzhledem k typu našeho vozidla jsme nakonec pozměnili i plány toho, co všechno na Islandu uvidíme. I z Ring Road sešlo – zjistili jsme totiž, že to nejkrásnější z Islandu se stejně nachází převážně kolem Reykjavíku nebo na jihu ostrova.

CESTA Z LETIŠTĚ

Vzhledem k tomu, že ČSA přilétala v létě na ostrov až po půlnoci, varianta dopravit se na ubytování místními autobusy, byla odkázána k nezdaru. Půjčili jsme si auto hned na letišti (od Blue Car Rental) a na konci dovolené jej opět na stejné místo vrátili, vše proběhlo bez problémů. Cesta autem do Reykjavíku zabrala necelou hodinu.

Letiště je od hlavního města vzdálené zhruba 50 km. Spojení zajišťují autobusy Flybus a Airport Express za cenu okolo 20 €. Cesta trvá zhruba 45 min a končí na autobusovém terminálu BSÍ (Flybus) či na terminálu společnosti GrayLine (Airport Express). Na BSÍ se lze údajně dostat i veřejnou dopravou, linkou č. 55, která stojí asi 1760 ISK, tj. okolo 400 Kč. Jede 70 min každé dvě hodiny od 6 do 23 hod.

UBYTOVÁNÍ

Jak jsem už psala, během našeho pobytu jsme nakonec volili Airbnb – varianta, která nás moc netěší, protože si nemůžeme užívat bohaté hotelové snídaně ani dostatek soukromí. Jinak to ale nešlo.

Ubytováni jsme byli na těchto místech:

  1. María Anna, Reykjavík, Höfuðborgarsvæðið Austurbær – kousíček od centra města, 3 noci za cca 6200 Kč

Hodná paní, která nabízí pokoj ve svém bytě, vypráví o ostrově, sem tam nabídne banán nebo nám koupí islandský skyr, abychom ochutnali.

2. Eygló, Brekkugata 13, Hafnarfjörður – město kousek od Reykjavíku, 2 noci za necelé 3000 Kč

Zcela anonymní dům s množstvím pokojů, jednou lednicí na chodbě a společnou koupelnou pro hosty. Hostitelku jsme ani neviděli.

3. Cam Boutique Black sand beach, Villingaholtsvegur Loftsstaðir-Vestri, Árnessýslu – nádherně nazdobené stany na louce kousek od pláže, cena za jednu noc cca 3000 Kč

Kromě stanu jsou přístupné i společné prostory se sprchou a místností na grilování. Kdyby nepršelo, nebyla mlha jako blázen a hrozná zima, byla by to za svitu svíček určitě dokonalá romantika!

4. Þórarinn, Mountain Queen Angelica, Drangshlíð 2, 861 Hvolsvöllur – 4 km od vodopádu Skógafoss, 2 noci se snídaní za cca 5000 Kč

Malebný domeček pod mohutnými svahy vedle známého vodopádu s příjemnými hostiteli, kteří podávali skromnou, ale ryze domácí snídani.

Dohromady nás tedy bydlení na 8 nocí vyšlo na zhruba 17 tisíc Kč. A opět. O moc levněji to zkrátka nešlo.

ITINERÁŘ NA 8 DNÍ

Program dovolené jsme sice trošku přizpůsobovali počasí, ale na 8 dní jsme jej poskládali zhruba následovně:

  1. den: přílet, celodenní prohlídka Reykjavíku
  2. den: prohlídka dalších míst v Reykjavíku, návštěva kočičí kavárny, pozorování velryb za západu slunce
  3. den: Zlatý okruh (Golden circle)
  4. den: Západní pobřeží, poloostrov Snæfellsnes, kavárna KaffiKyrrð ve městě Borgarnes
  5. den: Muzea a výstavy v Reykjavíku, večeře ve Svarta Kaffid
  6. den: Jižní pobřeží – vodopády a útes Dyrhólaey, pláž Reynisfara a městečko Vík
  7. den: Jihovýchodní pobřeží – NP Vatnajökull, ledovcové jezero Jökulsárlón a Diamantová pláž, večeře ve Víku v pizzerii Suður-Vík
  8. den: Blue Lagoon a odlet do Prahy

REYKJAVÍK

Reykjavík je jediné velké město na Islandu, přesto má spíše ráz malé obce. Typické jsou pro něj malé domky se střechou z vlnitého plechu a pestrobarevnými fasádami. Město si zachovává hned několik prvenství, např. je nejsevernějším hlavním městem světa, také nejzápadnějším hlavním městem Evropy a spadá mezi nejbohatší města na světě.

Všechny turistické zajímavosti se nacházejí více méně blízko sebe, jeho návštěvu je tak možné zvládnout i během jediného dne.

Hallgrímskirkja

Hlavní památkou, symbolem a dominantou města je bez pochyb monumentální chrám postavený z betonu – Hallgrímskirkja. Tato kostelní budova je tak obrovská, že ve srovnání s ní se okolní stavby zdají být bezvýznamné. Pravdou je, že má trochu bizarní tvar připomínající raketoplán připravený ke startu, vzhled kostela byl však údajně inspirován nádherným čedičovým vodopádem Svartifoss na jihu Islandu.

Otevřen je denně do 15 (nebo 17 hod), vstupné se platí pouze na věž (1000 ISK, tj. cca 175 Kč). Z ní se vám naskytne nádherný výhled na město. Aktuální informace najdete zde.

Kostel je zároveň skvělým bodem, od kterého lze započít prohlídku Reykjavíku.

Ulice Skólavörðustígur a Laugarvegur

Jedná se o hlavní nákupní ulice poblíž kostela, směsice mezinárodních obchodních řetězců, obchůdků, kaváren, barů, restaurací a hotelů. Nachází se zde Icelandic Phallological Museum – jediné muzeum penisů na světě s více než 200 druhů exponátů od různých savců žijících na Islandu. Vstupné činí 2500 ISK (tj. cca 430 Kč);

Zajímavé budovy a jezero uprostřed města

Na první pohled nenápadný Althing (Alþingishúsið) je budova islandského parlamentu, který se poprvé sešel roku 930. Poblíž najdete také zdejší farní kostel Dómkirkjan z roku 1848 s hezkým interiérem, který je sídlem islandského biskupa.

Ráðhús (radnice) je moderní sklobetonová stavba (příklad islandské architektury 20. století) s kavárnou, výstavním sálem a velkou plastickou mapou Islandu. Zajímavostí je před ní stojící socha Neznámého úředníka,muže v obleku s kufříkem, jehož horní polovinu zahaluje velký kámen (znázorňuje anonymní byrokratickou práci úředníků). Vedle radnice se rozkládá jezero Tjörnin, žije u něj více než 40 druhů ptáků.

Reykjavický přístav

V přístavu stojí známá ocelová skulptura Sluneční poutník/jezdec (Sólfar), který údajně symbolizuje budoucnost, svobodu a naději. Nepřehlédnete jistě ani koncertní síň Harpu na břehu moře, která byla oceněna EU za současnou architekturu. V noci je nádherně osvícena.

Perlan

V hlavním městě je možné navštívit řadu muzeí a výstav. Jedním z nejoblíbenějších je Perlan, budova s otočnou futuristickou restaurací umístěná nad šesti nádržemi s geotermální vodou, která se nachází na kopci asi 2 km od centra. Návštěvníkům nabízí interaktivní expozice o Islandu, vč. planetária, ledové jeskyně a vyhlídkové plošiny. Prohlídka stojí 4490 ISK (tj. cca 780 Kč) a častokrát ji lze na internetu zakoupit výhodněji v kombinaci s dalšími výstavami. My ji zakoupili společně s interaktivní výstavou o velrybách (Whales of Iceland).

Kam zajít na něco k jídlu?

Když pominu již zmíněný supermarket BÓNUS, i na drahé dovolené je občas zapotřebí si udělat trochu radost. My jsme vyzkoušeli kočičí kavárnu Kattakaffihúsið, která nás spíše zklamala. Naopak skvělou zkušeností byla rodinná restaurace Svarta Kaffid na hlavní ulici Laugavegur, kde podávají vyhlášené polévky v chlebu (cena 1850 ISK, tj. cca 370 Kč).

ZÁŽITKY A VÝLETY

Při plánování dovolené na Islandu jistě narazíte na množství exkurzí a organizovaných výletů za poznáním a zážitky. Jejich společným znakem je, že jsou neskutečně drahé (v přepočtu většinou kolem 2000–5000 Kč). Objednat si můžete vyjížďky na islandských koních, vycházku na ledovec, psí spřežení, prohlídkové okruhy nebo populární pozorování velryb.

Z rozsáhlé nabídky jsme se nakonec rozhodli vyzkoušet velryby, abychom si odnesli nějaký typický, přesto silný zážitek. Silný byl rozhodně.

Pozorování velryb aneb zážitek „za všechny prachy“

Na internetu jsme se dočetli, že šance spatřit během tour nějakého kytovce, je veliká. Firmy se navíc oháněli garancí vrácení peněz, pokud bychom během výletu nic neviděli. „Hlavním městem pozorování velryb“ je Húsavík či Ólafsvík, my jsme vyplouvali přímo z Reykjavíku.

Tříhodinová plavba po ledovém oceánu za západu slunce (čti: zimy, mlhy a deště) nás stála v přepočtu 2000 Kč/os. Viděli jsme… ploutev. Respektive můj spolucestovatel viděl ploutev, já plakala v podpalubí a modlila se, abychom se v prudkých vlnách nepřeklopili. Můj spolucestovatel dorazil do pár minut. Posadil se na strategickou pozici co nejblíž záchodu a v pravidelných intervalech se celý zelený odebíral tam a zase zpátky. Další 2,5 hodiny jsme se modlili, ať to skončí. Když nám na konci tour nabízeli, že kvůli špatné viditelnosti můžeme jet znovu, prchali jsme k východu. Až zpětně jsme se dozvěděli, že kamarádi se podobné projížďky účastnili také a kupodivu… nic neviděli.

Fly Over Iceland

Překvapivě jedním z nejsilnějších zážitků bylo zdejší 5D kino, atrakce dostupná přímo v Reykjavíku ve čtvrti Grandi. Její nejlepší částí je pocit letu nad dvacetimetrovým plátnem, které umožňuje se prakticky vznášet nad celým Islandem – prolétáte nad ledovci, fjordy a nejznámějšími vodopády. Celá prohlídka trvá okolo 35 min a vyjde na 4490 ISK, tj. cca 780 Kč. Více informací najdete zde.

ZLATÝ OKRUH (GOLDEN CIRCLE)

Tento nejznámější okružní výlet poblíž Reykjavíku je turistickým magnetem ostrova. Na necelých tří stech kilometrech najdete historicky i geologicky významná místa. Trasa bývá součástí mnoha organizovaných výletů a zabere přibližně 7 hod času, ideální je však vyhradit si na prohlídku celý den.

Jako první můžete zajet stejně jako my na malý hezký vodopád þórufoss (Thorufoss) u silnice č. 48. Nachází se zde malé neplacené parkoviště, odkud je zapotřebí sestoupit dolů k vodopádu. Jedná se sice o malou zajížďku, nicméně téměř bez turistů.

Národní park Þingvellir (Thingvellir)

Právě na tomto místě v roce 930 vznikl Althing, jeden z nejstarších parlamentů na světě. Dosud se zde nacházejí jeho pozůstatky. Parkování je zde placené (790 ISK). Návštěvníci se pohybují uprostřed riftové zóny přímo v místě kontaktu dvou tektonických desek, které se od sebe každý rok nepatrně vzdalují. Podívat se můžete na kostel Þingvallakirkja, skalní útvary Lögberg, kde se natáčela Hra o trůny, nebo na vodopád Öxarárfoss, ke kterému vede cesta z nedalekého parkoviště. My jsme se krátce prošli mezi skalními útvary, jinak nás místo příliš nezaujalo a jeli jsme raději dál.

Geotermální oblast a Geysir

Údolí Haukadalur je oblastí horkých pramenů, gejzírů a termálních jezírek. Všudypřítomný pach síry připomíná zkažená vejce, na nadšení ale určitě neubere. Na místě je k dispozici parkoviště, restaurace a především perfektně vyznačené stezky vedoucí přímo okolo gejzírů. Důležité je dávat pozor na cedule a rozhodně nenamáčet ruce do jezírek. Četla jsem statistiku, že průměrně sedm turistů týdně se během letní sezóny ošklivě opaří.

Aktuálně nejzajímavější je rozhodně Velká konev (Strokkur), zřídlo, které tryská vodu každých 5 až 10 min až do výšky 35 m. Kolem stojí davy turistů s připravenými fotoaparáty ve snaze zachytit nejlepší okamžik.

Název všem gejzírům dal Velký gejzír (Stóri Geysir) – ač ze všech nejznámější, v současné době je spící a probouzí se jen výjimečně po zemětřesení (naposledy v roce 2008). Dříve dosahoval výšky až 80 m. Po léta prý Islanďané sypali do jeho jícnu spousty mýdlového prášku, aby gejzír probudili k životu, nakonec to však vzdali.

Zlatý vodopád (Gullfoss)

Nejkrásnější vodopád Islandu je vzdálen necelých 10 km od geotermální oblasti na řece Hvítá. Jedná se o nejmohutnější vodopád v Evropě. Tvoří ho totiž dva samostatné, na sebe navazující vodopády (jeden 10 a druhý 22 m vysoký). Nad vodopády i kolem nich vede několik stezek. Čím více se po nich přiblížíte, tím spíše budete potřebovat pláštěnku, jinak budete úplně mokří. Krásné je, když se nad vodopádem objeví duha, jako se to stalo nám. Zajet můžete také k vodopádu Háifoss, třetímu nejvyššímu vodopádu na Islandu.

Kráter Kerid

Krátkou zastávkou po cestě zpátky může být zdejší kráter, jehož jezírko je plné tyrkysové vody. Parkoviště je neplacené, nicméně platí se vstup na kráter (asi 400 ISK, tj. cca 80 Kč). Obejít jej lze za 15 min.

Horké prameny v oblasti Zlatého okruhu

Celodenní výletování si můžete zpříjemnit koupáním v horkých pramenech. My jsme si vybrali geotermální lázně Laugarvatn Fontana, moderní komplex s výhledem na jezero. Vyzkoušet můžete několik horkých přírodních bazénů, parní lázně, finskou saunu, dokonce i samotné jezero Laugarvatn. Otevřeno je až do půl 10 večer a vstupné nás vyšlo na 3950 ISK, tj. cca 700 Kč.

Další možností může být např. Tajná laguna (Secret Lagoon Hot Spring) – placený hot pot s šatnami a sprchami, nejstarší bazén na Islandu, nebo horký pramen Hrunalaug – nádherné místo schované mezi kopci kousek od Secret Lagoon. Mnoho turistů o něm neví a je zdarma!

JIŽNÍ POBŘEŽÍ

Nejpůvabnější oblastí Islandu je za mne rozhodně jižní pobřeží ostrova, tedy oblast od Reykjavíku směrem na východ. Na hlavní silnici táhnoucí se podél pobřeží se střídají lávová pole s výhledem na hory a vodopády. Jakýmsi centrem je zde městečko Selfoss, kde si lze dokoupit zásoby v BÓNUSU. Trasu završuje městečko Vík. Cesta má okolo dvě stě kilometrů a je opět zvládnutelná za jeden den, přeje-li vám počasí.

Vodopády Seljalandsfoss, Gljufrafoss, Skógafoss, Kvernufoss

Turistickým cílem č. 1 jsou zde jednoznačně nádherné vodopády. Jedním z nejznámějších je Seljalandsfoss, který lze obejít zezadu podél kluzké stěny a získat tak ikonickou fotografii z Islandu. Neprší-li zrovna všude okolo, tady bude pršet rozhodně 😊. Platí se zde parkovné na celý den (což je poněkud zbytečné), a to 700 ISK. Projít se můžete na méně známé vodopády Gljufrafoss (Gljúfrabúi), který je schovaný ve skále, a Kvernufoss na řece Kverna v krásné rokli.

Dalším fotogenickým vodopádem je pak známý Skógafoss, u kterého se často objevuje duha.

Vrak letadla na Sólheimasandur

Dalším turistickým lákadlem je vrak letadla, které zde havarovalo v roce 1973. Jednalo se o nouzové přistání armádního letounu. Členové posádky přežili. Najdete ho na pláni Sólheimasandur, asi 8 km pěšky tam a zpátky od silnice. Měly by zde jezdit i shuttle busy, potvrdit však nemohu, protože kvůli výrazně špatnému počasí jsme se na letadlo kdesi na pláni zkrátka vykašlali.

Útes Dyrhólaey („Brána Islandu“) a pláž Kirkjufjara

Jedním z top míst při návštěvě ostrova je útes Dyrhólaley, který se stal díky množství hnízdících mořských ptáků přírodní rezervací. Je zde možné zahlédnout dokonce i legendární papuchalky. Útes hned poznáte, je to charakteristický skalní oblouk s monumentální bránou, opět známý ze Hry o trůny.

Nejlepší vyhlídkou je zdejší stejnojmenný maják.

Okolí městečka Vík: Černá pláž Reynisfara a Trollí skály

Reynisfara je považována za nejkrásnější a zároveň nejnebezpečnější pláž Islandu. Je známá svými plíživými vlnami, které měly na svědomí již několik úmrtí. Lidé si však natáčejí hloupá videa a varování neberou příliš vážně.

Kousíček nad mořem se pak tyčí ještě tři skalní věže, tzv. Trollí skály, kterými jsou podle legendy tři trollové. Ti na místě zkameněli, neboť se nestihli včas ukrýt před vycházejícím sluncem.

Pomyslné finále jižního pobřeží představuje městečko Vík se svými 300 obyvateli. Projít se můžete na vrchol Reynisfjall, který skýtá krásný výhled na pláže a rozeklané pobřeží. Najíst se můžete ve výborné restauraci a pizzerii Suður-Vík. Bez předchozí rezervace se ale pravděpodobně neposadíte. My si zde udělali radost až na druhý pokus, i tak jsme stáli na stůl dlouhou frontu. Ochutnali jsme netradiční pizzu na bazalkovém základě a úžasné brownies.

JIHOVÝCHODNÍ POBŘEŽÍ

Zatímco jižní pobřeží jsem označila za nejpůvabnější, jihovýchodní část bylo rozhodně nejpozoruhodnější, protože byla zkrátka jiná.

Národní park Vatnajökull

Se svou rozlohou téměř 15000 m2 představuje Vatnajökull druhý největší NP v Evropě. Obdivovat zde můžete stejnojmenný ledovec, opět největší ledovec v Evropě. Je široký téměř 150 km. Okolní krajina je jen řídce osídlena kvůli častým ledovcovým záplavám.

Za parkovné zaplatíte 750 ISK a správci parku vám ochotně poradí, kam se vydat. Například jedna kratší túra vede k Černému vodopádu (Svartifoss), který byl pojmenován podle okolních tmavých čedičových skal („černé varhany“). Stěny vodopádu patří vyhaslé sopce.

Pro nás byla zajímavější stezka ke konci ledovcového splazu Skaftafellsjökull (lze navštívit i vedlejší Svínafelsjökul). Při příchodu jsme byli trošku zklamaní, že se nedostaneme k ledovci blíže a také, že nemá tak krásnou barvu, jak jsme očekávali. Přišlo nám, že jsme udělali chybu a že ten vedlejší ledovec je určitě krásnější, časově jsme však oba ledovce nestíhali. Utíkali jsme před blížícím se deštěm.

Ledovcové jezero Jökulsárlón

Jedním z nejpozoruhodnějších míst na Islandu je unikátní ledovcová laguna. Po její hladině plují obrovské ledovcové kry (některé výškou srovnatelné s vícepatrovým domem). Díky tání okolních ledovců se plocha jezera neustále zvětšuje, aktuálně má rozlohu kolem 18 km². Projet se můžete na tzv. obojživelných plavidlech, která po souši jedou a po laguně plují. Plavba vás vyjde asi na 1000 Kč.

K jezeru přiléhá známá Diamantová pláž (Breiðamerkursandur) s kusy ledu (vypadá jako posetá diamanty). Je to právě ta pláž, na které turisté v létě, zachumlaní do kulichů, zběsile fotí kousky ledu.

ZÁPAD OSTROVA

Ač byl výlet na západ ostrova jedním z našich prvních, nechala jsem jeho popis na úplný závěr. Tento výlet byl dokonalou ukázkou toho, jak nabitý program na Islandu nemusí být tím nejlepším nápadem, protože počasí se vám může pořádně vysmát. Neviděli jsme skoro nic. Na začátku jsme zvládli městečka, poté se již naše auto bořili v mlze kdesi v horách, dohlednost byla jen pár metrů. Před nejznámější horou Kirkjufell se nám kvůli silnému větru nedařilo ani otevřít dveře od auta. Pozorovali jsme stěrače, jak si snaží poradit s přívaly deště a smutně sledovali místo, které by přeci mohlo v létě vypadat tak nádherně…

Na poloostrov Snæfellsnes se je možné podívat v rámci jednodenního výletu z Reykjavíku, zvláště pokud neplánujete navštívit vrchol sopky Snæfellsjökull. Ten je trvale pokryt sněhem, proto se výstup na vrchol uskutečňuje jedině s mačkami a průvodcem. Podobně je možné navštívit také největší islandský ledovec Langjökull (exkurze vyjde na 3500 Kč/os.).

Pomyslným vstupním bodem na západ je záliv Hvalfjörður (Whale Fjord), který je možné celý objet (silnice se tam krásně vlní a jsou tam výhledy na hory) nebo podjet tunelem skrz oceán.

Arkanes a Borganes

Po cestě budete míjet dvě jinak ničím zajímavá městečka Arkanes a Borganes. V prvním z nich můžete na chvíli zaparkovat u majáku (Old lighthouse Akranes), ve druhém je povinností zastavit se v atmosférické kavárně Kaffi Kyrrð.

Stykkishólmur

O něco malebnější je městečko s barevně natřenými domky Stykkishólmur, asi 2 hodiny autem z Reykjaviku. Nad městečkem stojí neobvyklý moderní kostel, jehož interiér je osvětlen stovkami žárovek připomínajících kapky. Vyjít můžete na jeden z kopců u přístavu, kde jsou krásné vyhlídky na město i na moře.

Hora Kirkjufell

Tato hora přímo u silnice je známým fotomístem na Islandu. Je to přesně ta hora, kterou jsme téměř neviděli…

Útesy u Arnarstapi

Zajet si můžete i k útesům na černou oblázkovou pláž Djúpalónssandur, která nabízí úžasný výhled na moře. Vyfotit si lze známý černý kostel Búðakirkja.

MODRÁ LAGUNA

Tohle nejznámější přírodní koupaliště na Islandu všichni doporučují navštívit před odletem, nachází se totiž přímo u letiště. I my jsme tak učinili a pár hodin před odletem jsme se rozloučili s Islandem právě tady. Laguna se nachází uprostřed lávových polí asi 20 min autem od letiště v Keflavíku a 50 minut od Reykjavíku. Parkování je zdarma. Cena základního vstupného činí 8990 ISK, tj. cca 1600 Kč. Doporučuje se rezervace předem přes internet a příjezd zhruba hodinu před rezervovaným časem (kvůli frontám).

Vzhledem k tomu, že se jedná o turistický magnet, mnozí před její návštěvou odrazují a doporučují navštívit levnější a méně známá koupaliště, nás cena neodradila a na tento typický zážitek jsme se moc těšili. A rozhodně jsme nelitovali.

Z praktických informací je dobré vědět, že šatny pro muže a ženy jsou zvlášť. Platí se pomocí elektronických náramků a uzavření šatních skříněk je celkem dobrá logická hádanka. Před vstupem do vody by se měli všichni vysprchovat nazí (bez plavek!!), nikdo to však vyloženě nekontroluje. Islanďané si rádi dělají legraci z toho, jak se turisté sprchují v plavkách. Součástí vstupného je také pleťová maska. Veškeré bližší informace k návštěvě můžete pročíst dopředu zde.

ZÁVĚREM...

ZÁVĚREM Na Island jsme odlétali v létě 2021. V době, kdy cestování do Asie nebo Ameriky bylo z důvodu koronaviru stále nedostupné, a my přesto potřebovali „něco jiného, exotického, neobvyklého“. Myslím, že Island tato očekávání jednoznačně splnil. Pro mne to byl první kontakt se severem, ke kterému se v létě nikdy nejsem schopná dotlačit (v létě se přeci musí jet k moři za sluncem!). Musím uznat, že severská krajina i architektura na mne udělaly dojem. Island má ještě jedno prvenství: stal se doposud naší nejdražší dovolenou. Když jsme sečetli jednotlivé položky (letenky 17 tisíc, ubytování 17 tisíc, auto s benzínem 25 tisíc, jídlo 11 500 Kč a vstupy za téměř 13 tisíc), přesáhli jsme 80 tisíc, a to bolelo. Možná bychom ušetřili více, kdybychom byli víc do nepohody, už tak tam ale pro nás bylo nepohody až až a užít jsme si to zkrátka chtěli 😊.

Zajímá vás více? Podívejte se na naše video zde!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *