Evropa,  Místa a itineráře

Apulie aneb týden u evropského Karibiku

Evropský Karibik? Možná jste slyšeli, že nádherné pláže s průzračně čistým mořem jsou na Sardinii nebo na některých řeckých ostrovech. Málokdo však ví, že nádherné pláže s běloskvoucím pískem nabízí také podpatek Apeninského poloostrova – Apulie (italsky Puglia). Často se v této souvislosti mluví právě o „evropském Karibiku“, ač zdejší plážové kluby nesou názvy typu „Maledivy“ nebo „Seychely“. Všechny tyto přezdívky nicméně odkazují k jednomu faktu: koupání tady bude opravdu stát za to!

DOPRAVA

Zatoužíte-li po návštěvě těchto míst, můžete buď jet hodně dlouho autem, nebo nasednout do letadla směr Bari. Letenky z Prahy do Bari (např. s Ryanair) patří k těm nejlevnějším, délka letu se pohybuje okolo 2 hod.

Cesta z letiště

K cestě z letiště můžete využít jednu z následujících možností:

•  vlak – cena 5 € (lze zakoupit zde), železniční linky FM2 a FR2, nachází se asi 250 m od terminálu, vlak vyráží každých 20–50 min, jede 15 min;

•  autobusTerravision za 4 € (lze zakoupit online zde);

•  místní MHD – autobus č. 16 na Bari Centrale (centru je nejblíže zastávka Garibaldi-Visconti), nejpomalejší (cca 40 min, asi 29 zastávek), ale i nejlevnější = 1 € v trafice nebo za 1,5 € u řidiče, jezdí každých 30–60 min, v provozu od 5 do 22:10 hod, v neděli a svátky jen do 21:10 hod;

Zatímco většina přilétajících turistů využila autobusy Terravision, my jsme se po příletu vydali hned za autobusem č. 16. Jeli jsme posledním spojem úplně sami. Řidiče jsme italsky (anglicky moc nerozuměl) poprosili, aby nám zastavil u parku v blízkosti našeho hotelu. Jel tedy rovnou na naši zastávku. Divoká jízda tímto „soukromým taxíkem“, při které se vůz takřka rozpadal, byla nakonec výrazně kratší, než kdyby zastavoval všude. Za pár minut jsme byli v centru.

Půjčení auta v Bari

Dále jsme se po Apulii pohybovali vypůjčeným autem od rodinné firmy Bari Nolegii (zde), která nabízela kromě nejnižších cen také bezplatný transfer z Bari k půjčovně a po vrácení auta také odvoz na letiště. Servis byl výborný, lidé milí a sympatičtí. Auto naprosto v pořádku. Určitě doporučuji!

ITINERÁŘ NA TÝDEN

1. den: přílet do Bari v pozdních hodinách, ubytování

2. den: prohlídka Bari

3. den: výlet do města Matera, přejezd do Alberobella – prohlídka, ubytování

4. den: Alberobello, Taranto – krátká zastávka, přesun do Avetrany – ubytování, bazén

5. den: Punta Prosciutto – koupání (pláže: Spiaggia della Salina Dei Monaci, Togo Bay Beach)

6. den: výlet do Gallipoli, přesun do Pescoluse (Lido Marini) – koupání

7. den: Pescoluse – koupání na Spiaggia di Pescoluse (Maldive del Salento) a Lido Coco Loco

8. den: výlet do Grotta della Poesía, Lecce a Monopoli, návrat do Bari, odlet zpět do Prahy

Kompletní itinerář na týden najdete ke stažení zde.

UBYTOVÁNÍ

Ubytováni jsme byli na celkem 4 místech: v Bari, Alberobellu, v Avetraně a v Lidu Marinï. Vše jsme si zamluvili přes booking.

Bari: San Nicola d´Amare

V Bari jsme se ubytovali na dvě noci v San Nicola d´Amare (zde) u jedné Italky. Čekala na nás pozdě do noci, avšak během ubytování jsme ji už v podstatě nepotkali. Náš pokojíček se nacházel v úplném centru starého města, kousek od katedrály. Ubytování bylo spíše průměrné a snídaně dosti hladová – typicky italská – v blízké kavárně na nás čekala káva, džus a croissant. 2 noci se snídaní nás vyšly na cca 4 800 Kč.

Alberobello: Trulli Antichi Mestieri

Nejzajímavější bylo ubytování v Alberobellu, kde jsme na jednu noc vyzkoušeli obrovské trullo. Vybrali jsme Trulli Antichi Mestieri (zde) přímo na jedné z uliček hlavní čtvrti. Při check-inu nás čekala v podstatě prohlídka s průvodcem po našem příbytku. Bydlení bylo krásné, stylové, na velkém prostoru, s kuchyňkou, jen samozřejmě bez okna. Bohužel také bez snídaně. 1 noc v téhle parádě nás vyšla na cca 3 300 Kč.

Punta Prosciutto: Masseria Grotella

Alberobello bylo možná nejzajímavější, ale nejkrásnější a nejpohodovější bydlení na nás čekalo v Masserii Grotella (zde) v Avetraně poblíž Punty Prosciutto. Nádherné sídlo uprostřed vyzdobeného parku s úžasným bazénem, hudbou a občerstvením, byla doslova pohádka. Také jsme měli první bufetovou snídani – sice s omezeným výběrem, ale oproti předchozím dnům to byl luxus! Za 2 noci jsme zaplatili cca 5 400 Kč.

Pescoluse: La Staffa B&B Ristorante

U posledního ubytování jsme neměli příliš na výběr. V Pescoluse bylo téměř vše vyprodáno. Nakonec jsme rezervovali bílý hotýlek La Staffa B&B Ristorante (zde) v Lidu Marini. Ubytování typu „neurazí, nenadchne“ bylo blízko pláže, bohužel velmi přeplněné. Výhodou byly blízké obchůdky, grilované kuře hned naproti a snídaně přímo v hotelové kavárně. Snídaně probíhala formou „co byste si dali, to vám přinesu“, ale těžké vybírat, když nevíte z čeho. Nakonec jsme zjistili, že mají samozřejmě croissanty a pasticciotto 😊. Dvě noci zde stály okolo 4 600 Kč.

BARI

Bari se nachází v jižní Itálii na břehu Jaderského moře. Jedná se o největší město Apulie (cca 400 tisíc obyv.) a skvělý výchozí bod pro výlety do krásných městeček v okolí. Apulie (it. Puglia) tvoří celý „podpatek“ Apeninského poloostrova, jihoitalskou pohádku plnou slunce, moře a dobrého jídla.

Centrum Bari je poměrně malé, vše lze snadno a během krátkého času navštívit pěšky. V rámci Starého Bari (Bari Vecchia) můžete navštívit:

Pevnost/hrad Castello Normanno-Svevo (Castello Svevo di Bari)

Pevnost představuje jakousi „vstupní bránu“ do centra města – i pro nás byla tím prvním, co jsme v noci během cesty na ubytování spatřili. Jedná se o normansko-švábskou pevnost s byzantskými kořeny, která se později přestavěla na palác. Stojí na vyvýšeném místě na západě od centra města a údajně je z ní fantastický výhled na celé Bari. Dnes je místem konání mnoha výstav a akcí. Za vstup byste měli zaplatit zhruba 6–8 €.

Katedrála sv. Sabina (Cattedrale di San Sabino/di Bari)

Zdejší katedrála z 12. – 13. století je zasvěcena sv. Sabinovi z Canosy – biskupovi, jehož ostatky byly do Bari přineseny v 6. stol. Je vrcholným dílem románského apulijského stylu.

Palác Sedile dei Nobili/Palazzo del Sedile

Tato historická budova byla základnou barijské rady šlechticů. Najdete ji na jednom z hlavních náměstí poblíž Pasticcerii Martinucci, vyhlášené cukrárny a zmrzlinárny. Ochutnat byste měli vanilkovou tette della monaca nebo klasický dezert s višní il pasticciotto alla crema e amarena.

Bazilika sv. Mikuláše (Basilica di San Nicola)

Dominantou Bari je obrovský kostel přímo v centru, románská památka z 12. století. Zasvěcena je sv. Mikuláši, patronovi tohoto města. Jsou zde uloženy jeho ostatky, a proto je bazilika významným poutním místem.

Divadlo Petruzzelli (Teatro Petruzzelli)

Jedná se o největší divadlo v Bari a 4. největší divadlo v zemi. Má nádhernou oranžovou fasádu se spoustou sochařských detailů.

Starý přístav (Porto Vecchio), Lungomare a pláž Pane e Pomodoro

Starý přístav leží v centru Bari, které je známé právě jako přístavní město. Dojdete k němu po zdejší hlavní promenádě Lungomare.

Na jejím konci se rozprostírá pláž Pane e Pomodoro, kde jsme měli v plánu se vykoupat. Čekali jsme průměrnou městskou pláž, kde se jen na chvilku smočíme, nicméně všudypřítomné rozházené odpadky nám plány krapet pozměnily. Ve vodě nebyl vůbec nikdo…

Moderní Bari

Navštívit můžete samozřejmě také živé centrum moderního města. Vymezují ho rušné bulváry Corso Vittorio Emanuele II, Corso Cavour a pravoúhlá síť ulice v jejich okolí plné obchodů a restaurací. Moderní předražené obchody s módou najdete především na Corso Cavour nebo Via Sparano.

TIP NA VÝLET Z BARI: CASTEL DEL MONTE

Zhruba hodinu cesty autem z Bari se nad městem Adria vypíná záhadný hrad s pravidelným půdorysem osmiúhelníku, který je uveden na seznamu památek UNESCO. Jeho konstrukce i účel dodnes vrtá hlavu běžným návštěvníkům i vědcům a myslitelům.

Otevřen by měl být od 9 do 18 hod s tím, že vstup do hradu je vždy v celou. Vstupné činí 7 €, více aktuálních informací k prohlídce najdete na jejich webových stránkách zde.

PLÁŽE V BARI A OKOLÍ

Pláže v Bari a okolí nejsou úplně ideální. Ty městské bývají přeplněné a špinavé (např. Lido di San Francesco nebo Pane a Pomodoro), vstupné je však zdarma. Většina pláží v okolí Bari je kamenitá, lepší je tedy mít boty do vody a připravit se na to, že vstup do vody nebude úplně snadný.

Po celém pobřeží však vede železnice, vlaky začínají v Bari na zastávce Stazione Centrale. Je tedy možné udělat si výlet do okolních městeček a vykoupat se tam. Lze tak učinit např. v Cozze, Torre a Mare či San Vito. Velmi doporučované bývá zejména Polignano a Mare, cca 30 min od Bari, městečko s malou pláží obklopenou skalami (Lama Monachile). Dočetli jsme se však, že i tato pláž bývá často velmi přeplněná a je hodně kamenitá. Všichni si však chválí krásné město, jehož nejstarší část je postavena na vysokých útesech.

MATERA

Chcete-li v Apulii navštívit opravdu nevšední město, pak musíte do Matery. Toto skalní město je prý nejdéle trvale osídleným městem na světě. Jde zejména o jeho část „Sassi di Matera“, tj. kameny Matery, které jsou součástí světového dědictví UNESCO.

Najdete zde rozsáhlý komplex kamenných domků a obydlí vykutaných ve skalách, které se dohromady proplétají v labyrintu křivolakých uliček a ohromného množství schodišť. Nachází se zde přes 100 kostelů a svatyň, z nichž největší je katedrála, která byla postavena volně na svahu v románsko-apulijském stylu a později věnována patronce Matery, Marii della Bruna.

Matera bývá přezdívána „západním Jeruzalémem“. Zajímavé je, že ač je dnes chápána jako evropské město kultury, dříve byla ostudou celé Itálie. Lidé zde dříve sdíleli své příbytky se zvířaty a hygienické podmínky nebyly dobré.

Co se týče praktických věcí, po příjezdu do města se dá zaparkovat v jeho horní části. Stojí tam hrad Castello Tramontano, který je v rekonstrukci a není proto přístupný. Cena parkování není nikterak neúnosná, 2–3 hod zcela postačí k prohlídce, nákupu suvenýrů i posezení u jídla.

ALBEROBELLO

Asi 60 km od Bari se nachází nejznámější destinace v celé Apulii – Alberobello se skřítkovskými domy zvané Trulli. Jedná se o bílé domky s kuželovitou střechou, které jsou stavěné bez malty jen z opracovaných kamenů, napočítali byste jich okolo 1500. A jak jinak, jsou zapsány na seznamu UNESCO.

Domky nenajdete jen v Alberobellu, ale také v jeho okolí. Jsou součástí rodinných stavení či jen tak zdobí olivové háje. Ty alberobellské jsou ale speciální tím, že je jich na malé ploše soustředěno mnoho, hezky vedle sebe. Některé z nich jsou otevřeny na prohlídku, případně v nich sídlí obchůdky (např. ve čtvrti Rione Monti). Na stěnách či střechách mají různé symboly, liší se také útvary, kterými jsou jejich střechy zakončeny.

Centrem „moderního“ Alberobella je náměstí Piazza del Popolo, je zde palác z 2. pol. 19. století (sídlo radnice) a naproti němu je Dům lásky (Casa d’Amore, pojmenován podle svého majitele). Jinak se rozlišují dvě hlavní čtvrti: Rione Monti a Riona Aia Piccola.

Parkovat můžete buď v ulicích mimo centrum (bez modré čáry) zdarma, nebo v centru na placených parkovištích. Např. na ulici Via Independenza je hned několik velkých parkovišť (platí se asi 5 €/den).

Rione Monti

Rione Monti je živá čtvrť plná obchůdků a malebných uliček. Je velmi turistická – udělat si zde fotku stojí neuvěřitelné úsilí, protože davy lidí zde proudí takřka celý den. Na focení jsme si tedy museli přivstat – vyrazili jsme v 7 hodin ráno a byli jsme zde téměř sami!

Nachází se zde kolem 1000 trullů, převážně ze 17. století. Jen jediné z nich – trullo sovrano – má dvě podlaží, všechny ostatní domečky jsou pouze přízemní. Mnohé z nich nabízejí také ubytování v klasickém „trulli“ stylu, na které jsme se také nechali nalákat. Kromě toho všeho je zde také kostel sv. Antonína (Chiesa Sant’Antonio), který byl postaven jako „trullo“ až ve 20. století.

Riona Aia Piccola

Oproti tomu Riona Aia Piccola představuje klidnější a autentičtější čtvrť nepoznamenanou tolik turistickým ruchem. Najít ji lze severovýchodně od centra. Trullů je zde 400.

Jeskyně Grotte di Castellana

V okolí Alberobella můžete navštívit také jeskyně Grotte di Castellana, údajně nejhezčí krápníkový jeskynní systém v Itálii. Nejlevnější základní vstupenka vás vyjde na 16,50 €, kompletní na 19,50 €. Doby prohlídek v angličtině včetně veškerých dalších informací si můžete prohlédnout zde.

TARANTO

Naší původně zcela neplánovanou zastávkou při cestě autem směrem na jih bylo městečko Taranto, které nás velmi příjemně překvapilo. Také jsme zde poprvé spatřili ono krásné čiré moře, na které jsme se tolik těšili.

Taranto je velkým přístavem s dlouhou a slavnou historií. Je známé produkcí ústřic, slávek a také vlnou a barvením látek. Jeho Staré město (Citta Vecchia) je rozprostřeno kolem velkého aragonského hradu (Castello Aragonese) na malém ostrůvku.

Při procházce městem můžete obdivovat příjemnou promenádu, katedrálu, vztyčené dórské sloupy, muzea nebo třeba Námořnický památník (Monumento al Marinaio). Ostrůvek je propojen dvěma mosty jednak s průmyslovou částí, které vévodí až gigantická ocelárna, jednak s jihovýchodní částí města, kde jsou domy a letní kino.

Zaparkovat se dá právě v jihovýchodní části města hned u promenády, platí se v automatech. V průmyslové části města nám to přišlo celkem nebezpečné – bylo to tam hodně zanedbané, polorozpadlé, špinavé a lidé, kteří se kolem aut procházeli v nás úplně důvěru nevzbuzovali.

PUNTA PROSCIUTTO

Puntu Prosciutto najdeme na 32 km dlouhém pobřeží Salento. Je městem, v jehož blízkosti se nacházejí jedny z nejkrásnějších evropských pláží. Hovoří se v jeho souvislosti o „Karibském moři Apulie“.

Mezi nejkrásnější pláže patří např. stejnojmenná pláž Punta Prosciutto na pobřeží Salento mezi Lecce a Tarantem, která je součástí chráněné mořské oblasti Porto Cesareo. Pro ni jsou typické mělké vody se světlými odstíny a pískem. Jsou zde také duny vysoké někde až 8 m!

Další krásné pláže jsou např. Campomarino di Maruggio, v jejichž blízkosti se nachází starobylá věž Torre delle Moline z 15. století a pěkný přístav. Za zmínku stojí také Sant‘ Isidoro, pláž opět s věží, která se jmenuje Torre Costiera (jde vidět od pláže).

My jsme si pro koupání vybrali dvě pláže nejblíže k našemu ubytování, obě byly ty nejkrásnější, které jsme v Apulii měli možnost vyzkoušet. První se jmenovala Spiaggia della Salina Dei Monaci poblíž přírodní rezervace Salina dei Monaci. V ní jsme očekávali na google obrázcích přítomné plameňáky, místo nich však nás čekala vyprahlá říčka s jednou malou dřevěnou rozhlednou. O to příjemnější ale byla relativně prázdná pláž s nádhernou vodou. Chybělo zde zázemí typické pro soukromé pláže, ale nám to nevadilo. Poté jsme se ještě přesunuli do Togo Bay Beach, kde jsme využili zázemí, ale lehli jsme si normálně do písku 😊.

Pro ty, kteří by neměli k dispozici auto, je dobrá zpráva, že i v této části by měly jezdit vlaky, a to od společnosti Ferrovie del Sud Est zde. Nicméně osobně si neumím představit, jak se v parném létě člověk bude dopravovat k jednotlivým plážím od vlakové zastávky pěšky několik kilometrů.

GALLIPOLI

Gallipoli je nádherné jihoitalské město v provincii Lecce, které bývá nazýváno „Perla Jónského moře“. Je největším salentským přístavem. Nové město se nachází na poloostrově a staré město opět na ostrůvku, na který vede kamenný most z 16. století (Ponte Cittavecchia).

Mezi jeho nejznámější památky patří i zde Aragonský hrad ze 13. stol. nebo třeba bazilika Sant´Agata ze 17. stol. Naprosto nádherná je zde ale atmosféra v uličkách. Zdejší obchůdky nezavírají ani odpoledne v době siesty. Navíc jsme zde měli možnost ochutnat jednoznačně nejúžasnější granitu v celé ItáliiCaffé Duomo. Doporučuji příchuť vodního melounu! 😊 Hlavní třídou je Corso Roma s restauracemi, obchody, bary a kavárnami.

Mezi nejkrásnější pláže v okolí tohoto městečka patří například Baia Verde (s jedním plážovým klubem vedle druhého), Punta della Suina (asi 4 km od Gallipoli s plážovými sedačkami a barem s krásným výhledem) nebo Spiaggia di Torre San Giovanni.

PESCOLUSE ANEB „MALEDIVY SALENTA“

Na co jsme se nejvíce těšili byla pláž Spiaggia di Pescoluse, která se označuje také jako „Maledivy Salenta“ (Maldive del Salento). Nabízí 4 km bílého písku a mělké průzračné vody. Sekce, která je známá právě jako Maledivy, je však nejen neuvěřitelně předražená, ale rozhodně není nejkrásnější.

Za parkování zaplatíte 5 , tím to ale nekončí. Ve stylovém beach klubu, kam je nejlepší dorazit dopoledne co nejdříve, nabízejí následující varianty: 35 za první řadu slunečníků hned u vody, 32 za druhou řadu a 30 za jakoukoli další řadu. Je možné se domluvit na variantě půldenní do cca 13 h, kdy zaplatíte 20 . Ceny jsou samozřejmě za 1 osobu. Malebné postýlky, které Maledivy připomínají nejvíce vycházely okolo 50 .

Co nás ale zklamalo nejvíce, bylo, že voda byla sice krásná, ale ne tolik jako na Punta Prosciutto. Vstup byl navíc přes kameny, takže bez bot do vody to byla celkem výzva. zvolili jsme tedy jen půldenní vstup a poté se přesunuli do sympaticky nazvaného klubu poblíž s názvem Coco loco.

GROTTA DELLA POESÍA

Jednou z našich zastávek byla známá Grotta della Poesía – jakýsi přírodní bazén obklopený skalnatými vápencovými útesy s jeskyněmi a tunelem vedoucím na širé moře. Ač je zde jasně uvedeno, že by se zde lidé neměli koupat, většina návštěvníků přichází v plavkách a jeden za druhým skáče z útesu přímo do moře. Přestože je zde opravdu mnoho turistů, místo je to krásné a návštěva se vyplatí.

Otevřeno je od 9 do 19 hod a vstupné vyjde na 3 €. Více informací k návštěvě můžete nastudovat zde.

LECCE

Město Lecce bývá označováno jako „barokní perla jižní Itálie“ či „Florencie jihu“. Najít ho můžete asi 40 km (tj. 1 hod cesty) od Punta Prosciutto.

Srdcem města je náměstí Piazza San Oronzo. Je zde radnice, malý kostelík sv. Marka či kostel Santa Maria della Grazia. Kromě barokních památek se zde nachází také římský amfiteátr z 1.-2. stol. a římské divadlo, ve kterém se doposud konají akce. Dalším velkým náměstím je Piazza Duomo s barokním dómem, biskupským palácem, zvonicí a katedrálou (Cattedrale Dell‘ Assunzione Della Vergine). Nejvelkolepějším barokním chrámem ve městě je však Chrám svatého kříže (Basilica di Santa Croce) se známou bohatě zdobenou fasádu.

Pro nás bylo Lecce především první město Apulie, ve kterém se nám podařilo v místní cukrárně sehnat tiramisu! Na chvíli jsme se s ním posadili do zahrad Villa Comunale di Lecce s několika fontánami.

MONOPOLI

Příjemná byla i naše poslední zastávka v malém přístavním městečku Monopoli (45 km od Bari). Zde mezi nejznámější místa patří hrad Karla V., pobřežní hrad sv. Štěpána, Monopolská katedrála, palác Palazzo Palmieri nebo Piazza XX Settembre, kde se koná každý den velký trh. V uličkách panovala poklidná atmosféra a na moři se houpaly barevné lodičky, tolik typické pro tohle městečko.

Kolem města se nacházejí 13 km dlouhé písčité pláže. Téměř všechny jsou veřejné, některé s poplatkem (lehátka jsou ale opět velmi drahá!).

CO SI DÁT V APULII DOBRÉHO?

Článek o Apulii zakončím krátkým kulinářským okénkem s tipy na to, co ochutnat. Známé jsou například drobné těstoviny orecchiette ve tvaru ouška, často podávané s tuňákem a klobásou (alla cime di rape e salsiccia). V uličkách Bari je místní ženy vytvářejí přímo před vašima očima, můžete si je zakoupit a odvézt domů jako „suvenýr“.

Mezi další speciality patří rýžový pokrm z brambor a mušlí (tiella), delikátní krémová koule sýra podobná mozzarelle (burrata), pokrm z vrstev pečené rýže, brambor a mušlí (patate e cozze) a téměř na každém rohu dostupné panzerotti – smažené pečivo plněné sýrem a rajčaty, které je opravdu výbornou svačinou na cestu.

Jako dezert je téměř povinností ochutnat zdejší pasticciotto, plněné italské pečivo. Nejčastěji je uvnitř vaječný či jiný krém např. s marmeládou, čokoládou nebo nějakým ovocem.

KOLIK NÁS TO STÁLO?

Na závěr se koukneme na to, na kolik takový týden v Apulii může přijít. U nás to vypadalo pro 2 osoby následovně:

  • letenky 7 500 Kč;
  • vypůjčené auto a benzín: 11 300 Kč;
  • jídlo: 9 400 Kč;
  • ubytování: 18 500 Kč;
  • vstupy: 650 Kč;

Dohromady jsme tedy za dvě osoby zaplatili okolo 47 350 Kč, tj. cca 24 tisíc za osobu.

A to není všechno! Mou přípravu na cesty s kompletními poznámky sdílím s vámi v přehledném dokumentu, který najdete ke stažení zde.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *