Na víkend do Kodaně!
Kodaň, hlavní město Dánska, okouzlující přímořská metropole s krásnou architekturou, zajímavou historií a kulturou. Právem je považováno za jedno z nejhezčích evropských měst. Všudypřítomná životní filozofie „hygge“ přináší pohodový a šťastný přístup k životu prostřednictvím pohodlné a útulné atmosféry. Podle průzkumů jsou dokonce Dánové jedním z nejspokojenějších národů na světě! Pojeďte si sem pár doušků štěstí nasosat taky!
PÁR PRAKTICKÝCH INFORMACÍ
Kodaň leží na východním pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland na Jutském poloostrově. Často je považována za pomyslnou „bránu do Skandinávie“. Žije v ní (včetně příměstských oblastí) okolo 2 milionů obyvatel. Zajímavé je, že Dánsko je nejmenším, ale zato nejhustěji osídleným státem v severní Evropě. Jedná se přitom o čisté, stylové, ekologické město. Řadí se mezi nejbezpečnější města světa.
Měna a ceny aneb je tu zkrátka draho!
Zdejší měnou je dánská koruna (DKK, 1 DKK = 3,37 Kč). Kodaň je jedním z nejdražších měst v Evropě. Ceny vypadají velmi podobně jako u nás, jen je musíte vynásobit zhruba třikrát! Zajít si na jídlo do restaurace si tedy nemůže dovolit každý. Dobrá zpráva je alespoň to, že není zvykem dávat spropitné (je již zahrnuto v ceně jídla).
Kodaní na kole…
Kodaň si zakládá na ekologické dopravě. Kolo je dopravním prostředkem číslo jedna! Dánové jezdí na kole vždy a všude, za každého počasí. Cyklisté mají přednost před auty. Ve městě najdete mnoho půjčoven, my máme osobní zkušenost s půjčením skrze aplikaci Donkey Republic, kde vás kolo na jeden den vyjde zhruba na 180 DKK (tj. cca 600 Kč).
Copenhagencard
K prohlídce města vám může být užitečná Copenhagencard – cestovní karta navržená ve spolupráci s dopravci a památkami. Nabízí neomezenou dopravu po městě i celém regionu a vstupy do nejznámějších míst v Kodani. Lze ji pořídit na 24, 48, 72 nebo 96 hodin (aktivuje se až při prvním použití). Zahrnuje více než 80 míst, např: Christiansborg, zahrady Tivoli (155 DDK), plavbu lodí, hrad Rosenborg, zámek Amalienborg, Dánské centrum architektury, Národní muzeum Dánska, hrad Kronborg, Copenhagen ZOO, Glyptoteket a další. Karta je v mobilu a nejlevnější (na 24 hod) vyjde na 499 DKK (tj. cca 1680 Kč), na 48 hod 739 DKK (tj. cca 2500 Kč) apod.
Bonusová informace navíc: veřejné toalety jsou čisté a zdarma :). Do googlu stačí zadat „public toilet“.
DOPRAVA Z LETIŠTĚ
Nejrychlejším způsobem, jak se dostat z letiště, je bezpochyby metro. Hned u letiště je linka M2, která jezdí 24 hodin denně. Jízda trvá 15 min a jízdenka vyjde na 36 DKK (tj. cca 120 Kč). Jede do historického centra, kde zastavuje ve stanicích Christianshavn a Kongens Nytorv (výstup směr Nyhavn). Jízdenky lze zakoupit už na letišti v automatu, neoznačují se, platí od okamžiku zakoupení. Soupravy jsou plně automatické, jezdí bez řidičů. V provozu jsou linky M1-M4.
Další možností je autobus (č. 5A, 30-35 min, jezdí méně často) nebo vlak (na hl. nádraží, také asi 15 min).
UBYTOVÁNÍ V KODANI
Ubytovat se v Kodani můžete být celkem náročné – ceny jsou vysoké a není tak problém nechat tady za prodloužený víkend (2-3 noci) okolo 10 až 15 tisíc jen za průměrný hotel.
CityHub Copenhagen: první zkušenost v kapslovém hotelu
My jsme strávili v Kodani celkem 3 noci, každou na jiném, a pro nás celkem alternativním, místě. Prvním a za nás naprosto nejlepším ubytováním, byl kapslový hotel CityHub Copenhagen (zde). 1 noc v kapsli nás vyšla na 3123 Kč. Jednalo se o naši první zkušenost s kapslovým hotelem vůbec, ze které jsme měli původně trošku strach. Tyto hotely jsou populární zejména v Japonsku jako alternativní levné ubytování pro mladé lidi či pro lidi dojíždějící za prací. Nevím, jak v Japonsku, ale tento hotel si nás zcela získal!
Čekala na nás prostorná kapsle s věšáky, ručníky, úložným prostorem, zásuvkami, malým oknem a ovládáním světel skrze aplikaci. K dispozici jsme měli nádherné společenské prostory i koupelny se saunou s dostatkem soukromí a pohodlí. Vše se otevíralo nebo kupovalo na náramek, který hosté obdrží při samoobslužném check-inu, k dispozici je však vždy i několik zaměstnanců hotelu, kteří ochotně se vším poradí. Musím říct, že jsme tam cítili tak krásnou „domácí“ atmosféru, že jsme se přesouvali hodně smutní.
Steel House Copenhagen: poprvé ve smíšeném vícelůžkovém pokoji
Druhým naším hotelem byl Steel House Copenhagen (zde), kde jsme poprvé vyzkoušeli spaní ve smíšeném čtyřlůžkovém pokoji. Zaplatili jsme za noc asi 2500 Kč a musím říct, že vše bylo velice nepříjemné. Do poslední chvíle jsme nevěděli, kdo k nám do pokoje přijde, kdy přijde, jaký ten člověk bude apod. Ani zázemí hotelu nebylo nikterak zajímavé – velká párty, hlasitá hudba, alkohol a cigarety…
Samozřejmě ani v jednom z hotelů nebyla součástí ceny snídaně.
Noc na letišti: v Kodani běžná věc!
Třetí noc jsme vzhledem k brzkému rannímu letu trávili na kodaňském letišti. Spaní na zdejším letišti je často doporučované už kvůli pohodlným sedačkám. Když jsme na letiště dorazili, spoustu lidí už mělo nejlepší místa zabraná a celé letiště se v noci proměnilo na jakousi veřejnou „přespávárnu“. Nu a stačilo to! 🙂
CO NAVŠTÍVIT V KODANI
Kodaň je ideální pro pěší turistiku, čím můžete výrazně ušetřit za dopravu. Pokud byste si přeci jen potřebovali cestu zkrátit, 1 jízdenka na 60 min vyjde na 24 DKK (tj. cca 80 Kč). Většina nejznámějších památek se však nachází přímo v centru města.
Nový přístav (Nyhavn)
Krapet nešikovně překládaný Nový přístav je vlastně starým přístavem (dříve nechvalně známá námořnická ulice plná pochybných barů a veřejných domů), dnes nejdůležitější středobod Kodaně a nejfotografovanější místo. Nachází se v centru města. Obdivovat zde můžete malebné pestrobarevné domky, které jsou kopiemi historických budov (z 18. a 19. století) dle dochovaných plánů. Dnes jsou zde restaurace, bary a kavárny.
Nachází se zde (na adrese Nyhavn 67) také nenápadný dům H. Ch. Adersena, jednoho z nejvýznamnějších dánských spisovatelů, ve kterém žil v letech 1848 až 1865 jeden z nejvýznamnějších dánských spisovatelů.
Na adrese Nyhavn 18 pak pobýval ještě mezi lety 1871-1875. Nyní je zde malý obchod se suvenýry a jeho hýbající se sochou.
V jižní části kanálu je umístěno Muzeum lodí – 5 lodí z 19. a 20. století (z Dánského národního muzea). Lodě najdete přímo na promenádě i s popisky přístupné nonstop zdarma. Oficiální web muzea: zde.
Lze vyrazit na hodinové organizované prohlídky lodí (od 135 DKK, tj. cca 455 Kč). Lodě vyplouvají v 9:30 v pravidelných půlhodinových intervalech až do večera. Máte-li kodaňskou kartu, nástupní místo je ve Ved Stranden (naproti Christiansborg, 5 minut od Nyhavn), plavba trvá hodinu, více info: zde.
Čtvrť Christianhavn
Jedná se o autentickou čtvrť, která nese přezdívku „Kodaňské Benátky“. Je dostupná z Nyhavnu přes moderní most Inderhavnsbroen.
Kostel Našeho Spasitele (Vor Frelsers Kirke)
Jedná se o barokní kostel ze 17. stol., který je známý svou spirálovitou věží s vnějšími schody. Do věže vede 400 schodů, z nichž posledních 50 je venkovních s výhledem na město (nic pro ty, kteří mají strach z výšek!). Vstupné do kostela je zdarma, na věž činí 69 DKK (tj. cca 230 Kč). Vstupenky se kupují na místě na přesný čas skrze QR kód. Otevřeno mají od 9 do 20 hod.
Christiania
Christiania je bezpochyby nejkontroverznějším místem v Kodani. Jde o čtvrť z 60. let, částečně autonomní společenství na území původních vojenských kasáren. Právně je však „jen“ čtvrtí Kodaně s jistou autonomií, např. ve formě stavebních zákonů. V roce 1971 místo obsadili členové hippies a založili zde stát s vlastní měnou i zákony. Žije zde okolo 800 obyvatel.
Hlavní ulicí je Pusher street (Green Light District) známá přítomností stánků s prodejci marihuany a hašiše. Dánsko přitom oficiálně netoleruje veřejný prodej drog kdekoli v zemi. Možná i proto je zde zákaz fotografování.
Pro Christianii jsou typické budovy s velmi uvolněnou architekturou, mnohdy připomíná spíše zahrádkářskou kolonii. Domy jsou postavené z recyklovaných materiálů.
Vstoupíte sem z ulic Bådsmandsstræde a Prinsessegade.
Christiania má dokonce oficiální web: zde.
Kodaňská opera Operaen
Kodaňská opera je nejmodernější operní budovou na světě. Je zároveň jednou z nejdražších staveb svého druhu na světě. Pochází z roku 2005. Leží na ostrově Holmen naproti historickému centru. Budovu si lze prohlédnout i uvnitř v rámci prohlídek s průvodcem (více zde).
Langelinie
Poměrně vzdálenější nábřeží (pobřežní promenáda) nabízí úchvatný výhled na moře a okolní krajinu. Je oblíbeným místem na procházky a odpočinek.
fontána Gefion
Gefion je velká fontána, která znázorňuje norskou bohyni Gefionu. Ta kočíruje tlupu zvířat (roměnila své 4 syny ve voly, aby od Švédska odtáhli ostrov Zealand. Nachází poblíž Langelinie cestou k soše Malé mořské víly.
Socha Malé mořské víly (Den Lille Havfrue)
Socha Malé mořské víly je jednoznačně ikonou města a must-see památkou. Byla odhalena v roce 1913. Jejím autorem je sochař Edvard Eriksen. Zajímavé je, že ji modeloval podle baleríny Královského divadla. Ta se však odmítala svléknout, a proto vymodeloval podle ní pouze hlavu a pro tělo mu byla inspirací vlastní manželka.
Socha stojí na břehu severovýchodní části Kodaně, trochu stranou hlavního centra, ačkoli se v některých zdrojích chybně uvádí, že je kousek od Nyhavnu. Najdeme ji na pobřežní promenádě Langelinie u severního vjezdu do starého přístavu hned vedle pevnosti Kastelet. Socha měří pouhých 1,25 m, je opravdu hodně malá! Je vhodné sem zavítat brzy ráno nebo až k večeru, jinak jsou zde davy lidí.
Pevnost Kastellet
Kastellet je hvězdicovitá pevnost obklopená mohutnými hradbami.
V jejím centru jsou červené budovy, původní kasárny a uprostřed dominuje krásný větrný mlýn viditelný už z dálky. Areál je volně průchozí, vstupné je zdarma. Otevřeno mají od 6 do 22 hod.
Městská čtvrť Nyboder (Nové domky)
Nyboder je historická čtvrť starých žlutých námořnických domků ze 17. a 18. století. Jedná se o rovnoběžných 8 ulic. I dnes jsou zde ubytovaní členové dánského námořnického letectva.
Královský komplex Amalienborg
Komplex je tvořen 4 paláci v rokoko stylu na náměstí Amalienborg Slotsplads (s jezdeckou sochou krále Fredrika V.) v centru města. Dodnes slouží jako sídlo dánské královské rodiny a je jednou z hlavních dánských památek. Část je skrze menší muzeum přístupná veřejnosti, a to konkrétně několik královských komnat s autentickým nábytkem a více než 150 let starými předměty. Jednotlivé paláce jsou pojmenované po významných králích.
Každý den (je-li královna v paláci) se na náměstí přesně ve 12 hod mění stráže, to lze pozorovat přímo z náměstí.
Palác je otevřený od 10 do 16 hod (vyjma pondělí, v létě do 17 hod). Vstupné činí 125 DKK (tj. cca 420 Kč). Více informací načtete na oficiálním webu: zde.
Kostel Frederiks Kirke („Mramorový kostel“, „Marmokirken“)
Nedaleký mramorový kostel je jednou z nejvýraznějších památek centrální Kodaně. Tvoří ho jedna obrovská kopule, největší v celé Skandinávii (rozpětí 31 m, výška 46 m), nachází se na ní vyhlídková plošina. Dokončen byl roku 1894, nese se ve stylu zdobeného rokoka.
Kostel je otevřen od pondělí do soboty od 10 do 17 hod a v neděli od 12:30 do 17 hod. Do kostela je vstup zdarma, na vyhlídku zaplatíte 50 DKK (tj. cca 170 Kč). Oficiální web: zde.
Nákupní třída Strøget
Pro milovníky nakupování je třeba zmínit také jednu z nejdelších evropských nákupních tříd: Strøget. Nachází se v samotném centru města. Na jednom konci se nachází městská radnice Københavns Rådhus a na druhém starý přístav Nyhavn. Ceny jsou zde nejvyšší v celé Kodani.
Jedná se o oblíbené místo pouličních umělců (jsou zde velmi obvyklé drobné podvody a turistické pasti!). V nákupním centru Illum můžete zajít na něco dobrého do Original Coffee s celoročně otevřenou terasou, ze které se naskýtá panoramatický výhled na město.
Lze zavítat i do některých pěkných vedlejších náměstí, např. Gammeltorv s nejstarší kašnou v Kodani (Springvandet z roku 1610) nebo na náměstí Nytorv s budovami soudu.
Staré nábřeží (Gammel Strand)
Toto nábřeží v minulosti bývalo okrajovou částí města, nyní je jedním z hlavních míst, odkud vyjíždějí vyhlídkové plavby po kanálech. Na jeho západním konci se rozprostírá ulice Snaregade s několika hrázděnými domy a ulice Magstræde. Domy č. 17 a 19 patří mezi nejstarší domy ve městě (z roku 1640).
Kostel Panny Marie (Vor Frue Kirke)
Tato kodaňská katedrála je otevřena denně od 8 do 17 hod a vstupné je zcela zdarma.
Kulatá věž (Rundetaarn)
Věž ze 17. století, která měla sloužit jako astronomická observatoř, se stala jednou z nejoblíbenějších kodaňských vyhlídek (34,8 m, 360° výhled na město). Říká se, že sama cesta věží nahoru je zážitkem. Vede tam spirálovitá rampa místo schodů. Věž je součástí Trinitatis Complex, který sdružuje velký Kostel Nejsvětější trojice, univerzitní kapli i akademickou knihovnu. Otevřena je denně od 10 do 20 hod. Za vstupné zaplatíte 40 DKK (tj. cca 130 Kč). Oficiální web je k dispozici: zde.
Zámek Rosenborg
Rosenborg je renesanční zámek z roku 1606, v jehož sklepení jsou uloženy dánské korunovační klenoty (= největší lákadlo muzea) a královské šperky. Byl vybudován jako letní sídlo královské rodiny králem Kristiánem IV.. Nachází se mezi Královskou zahradou a botanickou zahradou a je zcela přístupný veřejnosti. Uvnitř zámku sídlí muzeum a královská klenotnice.
V okolí zámku se rozkládá park Kongens Have, hezké místo pro piknik i procházku. Zámek je otevřený od 10 do 17 hod (v létě od 9 hod). Vstup vyjde na 140 DKK (tj. cca 470 Kč). Více se dočtete na oficiálním webu: zde.
Palác Christiansborg
Bývalý královský palác Christiansborg dnes slouží jako sídlo dánského parlamentu, Úřadu vlády a muzea. Je vystavěn na ostrově Slotsholmen v neobarokním stylu, obsahuje několik bloků budov i královskou jízdárnu. Severní část je částečně přebudována na muzeum královských komnat: přijímací místnost, královská kuchyně, stáje, kostel a malá část ruin původního paláce. Navštívit jej můžete denně od 10 do 17 hod (stáje 13:30-16 hod) za cenu 175 DKK (tj. cca 590 Kč). Oficiální web: zde.
Poblíž paláce se nachází Dánská královská knihovna („Černý diamant“), do které je vstup zdarma. V této úchvatné sedmipatrové budově ze skla, žuly, betonu a oceli se konají koncerty a přednášky. Najdete tu obchody restaurace i kavárny.
Historická budova Børsen
Budova historické burzy cenných papírů patří k nejznámějším turistickým atrakcím v Kodani. Aktuálně (květen 2024) je bohužel zcela zastavěná lešením. Leží na ostrově Slotsholmen přímo v centru nedaleko parlamentu Christiansborg a není veřejnosti přístupná. Sídlí zde Dánská obchodní komora.
Radnice Rådhus a Radniční náměstí (Rådhuspladsen)
Zdejší radnice je opět jeden ze symbolů města. Stojí na jednom z hlavních kodaňských náměstí přímo v centru živého a rušného náměstí, které bývá centrem kulturních a politických událostí. Radniční astronomické hodiny Verdensur patří k vrcholným hodinářským dílům celé Skandinávie. Místnost s hodinami je přístupná zdarma ve všední dny od 9 do 16 hod a v sobotu do 13 hod. Lze navíc vystoupat 298 schodů na radniční věž (nabízí i komentované prohlídky, obvykle po a pá od 11 a 14 hod).
Tivoli
Kdo by neznal Tivoli? Proslulý zábavní park v samotném centru města a snad vůbec nejznámější kodaňská atrakce. Park pochází z roku 1843, což z něj dělá druhý nejstarší zábavní park na světě (první je také dánský, 15 km od Kodaně). Je také příjemným odpočinkovým místem s rybníčkem, květinovými záhony, restauracemi a kavárnami.
Pojmenován je podle italského městečka, kam se uchylovali římští císaři za odpočinkem a zábavou.
Co se týče nejznámějších atrakcí, vyzkoušet můžete tradiční pouťové atrakce i plno moderních lákadel, např. nejstarší dřevěná horská dráha Rutschebanen (z roku 1914), horská dráha Démon (s virtuální realitou, přesahuje místy 70km/hod a přetížení 4G), 80 m vysoký řetízkový kolotoč Himmelskibet.
Je zde ale také mnoho atrakcí pro děti a bojácnější návštěvníky, např. plavby v romantické dračí lodi po jezírku. Za tmy park osvětluje 100 tisíc barvených lucerniček, což ocení hlavně páry jako romantické prostředí na procházku. Od června do října je navíc každou sobotu ve 23:30 hod ohňostroj.
Pro nás bylo překvapením (a nakonec i důvodem, proč jsme park nenavštívili), že je park opravdu malý a vstupné přitom poměrně vysoké (jasné, jedná se přeci o Kodaň!).
Park je otevřený od 11 hod do 22 hod, v pátek a v sobotu až do půlnoci. Samotný vstup do parku (bez atrakcí) vás vyjde na 140 DKK (tj. cca 470 kč), o víkendu dokonce na 160 DKK. Pořídit dále můžete Ride Pass pro vstup na atrakce za 299 DKK (tj. cca 1000 Kč), o víkendu za 319 DKK. Zakoupit si samozřejmě můžete vstup i s Ride Passem, a to za 419 DKK (tj. cca 1410 Kč), o víkendu za 459 DKK. Na místě je možné zaplatit jednotlivé atrakce samostatně kartou (cca 30-90 DKK). Více se dočtete na oficiálním webu: zde.
Park Fælledparken
Navštívit můžete také největší kodaňský park, uprostřed něhož se rozkládá velký rybník.
Čtvrť Nørrebro
Tato „hygge“ čtvrť s desítkami obchůdků, barů, kaváren či restaurací a vyhlášenou ulicí Jaegersborggade představuje živou, multikulturní část města. Nachází se dál na sever od centra, dojet tam můžete třeba na kole (jako my). Je zde známý designový park Superkilen: 1 km dlouhý park z roku 2012, který poukazuje na kulturní odlišnosti. Park je rozdělen do 3 hl. částí: Rudé náměstí, Černý trh (= nejznámější a nejfotografovanější část) a Zelený park.
A na co se můžete těšit? Např. na africké palmy, lampy z Londýna, ping pongové stoly ze Španělska, indické hřiště, donut z USA, japonská chobotnice a třešně, za ČR žlutočervené lavičky aj. Na kávu můžete zajít do malé uvolněné kavárny Arrebo s výhledem na Superkilen. Podává se tam jedna z nejlepších káv v Kodani!
Další tamější „atrakcí“ je pak hřbitov Assitens Kirkegård s hroby slavných osobností.
Kodaňská ZOO
Tato ZOO z roku 1859 patří mezi nejstarší zoologické zahrady v Evropě. Jejím největším „tahákem“ jsou pandy velké. Kodaňská zoo je jedna z málo zoologických zahrad na světě, která má dovoleno je chovat. Otevřeno mají od 9 do17 hod, o víkendu do 18 hod. Vstupné vás vyjde na 249 DKK (tj. cca 840 Kč). Oficiální web: zde.
National Aquarium Denmark (Den Blå Planet)
Největší akvárium v severní Evropě leží na ostrově Amager poblíž letiště Kastrup. Je otevřeno v pondělí od 10 do 21 hod a po zbytek týdne od 10 do 17 hod. Za vstup zaplatíte 199 DKK (tj. cca 670 Kč) při rezervaci online, na místě je trochu dražší (230 DKK). Oficiální web: zde.
Pláž Amager Strand
Poblíž akvária (a tedy i letiště) se rozprostírá plážovými areál s přírodními travnatými dunami, písčitými plážemi a stezkami pro pěší i cyklisty. I v létě má však voda max. 18 °C!
VÝLETY Z KODANĚ
Öresundský most do Švédska
Tento veleznámý most spojuje Kodaň se švédským městem Malmö. Je prý jednou z nejdražších staveb (30 miliard dánských korun) a druhým největším mostem Evropy (8 km) po mostu Vasco da Gama v Portugalsku. Byl postaven za pouhých 5 let, slavnostně byl otevřen roku 2000. Je koncipován jako dvoupatrový – v horní části vede silnice a pod ní je železnice. Doprava do Malmö trvá vlakem cca 30 min, autobusem 1 hod, přejezd přes most je však velmi drahý, a tak prý i místní často využívají jiné alternativy.
Kronborg – nejlepší výlet v okolí Kodaně
„Hamletův hrad“ je jednou z nejvýznamnějších památek v Dánsku. Je zapsaný na seznamu UNESCO a stojí na nejsevernějším cípu dánského ostrova Zealand. Patří údajně mezi nejkrásnější renesanční hrady v Evropě. Dopravíte se k němu za 40 min vlakem z hl. nádraží (leží u zahrad Tivoli v centru), s Copenhagencard je zdarma cesta i vstup do hradu! Otevřený je denně od 10 do 17 hod. Vstupné činí 125 DKK (tj. cca 420 Kč).
Dragør
Toužíte-li po návštěvě dánského venkova, zamiřte do rybářské vesničky nedaleko (16 km) Kodaně s typickými žlutými domky. Jezdí tam autobus č. 350S.
CO OCHUTNAT V KODANI
Ač je dánské jídlo velmi drahé, je známé tím, že má vysokou úroveň a Dánové jej berou velmi vážně. A co můžete ochutnat?
Takový dánský hot dog existuje v různých variantách, obvykle se však prodává s hořčicí, kečupem, majonézou, cibulí a okurkami.
V každé kavárně koupíte smørrebrød – žitný chléb s máslem a různými oblohami, např. masem, lososem, sýry, vejcem, zeleninou a bylinkami.
Ochutnat dále můžete např. frikadeller (dánské masové kuličky z hovězího nebo vepřového masa s bramborovým salátem a červeným zelím) a ze sladkého např. kanelsnegle (skořicový šnek typický pro skandinávské země), tebirkes (makový závin) nebo æbleskiver (smažené kulaté koblihy s džemem a cukrem).