Asie,  Místa a itineráře

Dubaj – město zlata a dechberoucích mrakodrapů

Pohled z nejvyšší budovy světa, koupání v krásném moři mezi mrakodrapy, lyžovačka v obchoďáku, pouštní safari a neuvěřitelné (nejen zábavní) parky. Vítejte v Dubaji – ve městě, kde je více zlata než stromů, ve městě, kde při hledání přechodu pro chodce na osmiproudé dálnici vám ihned dojde, proč všichni říkali, že si máte vzít raději taxíka. Tady to pěšky nepůjde. A v létě už vůbec ne – to byste se upekli!)

My jsme strávili v Dubaji týden, přesto jsme měli program více než přeplněný a některá místa jsme ani nestihli. Přiletěli jsme v únoru, kdy je počasí v tomto městě velmi proměnlivé, avšak oproti našim českým podmínkám neuvěřitelně příjemné (teploty se pohybovaly okolo 21 – 29 °C, což stačilo i na koupání 🙂). Procházet se v noci kolem rozsvícených mrakodrapů a palem jen v tričku bylo naprosto parádní.

ZÁKLADNÍ PRAKTICKÉ INFORMACE O DUBAJI

  • Dubaj je po emirátu Abú Dhábí druhým
    největším emirátem a zároveň tím nejlidnatějším (asi 2 miliony obyvatel, ale
    jen 17% jsou ze SAE).
  • Měna: dirham = AED
    (1 AED je cca 6,75 Kč), 1 dirham = 100
    filsů.
  • Co se počasí týče, nejlepší
    měsíce na návštěvu jsou listopad, prosinec, březen a duben
    , měsíce jako leden a únor jsou problematické
    (v noci může být i kolem 14°, bývá více srážek + vítr, přes den ale dosahují
    teploty i 28°) – nemusí být tedy vždy optimální na koupání, opačný extrém
    nastává od půlky května do září, kdy teploty šplhají až na 50°!
  • Používají zde zásuvky
    typu G – 3 obdélníkové díry, pořídit
    adaptér lze i na místě téměř v každém menším obchodě.
  • V Emirátech jsou víkendovými dny čtvrtek, pátek a sobota, přičemž v pátek je nejvíce obchodů zavřeno.
  • Časový
    posun
    oproti ČR je +3 hod.
  • Na ulicích je bezpečno, kriminalita je minimální.
  • V nouzi lze volat 999 (policie a ambulance).

Dubai City Pass

Dubai City Pass je karta, která stojí několik tisíc a návštěvníkům Dubaje by měla zajistit vstup do více než 20 nejlepších atrakcí ve městě, včetně mrakodrapu Burj Khalifa. Jedna z variant stojí například 170 eur (kolem 4300 Kč), v ceně je slíbená Burj Khalifa, Safari, Hop-on Hop-off Bus Tour, autobusem či lodí do Abú Dhábí, musea, autobusy, tours…, nicméně i když jsme si vše pečlivě propočítali v souladu s naším plánovaným programem, přišlo nám, že se stále nevyplatí. (Více na: https://dubaj-informace.eu/dubaj-city-pass-usetrete-tisice-za-zazitky-a-vstupy…+ koupit půjde zde: https://www.turbopass.com/dubai-city-pass.

LET DO DUBAJE

Letěli jsme se společností Smartwings a rozhodně si nemůžeme na nic stěžovat, let byl velmi klidný a příjemný, jídlo i nápoje výborné. Pochopitelně s vyhlášenými Emirates by to bylo lepší, jen také o dost dražší. Ceny zpátečních letenek se už tak v tomto termínu pohybovaly kolem 10 tisíc na jednoho, levnější byly pouze „méně atraktivní časy“ příletů i odletů a to nám za to příliš nestálo. Ale pokud vám nevadí přestupovat, čekat hodiny na letišti a přiletět do Dubaje ve 3 hodiny ráno, kdy vám nezbude jiná možnost, než si vzít taxíka, dostanete se na cenu kolem 8 tisíc korun.

DOPRAVA PO MĚSTĚ

Jak se dočtete v mnohých průvodcích, Dubaj je město navržené pro auta, nikoli pro lidi. Je rozděleno mnoha dálnicemi a širokými silnicemi, přes které bývá někdy až nemožné najít jakýkoli přechod pro chodce. Pohyb pěšky nebo na kole je tak na mnohých místech velmi komplikovaný. Nejjednodušší je využívat MHD či taxi, jehož cena je nižší než v Čechách. My jsme měli možnost vyzkoušet taxi pouze jednou, za cca 10 km jsme na místě, kde nebylo možné jiné varianty přesunu, zaplatili 30 AED, což nám místní člověk okomentoval jako „velmi drahé“. Podle oficiálních informací by 1 km měl vyjít na v přepočtu 12 Kč a účtovaná minimální částka na cestu 12 AED (cca 80 Kč).

Karta Nol a cena jízdného

Pro využívání MHD je nutné zakoupit kartu Nol. Koupit se dá již na letišti v trafice. Využívá se v autobusech, tramvajích i v metru, přičemž jednou se vloží do čtecího zařízení při vstupu a podruhé při výstupu (na to nesmíte zapomenout!). Nejpopulárnější varianta pro turisty je stříbrná karta, kterou vám vystaví za 6 dirhamů.  Platí se za dvě položky: za kartu a za samotné jízdné – dohromady tedy 25 dirhamů, z čehož je 19 určeno na cestovní kredit, který lze po vyčerpání znovu dobíjet.

Cena jízdného je určena dle zón, které projedete od 3 AED (jedna zóna) přes 5 AED (2 zóny) až po 7,5 AED (3 zóny). Se zlatou kartou vás to stojí dvojnásobek, ale můžete si užívat komfortu některých vagónů (vozy první třídy Gold class), které jsou řazeny na první místo soupravy metra. My jsme si mysleli, že je tato informace stará, neboť jsme v prvním vagónu jeli několikrát i na stříbrnou kartu. Každý vagón metra má totiž dveře označené příslušnou barvou a opravdu na některých stanicích vepředu zlatá nebyla!

Metro bez řidiče a nad zemí

Když jsme u toho metra, v Dubaji jezdí metro nad zemí a bez řidiče. Linky metra jsou dvě: zelená a červená, která je napojena na letiště (terminál 1 a 3). Má dvě přestupní stanice: Burjuman a Union Station. Jízda metrem bývá dlouhá, některé trasy zaberou čas i kolem hodiny. Specialitou jsou růžové vagóny určené jen pro ženy a děti. Je zcela nevhodné, aby v této soupravě cestovali muži, a stane-li se tak, ženy se již postarají o to, aby urychleně vůz opustili!

Tramvaje a jednokolejka na Palmový ostrov

Podél pobřeží jezdí také tramvaj, která spojuje komplex Jumeirah Beach Residences s ulicí Al Sufouh. Celá cesta trvá 42 minut. Dále je možné se svézt jednokolejkou z „kmene“ palmového ostrova až ke kultovnímu hotelu Atlantis, The Palm. Jízdné však není zahrnuto v rámci MHD, musíte si připlatit (15 AED/1 jízda).

Autobusy

Dalším dopravním prostředkem v Dubaji jsou autobusy, které jsou poměrně levné, klimatizované, avšak jezdí s nižší frekvencí (většinou 1x za 15-25 min – na zastávkách vždy najdete jen tyto intervaly, nikoli přesné časy odjezdu).

Vodní taxi za 7 Kč!

Dopravní prostředek, který by měl v Dubaji vyzkoušet každý turista, je zajisté vodní taxi – abra. Plavit se s ním můžete přes Dubai Creek za cenu 1 AED (cca 7 Kč)! Jízdné se vybírá přímo při jízdě v hotovosti na lodi.

UBYTOVÁNÍ MEZI MRAKODRAPY

Po celou dobu pobytu jsme bydleli v hotelu First Central Suites 4* (na Barsha Heights), poblíž metra Internet City, čili relativně „v centru“ (https://firstcentraldubai.com/). V ceně jsme měli bufetovou snídani a možnost kdykoli navštívit hotelové fitness centrum či bazén (obojí na střeše ve 30. patře). Pokoje byly krásné (jako z pohádky Tisíce a jedné noci), personál každý den stlal a měnil ručníky. Všichni byli ochotní a usměvaví. V okolí hotelu bylo pár restaurací, kam se dalo zajít na večeři a přímo vedle hotelu byl také malý obchod s potravinami a základním dalším sortimentem.

DEN PRVNÍ:

Pěšky do Madinat Jumeirah a k Burj Al-Arab

známý pohled na Burj Al-Arab od Madinat Jumeirah

První den jsme se rozhodli vyzkoušet Dubaj pěšky. Na mapě jsme viděli, že jsme relativně „blízko“ od pobřeží, kde se vypíná světoznámý hotel Burj Al-Arab („Věž Arabů“). Vzhledem k tomu, že data na telefonu jsme chtěli pro jejich vysokou cenu používat naprosto minimálně, požádali jsme hotelový personál o mapu pro pěší. Všechny jsme však dostatečně udivili a až po bližším prostudování internetu nám odkývali, že je reálně možné dojít pěšky tam, kam si přejeme, nicméně přeci jen by nám doporučili taxi či alespoň autobus. My se ale chtěli projít, takže jsme to zkrátka zkusili. Pravdou je, že jsme cestu mnohokrát chtěli vzdát. Několikrát jsme se také báli, že se budeme muset složitě a zdlouhavě vracet, nakonec jsme však byli úspěšní. Cesta až na pláž i s krátkým obědem ve stánku nám trvala kolem 4 hodin, v Madinat Jumeirah jsme byli již dříve (asi za 2,5 hod).

MADINAT JUMEIRAH

Madinat Jumeirah je rozsáhlá čtvrť postavena v arabském duchu, komplex, jehož architekt se inspiroval starými tvrzemi. Zahrnuje luxusní hotely, soukromé enklávy v tradičním stylu, špičkové wellness centrum Talise Spa, tržiště Madinat Souk, divadlo Madinat Theatre a více než 40 restaurací a barů (pro nás nadmíru drahé, pro Dubaj přiměřeně drahé). Jednoduše shrnuto, jedná se o takovou luxusní tržnici hlavně „na koukačku“, kde můžete dýchat arabskou atmosféru a nafotit krásné fotky s výhledem na Burj Al-Arab.

Vedle tohoto komplexu se nachází jeden z místních aquaparků Wild Wadi Water Park, který je z hlediska výše vstupného podobný známějšímu Atlantis Aquaventure Waterpark, nicméně turisté ho většinou hodnotí jako méně atraktivní, možná i prostě jen proto, že se nenachází na palmovém ostrově a není tolik adrenalinový jako jeho zmiňovaný konkurent. Když půjdete podél jeho zdi, brzy narazíte na další symbol Dubaje: hotel Burj Al-Arab.

BURJ AL-ARAB

K sedmihvězdičkovému hotelu Burj Al-Arab („Věž Arabů“) ve tvaru plachetnice se běžný turista nedostane. S pevninou ho pojí soukromá cesta, údajně je však možné zajít na odpolední čaj do Skiview baru ve 27. patře. Hotel je vysoký 321 m. Nejblíže je mu stanice metra Sharaf DG, odkud sem má jezdit autobus č. 81. Nám stačilo udělat pár fotografií a již jsme unavení směřovali na pláž (Jumeirah Public Beach), která se nachází po jeho pravé straně. Zde můžete fotit pro Dubaj typické fotky s plachetnicí v ruce a samozřejmě: vykoupat se.

Burj Al-Arab – jeden ze symbolů Dubaje

Nazpátek jsme již využili autobus a metro, protože cesta byla opravdu dlouhá a ani ne tolik půvabná, abychom si ji chtěli zopakovat znovu :).

DEN DRUHÝ:

Historická část Dubaje: Al Fahidi, Dubajský záliv a tradiční trhy

historická část Dubaje Al Fahidi

Druhý den jsme vyrazili do historické části Dubaje a jeli metrem na zastávku Al Fahidi. Zde jsme kromě množství obchůdků podobných těm našim vietnamským (pozn. ceny jsou zde oproti zbytku Dubaje srovnatelné s našimi, často i nižší, suvenýry se rozhodně vyplatí nakupovat až v této části města!) narazili i na opravdu staré centrum, kterému se říká právě Al Fahidi (dříve Bastakiya) neboli Starý Dubaj.

AL FAHIDI

Je to čtvrť postavená na konci 19. století s typickými úzkými uličkami ve staro-arabském stylu. Najdete zde také malou krásnou mešitu a podobně jako v Madinat Jumeirah typické „větrací“ věže, které se dříve používaly místo klimatizace.

Poblíž se nachází Dubajské muzeum, pevnost z roku 1787 a pravděpodobně nejstarší budova v Dubaji, která v minulosti sloužila jako palác, vojenský objekt i vězení. Nyní zde lze vidět všechno od archeologických vykopávek a historických předmětů dokumentujících tradiční život Dubaje až po letecké fotografie dokumentující prudký rozvoj Dubaje od 50. let minulého století.

DUBAJSKÝ ZÁLIV (DUBAI CREEK)

Po dostatečném propletení se uličkami dojdete až k dlouhému mořskému kanálu s názvem Dubajský záliv (Dubai Creek), který rozděluje Dubaj na dvě části: Deira (známé místo s pravými arabskými trhy) a Bur Dubaj. Můžete se stejně jako my projet na loďce abře, tradiční dřevěné loďce (plavba stojí pouhý 1 dirham a platí se až na lodi převozníkovi).

plavba loďkou abrou po Dubai Creek za 1 dirham!
TRADIČNÍ ARABSKÉ TRHY (SOUKY)

V Deiře vás pak čekají tradiční arabské trhy – souky. Většina z nich má otevřeno až do 22 hod. Najdete zde trh s kořením (Spice Souk), se zlatem (Gold Souk), ale také s oblečením a všemožnými suvenýry. Nakoupíte zde šátky, sošky, magnetky, pohledy, většinou vše ve zlatém provedení, aby to působilo co možná nejluxusněji.

Rozhodně se nebojte smlouvat, smlouvají všichni a ceny jsou naschvál nasazeny velmi vysoko. Někteří obchodníci jsou velmi dotěrní a používají lecjaké triky (snaží se navodit osobní kontakt, skládají komplimenty, dávají dárky, vloží vám něco do rukou, aniž byste si toho všimli atd.).

Nám se podařilo „usmlouvat“ šátek z 250 dirhamů na 10 – nejhorší je, že jsme o něj vůbec nestáli a nevzali ho tedy ani za těch deset, obchodník si smlouval zkrátka sám a pak byl velmi naštvaný, když jsme ho nevzali ani za těch 10 :).

DEN TŘETÍ:

Burj Khalifa, Dubai Frame a Garden Glow

první pohled na Burj Khalifu zespoda je jedním z nejsilnějších zážitků…

Třetí den jsme měli zakoupený vstup do nebes – na Burj Khalifu, 828 m vysoký mrakodrap, nejvyšší budovu světa s celkem 162 patry.

Když pročítáte internet, většina turistů radí dostat se na tuto podívanou těsně před setměním, abyste si užili pohled na Dubaj se zpívající fontánou za světla, při západu slunce i za úplné tmy. Zároveň se však dočtete, že fronty mohou být obrovské, a to i v případě, že si zakoupíte lístek na konkrétní čas. Nám se nechtělo riskovat, že bychom trávili denní světlo ve frontě, proto jsme se nakonec rozhodli pokochat se výhledem po obědě.

BURJ KHALIFA A DUBAI MALL

Burj Khalifa byla otevřena v roce 2010 a převážně se v ní nacházejí byty, vč. luxusního hotelu. Vstup do mrakodrapu najdete v dolních patrech obchodního domu Dubai Mall, největšího nákupního centra na světě (1200 obchodů, 150 restaurací). Vše pohromadě najdete, pokud pojedete červenou linkou metra na stejnojmennou stanici. Cesta od metra dolů k pokladně skrz obchodní dům je dlouhá – když připočtete krátké bloudění, počítejte pro jistotu s takovými 20 – 30 min.

Na vyhlídku vás doveze výtah, který jede nahoru zhruba minutu. Jízda v něm je zážitkem z blízké budoucnosti, zní v něm podivná hudba a uši zaléhají. Vyhlídky jsou nahoře celkem tři. Většina návštěvníků volí levnější variantu již tak drahého vstupného a kupují „At the top“ ve 124. patře. Tato vyhlídka je otevřená a je možné vyjít i o patro výše do 125. patra na vyhlídku krytou. Z obou se vám naskytnou nezapomenutelné výhledy, foťák rozhodně nezapomeňte doma! Pokud chcete do návštěvy investovat více, lze si zakoupit lístek „Top sky“, díky kterému vystoupáte až do 148. patra! Vstupenku je nutné zakoupit alespoň 14 dní předem na internetu. Levnější variantu pořídíte okolo 200 AED, tj. za cca 1400 Kč/os. Platí, že některé časy jsou levnější než jiné. Kupovat lístky na místě se jednak nevyplácí (nejlevnější stojí v přepočtu cca 2000 Kč), jednak se do mrakodrapu ten den již vůbec nemusíte dostat, protože může být vyprodáno.

DUBAI AQUARIUM

Jako zdánlivě lukrativní se jeví nabídka zakoupení vstup na Burj Khalifu společně s Dubai Aquarium, které se nachází v témže obchodním domě ve 3. patře. Koupí obou lístků dohromady skutečně ušetříte peníze (samostatně stojí 120 – 250 AED), nicméně z našeho pohledu byla návštěva akvária zbytečný výdaj navíc – největší lákadlo, tunel (48 m dlouhý), jsme měli prošlý velmi rychle, podívali jsme se také do mořské zoo, kde jsme se neuvěřitelně nudili.

DUBAJSKÁ FONTÁNA

Přímo u mrakodrapu (před OC) se na 12 hektarovém vybudovaném jezeře rozprostírá Dubajská fontána. Jedná se o největší choreograficky řízenou fontánu na světě a její populární show, při které stříká voda až do výšky 150 m, byste si rozhodně neměli nechat ujít. V jednu chvíli údajně vylétne do vzduchu až 83 tisíc litrů vody. Fontána se spouští každé odpoledne dvakrát: ve 13 a 13:30 hod (v pátek ve 13:30 a 14 hod), večerní představení začínají za západu slunce a pokračují každých 30 min až do 23 hod. Najít si své místečko mezi davem lidí vyčkávajících okolo je opravdová výzva! Na barcelonskou fontánu to za mne sice nemělo, ale i tak si stojí na tuto show počkat jak ve dne, tak v noci.

Dubajská fontána
DUBAI FRAME

Odpoledne jsme vyrazili za další impozantní stavbou: mrakodrapem ve tvaru zlatého rámu z roku 2018Dubai Frame. Jeli jsme na metro Al Jafiliya a poté pokračovali pěšky k dubajskému Zabeel Parku, který se nachází mezi starou a novou Dubají. Rámeček je natolik nepřehlédnutelný, že ho spatříte již z okna metra. Ze svých 150 metrů údajně poskytuje úžasné panoramatické výhledy, nicméně nás vstupné 50 AED úplně nepřesvědčilo, a proto jsme jej obdivovali pouze z parku.

DUBAI GARDEN GLOW

Procházeli jsme se dále v Zabeel Parku, až jsme se setměním dorazili do Dubai Garden Glow. Přes den zde není ani živáčka. Tento park je totiž ideální místo na procházku v noci, kdy se všechny jeho atrakce rozsvítí a září jedna přes druhou. Otevřený je od soboty do čtvrtka od 16 do 23 hod a v pátek od 16 do 12 hod. Za cenu 65 AED si můžete prohlédnout také přilehlý Dinosaur Park a Art Park. Za příplatek se dá nahlédnout i do ledového Ice Parku.

DEN ČTVRTÝ:

Abú Dhábí tour a mešita Šejka Zajda

Abú Dhábí

Den čtvrtý jsme si odpočinuli na celodenním výletu do hlavního města Abú Dhábí. Na internetu najdete až neuvěřitelné množství nabídek na „tours“ do tohoto poklidného emirátu, ceny se však dosti liší. Ta naše nás se společností Desert Safari UAE vyšla na 145 AED/os. (zde: https://www.desertsafariuae.ae/tours/abu-dhabi-city-tour/)

JAK TOUR PROBÍHÁ?

Výlet vypadá tak, že vás ráno (v našem případě v 9:30 hod) vyzvedne přímo v hotelu taxík a máte-li štěstí, jedete v něm sami. Taxikář je tedy zároveň vaším průvodcem. Cesta autem do Abú Dhábí trvá necelé dvě hodiny. Pokud byste nechtěli jet taxíkem, můžete se svézt autobusy Emirates Express za 25 AED. Nicméně si troufáme říct, že na místě stejně budete muset služeb taxi využít, jen to možná bude komplikovanější. Náš taxikář se nám věnoval celý den, hodně nám toho povídal, všude na nás čekal a k hotelu nás zavezl zpět na 17. hodinu.

Velká mešita šejka Zajda – důvod, proč se vyplatí jet do Abú Dhábí
VELKÁ MEŠITA ŠEJKA ZAJDA (SHEIKH KHALIFA GRAND MOSQUE)

Kolem mešity se nachází krásně upravený park s vodními fontánkami. Mešita je obložena nejbělejším mramorem a zdobená perletí, polodrahokamy a zlatem. Uvnitř na zemi je rozprostřen údajně největší koberec světa (5 000 m²), který tkalo najednou 1300 žen. Ze stropů visí pestrobarevné lustry, z nichž jeden váží 12 tun a je pozlacen a zdoben krásnými krystaly firmy Swarovski. Nádherná podívaná měla jedinou nevýhodu: byla velmi ve spěchu. Taxikář nám dal na prohlídku jen hodinu, kterou jsme museli natáhnout o půl hodiny, abychom si všechnu tu nádheru dostatečně vychutnali.

úchvatná mešita šejka Zajda je přístupná zcela zdarma!

Naší první a zároveň nejzajímavější zastávkou byla Velká mešita šejka Zajda (Sheikh Khalifa Grand Mosque). Návštěva tohoto nádherného místa je zcela zdarma, jediné, co je zapotřebí zaplatit, je pár dirhamů za vypůjčení vhodného oděvu. Vstup do mešity je totiž možný jen při dodržení přísného dresscodu – zakryté končetiny a u žen zakryté vlasy. My jsme byli vybaveni a zakryti z vlastních zásob natolik, že jsme mohli vstoupit rovnou dovnitř. Rázem jsme si připadali jako před indickým Tádž Mahalem 21. století, ostatně se tak mešitě často přezdívá.

Mešita je otevřena denně od 9 do 22 hod s výjimkou pátku, kdy se pro návštěvníky otevírá až odpoledne. Pokud byste sem dorazili sami a měli dostatečnou časovou rezervu, můžete se zúčastnit jedné z komentovaných prohlídek v angličtině, které jsou také zdarma.

EMIRATES PALACE HOTEL, FERRARI WORLD A JINÉ

Po návštěvě mešity jsme si měli možnost prohlédnout zvenku úchvatný Emirates Palace Hotel a zábavní park Ferrari World, kde se prý nachází nejrychlejší horská dráha na světě (tedy, nic pro nás J, ale na pohledech z výšky vypadá naprosto úchvatně). Od moře jsme se dívali na Sheikh´s Palace a prošli jsme si také Heritage Village, malé místo s výstavami a možností nakoupit si nějaké suvenýry.

Sheik´s Palace

DEN PÁTÝ:

Pouštní safari

Den pátý jsme věnovali nejprve lenošení u bazénu a návštěvě fitka na střeše našeho hotelu. Odpoledne jsme pak vyzkoušeli (opět s firmou Desert Safari UAE) tradiční dubajský zážitek –absolvovali jsme večerní pouštní safari.

JAK SAFARI PROBÍHÁ?

Taxikář vás opět vyzvedne na hotelu, nabere ostatní spolucestující, vyloží vás na místech, kde si můžete „výhodně“ nakoupit suvenýry a za pár minut se už s vámi prohání po pouštních dunách. Tento zážitek jsme si na základě rozpačitých recenzí na internetu raději nechali ujít. Jedním z důvodů bylo i to, že se s námi v jednom autě vezla i početná čínská rodinka a představa, že s sebou tyhle sardinky budou házet po pouštních vlnách v uzavřeném džípu a křičet si do ucha nás odradila.

Po příjezdu do pouštního kempu máte možnost vyzkoušet si jízdu po písku, projet se na velbloudech a zhlédnout tradiční zábavní program (chrliči ohně, břišní tanečnice aj.). Dívky si mohou nechat ozdobit své tělo henou a všichni společně usednou k barbecue večeři.

MASOVÁ ZÁLEŽITOST A VELKÁ NUDA

Na první pohled to zní možná parádně, nicméně samotné provedení je až příliš masová záležitost, která má daleko k opravdové kvalitě. Samozřejmostí je fotograf, který vás po příjezdu vyfotí a v průběhu večeře vám nabízí fotky za pořádně přemrštěnou cenu. My se přeci jen rozhodli si dvě takové na památku koupit, nicméně dal nám nakonec všechny, protože by je jinak stejně musel vyhodit… Celá tato „paráda“ nás vyšla na 230 AED/2 os. (zde: https://www.desertsafariuae.ae/tours/desert-safari-deluxe/)

DEN ŠESTÝ:

KOUPÁNÍ, DUBAI MARINA, MIRACLE GARDEN A GLOBAL VILLAGE
typický pohled na Dubai Marinu od Blue Waters Island

Předposlední den nás nejprve celkem zradilo počasí. Obloha byla zatažená, foukal silný vítr a cesta na Dubai Marinu, největší umělý přístav na světě, byla tím pádem celkem pekelnou záležitostí. Zrušili jsme kvůli tomu i plánovanou návštěvu umělého ostrova ve tvaru palmy – Palm Jumeirah, na jehož konci se nachází světoznámý hotel Atlantis s obrovským a populárním aquaparkem.

VÝHLED NA DUBAI MARINU OD BLUE WATERS ISLAND A KOUPÁNÍ NA MARINA BEACH

Naštěstí se počasí umoudřilo a my se mohli již za krásného počasí projít po Blue Waters Islandu s výhledem na Marinu, čímž jsme měli možnost zachytit typický obrázek Dubaje – pás mrakodrapů od moře. Cestou zpátky jsme na chvíli setrvali na Dubai Marina Beach, kde jsme se vykoupali. Vydrželi bychom tam mnohem déle (moře bylo krásné!!), ale program jsme měli nabitý.

MIRACLE GARDEN

Na oběd jsme si zajeli do dalšího obrovského obchodního domu (opět na stejnojmenné zastávce metra) Mall of Emirates, odkud vyjíždí autobus č. 105 do parku Miracle Garden.

známý model letadla od Emirates celý z květin

Zde na 72 000 m2 kvete více než 45 milionů květin. Jedná se vlastně o takovou velkou přenádhernou zahradu plnou nejrůznějších květinových objektů (např. různé postavy, kočky, srdce, mravenci, vesnička či celé letadlo společnosti Emirates!). Vstup do parku je 50 AED a otevřeno má denně od 9 do 21 hod, o víkendu dokonce až do 23 hod.

GLOBAL VILLAGE

Ze zastávky Mall of Emirates jezdí autobus č. 106 také do Global Village, kterou jsme měli zájem navštívit. Pokud bychom se však vraceli na metro a zpět, přišli bychom nejen o mnoho peněz za lístky, ale především o mnoho času (cca 1,5 hod). Vzali jsme si proto taxi, které nás do Global Village dovezlo do 10 min za cenu 30 AED. Na místní poměry to bylo sice mnoho, ale jevilo se nám to jako nejlepší řešení.

Global Village je kombinací zábavního parku a nákupního centra. Platí se zde symbolický vstup 15 AED. Má celkem 36 pavilonů a již jen samotný vchod vypadá jako brána do pohádkového světa. Myšlenka tohoto místa je kouzelná: jednotlivé pavilony představují vždy nějakou zemi nebo kontinent, přičemž v každém z nich můžete nakoupit typické suvenýry a ochutnat typické jídlo dané oblasti.

Ve skutečnosti se jedná o obrovskou komerční záležitost a samozřejmě, Českou republiku byste v pavilonu Evropa hledali jen marně. Celé místo je obrovské a v noci svítí podobně jako atrakce v Glow Parku, jen s tím rozdílem, že v jeden moment stojíte před Big Benem a po pár metrech před Sochou svobody. Není absolutně možné si vše projít a v klidu prohlédnout, nachodili byste tady kilometry… Až se vám to okouká nebo vás začnou bolet nohy, autobus č. 106 jezdí nazpátek na metro vždy v půl a stojí 10 AED.

Global Village

DEN SEDMÝ:

Mešita Jumeirah a La Mer

Poslední den jsme měli volné jen dopoledne, které jsme si navíc naplánovali poměrně nešťastně. Naším prvním cílem byla jediná dubajská mešita, kterou mohou navštívit turisté: mešita Jumeirah.

MEŠITA JUMEIRAH

Tato mešita je přesnou kopií mešity Al-Azhar v Káhiře, akorát je osmkrát menší. Jeli jsme na ni autobusem skoro hodinu až na zastávku Jumeirah, Grand Mosque. Věděli jsme, že je otevřena od 10 hod. Co jsme už ale netušili, je že jsou možné jen 2 prohlídky denně (jedna právě od 10 a druhá od 13 hod), obě jsou komentované, trvají 75 min a vstupné vyjde na 25 AED. Zajímavostí je, že prohlídky nejsou jen o stavbě jako takové, nýbrž také o islámu a životě muslimů.

Bohužel jsme dorazili do mešity po 10. hodině a s druhou prohlídkou bychom již nestihli letadlo, museli jsme tedy prohlídku oželet, podívali jsme se na pár obrazů a krásnou kavárnu uvnitř, kde údajně podávají zákusky i nápoje z velbloudího mléko, a zamířili jsme pěšky na La Mer.

LA MER

La Mer je jedna z nejnovějších dubajských pláží s více než stovkou restaurací, barů a obchůdků s typickými barevnými sprchovými kabinkami a rozcestníky odkazující ke světovým metropolím. Barevná autíčka vyvolávající dojem, že jste spíše někde v Karibiku, jsou vlastně jen originálně pojaté obchůdky. Procházkou po tomto ryze letním místě naše obdivování Dubaje skončilo. Zbývala jen cesta na hotel, na letiště a zpátky domů do Prahy.

Do letadla jsme sedali s pocity, že jsme prožili snad jednu z nejlepších dovolených v našem životě. Tolik pestrých zážitků a neobvyklých míst v rámci jednoho pobytu se jen tak nevidí. Dubaj poskytuje dovolenkovou kombinaci moderního velkoměsta, překrásného moře, nevšedních zážitků a turistiky po místech, která vždy obsahují alespoň jedno „nej“ na světě (největší, nejvyšší, nejdražší…). Nudit se tady rozhodně nelze!

CO LZE JEŠTĚ VIDĚT?

I přesto, že jsme v Dubaji strávili týden, bylo mnoho míst, které jsme nemohli navštívit vůbec, nebo na kterých jsme museli návštěvu zkrátit, abychom stihli vše ostatní.

PALMOVÝ OSTROV (PALM JUMEIRAH) A ATLANTIS WATERPARK

Mrzí nás, že jsme nenavštívili palmový ostrov Palm Jumeirah a Atlantis Aquaventure Waterpark, který je otevřený denně od 10 hod do západu slunce. Vstupné do parku je opravdu vysoké, vyjde kolem 2000 Kč na osobu, koupit lze opět i lístek v kombinaci s jejich akváriem The Lost Chambers Aquarium, které je podle mnohých recenzí jak velikostí, tak zážitkem lepší než námi navštívené akvárium v Dubai Mall. Samostatně lze navštívit za 100 AED, pokud jej však přikoupíte k ceně vstupného za aquapark, vyjde vás na 50 AED. Kdybyste toto místo chtěli navštívit, nezapomeňte na vlastní ručník!

AL MAMZAR

Hodně jsme toho četli také o plážovém parku Al Mamzar v Deiře, ve kterém se za malý poplatek můžete vykoupat podle některých na nejlepší soukromé pláži v Dubaji. Údajně sem však v sobotu a ve středu mají přístup jen ženy a děti.

ZÁBAVNÍ PARKY

Pokud byste si chtěli v Dubaji pořádně a draze zařádit a jste milovníci adrenalinu, můžete zavítat do jednoho ze čtyř zábavních parků: Legoland Dubai, Legoland Water Park, Motiongate Dubai či Bollywood Parks Dubai. Všechny souhrnně patří do Dubai Parks and Resorts (DPR), největšího komplexu zábavních parků na Středním východě. Vstupní branou do všech parků je poloostrov Riverland Dubai, kde najdete také pokladnu. Celodenní vstupné do dvou vybraných parků vyjde na 335 AED (tj. na cca 2310 Kč).

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *