Evropa,  Místa a itineráře

Wroclaw – na víkend za trpaslíky

Jen pár kilometrů od českých hranic se rozprostírá čtvrté největší město Polska – Wroclaw (nebo chcete-li Vratislav). Jedná se o hlavní historické město polského regionu Slezsko. Vzhledem k tomu, že jsou všechny významné památky soustředěny v centru města, je Vratislav ideální volbou pro víkendovou návštěvu. Nudit se nebudete – celkem 12 ostrovů, množství můstků a lávek přinesly městu označení „Benátky střední Evropy“. Prohlídku města zpestří také zdejší trpaslíci (krasnale), kterých je zde okolo tří až čtyř set! Visí na lampách, schovávají se ve výlohách, posedávají na chodníku, čtou si, bádají, pracují…a jsou hlavně opravdu všude! Tak schválně, kdo jich najde během víkendu víc, hmm? A máte o zábavu postaráno :).

UBYTOVÁNÍ

Naše návštěva Wroclawi byla vůbec prvním výletem do zahraničí v dalším koronavirovém roce 2021. Do hotelu a otevřených restaurací jsme se těšili jako malí, proto jsme si dali s výběrem ubytování záležet. A nemohli jsme vybrat líp. Moc doporučuji hotel Sleepwalker Boutique Suites 4* (zde) jen pár kroků od centra s naprosto úžasnými pokojíky (náš byl dokonale růžový :)!), příjemným personálem a luxusními snídaněmi servírovanými na pokoj.

HLAVNÍ PAMÁTKY V CENTRU MĚSTA

Skvělým výchozím bodem pro poznávání města je Staré trhové náměstí (Rynek), druhé největší náměstí v zemi, které je někdy dokonce považováno za nejkrásnější náměstí v Polsku.

Rynek

Nachází se zde řada zajímavých historických domů, např. dům U Gryfů s fasádou z 16. století, dům U Zlatého slunce, dále dům U Sedmera kurfiřtů a také Jeníčka a Mařenku (Jaś a Malgosia), kteří mají připomínat postavy z pohádky bratří Grimmů (větší Mařenka drží za ruku menšího Jeníčka). Jejich spojení tvoří původní barokní brána z 18. století vedoucí na už neexistující hřbitov. Dnes zde najdete restauraci a obchůdek se suvenýry.

Jeníček a Mařenka (Jaś a Malgosia)

Centrem náměstí je historická radnice – jeden ze symbolů města, jejíž základy spadají do 13. století. Stavba této budovy a její výzdoba dohromady trvala 3 století. Na náměstí se nachází také nová radnice ze století 19.

Hned vedle Rynku najdete kostel sv. Alžběty, který byl v roce 2003 prohlášen za baziliku. Kostel má vyhlídkovou plošinu, kterou je možné navštívit. Vyhlídkou na město se můžete kochat také z lávky mezi věžemi Katedrály sv. Maří Magdalény (Katedra Św. Marii Magdaleny), a to z výšky 45 metrů.

Vedle Rynku se nachází také Solné náměstí (Plac Solny) s proslulým květinovým trhem a kousek dál Královský palác (Palac Królewski), komplex obklopený barokní zahradou, která byla od 18. do 20. století sídlem pruských králů dynastie Hohenzollern. V současné době zde sídlí Městské muzeum.

A protože jsme v Polsku, kostelů a chrámů není nikdy dost – můžete mít dokonce v těsné blízkosti čtyři chrámy různých vyznání (tzv. Chrámy čtyř náboženství: pravoslavná katedrála, římskokatolický kostel, evangelicko – augsburský kostel a synagoga), a to na ulicích Kazimierza Wielkiego, sv. Antoniego, Pawła Włodkowica a sv. Mikołaja. Tato část Starého města je jednou z turisticky nejvíce vyhledávaných.

WROCLAWSKÉ OSTROVY

A pojďme na ty již zmiňované ostrovy! Turisticky nejvyhledávanější je Dómský ostrov (Tumski), který bývá označován za „kolébku města“, neboť právě zde byla kolem 8. století postavena 1. pevnost. Přístup vede přes známý most Tumski konce 19. století. Jedná se o „most zamilovaných“, což brzy poznáte podle všudypřítomných zámečků.

most Tumski

Dnes je ostrov sídlem církve a jeho zajímavostí je především přítomnost jediné historické katedrály (katedrála sv. Jana Křtitele), která má výtah. Její věže se tyčí až do výšky 91 metrů. Kromě katedrály spatříte během procházky také například kostely sv. Bartoloměje či sv. Kříže.

katedrála sv. Jana Křtitele

Za zmínku stojí také ostrov Písek (Piasek), kde kromě církevních staveb najdete též mechanický betlém (Szopka).

Perfektní místem na procházku během západu slunce je Most Pokoje s výhledem na na Ostrow Tumski a doposud nezmíněný Most Grunwaldzki z roku 1910. Jedná se o největší visutý most v Polsku s charakteristickými kamennými bránami.

pohled na Dómský ostrov

KAM DO PŘÍRODY?

Na příjemnou procházku či kondiční běh zajděte do Staroměstského parku (Park Staromiejski). Kromě příjemné promenády u řeky a dětského hřiště je ke zhlédnutí také ptačí voliéra, ve které v létě žijí nejen papoušci. Příjemný doplněk tvoří francouzský kolotoč v historickém stylu ozdobený obrazy vratislavských památek.

Největší a také nejstarší lesnatou oblastí ve městě představuje park Szczytnicki. Na jeho severním konci se rozkládá populární japonská zahrada z roku 1913 nebo např. modřínový kostel.

japonská zahrada

V blízkosti parku se nachází působivá Multimediální fontána, jedna z největších fontán v Evropě (její rozloha činí asi 1 ha a obsahuje 300 vodních trysek různých typů). Hraje vždy v celou hodinu až do 22 hod.

Poblíž fontány stojí Hala století (Hala Stulecia), která byla postavena v roce 1913 u příležitosti mezinárodní výstavy k 100. výročí bitvy u Lipska. Je prý uznávaná jako jedno z nejdůležitějších děl světové architektury 20. století, má neuvěřitelných 2 400 oken! Na nás působila spíše pohasleji, jako takový betonový obr, který vzpomíná na zašlou slávu. Nicméně uvnitř údajně můžete navštívit Multimediální muzeum a stále se zde konají různé kulturní i sportovní akce a veletrhy.

Multimediální fontána a Hala století

A kdybyste té přírody měli přeci jen málo, poblíž celého areálu je umístěna také Zoologická zahrada s podmořským světem. Mezi její nejnovější zajímavosti patří mimo jiné pavilon motýlů, bazén s kočkami nebo pavilon Madagaskar.

DALŠÍ TIPY

Památkou, která nás sice vůbec nezaujala, nicméně údajně je tou nejnavštěvovanější v celém městě, je Racławické panorama, ohromná malba na plátně (vysoká 15 m a široká 114 m), která zobrazuje výjevy z bitvy u Racławic. Najít ji můžete v parku za Muzeem architektury na vnitřní straně rotundy. Platí se zde vstupné.

Zcela zadarmo si naopak můžete prohlédnout Památník anonymního chodce,14 soch poblíž hl. nádraží, které mají znázorňovat osoby, jež vstoupily do ilegality během stanného práva. To bylo v Polsku vyhlášeno v roce 1981.

Za zmínku stojí též Vratislavská univerzita jakožto nejstarší univerzita založená před více než 300 lety. Nachází se v barokním komplexu a na její Matematické věži, která je součásti Univerzitního Muzea, najdete opět vyhlídkovou plošinu.

A pokud byste měli vyhlídek málo nebo stáli o to navštívit rovnou tu nejvyšší, zamiřte do Sky Tower. Tato nejvyšší budova v Polsku nabízí zasklenou vyhlídkovou terasu ze 49. patra (ve výšce cca 200 m). Platí se na pokladně umístěné v 1. patře.

Tak schválně, kolik trpaslíků jste napočítali? Klidně mi dejte vědět do komentářů, až budete mít návštěvu města za sebou :)!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *