Amerika,  Místa a itineráře

Poprvé v Americe (2. část): Washington, D. C.

Tak blízko a přeci tak jiný. Vlakem asi 3,5 hodiny od New Yorku vzdálený Washington je jeho výrazným kontrastem: žádné mrakodrapy všechny vstupy na nejznámější památky zdarma. Město bílého mramoru, památníků, muzeí a zelených parků. Klidné, upravené. Co dům, to americká vlajka. Zvolňujeme tedy tempo a jdeme si na tři dny prohlédnout hlavní město Spojených států.

PÁR FAKTŮ O WASHINGTONU, D. C.

Washington, D. C. je hlavním městem USA. Je označovaný přízviskem D. C., neboť leží na území District of Columbia, navíc se tím také odlišuje od státu Washington, který leží na severozápadě USA. Žije zde přes 700 tisíc obyvatel, s okolními oblastmi až 6 milionů obyvatel. Jak již bylo zmíněno výše, ve městě opravdu nenajdeme žádný mrakodrap. Zatímco New York roste do výšky, Washington se chlubí muzei, památníky a ohromnými zelenými plochami a parky. Oproti hlučnému New Yorku se jedná o nesmírně klidné město.

DOPRAVA MEZI NEW YORKEM A WASHINGTONEM

Pro cestu mezi městy jsme využili vlak Amtrak, který vyjížděl z newyorské Penn Station (Moynihan Train Hall) v 8 hodin ráno. Vlakové nástupiště bylo umístěno pod novou moderní stanicí, navíc velmi dobře značenou. Ve vlaku nejsou žádné místenky, na schodiště směrem dolů na nástupiště nás pouštěli 15 minut před odjezdem vlaku. Vlak zvenčí nevypadal nijak zvlášť moderně, uvnitř byl však celkem pohodlný. Cesta trvala 3 hod 45 minut.

Lístky jsme kupovali dopředu přes internet. 1 cesta stála 58 $/ 2 os., dohromady nás oba tedy vyšly zpáteční lístky na cca 2 700 Kč.

DOPRAVA V HLAVNÍM MĚSTĚ

Ve Washingtonu jsme si museli koupit další kartičku na MHD, tentokrát to byla SmarTrip® Card – elektronická peněženka na MHD. Pořídit si ji lze v automatu každého metra (poplatek činí 2 $, dále se nabíjí kreditem). Za autobus se platí jednotlivé jízdy, za metro zase dle ujeté vzdálenosti při výstupu z metra. Je opět možné koupit také vícedenní jízdenku (Metrobus Pass).

Složitá MHD: metro, autobusy a ceny

Washingtonské metro je o dost přehlednější než to newoyorské. Má pouze 5 linek, které jsou barevně označené. V provozu je od 5 hod (o víkendu od 7) do půlnoci (o víkendu déle). Autobusy údajně navazují na metro na každé stanici. Také nezastavují (je zapotřebí na ně zamávat) a nastupuje se předními dveřmi.

S cenami je to naopak oproti New Yorku značně komplikovanější. Cena jízdného se odvíjí totiž také od denní doby. Ve špičce jednotlivá jízda metrem vyjde na 2,10 až 5,75 $ a mimo špičku na 1,70 až 3,50 $, pochopitelně také dle vzdálenosti. Příplatek za použití papírové jízdenky je 1 $ za 1 směr. Odlišná je cena autobusů, kdy jednotlivá jízda stojí 1,60 až 4 $ (bez SmarTrip® Card je dražší). A aby zmatků nebylo málo, při přestupu mezi metrem a autobusem se započítává sleva. Tedy: jako turista nemáte moc šanci odhadnout, kolik vlastně budete platit, lepší je si dobíjet kartu postupně vždy po nějakých menších částkách.

Bikesharing

Ve městě si lze půjčit také kola od Capital Bikeshare. Máte-li v telefonu data, můžete se přihlásit k 24 hod členství (8 $, tj. cca 190 Kč) a získat kód na odemknutí. Prvních 30 min jízdy je zadarmo, resp. k těm 8 $ nepřiplácíte. Jednotlivá jízda vyjde na 1 $ za odemknutí, navíc platíte 0,05 $/min za klasické kolo a 0,15 $/min za elektrokolo, pokud překročíte oněch 30 minut (více info: zde).

STRAVOVÁNÍ ANEB CO OCHUTNAT

Pravé americké hot dogy

I v hlavním městě byl pochopitelně McDonald´s, takže od hladovění jsme byli zachráněni. Jen bylo trošku obtížnější je najít, přeci jen tolik jich zase nebylo. Hot dogy ze stánků jsme sice neochutnali, ale tip můžeme dát na Ben´s Chili Bowl, bistro založené v roce 1958, kde údajně prodávají jeden z nejlepších pravých amerických hot dogů ve městě (ne-li v celé zemi).

Nejlepší cupcakes

Máte-li chuť spíše na sladké, zajeďte si stejně jako my do Georgetownu, kde se stojí fronty na údajně nejlepší cupcaky v této oblasti. V Georgetown cupcakes mají více než 30 druhů, jeden pořídíte za 3,75 $. Oproti naší pražské Lelís cupcakes je to sice vzhledově i chuťově velká bída, ale je pravda, že mezi americkými cupcakes tyto opravdu vynikaly.

UBYTOVÁNÍ VE WASHINGTONU

Pro náš pobyt jsme zvolili příjemný hotel Hyatt House Washington DC/The Wharf (zde) poblíž řeky. Oproti New Yorku jsme měli pokoj tak 3x větší, výrazně pohodlnější a navíc se snídaní! O evropský snídaňový bufet se sice bohužel nejednalo, ale měli tu lívance s čerstvým ovocem a míchaná vajíčka!

Na střeše hotelu se nacházel navíc bazén s výhledem na město, takže jsme byli celkem spokojení. Od hotelu také jezdil pravidelně shuttle bus k nejbližší stanici metra i k National Mall. Za 3 noci se snídaní jsme zaplatili v přepočtu asi 12 tisíc Kč.

NEJZNÁMĚJŠÍ WASHINGTONSKÉ ATRAKCE: ZDARMA A S REZERVACÍ

Začneme hned výbornou zprávou: všechny nejznámější památky v hlavním městě jsou k vidění zdarma. Stejně tak všechna muzea ve Washingtonu, D.C. patří pod Smithsonian Institution, a proto se také neplatí nic. Jednu nevýhodu to přeci je ale má: jsou zapotřebí rezervace, a to v některých případech i měsíce dopředu. Na ty úplně nejznámější památky se tedy pravděpodobně dovnitř vůbec nedostanete. A co je tu vlastně k vidění? Turistům se nabízí především památky spojené s nejvýznamnějšími okamžiky amerických dějin, takže se jedná vlastně o takové dějepisné procházky.

Většina atrakcí je dobře dostupných pěšky (na kopci Capitol Hill a v národním parku National Mall). Jen v parném létě je pohyb po National Mall poněkud náročnější – na obrovském prostranství se doslova není kde schovat (žádný strom, žádný stín). Historickým centrem města je Pennsylvania Avenue National Historic Site, odkud je hezký výhled na Bílý dům (a je to nejlepší cesta, kudy se k němu vydat).

NÁRODNÍ PARK NATIONAL MALL

National Mall je travnatý park mezi Kapitolem a Lincolnovým památníkem v délce asi 3 km. Nachází se zde ikonické památky hlavního města. Kromě toho je také místem valné většiny protestních akcí.

Poblíž parku stojí i několik muzeí, např. National Museum of African American History and Culture, National Museum of American History, National Museum of Natural History, National Museum of the American Indian aj. Mezi nejnavštěvovanější muzea patří ale Muzeum vesmíru a letectví (National Air and Space Museum), Národní přírodovědecké muzeum s ohromnými dinosaury, živou hmyzí ZOO nebo gigantickou chobotnicí, Botanická zahrada a Muzeum moderního umění.

Naše procházka vedla skrze tyto nejznámější památníky:

Lincolnův památník (Lincoln Memorial)

Jedná se o nejnavštěvovanější památník celého parku. Vypadá jako antický chrám (připomíná slavný athénský Parthenón). Jeho základní kámen byl položen v roce 1915. V křesle zde sedí asi 6 m vysoká socha Abrahama Lincolna.

Známé je, že na schodech památníku pronesl Martin Luther King jeden z nejslavnějších projevů historie, jeho slova „I have a dream“ jsou zde proto vytesána do kamene. Celkovou atmosféru místa doplňuje Reflecting Pool – největší zrcadlící se bazén v hlavním městě.

Památník 2. svět. války (National World War II Memorial)

Působivý je i Památník 2. světové války, který je vybudovaný jako nádrž obklopená 56 sloupy. Ty symbolizují americké státy v době 2. světové války. Na zdech památníku jsou vytesány citáty prezidentů Roosvelta a Eisenhowera. 4 tisíce hvězd Stěna svobody zase symbolizuje 400 tisíc padlých amerických vojáků. Památník byl slavnostně otevřen v roce 2004 a hned se stal jednou z nejvyhledávanějších pamětihodností Washingtonu.

Památník vietnamské války (Vietnam Veterans Memorial)

O další válce je i památník tvořený 140 panely z černé žuly, který připomíná na 58 tisíc padlých amerických vojáků během vietnamské války. Před chodníkem k památníku na levé straně se nachází velká kniha se seznamem jmen, ve které můžete vyhledat konkrétního vojáka, číslo tabule a řádku, pod kterým ho najdete na památníku.

Památník Martina L. Kinga (Martin Luther King Jr. Memorial)

Tento památník z roku 2011 tvoří socha s postavou Martina Luthera Kinga. Jeho součástí je i tzv. Stone of Hope (Kámen svobody).

Památník korejské války (Korean War Veterans Memorial)

19 soch z oceli brodících se keři a Vzpomínkové jezírko s žulovou stěnou připomínají pro změnu korejskou válku.

Památník Alberta Einsteina (Albert Einstein Memorial)

Stojí zde také památník z roku 1979 jednoho z největších vědců na světě.

Washingtonův památník (Washington Monument)

Washingtonův památník je jedním ze symbolů Washingtonu. Určitě jej nepřehlédnete, neboť se jedná o 169 m vysoký bílý obelisk z mramoru, žuly a pískovce (a je to dokonce nejvyšší stavba města!). Památník je vzdálený asi pět minut od Bílého domu, přímo uprostřed National Mall. Jak název napovídá, byl postaven na počest 1. prezidenta USA.

Co se týče případné prohlídky, jeho vyhlídková plošina je dostupná výtahem. Máte možnost spatřit jeden z nejlepších výhledů na město. Lístky je však zapotřebí zamluvit několik týdnů (ne-li měsíců) dopředu nebo přijít brzy ráno (kapacita je omezená).

Památník je otevřen denně od 9 do 17 hod, přičemž otevírá v 8:45 hod a dává k dispozici bezplatné vstupenky na čas v tentýž den (kdo dříve přijde…). Jedna osoba může získat až 6 vstupenek. Fronty se tvoří zvláště v hlavní sezóně. Omezený počet vstupenek je údajně dostupný také online den předem (1 $ za rezervaci) vždy v 10 hod zde, nám se však ani toto pro provedení rezervace nepovedlo.

Jeffersonův památník (Jefferson Memorial)

V parku najdete i obrovská bronzovou sochu 3. amerického prezidenta.

BÍLÝ DŮM (WHITE HOUSE)

Na řadu přichází jedna z nejslavnějších budov a institucí světa, kde žije a úřaduje prezident USA se svou rodinou. Bílý dům byl postaven v novoklasickém stylu 18. století. I když naživo vypadá dost malý, má 6 pater a je tvořen 132 pokoji. Bohužel se k němu nelze dostat blíž než na několik desítek metrů (k plotu). I tak areál monitoruje stovka policistů v uniformách a zvláštní agenti v civilu.

Pár zajímavostí

Uvnitř areálu se nachází protijaderný kryt, solárium, bazén, pracovna FBI, tenisový kurt, bowlingová dráha, kino i malý pivovar. Okna domu jsou neprůstřelná. Nejznámějším pokojem je Oválná pracovna – oficiální pracovna prezidenta USA. Lze se dočíst, že denně tam chodí prezidentovi několik tisíc emailů či dopisů, údajně si přečte tak 10 z nich.

Zajímavé je, že američtí prezidenti si prý musí platit za všechno, co jejich rodina v Bílém domě spotřebuje. Na konci každého měsíce jim je vystaven účet, na kterém jsou všechna zkonzumovaná jídla, potraviny, nápoje a dokonce i zubní pasta nebo mýdlo!

Prohlídka Bílého domu

Prohlídka Bílého domu je složitá, ale možná (samozřejmě pouze reprezentativní místnosti). Domluvit se musí přes ambasádu alespoň měsíc předem. Měla by být opět zdarma.

Návštěvnické centrum Bílého domu (The White House Visitor Centre) je umístěno na adrese 1450 Pennsylvania Ave. a je otevřeno denně od 7:30 do 16 hod. Nabízí interaktivní expozice a krátký film o Bílém domě.

Co se týče fotografování, nejlépe si stavbu vyfotíte z náměstí Lafayette Square a z prostranství The Ellipse v přední části.

KAPITOL

„Srdcem města“ a dalším symbolem USA je bezpochyby Kapitol – legendární sídlo Senátu a Sněmovny reprezentantů (tj. obou částí amerického Kongresu). Obě budovy parlamentu spojuje Rotunda s 55 m vysokou kopulí, podle které Kapitol bezpečně poznáme.

Jeho základní kámen položil sám George Washington v roce 1793. Během občanské války budova vyhořela a musela být obnovena. Málem se stala také terčem teroristických útoků z 11. září, neboť na ni pravděpodobně mířilo jedno z unesených letadel. 

Prohlídku je i v případě této památky zapotřebí rezervovat dlouho dopředu (zde). Její součástí je krátký film o historii USA a procházka s průvodcem po prostorách Kapitolu. Její návštěvnické centrum je podzemní komplex tvořen výstavními, sněmovními i stravovacími prostory. Otevřeno mají od 8:30 do 15:30 hod, vstupné je zdarma. Více se můžete dočíst zde.

DALŠÍ VÝZNAMNÉ BUDOVY V CENTRU MĚSTA

Poblíž hlavních památek si můžete prohlédnout i několik dalších významných budov:

Knihovna kongresu (Library of Congress)

Největší knihovna planety s několika miliony knih. Lze si ji prohlédnout zdarma v rámci komentovaných prohlídek (zde). Otevřena je od úterý do soboty od 10 do 17 hod, v pondělí a v neděli mají zavřeno.

Budova Nejvyššího soudu (Supreme Court)

Jednání jsou přístupná veřejnosti (je zde vždy 150 míst). Ve všední den je navíc budova přístupná v čase od po do pá od 9 do 16:30 hod (více najdete zde).

Folgerova knihovna (Folger Shakespeare Library)

Tato knihovna z roku 1932 uchovává exponáty vážící se k dílu slavného dramatika Shakespeara. Okolo knihovny se rozprostírá alžbětinská zahrada s květinami typickými pro 16. století. Aktuálně (v létě 2022) byla však knihovna uzavřena. Více se lze dočíst zde.

Budova FBI (J. Edgar Hoover FBI Building)

Na rohu Pennsylvania Avenue a 9th Street najdete ředitelství FBI. Prohlídky pro veřejnost bohužel ale neexistují.

Fordovo divadlo (Fords Theatre)

Jedná se o divadlo, které pochází z 19. století. Dodnes se v něm hrají klasické i moderní hry. Turisty je vyhledáváno zejména proto, že zde byl zastřelen prezident Abraham Lincoln během představení (14. dubna 1865). Jeho vrahem byl herec. K vidění je prezidentská lóže, vražedná zbraň i Lincolnův svrchník se stopami krve. Když byl Lincoln postřelen, byl přenesen přes ulici do Petersenova domu (Petersen House), který je taktéž přístupný veřejnosti zdarma.

Galerie Renwick (The Renwick Gallery)

V neposlední řadě lze zmínit také galerii s moderními a dekorativními uměleckými díly z celé Ameriky. Je umístěna na Lafayette square v historické budově naproti Bílému domu.

Lincoln Cottage

Tento historický dům, domov pro veterány, proslul tím, že fungoval jako letní sídlo amerických prezidentů (stojí zde socha Lincolna).

Washingtonská národní katedrála/Katedrála sv. Petra a Pavla (Washington National Cathedral, Cathedral Church of Saint Peter and Saint Paul)

Katedrála postavená v novogotickém stylu, stojí na kopci Mount St. Alban. Její stavba trvala 83 let. Je zde uložen sarkofág prezidenta W. Wilsona, populární je také okno Space window s kouskem měsíčního kamene (připomíná let Apolla 11). Více zde.

ARLINGTONSKÝ HŘBITOV

Dalším známým washingtonským místem je jeho vojenský hřbitov, který leží dále od centra přes řeku Potomac na obrovské ploše 247 ha. Známé jsou dlouhé řady bílých náhrobků padlých vojáků i válečných veteránů (je jich zde na 350 tisíc). Pochováno je zde také několik prezidentů nebo soudců Nejvyššího soudu, včetně prezidenta Johna F. Kennedyho nebo Hiram Binghama, amerického cestovatele, který objevil Machu Picchu. Ze svahů hřbitova se naskýtá navíc hezký výhled na město. Populární je zejména hrob neznámého vojína (Tomb of the Unknowns), který je hlídán stráží. Je dokonce možné dojet k němu „výletním autobusem“.

Vstupné na hřbitov je zdarma, otevřeno mají od 8 do 17 hod. My jsme to trošku podcenili a dorazili na místo až po zavírací době. Vše, co jsme viděli, tak bylo jen přes plot.

PENTAGON

Neméně známé je také sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických – Pentagon. Nachází se metrem kousek od Arlingtonského hřbitova, budova je však veřejnosti nepřístupná. Pentagon má 2 podzemní a 5 nadzemních podlaží v pěti stejných prstencových koridorech. Společně s newyorskými dvojčaty se stal cílem teroristů 11. září 2001, kdy do budovy narazil unesený Boeing 757 American Airlines a celkem na palubě letadla i v budově zahynulo 189 lidí. Tuto událost tu připomíná památník 11. září stojící před budovou.

NÁRODNÍ ZOOLOGICKÁ ZAHRADA (NATIONAL ZOO, SMITHSONIAN NATIONAL ZOOLOGICAL PARK)

Cílem naší prohlídky města se na jedno odpoledne stala také zdejší zoologická zahrada – zkrátka mne zajímalo, jaké je to jít v Americe do zoo. Tato zahrada je jednou z nejstarších zoologických zahrad v USA. Nabízí několik tematicky zaměřených částí: Amazonia, Small Mammal House, Great Ape House či Asia Trail. Hlavním lákadlem jsou pak pandy velké.

Je poměrně hůře přístupná metrem, vyrazili jsme k ní tedy celkem dlouhou procházkou. Hlavní vchod se nachází na 3001 Connecticut Ave. NW.. Otevřena je denně od 8 do 18 hod, vstupné je opět zdarma, ale je zapotřebí si dopředu rezervovat místo (zde). My tak neučili, ale u pokladny se nad námi smilovali a pustili nás (prý proto, že mají rádi návštěvníky z Evropy J). Zoo není moc velká, s tou pražskou se nedá srovnávat, ale i tak se nám moc líbila!

GEORGETOWN

Za návštěvu stojí rozhodně půvabná čtvrť Georgetown – ano, ta, ve které mají populární obchůdek s cupcakes. Je známá především kvůli nákupům, stravování a nočnímu životu.

Naším hlavním cílem zde překvapivě nebyly dortíčky, ale schody, na kterých se natáčela známá scéna hororu Vymítač ďábla (The exorcist steps) z roku 1973. Skrývají se na rohu 36th a Prospect streets. Vše připomíná dole umístěná pamětní cedule. Navíc nahoře stojí i onen dům, ve kterém se filmový příběh odehrával. Samozřejmě jsme si film ještě té noci na hotelu museli pustit!

Co je zde k vidění?

Starý kamenný dům (Old Stone House) –nejstarší dům ve Washingtonu (z roku 1765)

Tudor Place – budova z roku 1816, v jejímž interiéru jsou k vidění předměty osobní potřeby G. Washingtona a jeho ženy Marthy (otevírací doba: čt–so od 10 do 16 hod, ne 12–16 hod)

Georgetown C&O Canal – hezké místo na procházky

Dům prezidenta Woodrowa Wilsona (President Woodrow Wilson House) – je dobově vybaven a je možné jej navštívit v rámci prohlídek

ČTVRŤ ADAMS MORGAN A DUPONT CIRCLE

Čtvrť Adams Morgan je známá zejména pro své barevné domy lemující zdejší hlavní ulici 18th Street a Columbia Road. Nachází se asi 3 km od Bílého domu a je centrem washingtonského nočního života. Za nočním životem se jezdí také do rezidenční čtvrti Dupont Circle.

ALEXANDRIA

Asi 10 kilometrů jižně od centra města se nachází malé městečko Alexandria s krásnými historickými uličkami, vlajkami zdobenými americkými domky, přístavem a malými obchůdky. Tak jsme se tam vydali a prožili tam jeden romantický večer.

Dostanete se sem snadno metrem (zastávka King st. – Old town), od kterého jezdí každých 10 až 15 minut zdarma autobus King Street Trolley (denně od 11 do 23 hod zde) a jede až na hl. ulici Union Street.

Co lze v Alexandrii vidět?

Mají tu například výbornou zmrzlinárnu Old Town Dolci Gelati, romantický přístav nebo údajně nejhubenější dům v Americe z roku 1830, který patří mezi nejlepší instagramová místa. Stojí na adrese 523 Queen Street.

Alexandria byla pro nás výjimečná také tím, že jsme zde zašli na večeři – na skvělé malé pizzy v restauraci Mia´s A jestli máte rádi americké vlajky, tak tady jich uvidíte opravdu hodně!

WASHINGTON ZÁVĚREM

Do Washingtonu jsme jeli trošku unavení z New Yorku, těšili jsme se na odpočinek v hotelovém bazénu, na klidné procházky po širokých ulicích. To se splnilo. Jakmile jsme ale z vlaku při cestě zpět spatřili opět panorama Manhattanu, bylo to silnější. O hodně. Washington, pominu-li americké vlajky a celkově ten silný nacionalistický ráz, připomínal vzhledově většinu evropských velkoměst, ale New York, ten je jen jeden. A právě ten nás okouzlil nejvíce. O New Yorku si dočtete více zde.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *