Amerika,  Místa a itineráře

Poprvé v Americe (1. část): New York

Konečně se to povedlo! Přistání v New Yorku probíhalo sice téměř za tmy a nadvakrát, nicméně neuvěřitelné se stalo skutečností a my se konečně ocitli ve vysněné Americe – na místě, kde je možné snad takřka všechno. Při procházení uličkami New Yorku se nám nejednou tajil dech. Město, které od dětství vídáme ve filmech a seriálech, je najednou kolem nás! Jako Kevin ze Sám doma procházíme Central parkem, fotíme se s domem Krotitelů duchů, plujeme za Sochou Svobody a v metru utíkáme před krysami. Jo, jsme zkrátka tu… 🙂

PÁR FAKTŮ O NEW YORKU

New York, město na severovýchodě Spojených států amerických, je bez pochyb jednou z nejvýznamnějších světových metropolí. Je městem plným atrakcí: divadel, muzeí, luxusních hotelů, nočního života, zajímavých restaurací i cyklostezek. Zároveň se jedná o město komplikované – přelidněné a velmi drahé. V New Yorku je vysoká nezaměstnanost a chudoba (snad nejhorší v celé zemi), rozdíly mezi chudými a bohatými (opravdu hodně bohatými) jsou obrovské.

Z praktických informací lze zmínit časový posun oproti ČR (mají o 6 hodin méně), potřeba adaptéru (se dvěma dírkami) nebo problémy se špatnou wi-fi na zdejších hotelech. Bez dat a jen s mapou (byť na telefonu) se po městě prohybuje celkem komplikovaně (ulice nejsou značené na domech, jak jsme zvyklí), využít ale lze bezplatného připojení na wifi ve většině stanicích metra a v McDonald´s.

CO JÍST V NEW YORKU A ZA KOLIK?

Ve fastfoodech se údajně denně stravuje až čtvrtina Američanů. Pro nás chudé turisty z Čech byla jejich existence jednoznačnou záchranou před jistým finančním bankrotem :D. Navštívit klasickou restauraci se nám za celý pobyt povedlo jen jednou, a to až v malém městečku kousek od Washingtonu, D. C.

Zdejší fastfoody jsou dokonce levnější než jídlo v supermarketu! Mezi nejpopulárnější patří kromě McDonald´s například Subway, Burger King, Starbucks, Dunkin´ Donuts, Panera Bread nebo Whole foods. Bezkonkurenčně nejlevnějším pitím byl litrový ledový čaj v McDonald´s, který se cenově pohyboval většinou kolem dolaru. Voda (i v supermarketu) byla na některých místech dvojnásobně až čtyřnásobně dražší! Zpočátku jsme byli hodně překvapení, když jsme viděli, kolik lidí si jde do mekáče vyzvednout pouze pití, ale poté jsme dělali totéž. Zastavovali jsme tam i několikrát denně.

V Americe se můžete kromě fastfoodů „těšit“ také na toastový chléb (výběr pečiva není jako u nás), muffiny a spoustu sladkého. Máslo je zásadně slané, pečivo naopak sladké. Ovoce a zelenina jsou drahé. V supermarketech vidíme dvoje cenovky – někdy je těžké pochopit, která cena platí pro nás. Někdy nelze koupit jen jeden kus. A ceny jsou uváděny zásadně bez daně (nejen na jídlo, ale v podstatě na všechno!), nikdy tedy úplně nevíte, kolik doopravdy zaplatíte, ale rozhodně to bude o několik dolarů více, než jste čekali. V restauracích (ale třeba i ve výdejních okénkách pizzy) zadáváte navíc ještě výši spropitného v procentech (0-50 %).

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA

Letiště J. F. Kennedyho je jedním ze tří newyorských velkých mezinárodních letišť. Od centra Manhattanu je vzdálené asi 19 km. Pro cestu můžete využít některou z následujících možností:

a) autobusy MHD MTA – nejlevnější, ale nejpomalejší varianta

Autobusy odjíždějí z nástupišť u terminálu 5 – nejvíce využívané jsou linky Q3, Q10 nebo Q15.

b) vlak JFK Air Train a metro – nejobvyklejší kombinace

Air Train jezdí nonstop ke stanicím metra na Howard Beach Station (odtud metro A do Brooklynu a na Manhattan) nebo na stanici metra Jamaica (metro E, J, Z při cestě do Queensu, Bronxu nebo do centrálního a severního Manhattanu). Vlak stojí 8 $, tj. cca 192 Kč (platí se v automatu až při opuštění vlaku na konci cesty) a při cestě na metro je nutné zakoupit další jízdenku. Trasa na Manhattan zabere zhruba hodinu.

c) žluté taxi kamkoli na Manhattan – nejpohodlnější, ale nejdražší varianta

DOPRAVA PO NEW YORKU

Po městě se můžete sice pohybovat celkem pohodlně pěšky, nicméně vzhledem k jeho obrovské rozloze je to dost náročné. Pro turisty je nejlépe „uchopitelná“ doprava metrem. Je sice smradlavé, plné lidí i krys, ale jeho nespornou výhodou je, že je poměrně spolehlivé a jezdí nonstop. Pro některé však může být dost složité vyznat se, kam který vlak jede, kde staví a kudy pouze projíždí.

Newyorské metro

Metro má totiž necelých 500 stanic a 28 linek. Cena jednorázové jízdenky činí asi 3 $, tj. cca 73 Kč, přičemž platí dvě hodiny od nákupu a lze na ni mezi linkami přestupovat. Lze si však koupit i výhodnější jízdenku týdenní (pokud během týdne využijeme metro alespoň 13x, cena je 33 $, tj. cca 800 Kč), se kterou lze neomezeně cestovat i všemi vlaky a autobusy. My jsme si ji samozřejmě hned koupili. Až když se nám začaly odečítat jednotlivé jízdy nám došlo, že naše jízdenka sice stála stejně, ale neomezená varianta to není. Inu, i to se může stát… Nejvýhodnější je jízdné, zakoupíte-li si Metro Card (stojí 1 $, tj. 24 Kč), jízdenky pak pořizujete o trošku levněji.

A v čem může být metro komplikované? Linky se značí písmenem a číslem, k tomu se navíc rozlišují express trains (zastavují jen na důležitých stanicích, každé 3. – 5., vynechávají stanice označené černým puntíkem) a local trains (zastavují v každé stanici). V praxi to zpravidla znamená, že jsou 4 koridory: pro local i express vlaky oběma směry. Vždy je důležité ohlídat si směr jízdy – některé vstupy do metra jezdí jen jedním směrem: uptown (na sever) nebo downtown (na jih).

Pro navigaci v metru se nejvíce hodí aplikace Google Mapy, která sama vyhledává spojení a zobrazuje časy odjezdů. Navíc si lze celou oblast mapy stáhnout i do offline.

Lodě na East River

Podél východní strany Manhattanu plují pravidelné lodní linky (lodě na East River), které jezdí od 6 hod do 2 hod ráno. Na plavbu však nelze použít Metro Card. Lístek se kupuje před naloděním (stojí 2,75 $).

Půjčení kola

V New Yorku se dá také půjčit kolo. Citi Bike stojí na den 12 $, ale musí se i tak každých 30 minut vyměnit za jiné. Pokud tak neučiníte, platíte za každých započatých 15 min navíc 4 dolary! Velmi oblíbené jsou jízdy po Central Parku, kde se nachází hned 3 cyklostezky. Na New York Pass si lze kolo poblíž parku zapůjčit navíc zcela zdarma.

Turistické autobusy

Turisté také často využívají známé autobusy Big Bus Hop on Hop off, které zde jezdí2 trasy: Downtown Loop a Uptown Loop. Stojí okolo 60 $, tj. cca 1500 Kč.

Lanovka na Roosvelt Island

Za zmínku stojí také zdejší lanovka na ostrov Roosvelt Island! Ta je dokonce v ceně Metro card. Jedná se o zajímavý zážitek, o kterém mnoho turistů neví. Její zastávka se nachází na 2. Avenue mezi 59. a 60. ulicí. Každý vůz má kapacitu 110 lidí a jezdí v intervalech pár minut. Na ostrově byl kdysi ústav pro chorobomyslné (dnes luxusní bytový komplex). Obdivovat zde můžete např. krásný gotický maják Blackwell Island Lighthouse.

LEVNĚJI S NEW YORK PASS

Než se podrobněji podíváme na to, co v New Yorku navštívit, chtěla bych se krátce zmínit o možnosti, jak toho vidět hodně a zároveň se úplně nevydat ze všech peněz. Řeč bude o námi vyzkoušené kartě New York Pass.

Co je to New York Pass?

Je to karta, u které je v ceně přes 100 atrakcí! Ihned po nákupu si ji lze stáhnout do mobilní aplikace a při návštěvě atrakce ukázat QR kód nebo chodit s vytištěným papírem – jak je libo 😊. Důležité je, že neexistuje omezení, kolik atrakcí za den můžete navštívit, ale každou lze navštívit jen jednou. Kartu můžete koupit na 1–10 dní (počítají se kalendářní dny, nikoli 24 hod). Platí ode dne, kdy se použije poprvé, tím se zároveň aktivuje.

Na co lze karta využít?

A na co pak můžete jít „zdarma“? Např. na všechny vyhlídky zmíněné v článku zde kromě Summit One Vanderbilt, zajezdit si můžete v Big Bus New York Hop on Hop off Bus Tour, navštívit můžete muzeum Madame Tussauds, památník 9/11 Memorial & Museum, Sochu Svobody, dále se lze projet na kolech v Central Parku na 4 hodiny nebo si zajistit vyhlídkovou plavbu či nejrůznější prohlídky po městě, výběr je jen na vás!

Kolik stojí?

New York Pass pořídíte online zde. Cena se pohybuje od 134 do 331 $, tj. cca od 3 240 Kč do 8 000 Kč (např. na 3 dny za 208 $, tj. cca 5 tisíc Kč, na 2 dny za 179 $ tj. cca 4 300 Kč). My jsme ji zakoupili na dva dny a minimálně 4 tisíce jsme s ní ušetřili, navíc jsme mohli navštívit opravdu téměř vše, co jsme chtěli.

CityPass karta

Kromě New York Pass existuje například také CityPass karta (zde), se kterou můžete během 9 dní navštívit 5 vybraných atrakcí, mezi které patří vyhlídková plošina Empire State Building, vyhlídka Top of the Rock, plavba Circle Line SightSeeing Cruise nebo plavba k Soše Svobody na Ellis Island a památník 9/11 Memorial and Musem a zvolené muzeum. Karta je sice levnější (129 $, tj. cca 3 100 Kč), nicméně ne až tak univerzální jako New York Pass.

MANHATTAN („THE CITY“)

Začneme Manhattanem – středem zájmu většiny turistů. Se všemi svými památkami a zajímavostmi je rozhodně nejznámějším a nejpopulárnějším newyorským obvodem. Tento ostrov je dlouhý 22 km a široký 3,5 km. Než se mezi jeho uličkami začnete proplétat, je dobré si trošku ujasnit, jaký systém ulic v New Yorku panuje. Jako Streets jsou pojmenovány ulice vedoucí ze západu na východ (číslovány jsou však od jihu směrem na sever), oproti tomu Avenues se táhnou ze severu na jih (číslovány jsou pak od východu na západ a je jich 12). Označení west (W) nebo east (E) souvisí s tím, zda daná ulice leží na východ či západ od Fifth Avenue. Pouze jedna avenue se ze systému vymyká: Broadway.

Nejzajímavější částí Manhattanu je jeho nejjižnější cíp: Dolní Manhattan (jinak také Lower Manhattan či Financial District). V této nejstarší části města najdete nejvíce historických budov. Mezi hlavní turistická místa zde patří:

One World Trade Center a Památník obětem 11. září, tzv. „Ground Zero“

Po desetiletí přitahovaly pozornost především budovy World Trade Center, mohutný komplex s kancelářemi, obchody, hotelem i stanicí metra. Teroristickými útoky z 11. září se prostor stal pietním místem. Na místo se snadno dopravíte metrem (je zde hned několik linek metra, např. WTC Transportation Hub či Cortlandt Street).

Původní komplex tvořilo 7 budov, přičemž centru dominovala dvojice stejně vysokých mrakodrapů (tzv. Dvojčata). Ve 107. patře severní věže se nacházela restaurace Windows of the World (Okno do světa) a na vrcholu druhého vyhlídková plošina. Po slavnostním otevření byla dvojčata na krátko nejvyššími budovami světa. Během teroristického útoku 11. září se věže zřítily a vzaly s sebou i okolní budovy. Nezůstalo zde prakticky nic. Odklízení trosek trvalo více než 8 měsíců. Nyní zde stojí památník, který tvoří 2 bazény, po jejichž obvodu jsou dva umělé vodopády padající do hlubin uprostřed bazénu (dno nejde vidět). Voda padající do nekonečné prázdnoty symbolizuje ztrátu na životech a pocit fyzické pustoty po útocích. Jsou zde navíc vyrytá jména obětí (s bílými růžemi lidí, kteří by ten den měli narozeniny). Každoročně 11. 9. se rozsvítí reflektory ve středu bazénů a vytvářejí vzpomínkovou iluzi staveb mířících do nebe.

One World Trade Center

One World Trade Center (One WTC, 1 WTC, dříve známý jako Freedom Tower) je nejvyšší budovou New Yorku (541,3 m) a 7. nejvyšší budova na světě. Nový mrakodrap uprostřed komplexu pochází z roku 2014. V jeho 102. patře se nachází vyhlídka One World Observatory (web: zde), ze které se naskýtá neuvěřitelný výhled na město (ve výšce 382 m).

Vyhlídka se rozprostírá kolem celého obvodu budovy a je zcela uzavřená, při focení za sklem je tak třeba počítat s odlesky. Je otevřena denně od 9 do 21 hod a nejlevnější vstupenka stojí 43 $, tj. cca 1000 Kč (nejvyšší začíná na 73 $, tj. cca 1700 Kč). S New York Pass ji lze navštívit „zdarma“ a navíc využít 10 $ na pití na baru či v kavárně.

Podrobněji o newyorských vyhlídkách se můžete dočíst v tomto článku.

Památník a muzeum obětem 11. září

Za návštěvu stojí rozhodně také Památník obětem 11. září (9/11 memorial), který vzdává pocty obětem terorismu. Jsou zde zakomponovány obrysy základů Dvojčat. Památník byl slavnostně byl otevřen ku příležitosti 10. výročí útoků.

Hned vedle je postaveno podzemní muzeum (Muzeum 11. září), které uchovává události teroristických útoků a vzpomínky na oběti z řad běžných lidí i hasičů a policistů, kteří pomáhali odstraňovat následky útoku.

Část expozice zvaná Memorial Hall zobrazuje fotografie a příběhy takřka všech obětí i zvukové nahrávky lidí po celém světě, kteří popisují, jak se cítili a co zrovna dělali v ten den. V muzeu lze trávit i několik hodin, expozic je mnoho. Lístky je zapotřebí rezervovat na webu (zde). Muzeum je otevřeno čt-po od 10 do 17 hod. Zatímco památník je zdarma, nejnižší vstupenka do muzea stojí 26 $, tj. cca 600 Kč.

Oculus

Hned naproti památníku a Muzeu 9/11 se tyčí nevšední budova nákupního centra: Oculus. I ona zde byla postavena po teroristickém útoku. Stavba s bílými ploutvemi, která připomíná vesmírnou loď, zaujme svým exteriérem i interiérem.

Socha Svobody (Statue of Liberty)

Socha Svobody – symbol New Yorku a celé Ameriky, jedna z celosvětově nejvyhledávanějších turistických atrakcí, rozhodně nejslavnější socha světa (zapsána na seznamu UNESCO). Stojí na ostrůvku Liberty Island a je vysoká 46 m, přitom stojí ještě na 47 m vysokém podstavci. Celková výška od země tak činí 93 m.

Výroba Sochy Svobody trvala asi 10 let (s jejím návrhem pomáhal Gustav Eiffel). USA ji dostaly od Francie na znamení přátelství. Slavnostně byla odhalena v roce 1886. Více než 100 let sloužila jako „maják“ pro imigranty připlouvající do „Nového světa“. Socha znázorňuje římskou bohyni svobody Libertas. V pravé ruce drží pochodeň, v levé tabulku s římskými číslicemi napsaným datem Dne vyhlášení nezávislosti USA (4. 7. 1778).

Jak se dostat na Sochu Svobody?

Co se týče dopravy, plují sem lodě z Battery Parku. Zde se v pevnosti Castle Clinton kupují či vyzvedávají lístky (cca 45 min před plánovanou plavbou). Dostanete se sem metrem (zastávky Bowling Green (4,5) nebo Whitehall Street (N, W)). Poté se pluje trajektem (od 9 hod každých cca 20 min) od dopravce Statue Cruises (zde), jediného oficiálního prodejce vstupenek. V ceně lodní přepravy je totiž rovnou vstupenka na sochu. Před vstupem na loď je zapotřebí projít bezpečnostní kontrolou. Lodě plují nejprve k soše Svobody, poté na Ellis Island a pak pokračují zpátky na Manhattan (na Ellis Island tedy nemusíte vystupovat, ale můžete – je zde muzeum imigrantů).

Co si lze prohlédnout a za jakou cenu?

Až doplujete na ostrov, prohlédnout si můžete aktuálně (léto 2022) jen podstavec sochy a v něm umístěné muzeum.

Za běžných podmínek bylo dříve pro několik „vyvolených“ s rezervací možné vystoupat až do koruny sochy. Vede tam strmé schodiště s úzkými schody, které spíše připomínají žebřík. Pochodeň je pro veřejnost uzavřena od roku 1916. Vstupné na Sochu do podstavce činí 24,30 $, tj. cca 570 Kč (Pedestal Reserve Ticket).

Trajekty na Staten Island

Ještě jeden tip: Z Battery Parku vyplouvají na Staten Island trajekty zdarma. Během 20 minutové plavby si můžete vychutnat krásný výhled na sochu Svobody i panorama Manhattanu. Tyto trajekty jsou v provozu 24 hod denně a plují každých 30 min. Lze tak vyrazit i na noční plavbu. Při doplutí mnoho lidí hned přebíhá na trajekt zpátky a do minuty odplouvají zase zpět.

Wall Street

Na Dolním Manhattanu se nachází také jedna z nejznámějších ulic na světě, jejím symbolem je slavná socha býka (Charging Bull). Kdysi zde dokonce stávaly hradby na ochranu Nového Amsterdamu. Říká se, že mrakodrapy zde stojí blíže u sebe než v jiných čtvrtích a místní přezdívají tyto ulice „kaňony“. Najdete zde č. p. 55 (jednu z nejstarších budov této ulice z roku 1842), Trump Building (nejvyšší budovu, na 40 Wall Street), Fedaral Hall National Memorial (velkou socha G. Washingtona, na 26 Wall Street, právě zde G. Washington složil přísahu jako 1. prezident USA) nebo Newyorskou burzu cenných papírů (nejstarší burzu na světě).

St. Pauls Chapel

V tomto kostele na rohu Broadwaye a Fulton Street se G. Washington modlil po prezidentské inauguraci.

Woolworth Building

Stojí tu i budova s krásným zdobeným vestibulem.

Brooklynský most (Brooklyn Bridge)

Ikonický Brooklynský most byl otevřen v roce 1883, do té doby byl jedinou spojnicí s Brooklynem trajekt. Patří bezesporu mezi nejkrásnější mosty světa a v rámci New Yorku je historicky nejvýznamnější. Je prvním visutým mostem na světě zavěšeným na ocelových lanech.

Lávka pro pěší je přístupná od City Hall Parku a vede po celé délce mostu jako zcela oddělená od aut. Most je tedy perfektní vyhlídkou na manhattanské panorama, zejména v noci je hezky osvícený. Nejlepší výhledy na most se naskýtají z krásného parčíku Empire-Fulton Ferry State Park umístěném na brooklynské straně.

LOWER EAST SIDE

V dalším newyorském obvodu se setkáme s velkou rozmanitostí. Dříve chudinská čtvrť Bowery se dnes zaplňuje luxusními domy, East Village láká svou bohémskou atmosférou alá 60. léta a Greenwich Village byla dříve středobodem generace beatniků. Kromě toho zde turisté navštěvují zejména:

Čínská čtvrť (Chinatown)

Na soustředěném území Čínské čtvrti žije asi stovka tisíc přistěhovalých Číňanů, kteří si čtvrť přizpůsobili po svém. Je to místo, kde se lze údajně levně najíst, my tady úplně „štěstí“ neměli. Hlavní tepnou je ulice Canal Street známá prodejem padělaného zboží. Jestli někde nakoupit suvenýry z New Yorku, pak tady! Za zmínku stojí také Columbus park – místo, kde Číňané hrají šachy nebo cvičí tai-či.

Little Italy, Soho a Tribeca

Sousední čtvrť Little Italy nabízí především luxusní italské restaurace a kavárny. Podobně jsou na tom i další přilehlé módní čtvrti Soho a Tribeca.

ZÁPADNÍ MIDTOWN (HELLS KITCHEN)

V západním Midtownu najdeme například hlavní autobusové nádraží (Port Authority of New York), budovu New York Times Building nebo jednu z nejdůležitějších turistických „zastávek“ ve městě: Times Square.

Times Square

Tato křižovatka na průsečíku Broadwaye a Seventh Avenue je zkrátka ikonou New Yorku. Nezřídka je přezdívaná jako Křižovatky světa (Crossroads of the World). Zatímco ještě v 70. letech to byl špinavý kout světa, nyní jsou zde známé kancelářské budovy, obchody i restaurace.

Speciálního „genia loci“ vytváří zejména množství světelných reklam na zhruba 50 interaktivních billboardech. Dnem i nocí zde běží reklamní loga světových firem. V přímé blízkosti Times Square můžete navštívit celou řadu atrakcí:

RiseNY

Neobyčejná atrakce o newyorské historii se 4D jízdou New Yorkem. Stojí 29 $, tj. cca 690 Kč (opět v ceně New York Pass), více info se lze dočíst zde. My tyto 4D jízdy milujeme, je to opravdu intenzivní zážitek, který rozhodně doporučuji!

Father Duffy Square

Prostranství trojúhelníkovitého tvaru s rudými schody, pod nimiž je kiosek KTTS. Právě tam se dají údajně se slevou koupit vstupenky na představení (činohra i muzikály na Broadwayi), která se konají téhož dne, až s 50% slevou.

Muzeum voskových figurín Madame Tussauds

Tradiční muzeum voskových figurín je otevřeno denně od 10 do 18 hod. Nejlevnější vstupné zakoupíte od 43 $, tj. cca 1000 Kč (nebo využijete New York Pass). Jejich web je k dispozici: zde.

CENTRÁLNÍ MIDTOWN A 5th AVENUE

Na řadu přichází mimořádně lukrativní oblast centrálního Midtownu, prakticky hlavní centrum New Yorku. Nabízí celou řadu nákupních i kulturních možností. Najít tu můžete proslulou Diamond District (W 48th Street), oblast „ovládanou“ židovskými obchodníky s diamanty, nebo známou Fifth Avenue. Tato přes 10 km dlouhá třída se táhne napříč Manhattanem. Je jednou z nejznámějších ulic světa a současně jedním ze symbolů New Yorku. Na přelomu 19. a 20. století zde stály největší a nejokázalejší domy v New Yorku (Millionaire’s Row), po 1. svět. válce se k nim přidala i řada módních obchodů. Úsek mezi 34. a 59. ulicí je dokonce považován za nejdražší obchodní zónu na světě!

Bryant Park

Bryant Park představuje jednu z nejpříjemnějších oáz v Midtownu. Pro nás to byl první výchozí bod při poznávání New Yorku. Na chvíli jsme se zde mezi mrakodrapy posadili a vychutnali si společně s Američany ranní kávu. Zažili jsme tady takový ten moment, kdy někam v cizině dorazíte, na chvíli se zastavíte a uvědomíte si, že je vám prostě dobře. V parku se pořádají různé akce, např. hraní deskovek či lekce tance na trávníku.

Newyorská veřejná knihovna (New York Public Library)

Jednu z největších studijních knihoven na světe (z roku 1911) můžete navštívit zcela zdarma. Její vstup střeží dva kamenní lvi, uvnitř vás zaujme obrovský sál studovny, který však mohou navštívit jen studující (nebo návštěvníci v rámci komentovaných prohlídek zde). Knihovna je otevřena denně od 10 do 18 hod.

Prosklená vyhlídka Summit One Vanderbilt

Na vrcholu budovy One Vanderbilt se v roce 2021 otevřela nová vyhlídka mezi 91. a 93. patrem. Se svou výškou 427 m se pyšní titulem 4. nejvyšší budova ve městě.

Zdejší vyhlídková plošina nabízí možnost podívat se na město z ptačí perspektivy prosklenými podlahami. Člověk má pocit, jako by se vznášel stovky metrů nad zemí. Luxusním zážitkem je také 3D jízda zdejším moderním výtahem. Otevřeno je od neděle do čtvrtka mezi 9 – 22:30 (v pátek a v sobotu jen do 12 hod). Základní vstupné je možné zakoupit od 39 $, tj. cca 944 Kč. Více informací najdete zde.

O všech newyorských vyhlídkách se dočtete podrobněji zde.

Rockefeller Center

Významnou dominantou centrálního Manhattanu představuje Rockefellerovo Centrum. Bývá označováno jako „bijící kulturní srdce New Yorku“.Jedná se o komerční komplex s restauracemi a obchody, který se rozkládá na ploše 9 ha mezi Fifth a Sixth Avenue.

Projekt víceúčelového centra inicioval podnikatel a ropný magnát John D. Rockefeller na konci 20. století. Z doby výstavby pochází jedna z nejslavnějších fotografií světa: Lunch a top a Skyscraper (Oběd na vrcholu mrakodrapu) s 11 dělníky, kteří obědvají na ocelové traverze 260 m nad zemí.

Top of the Rock – nejlepší newyorská vyhlídka

Najdeme zde dvě hlavní lákadla: nejlepší vyhlídku v New Yorku (Top of the Rock) a The Channel Gardens. Vyhlídka se nachází v 70. podlaží budovy GE Building a nabízí doslova uchvacující panoramatický výhled na město. Je to vůbec nejznámější pohled na New York s ikonickými mrakodrapy, jako např. Empire State Building. Vyhlídek je hned několik – venkovní terasy i skryté patro s kavárnou. I zde má výtah prosklený strop a cestu zpestřuje světelná show.

Otevřeno mají denně od 9 do 23 hod. Platí se vstupné 40 $, tj. cca 1000 Kč, k tomu však 10 $ navíc při západu slunce (jedná se o lístky zakoupené v létě v čase 17–19:20 hod). O tento čas je největší zájem, takže lístky je vhodné rezervovat dopředu. V případě vstupu s New York Pass pohodlně přeskočíte dlouhé venkovní fronty!

The Channel Gardens

Oblíbeným místem je také pěší zóna s fontánami a květinovými záhony (The Channel Gardens) nebo Zimní kluziště u sochy Promethea. O Vánocích je zde známý vánoční strom, v létě si můžete zajezdit na kolečkových bruslích.

Katedrála sv. Patrika

Kdo viděl Malé dohazovačky, jistě si vzpomene na Katedrálu sv. Patrika, novogotickou katedrálu, která je mezi mrakodrapy spíše tak trochu jako „pěst na oko“. Možná právě proto je prý nejpůsobivější náboženskou stavbou v New Yorku. Asi vás nepřekvapí, že se zde konají oslavy svátku sv. Patrika. Vstupné je zdarma.

VÝCHODNÍ MIDTOWN

Na východním Midtownu upoutá vaši pozornost několik zajímavých budov, např. Lotte New York Palace Hotel, Waldorf-Astoria Hotel, prosklený mrakodrap Seagram Building nebo Lever House, budovy OSN aj. Za speciální zmínku dle mne stojí zejména tyto dvě další:

Grand Central Terminal

Jedná se o nádražní budovu z roku 1913, která se nachází mezi Park Avenue a Lexington Avenue. Součástí této krásné a obrovské budovy (kolem 40 nástupišť) jsou restaurace i obchody a proslulý Oyster Bar Restaurant.

Chrysler Building

Hravě jistě poznáte také údajně nejhezčí mrakodrap v New Yorku na 42nd Street. Má stříbřitou špičatou věž ve stylu art deco z roku 1930. Je vysoký 319 metrů a na pár měsíců byl nejvyšší budovou na světě, než jej zastínila Empire State Building. Bohužel zde neexistují žádné oficiální prohlídky, ale lze se jít podívat do lobby od 8 do 18 hod. Na vrcholu by měla být opět vyhlídková plošina s podobným výhledem jako z Rockefellerova centra, ale právě bez Chrysler Building.

JIŽNÍ MIDTOWN

Také na jihu Midtownu toho najdeme k vidění mnoho. Nachází se zde:

Empire State Building

Celebritou č. 1 je zde rozhodně Empire State Buildingjeden z nejslavnějších mrakodrapů světa. Se svými 102 poschodími, 1860 schody a výškou 443 m byl po více než 40 let nejvyšší budovou světa. V roce 1972 ho o prvenství připravila severní věž Světového obchodního centra.

Vyhlídkové plošiny na Empire

Uvnitř se pyšní starým honosným stylem. V 80. patře je zavřená vyhlídka, v 86. patře má otevřenou vyhlídkovou plošinu, která nabízí opět krásný výhled na New York. Za příplatek je možné navštívit i vyhlídku v nejvyšší 102. poschodí, kde se King Kong ve filmu oháněl po letadlech. Jedno interaktivní místo s King Kongem lze však navštívit při cestě nahoru i v ceně levnější vstupenky, aby vám to nebylo líto!

Praktické informace ke vstupu

Empire se vypíná přímo uprostřed Manhattanu, nejbližší stanice metra jsou 34 St/Herald Sq nebo 33 St, obě cca 200 metrů daleko. Otevřeno je denně od 10 hod do půlnoci. Nejlevnější vstupenka do 86. patra (Main Deck) začíná cenově na 44 $, tj. cca 1000 Kč. Spatřit lze hlavní vyhlídka s venkovní terasou okolo celého mrakodrapu.

Obě patra, tedy i Top Deck (vnitřní zasklená vyhlídka od podlahy až ke stropu) začíná cenově na 77 $, tj. cca 1900 Kč. Za západu slunce jsou ceny opět vyšší (100 $)! K ceně je zapotřebí připočítat taxy 4–6 $. Rezervace dopředu je velmi vhodná, lístky lze vytisknout a poté stát frontu na bezpečnostní kontrolu (nikoli již na samotnou na pokladnu. S New York Pass se dá předběhnout venkovní fronta. Více informací najdete zde.

Flatiron Building

Další známou newyorskou budovou je Flatiron – trojúhelníkový mrakodrap ležící na rohu 23. ulice, Fifth Avenue a Broadway. Byl jedním z prvních v New Yorku.

Macys

Nejen dámy potěší největší a nejznámější newyorský obchodní dům mezi Sixth a Seventh Avenue. Macy´s je jedním z ikonických nákupních domů s 10 patry nejrůznější módy. Nevýhodou je, že se jen těžko hledá cesta ven (vyzkoušeno).

Madison Square Garden

Poblíž Macy´s stojí zase něco zajímavého pro pány: multifunkční sportovní hala, kde se konají zápasy v boxu a rockové koncerty, pořádají se zde také zápasy NHL a NBA. V podzemí je pak vlakové nádraží Pensylvania Station (Penn Station), odkud jsme jeli vlakem do Washingtonu.

Vyhlídka Edge

Velkou novinkou je vyhlídka Edge, která byla zpřístupněná v roce 2020. Výška 344 m z ní činí nejvýše položenou vyhlídku na západní polokouli. Nejen, že je nejvyšší, má navíc prosklené ohraničení a částečně prosklená je také podlaha. Projít se po ní může být pro některé návštěvníky celkem výzva!

City Climb a nezapomenutelná jízda výtahem

Výhled na město není sice úplně „typický“, ale zato si můžete zaplatit zcela nevšední zážitek: jištěný výstup (City Climb) až na samotný vrchol mrakodrapu po 161 schodech. A aby toho nebylo málo, Edge má jednoznačně ze všech mrakodrapů nejúžasnější výtah s 3D projekcí, při které prolétáte městem dolů a přistáváte ve Vesselu stojícím naproti.

Praktické informace k návštěvě

Vyhlídku najdete v budově na jednom z mrakodrapů nové čtvrti Hudson Yards poblíž vlakového nádraží Penn Station. Najdete ji na Level 4 (Shops & Restaurants). Za vstupné se platí 38 $, tj. cca 900 Kč (vstupenky s přesným datem a časem), za City Climb pořídíte lístky od 185 $, tj. cca 4 tis. Kč. S New York Pass není zapotřebí rezervace, je možné vstoupit kdykoli, i kdyby byly lístky jinak už vyprodány!Otevírací doba je od 8 hod do půlnoci. Veškeré podrobnosti se můžete dočíst zde nebo v článku, který se věnuje pouze newyorským vyhlídkám zde.

The Vessel

Přímo před mrakodrapem, kde se Edge nachází, najdete také zajímavou venkovní pochozí konstrukci ve tvaru včelí plástve – Vessel. Přístupná je všem návštěvníkům dole, nahoru jezdí výtahy každých 15 min. Vstupné je zdarma.

Meatpacking District a Chelsea

Nyní bude řeč o parku High Line, který byl vystavený na bývalé železniční trati nad úrovní země. Procházka po něm je samozřejmě zdarma. Oblíbený je také trh Chelsea Market ve staré továrně – jsou zde rozmanité obchůdky a výborné jídlo.

UPPER EAST SIDE

Upper east side je část Manhattanu, ve které se nachází mnoho muzeí i obytných budov (jedny z nejdražších nemovitostí v New Yorku). Muzejní míle (Muzeum Mile) tvoří asi míli dlouhý úsek Fifth Avenue, kde se nachází většina muzeí, např. Guggengheimovo muzeum – galerie moderního umění (abstraktní směr), nevšední a provokativní budova otevřená denně od 10 do 17:45 hod (za 15 $, v sobotu večer od 17:15 do 19:45 hod je vstupné zdarma).

Poblíž najdete dokonce i českou restauraci Bohemian Spirit (zde) na 321 E 73rd St, bohužel ceny jsou „americké“.

CENTRAL PARK

A je to tu, kdo by neznal film Sám doma a scény, ve kterých se Kevin prohání Central Parkem a objednává si pokoj v hotelu Plaza? Central Park je snad nejznámější městský park na světě. Tato rozhlehlá zelená plocha bývá nazývána „srdce/plíce Manhattanu“ nebo také “zelený ráj uprostřed mrakodrapové zástavby“.

Nachází se mezi 59th a 110th Street a mezi Fifth a Eighth Avenue. Má rozlohu neuvěřitelných 341 hektarů! Američané sem přicházejí za sportem i odpočinkem. Mezi palouky oblíbenými ke slunění patří Great Lawn, North Meadownebo Sheep Meadow.Central Park je otevřen od 6 do 1 hodiny ráno, ale není nijak oplocen, takže přijít sem lze prakticky kdykoli.

Za co utrácet v Central Parku: prohlídky, kolo, drožka

Vstupné do parku je samozřejmě zdarma, zaplatit ale můžete za mnoho věcí, např. za komentované prohlídky, které se pořádají za každého počasí (zde), za projížďku na kole (20 $/hod) či drožkou (100 $!) a za jiné atrakce (např. historický kolotoč ve střední části parku z roku 1908 nebo lodičky na jezeře). Kolo si lze půjčit až na 4 hodiny zdarma Unlimited Biking Central na 56 W a 56th Street, a to opět s New York Pass.

Nejznámější místa Central Parku

V parku je mnoho veřejných toalet i veřejné wifi hotspoty zdarma. Spatřit lze 7 umělých jezer a rybníků, 51 soch, 36 mostů a oblouků, 7 ozdobných a 125 pitných fontán, více jak 9 tisíc laviček a až desítky restaurací a občerstvení. Mezi nejznámější místa parku patří:

Wollman Rink

Jde o kluziště v jižní části parku, v zimě se zde bruslí (v Lasker Rink se v zimě bruslí a v létě koupe).

Zoo

Zdejší malá zoo (zde) se specializuje na menší zvířata, její součástí je i dětská zoo. Otevřena je od 10 do 17 hod, o víkendu do 17:30 hod. Platí se vstupné 19.95 $, tj. cca 483 Kč.

Cestička Literary Walk

Cesta je lemovaná sochami spisovatelů, které jsme ani jako učitelé literatury příliš nepoznávali…

Bethesda Terrace a Fountain, „The Lake“

Jedná se o jedno z nejznámějších míst parku. V létě si je možné pronajmout člun nebo kolo, je zde i kavárna. Pronájem loďky vyjde na 20 $/hod a platí se pouze v hotovosti. Jedním z nejfotografovanějších míst je Bow Bridge – litinový most, který přechází přes jezero. V parku je také menší jezírko Conservatory Water, u jehož břehu stojí oblíbené sousoší z Alenky v říši divů, nebo Jezero Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir. Cestičky kolem něj jsou vyhledávány především rekreačními běžci.

Strawberry Fields

Hezká atmosféra panuje u Památníku, který je věnovaný J. Lennonovi. Ten byl poblíž v roce 1980 zastřelen. Stalo se tak v nedaleké budově Dakota (na rohu 72nd Street a Central Parku). Tento bytový dům, postavený v letech 1880 až 1884, patří k nejprestižnějším bytovým domům na Manhattanu. Natáčel se zde film Rosemary má děťátko (rok 1968).

Delacorte Theatre

Oblíbená je také letní scéna, kde se konají představení Shakespeare in the Park. Vstup bývá zdarma, program naleznete zde.

Belvedere Castle

Stojí přibližně uprostřed parku, uvnitř je přírodovědné centrum. Je z něj krásný výhled na park i město.

UPPER WEST SIDE

Tato část začíná na kruhovém náměstí Columbus Circle a vede až po areál Kolumbijské univerzity. Západní hranici tvoří řeka Hudson a Riverside park, východní hranicí je Central Park.

Lincoln Center

Komplex Lincolnova centra o celkové ploše asi 7 hektarů je kulturním epicentrem této čtvrti. V jeho středu se nachází Metropolitan Opera House, kde sídlí slavná metropolitní opera, je zde také David H. Koch Theatre a další divadla.

Episcopal Cathedral Church of St. John the Divine

Tato katedrála je jednou z největších neogotických katedrál na světě. Její stavba byla zahájena v roce 1892 a dodnes nebyla zcela dokončena. Konají se zde komentované prohlídky, jazzové koncerty, sborová vystoupení atd.

Kolumbijská univerzita (Columbia University)

Kolumbijská univerzita je škola založená v roce 1754, která patří mezi 8 amerických elitních univerzit.

HARLEM A SEVERNÍ MANHATTAN

Harlem je hlavním kulturním, duchovním a obchodním centrem Afroameričanů („město hudby“). Lze si jej prohlédnout během vyhlídkové jízdy dvoupatrovým autobusem nebo při pěší prohlídce. Centrální Harlem je také proslulý svými kostely v historické čtvrti (St. Nicholas Historic District), kde v neděli zpívají gospely. Severně od Harlemu se Manhattan zužuje, najdeme zde čtvrť Washington Heights, tedy především obytné čtvrti (dříve ráj překupníků drog).

BROOKLYN

Na řadu přichází jedno z největších urbanistických center v USA: Brooklyn. Z Manhattanu se sem lze dostat buď metrem nebo pěšky přes Brooklynský most od City Hall Park. Jedná se také o turisticky atraktivní oblast. Čtvrť Brooklyn Hights patří údajně mezi jednu z nejkrásnějších newyorských čtvrtí.

Promenade

Pro návštěvu se nabízí především oblíbená vycházková trasa na nábřeží (tři bloky od Clark Street), která naskýtá krásný výhled na panoráma Manhattanu i na Sochu Svobody. Pro fotografy je ideální sem vyrazit pozdě odpoledne na „zlatou hodinku“ – přejít Brooklynský most a pak fotit z Brooklyn Bridge Park.

Brooklyn Botanic Garden

Do zdejší botanické zahrady by měl být údajně každé úterý vstup zdarma. Zahrada láká návštěvníky svou Růžovou, Japonskou a Shakespearovskou zahradou.

Coney Island

Když se posunete ještě mnohem dál, navštívit můžete také známý poloostrov plný zábavy s pláží u Atlantského oceánu: Coney Island. My to nestihli. Je zde zábavní park Luna Park nebo ruské kolo Deno´s Wonder Wheel. Otevřeno by mělo být od 10/11 hod do 22/půlnoci (v závislosti na dni). S New York Pass jsou zdarma 4 hod nelimitovaných jízd v Luna parku, Wonder Wheel a 1 jízda na Sling Shot. Každý pátek ve 21:45 hod se zde konají ohňostroje. Více informací se dočtete zde.

Navíc na zdejší písečné pláži Coney Island Beach se dá i vykoupat! Pláž je dlouhá a velmi příjemná, je lemovaná řadou stánků s občerstvením. Navštívit lze také mořské akvárium (NY Aquarium) ve tvaru mušle s více než 400 mořskými živočichy.

BRONX

Bronx měl ještě nedávno pověst chátrajícího místa s vysokou kriminalitou. Byl považován za nejnebezpečnější část NYC. Výstraha sice stále platí v některých částech obvodu, nicméně celková tvář se však už změnila.

Bronx zoo

Hlavním cílem návštěvníků je jedna z nejstarších, největších a nejlepších zoo v USA. V létě mají otevřenou i Zahradu motýlů (Butterfly Garden), oblíbená je také expozice s gorilami, které lze pozorovat za zasklenou stěnou. Za speciální atrakce se většinou musí připlatit. Otevírací doba je od 10 do 17 hod, o víkendu do 17:30 hod. Vstupné se platí 41,95 $, tj. cca 1000 Kč, ale ve středu je vstup zdarma (rezervuje se v pondělí od 17 hod). Lístky se kupují na přesný čas, ale lze dorazit do max. hodiny od zakoupeného času (např. na lístky od 10 hod lze přijít mezi 10. a 11. hodinou). Dopravit se sem můžete metrem linkami č. 2 nebo 5 (stanice East Tremont-West Farms Square). Více informací najdete zde.

New York Botanical Garden

Naproti vstupu do zoo najdete také botanickou zahradu, která se rozkládá na 100 hektarech půdy.

QUEENS

Na závěr se zmíním ještě o Queens – nejrozmanitějším ze všech newyorských obvodů, dříve to bylo centrum filmového průmyslu. Nachází se zde další zoo (Queens zoo), pobřežní park s pláží (Jacob Riis Park) či jiné pláže, např. Rockaway Beach, Long Beach.

Long Island

Na tomto místě lze navštívit krásný Fire Island nebo den strávit na jedné z pláží The Hamptons. Za zmínku stojí i městečko Montauk – nejjižnější bod Long Islandu, kde se surfuje. Doprava autobusem nebo vlakem (Long Island Rail Road) vyjde okolo 30 $, tj. cca 730 Kč.

JAK DRAHÝ BYL NEWYORSKÝ ZÁŽITEK

V New Yorku jsme strávili celkem 5 dní. Za dvě osoby jsme zaplatili:

  • letenky: cca 16 500 Kč s Aer Lingus s přestupem v Dublinu
  • doprava po New Yorku: cca 2000 Kč
  • ubytování v Queensu: 13 800 Kč zde
  • vízum ESTA: 680 Kč
  • New York Pass: cca 8 850 Kč
  • další vstupy: cca 3 200 Kč
  • pojištění u ČSOB: 1952 Kč
  • jídlo: cca 7 000 Kč

Dohromady nás to tedy vyšlo na zhruba 54 000 Kč tj. cca 27 tis./os., společně s výletem do Washingtonu, D. C., který trval další 4 dny, na necelých 80 000 Kč, tj. na cca 40 tis./os. Nejvíce jsme šetřili především na jídle – v „opravdové“ restauraci jsme byli jen jednou ve Washingtonu – a ubytování v Queensu bylo také rozhodně levnější než na Manhattanu :). Jo, v Americe bylo zkrátka draho, ale dovolená stála rozhodně za to! 🙂

Jinak o výletu do Washingtonu si můžete přečíst zde.

Je to málo? Tak koukněte na naše video zde!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *