TOP 5 nejkrásnějších vyhlídek v New Yorku
Nikdy nezapomenu na tu chvíli, když se před námi poprvé otevřelo panorama Manhattanu z 91. patra… Byl to náš první den v New Yorku. Kromě metra a jednoho parku jsme toho ještě moc neviděli. Hned po ránu jsme se nechali vyvézt výtahem na takovou nádheru, která napovídala, že návštěva tohoto velkoměsta bude opravdu pecka! Podobných vyhlídek jsme měli na programu hned několik. V tomto článku zkusím zhodnotit, kde se nám líbilo nejvíce a pomoci vám tak s výběrem, pokud třeba zrovna plánujete návštěvu města a přemýšlíte, kam zavítat.
OBECNÉ INFORMACE O VYHLÍDKOVÝCH PLOŠINÁCH V NEW YORKU
1. Vstupné je drahé.
V New Yorku je totiž drahé snad úplně všechno (kromě ledovýho čaje v McDonald´s – ale o tom jindy 😊). Není se tedy čemu divit, že za atrakci tohoto typu si musí návštěvníci celkem připlatit. Většina vyhlídek vyjde v rámci své nejlevnější varianty vstupného v přepočtu na cca 1000 Kč, k ceně je navíc zapotřebí započítat i často neuváděné taxy, většinou ve výši 4 až 6 $. Ušetřit můžete např. s New York Pass, která vás navíc někdy i posune ve frontě dopředu.
2. Západ slunce = největší hit
Západ slunce je jedinečný okamžik, kdy máte možnost spatřit panorama New Yorku v nejrůznějších podobách – od plného světla až po chvíli, kdy se během noci celé město najednou zázračně rozzáří. To je fakt známý turistům i těm, kteří mají na starosti cenotvorbu vstupenek. Turistů přichází mnohem více a v některé hodiny se platí dokonce speciální příplatky právě za západ slunce. Pokud si čas nerezervujete dopředu, je navíc zcela reálné, že západ jako takový prošvihnete, protože vás neminou dlouhé fronty. I nám se to stalo…
3. Výtah jako jedna velká atrakce
Přesun výtahem do vysokých pater mrakodrapů není téměř nikdy nuda. Cesty trvají pár sekund, během kterých se většinou ocitáte uvnitř uchvacující show. Někdy vidíte, jak se stavěly ve městě mrakodrapy (včetně toho, na který zrovna jedete), jindy v podstatě létáte vzduchem skrz město nebo jen pozorujete lana proskleného výtahu a modlíte se, ať to nespadne…
4. Před vstupem fotečku!
Jak už to dnes bývá populární v podstatě všude, před tím, než vůbec do výtahu vstoupíte, vás čeká fotka a předání kartičky s QR kódem. Na konci návštěvy si pak můžete prohlédnout několik většinou kvalitou velmi podprůměrných koláží s vaší fotkou. Někde budete létat, jinde se váš obličej bude objevovat v mracích. Ceny za tuto „parádu“ jsou opět astronomické. Focení lze samozřejmě přeskočit, víte-li, že si stejně nic nekoupíte.
5. Se stativem ani ránu
Když cestujeme, máme neustále v batohu stativ. Hodí se na naši sbírku „skákaček“, na společné fotky i na večerní a noční focení. Stativ ale nemají na podobných místech příliš v lásce. Před prohlídkami zpravidla procházíte bezpečnostní kontrolou (jako na letišti), kde vám stativ zabaví a vrátí až na konci. Jojo, jako mobil ve škole…
TOP 5 NEJLEPŠÍCH VYHLÍDEK V NEW YORKU:
1) Summit One Vanderbilt
2) Top of the Rock
3) Empire State Building
4) Edge
5) One World Trade Center
6) jako bonus: RiseNY
1. PROSKLENÁ VYHLÍDKA SUMMIT ONE VANDERBILT
Přemýšlela jsem, do jaké míry, je mé hodnocení ovlivněno tím, že to byla první vyhlídka, kterou jsme v New Yorku navštívili. Navíc to byl narozeninový dárek, takže vše bylo takové „speciální“ a jedinečné. Ale i při zpětném zvažování, zůstala na prvním místě, protože je zkrátka vážně nejlepší!
Jedná se o nově otevřenou vyhlídku z roku 2021, která se nachází na samém vrcholu budovy One Vanderbilt. Je vysoká 427 metrů, což z ní činí 4. nejvyšší budovu ve městě. Ta je navíc umístěna naprosto luxusně – výhled je téměř identický jako ze známé a velmi doporučované Top of the Rock, ale má oproti ní i další „přednosti“.
Moderní výtah vás za 40 s dovezte na vyhlídkovou plošinu mezi 91. a 93. patrem. Ta umožňuje nejen podívat se na město z ptačí perspektivy, ale díky všudypřítomným zrcadlům vám naskýtá prostor jako stvořený pro milovníky fotografování, Instagramu a videí. Zrcadla vytvářejí dokonalé optické iluze, včetně pocitu, že se člověk vznáší stovky metrů nad zemí. A to je právě ten řekněme „bonus navíc“, který činí právě z tohoto místa jednoznačnou jedničku! A to vše i přesto, že se díváte a fotíte výhradně jen přes sklo (i na venkovní terase).
Základní informace:
- kde se nachází: 45 E 42nd St -> vchod je na Main Concourse of Grand Central Terminal;
- otevírací doba: od neděle do čtvrtka (v úterý je zavřeno) od 9 do 22:30 hod, v pátek a v sobotu do 12 hod;
- vstupné: základní vstupné od 39 $, tj. cca 944 Kč + vstupné se skleněným výtahem (atrakce navíc) od 59 $, tj. cca 1400 Kč;
- web: zde;
Výhody:
- perfektní umístění pro výhled na Manhattan společně s ikonickou Empire State Building;
- provedení (skla a zrcadla) = ráj pro fotografování;
- moderní výtah s vizuální podívanou;
- relativně cenově dostupné občerstvení (např. výborný ovocný salát);
Nevýhody:
- vstupné na vyhlídku prozatím není v ceně slevové karty New York Pass – i ten, kdo ji má, musí zde platit ze svého :(;
- holkám je kompletně vidět pod sukni/šaty – pozor na to! 😀
2. TOP OF THE ROCK
Vyhlídkové patro budovy GE Building v 70. podlaží se pyšní titulem „nejlepší vyhlídky v New Yorku“. Bývá to skutečně jedna z nejvíce doporučovaných vyhlídek na všech turistických webech. Osobně si myslím, že dokud nebyla zpřístupněna vedlejší vyhlídka na One Vanderbilt, tak tomu tak i skutečně bylo.
Top of the Rock najdete v Rockefellerově Centru, kterému se někdy přezdívá „bijící kulturní srdce New Yorku“. Jedná se o komerční komplex s restauracemi a obchody. Výstavbu tohoto projektu inicioval podnikatel a ropný magnát John D. Rockefeller na konci 20. století. Z doby jeho výstavby pochází jedna z nejslavnějších fotografií světa: Lunch a top a Skyscraper (Oběd na vrcholu mrakodrapu) s 11 dělníky, kteří obědvají na ocelové traverze 260 m nad zemí.
Vyhlídka každopádně nabízí opravdu překrásný výhled na město, včetně těch nejikoničtějších newyorských mrakodrapů, jako např. Empire State Building, Chrysler Building i vzdálené One World Trade Center. Nachází se zde prosklené patro, ale i otevřená venkovní terasa, o které je pochopitelně největší zájem.
Výtah patřil mezi jedny z těch „nejstrašidelnějších“, neboť má prosklený strop a kromě světelné show vidíte především lana a výšku, ve které se nacházíte. Uhh, nic příjemného!
My jsme toto místo volili jako ideální právě na západ slunce (příplatek byl tady nejnižší), ale nebyli jsme sami. Přišli jsme podle nás s dostatečným časovým předstihem 1,5 hod před západem, avšak u pokladny jsme dostali vstupenky na nejbližší čas, který měl být za hodinu. Než jsme se následně znovu „prodrali“ frontami, focením a formalitami u vstupu, slunce nám nahoře „vesele“ zapadlo… Kdybychom rezervovali čas vstupu dopředu, museli bychom během rezervace zaplatit plnou cenu a nevyužít tedy naši New York Pass, což nám přišlo dost škoda. Takový začarovaný kruh…
Základní informace:
- kde se nachází: mezi Fifth a Sixth Avenue v Rockefellerově centru -> zastávky metra, např. 47-50 Sts/Rockefeller Center (cca 50 metrů) – oranžové linky B, D, F, M; 5 ave/53 St (cca 150 metrů) – oranžová linka M a modrá linka E; 49 St (cca 250 metrů) – žluté linky N, R, W;
- otevírací doba: denně od 9 do 23 hod;
- vstupné: 40 $, tj. cca 1000 Kč + 10 $ navíc při západu slunce -> lístky není nutné objednávat dopředu (pokud nemáte zájem o západ slunce);
- web: zde;
Výhody:
- nádherný panoramatický výhled s nejikoničtějšími mrakodrapy;
- předběhnutí venkovní fronty před budovou + vstup zdarma s kartičkou New York Pass;
- jeden z nejnižších příplatků za vstupné během západu slunce (platí pro lístky zakoupené v časech mezi 17 a 19:20 hod) – pokud chcete na západ na vyhlídku, pojďte sem!
Nevýhody:
- dlouhé fronty a čekání (a to jak nahoru, tak dolů) – zřejmě zejména v době západu slunce;
- vydávání vstupenek bez rezervace na nejbližší možný čas – např. až za hodinu;
3. EMPIRE STATE BUILDING
Třetí místo obsadil jeden z vůbec neslavnějších mrakodrapů světa – Empire State Building se svými 102 poschodími, 1860 schody a výškou 433 metrů. Po více než 40 let byl právě on nejvyšší budovou světa, v roce 1972 ho o prvenství připravila severní věž Světového obchodního centra. Tím, že už tu stojí nějaký ten pátek, nese se prohlídka v atmosféře jakéhosi „honosného stylu“ dřívější doby (nazývá se art deco). Také personál je oblečen do slušivých oblečků, které jistě znáte z různých amerických filmů.
Na Empire je možné navštívit tři vyhlídky: zavřenou v 80. patře, otevřenou v 86. patře a za příplatek dokonce i vyhlídku v nejvyšším 102. poschodí – místo, kde se filmový King Kong oháněl po letadlech. O King Konga nepřijdete určitě, protože během cesty nahoru na vás čeká interaktivní „foto místo“ s hýbajícím se King Kongem promítaným za vašimi zády. Také při cestě nahoru výtahem můžete pozorovat interaktivní video o stavění mrakodrapu přímo nad vaší hlavou.
Zajímavé je, že mrakodrap je údajně ročně asi 25x zasažen bleskem (v jedné bouři se tak stalo dokonce osmkrát za 24 minut).
Za nás má tato budova jednu zásadní nevýhodu, a to: Jste-li tím nejikoničtějším mrakodrapem, logicky nemůžete mít tu nejlepší vyhlídku, protože ve výhledu na město zkrátka chybíte!
Základní informace:
- kde se nachází: přímo uprostřed Manhattanu, nejbližší stanice metra jsou 34 St/Herald Sq (cca 200 metrů) – žluté linky N, Q, R, W a oranžové linky B, D, F, M nebo 33 St (cca 200 metrů) – zelená linka 6;
- otevírací doba: denně od 10 hod do půlnoci;
- vstupné: 80. a 86. patro (Main Deck) od 44 $, tj. cca 1000 Kč-> hlavní vyhlídka s venkovní terasou okolo celého mrakodrapu + obě patra, tedy i Top Deck (vnitřní zasklená vyhlídka od podlahy až ke stropu) od 77 $, tj. cca 1900 Kč, za západu slunce jsou ceny vyšší (100 $)!
- web: zde;
Výhody:
- předběhnutí venkovní fronty před budovou + vstup zdarma s kartičkou New York Pass;
- i s kartičkou New York Pass si lze zdarma vytvořit rezervaci na přesný datum a čas a vyhnout se tak dalšímu čekání;
- hezká atmosféra i v samotném mrakodrapu, včetně různých výstav a interaktivních prvků, např. s King Kongem;
Nevýhody:
- obrovské navýšení vstupného v době západu slunce;
- výhled na město právě bez tohoto ikonického mrakodrapu;
4. EDGE
Vyhlídková plošina Edge byla zpřístupněna v roce 2020. Leží ve výšce 344 metrů, což z ní činí nejvyšší vyhlídku na západní polokouli a současně 5. nejvyšší na světě. Nachází se ve 100. patře jednoho z mrakodrapů čtvrti Hudson Yards. Sám mrakodrap je vysoký 386,5 metrů, patří tedy mezi nejvyšší v New Yorku.
Vyhlídková plošina je unikátní již při pohledu zespoda, neboť vystupuje přímo z mrakodrapu. Její stěny jsou prosklené, stejně jako část podlahy. V poslední části podlahy se lze navíc také zúčastnit jištěného výstupu (City Climb) až na samotný vrchol mrakodrapu po 164 schodech, nutné je si však výrazně připlatit!
Troufla bych si říct, že nejhezčí ze všech výtahů najdete právě tady. My jsme výtahem dolů jeli dokonce úplně sami, protože jsme na vyhlídku vyrazili hned ráno. Cesta působí jako průlet městem, pohybující se kino, ve kterém pomalu přistáváte přímo uprostřed blízké vyhlídky Vessel, kterou můžete následně hned navštívit, neboť stojí přímo před mrakodrapem. Jedná se o venkovní pochozí konstrukci ve tvaru včelí plástve, která je přístupná zdarma (alespoň ve spodních patrech), nahoru by měly jezdit každých 15 minut výtahy.
Základní informace:
- kde se nachází: na jednom z mrakodrapů nové čtvrti Hudson Yards přímo u metra -> vstupuje se OC, výtahem se jede do 4. patra;
- otevírací doba: denně od 8 hod do půlnoci;
- vstupné: 38 $, tj. cca 900 Kč (s přesným datem a časem) + City Climb od 185 $, tj. cca 4 tis. Kč;
- web: zde;
Výhody:
- vstup zdarma s kartičkou New York Pass + není zapotřebí rezervace a je možné vstoupit kdykoli, i kdyby byly lístky jinak už vyprodány!
- krásný zážitek z jízdy výtahem;
- pěkný výhled také na řeku;
Nevýhody:
- výhled na Manhattan „z boku“ není úplně typický – ikonický Empire je „schovaný“ za jinými mrakodrapy;
5. ONE WORLD TRADE CENTER
One World Trade Center (také One WTC, 1 WTC, dříve známý jako Freedom Tower) je nejvyšší budovou New Yorku (541,3 metrů) a 7. nejvyšší budovou na světě. Tento nový mrakodrap uprostřed komplexu z roku 2014 pro nás byl však spíše zklamáním.
V jeho 102. patře se nachází vyhlídka One World Observatory ve výšce 382 metrů. Je sice vedena kolem celého obvodu budovy, což slibuje neuvěřitelný výhled na město, bohužel je ale celá uzavřená a zasklená tak nešikovně, že fotit lze jedině s výraznými odlesky, tedy s krásnými fotkami odtud neodejdete. Lehce nepříjemný je také pocit z místa, kde stojíte – jen kousek od původních Dvojčat, které byly cílem teroristického útoku z 11. září 2001.
Cesta nahoru výtahem trvá 47 s a během jízdy se můžete těšit na promítání toho, jak se stavěl New York a jak v něm tedy pomalu během let vyrůstaly jednotlivé mrakodrapy.
Základní informace:
- kde se nachází: Dolní Manhattan na místě dřívějšího World Trade Center -> doprava metrem -> několik zastávek, např. WTC Transportation Hub nebo Cortlandt Street;
- otevírací doba: denně od 9 hod do 21 hod;
- vstupné: nejlevnější vstupenka stojí 43 $, tj. cca 1000 Kč (nejvyšší začíná na 73 $, tj. cca 1700 Kč), vybírá se přesný datum a čas;
- web: zde;
Výhody:
- vstup zdarma s kartičkou New York Pass + v ceně je navíc 10 $ na pití na baru či v kavárně;
- jediná vyhlídka, ze které lze dohlédnout celkem zblízka na sochu Svobody;
- možnost spojit návštěvu s Památníkem obětem 11. září (9/11 memorial);
Nevýhody:
- špatné fotografování – jen přes sklo a s odlesky;
- absence otevřené venkovní vyhlídky;
+ 6. RISENY
Kdybyste měli zájem podívat se na New York ještě více „zážitkově“, můžete si buď zaplatit vyhlídkový let vrtulníkem nebo zajít na atrakci RiseNY, která kromě muzejní části zahrnuje také 4D jízdu (let) New Yorkem. Jde o úžasný zážitek, díky kterému se během pár minut proletíte městem a máte pocit, že jste na nejúžasnějším místě, které jste kdy navštívili. Pocit je velmi realistický, ale samozřejmě maximálně bezpečný, takže rozhodně není čeho se bát!
Tato paráda vyjde na 29 $, tj. cca 690 Kč (nejlevnější vstup pro dospělého), s kartičkou New York Pass je opět zdarma. Najdete ji poblíž Times Square. Více informací se můžete dočíst zde.
Nemůžete se stále rozhodnout? Navštivte všechny!
Pokud byste i přesto chtěli podobně jako my navštívit rovnou všechny vyhlídky a další newyorské atrakce a muzea, zvažte koupi některé z výhodných turistických kartiček, např. právě New York Pass.
New York Pass
Je to karta, u které je v ceně přes 100 atrakcí! Ihned po nákupu si ji lze stáhnout do mobilní aplikace a při návštěvě atrakce ukázat QR kód nebo chodit s vytištěným papírem – jak je libo 😊. Důležité je, že neexistuje omezení, kolik atrakcí za den můžete navštívit, ale každou lze navštívit jen jednou. Kartu můžete koupit na 1–10 dní (počítají se kalendářní dny, nikoli 24 hod). Platí ode dne, kdy se použije poprvé, tím se zároveň aktivuje.
A na co pak můžete jít „zdarma“? Např. na všechny vyhlídky zmíněné v článku kromě Summit One Vanderbilt, zajezdit si můžete v Big Bus New York Hop on Hop off Bus Tour, navštívit můžete muzeum Madame Tussauds, památník 9/11 Memorial & Museum, sochu Svobody, dále se lze projet na kolech v Central Parku na 4 hodiny nebo si zajistit vyhlídkovou plavbu či nejrůznější prohlídky po městě, výběr je jen na vás! New York Pass pořídíte online zde. Cena se pohybuje od 134 do 331 $, tj. cca od 3 240 Kč do 8 000 Kč (např. na 3 dny za 208 $, tj. cca 5 tisíc Kč, na 2 dny za 179 $ tj. cca 4 300 Kč). My jsme ji zakoupili na dva dny a minimálně 4 tisíce jsme s ní ušetřili, navíc jsme mohli navštívit opravdu téměř vše, co jsme chtěli.
CityPass
Kromě New York Pass existuje například také CityPass karta (zde), se kterou můžete během 9 dní navštívit 5 vybraných atrakcí, mezi které patří plošina Empire State Building, vyhlídka Top of the Rock, plavba Circle Line SightSeeing Cruise nebo plavba k soše Svobody na Ellis Island a památník 9/11 Memorial and Musem a zvolené muzeum. Karta je sice levnější (129 $, tj. cca 3 100 Kč), nicméně ne až tak univerzální jako New York Pass.
Zajímá vás o New Yorku více? Přečtěte si článek zde.