Evropa,  Místa a itineráře

Co vidět v Oslu za 1 až 2 dny?

Hlavní město Norska, Oslo, leží u stejnojmenného fjordu na jihovýchodě Norska. Z Prahy do něj doletíme za necelé dvě hodiny. Pro nás bylo bránou do Norska jako takového – do země zimních sportů, drsné vikingské krajiny, roztomilých trollů či okouzlujících fjordů. Oslo je ale samozřejmě možné navštívit jen tak samotné – na 1, 2 dny, případně na celý víkend. Tento článek by měl být malým návodem na to, co vše můžete během tohoto krátkého času zažít, vidět či ochutnat. Tak jdeme na to!

PÁR INFORMACÍ NA ÚVOD

Oslo má rozlohu 385 207 km2 a žije v něm asi 5 400 000 osob. Jeho centrum má charakter typického evropského velkoměsta, je však takové poklidnější. Úředním jazykem je norština, nicméně s většinou obyvatel se lze bez problémů dorozumět anglicky či německy.

Co se týče nějakých zajímavostí, nepřekvapí nás, že Norsko má jednu z nejnižších úrovní kriminality na světě. Zároveň se pyšní 4. nejvyšší HDP na obyvatele. Platí se norskou korunou (NOK) a s hotovostí se setkáte jen výjimečně. V podstatě všude je možné platit kartou, většinou se ani neptají. Ceny v obchodech vypadají zhruba jako u nás, pouze si musíte všechny částky vynásobit dvakrát a něco málo si k tomu ještě přidat. Tedy, je tu draho, a to hodně. Návštěva restaurace vyjde dvě osoby s jídlem a pitím minimálně na 500 NOK (objednají-li si to nejlevnější).

Norsko je nejvíce obdivované a navštěvované právě kvůli již zmiňovaným fjordům. Celé jeho západní pobřeží bylo původně pokryto ledovci. Ty postupně ustupovaly a zároveň zvedaly hladinu oceánu. Tím vznikla hluboká údolí zaplavovaná mořskou vodou, kterým se dnes říká fjordy. Snad každý někdy viděl obrázek Trolltungy (Trolího jazyka), na sociálních sítích populárního skalního útvaru nad jezerem Ringedalsvatnet, nedaleko Bergenu.

A co by ještě stálo za zmínku? Norové se chovají velmi ekologicky, všude jsou umístěné odpadkové koše a cigarety jsou zde snad nejdražší na světě. I přesto všechno vědomě porušují zákaz lovu velryb, s odvoláním na tradici. Jako suvenýr si tak můžete domů dovézt například salám z velrybího masa.

JAK SE DOPRAVIT DO CENTRA Z LETIŠTĚ

Mezinárodní letiště Oslo Gardermoen (OSL) se nachází asi 50 km severovýchodně od Osla. Má 1 rozlehlý terminál. Na cestu do centra města se návštěvníkovi nabízí několik variant:

  • vlak norské státní železnice (NSB) – jezdí v intervalech cca 20 min, cesta trvá 20–25 min, jízdenka přijde na 118 NOK (cca 236 Kč) – lze koupit přímo na místě ve stánku či v automatu, vlak jede z nástupiště č. 4 (zpět č. 11), vystupuje se na 2. zastávce na vlakovém nádraží (Sentralstasjon/Oslo S) v centru města;
  • vlak FlyToGet (express) – dražší varianta vlaku, který míří také přímo na hl. nádraží, cena jízdenky činí cca 198 NOK (cca 400 Kč), kupuje se na místě v automatu;
  • autobus společnosti FlyBussen – zastavuje na více zastávkách než vlak, jezdí nonstop 24 hod denně, do centra jede cca 40 min až 1 hod, stojí cca 150 NOK (cca 310 Kč);

Letiště se na noc zavírá (ale veřejná část je otevřena nonstop), poslední vlak z letiště jede v 0:50, první v 5:30 hod. Z centra vyjíždí poslední v 0:00 a první ve 4:40 hod.

Celkem praktickým tipem na ubytování (zvláště, budete-li v Oslu přestupovat na jiný let brzy ráno/pozdě večer) jsou hotely Radisson. My jsme si vybrali Radisson Hotel & Conference Centre, který je od terminálu vzdálený pěšky asi 6 min, navíc přímo z letiště dojdete podle ukazatelů. Cestou do Norska jsme si dali kvůli brzkému rannímu letu variantu bez snídaně (1600 NOK, 3 600 Kč), na konci pobytu pak se snídaní (1820 NOK, tj. 3900 Kč). Hotel byl čistý, moderní, na recepci nabízeli zdarma vodu, ovoce a želé bonbónky. Se snídaní jsme byli také spokojení.

CO VIDĚT V CENTRU?

Přestože Oslo patří mezi největší evropské metropole, většina památek a zajímavostí je soustředěna v centru a lze je obejít bez problémů pěšky. Velmi pěkně zpracované informace (v angličtině) si můžete pročíst zde.

Socha tygra (Tiger at Jernbanetorget)

Ikonická socha tygra stojí přímo před hlavním nádražím, bude tak pravděpodobně tím prvním, co z Osla spatříte. Jde o jeden ze symbolů města, Oslo se totiž nazývá i Tygří město (Tigerbyen), kvůli tygrovi v erbu na královském paláci. Říká se, že kdo sáhne tygrovi na ocas, bude ho provázet štěstí!

Opera (Operaen)

Vydáte-li se směrem k moři, asi po 5 min chůze narazíte na architektonicky unikátní stavbu, další symbol Osla – budovu opery. Po hladině se pohybuje jako bílá kra. Poznáme ji podle šikmé bílé střechy. Budova pochází z roku 2008 a pyšní se 3 operními sály.

Na její střechu lze vylézt zdarma, nabízí panoramatickou vyhlídku na město a fjord. Nejnovější součástí výhledu je zástavba moderních budov, která si díky svému unikátnímu vzhledu získala název “čárové kódy”.

Pevnost Akershus

Půjdete-li procházkou po nábřeží dále, dojdete k relativně rozsáhlé hradní pevnosti, která se začala stavět někdy okolo roku 1300. V minulosti byla královským sídlem, renesančním zámkem, poté byla opuštěná a po 2. světové válce opravena. Dnes její část využívá armáda, jsou zde také muzea. Shora je hezký výhled na přístav s radnicí a na promenádu Aker Brygge.

Přístav (Oslo havn)

Malebný přístav se rozkládá po celé délce zálivu Oslofjord. Kotví zde ty největší zámořské lodě. Některé lodi nabízejí prohlídkové plavby – nejlevnější dvouhodinová (v létě denně v 10:30, 13, 14 a 15:30 hod) vyjde na 439 NOK (tj. cca 880 Kč) z mola č. 3. Více informací najdete zde.

Radnice města Osla (Rådhus)

Radnice, nepřehlédnutelná budova z červených cihel, je jednou z největších zdejších památek. Tato dominanta přístavu má dvě věže a ohromné věžní hodiny. Pochází z let 1933–1950.

Nobelovo muzeum

Asi pět minut pěšky od Akershusu stojí budova Nobelova muzea. Jeho expozice se každý rok mění v závislosti na tom, kdo dostal Nobelovu cenu míru. Otevřeno mají každý den od 10 do 18 hod. Vstupné vyjde na 120 NOK, tj. cca 245 Kč.

Promenáda Aker Brygge

Promenáda Aker Brygge bývá označována jako srdce města. Jedná se o luxusní čtvrť, místo rušné ve dne i v noci. Nachází se zde mnoho restaurací, kaváren, dokonce také uměle vytvořená pláž. Ceny bydlení dosahují astronomických výšin, najdete zde i nejdražší hotel celého Osla The Thief.

Pro návštěvu dalších míst je zapotřebí zajít nyní uličkami hlouběji do centra.

Královský palác/zámek (Slottet)

Nejprve zmíním klasicistní zámek z 1. pol. 19. století, který se nachází na samém konci Karl Johans Gate. Jedná se o oficiální sídlo norského krále – ano, bydlí zde král Harald V. s královnou Sonjou. Palác má celkem 173 pokojů. Král má navíc ještě letní rezidenci na poloostrově Bygdøy. Denně si ve 13:30 hod můžete před palácem prohlédnout střídání stráží (trvá cca 20 min), projít si zde také rozsáhlou zahradu, např. Královnin park (Drønning park) se sochou královny Maud z roku 1959.

Národní divadlo (Nasjonalteater)

Klasicistní budovu divadla z roku 1891-1899 najdete na hlavní třídě Karla Johana (Karl Johans Gate) mezi královským palácem a budovou parlamentu. Její sál pojme až 3 400 osob. Naproti němu se nachází budova právnické fakulty Univerzity v Oslu s antickými sloupy.

Parlament (Stortinget)

Tamější parlament sídlí v pěkné budově palácového typu. Každou sobotu je zde zdarma hodinová prohlídka.

Katedrála (Oslo Domkirke)

Zdejší katedrála pro nás byla spíše zklamáním – jde spíše o menší barokní kostel, který je nicméně důležitou náboženskou i historickou stavbou města. Norská rodina ji využívá ke svatbám i pohřbům. Dle průvodců patří dokonce k nejúžasnějším kostelům v celém Norsku. Zaujme monumentálním vstupem, stropními malbami i kazatelnou.

Park Vigelandsparken/Frognerpark

Jedno z nejznámějších míst v Oslu je umístěno trošku dál od centra. Řeč je o parku Vigelandsparken, který je plný známých soch. Je označován za největší sochařský park na světě, který byl vytvořen pouze jedním sochařem (Gustavem Vigelandem). Napočítali byste celkem 212 sousoší a soch! Je zde např. Monolit – přes 17 m vysoký sloup, jež tvoří 121 navzájem se proplétajících hlav. Údajně vyjadřuje touhu člověka po duchovnu a vzkříšení. Nejfotografovanější sochou je Vztekající se chlapeček.

Park se rozléhá na ploše 32 hektarů ve čtvrti Frogner – jedné z nejdražších ve městě. Otevřený je nonstop a vstupné je zdarma.

TIPY NA MENŠÍ VÝLETY Z CENTRA MĚSTA

V přístavu Osla přímo před radnicí se dá naskočit na Bygdøy Ferry (č. 9) a za 20 min vystoupit na 1. zastávce: Dronningen. Tam se na poloostrově Bygdøy nachází hned několik zajímavých míst k návštěvě:

Norské muzeum kulturní historie (Norsk folkemuseum, The Museum of Norwegian Cultural History)

Toto muzeum ukazuje, jak žili lidé v Norsku od 16. století. Najdete zde staré obytné a užitkové domy z mnoha oblastí Norska. Jedná se totiž o největší skanzen v Norsku! Historických budov tu napočítáte 160. Tou nejpopulárnějšíje dřevěný kostel z 12. století Gol Stave Chruch.

Vstupné vás vyjde 180 NOK (tj. cca 360 Kč). Otevřeno mají od 10 do 17 hod. Více informací k návštěvě muzea lze nastudovat zde.

Muzeum vikingských lodí (Vikingskipshuset)

Dalším místem, které jistě stojí za návštěvu je Muzeum vikingských lodí – bohužel aktuálně do roku 2026 by mělo být zavřené. Budova muzea byla projektována speciálně pro vystavení tří velmi starých vikingských lodí (nejstarší byla postavena kolem roku 820). Všechny sloužily k pohřebním účelům. Více informací nabízím zde.

Muzeum Fram

Do třetice přináším jedno z nejnavštěvovanějších muzeí, ve kterém mají obrovskou dřevěnou loď. Muzeum se zaměřuje na průzkumníky Otto Sverdrupa, Roalda Amundsena a Fridtjofa Nansena, kteří podnikali polární výpravy do Arktidy a Antarktidy. Vstupné činí cca 140 NOK (tj. 280 Kč).

Pokud by vás zajímala nějaká alternativa k lodi při dopravě na ostrov, můžete využít také autobus 30 Bygdøy z centra od nádraží nebo od Národního divadla. Jede na zastávku Folkemuseet každých 10 minut, přičemž délka jízdy je okolo 10 až 15 min).

Skokanský můstek Holmenkollen

Na závěr zmíním ještě skokanský můstek, který se tyčí na kopci nad Oslem a je proslulý po celém světě. Výtahem, který vede skokanskou věží, lze vyjet až na vrchol můstku, odkud je nádherná vyhlídka na celé Oslo a Oslofjord (součást vstupného). Dopravíte se tam za 20 min metrem z centra města.

KDE SE VYKOUPAT?

Jsme v Norsku, jasně. Neočekáváme tropické teploty, nicméně letní počasí v uplynulých letech občas dovedlo překvapit. Třeba se vám poštěstí nebo budete mít zájem vyzkoušet vaši otužilecké schopnosti. Pokud se tak stane, dá se v Oslu na mnohých místech vykoupat v moři!

Přímo v centru města naleznete The Sørenga fjord pool (plovárna na promenádě plné kaváren a butiků) nebo pláž na Tjuvholmen. O něco „přírodnější prostředí“ nabízejí pláže na Bygdøy.

KDE SE NAJÍST?

O cenách v Norsku jsem se již zmiňovala na začátku. Nutno podotknout, že jsme během celé dovolené právě kvůli vysokým cenám do restaurací nezavítali, našimi kulinářskými vrcholy se bohužel staly chicken burgery v McDonald´s (jeden stojí v Oslu kousíček od katedrály) či v Burger Kingovi (to byla má premiéra), jinak jsme se stravovali zásadně ze supermarketů. Nejlepší zkušenosti jsme měli s Eurosparem, ve kterém seženete kromě salátového bufetu a dobrého pečiva také teplá jídla, jako např. zapečené těstoviny, pizzu nebo třeba kuře.

Když byste chtěli utrácet…

Pokud byste však přeci jen měli zájem si trošku zautrácet, ve městě najdete velké množství rybích restaurací. Najíte se bez pochyby také na promenádě Aker Brygge, případně je zajímavým tipem jídelní hala Mathallen – kulinářské centrum Osla ve čtvrti Vulkan. Nachází se ve velké průmyslové budově a je vyhlášena pro prvotřídní pokrmy. Konkrétními tipy může být např. Gurmet kavárna Solberg & Hansen, fantastický grilovaný sendvič z kavárny Smelt nebo The Cupcake & Pie a jejich makronky či domácí švestkový páj. Výborné vafle prý mají v Haralds Vaffel.

Mezi tradiční norská jídla patří farikal (jehněčí s dušeným zelím), lapskaus, kjottkaker (velké norské karbanátky) a rybí polévka. Delikatesou jsou také norské sýry.

Zmrzlina musí být!

Jste-li na sladké, mohu doporučit jejich klasickou vanilkovou zmrzlinu ve vaflovém kornoutku. Zvláště populární je namáčet zmrzlinu do nejrůznějších posypek či kakaa. Tuto variantu jsem zkoušela dvakrát a musím říct, že zvláště padající čokoládové kuličky byly za trest… zlatá zmrzlina bez příchutě, jen tak, vanilka! Cenově ji pořídíte za necelých 50 NOK, tj. zhruba za stovku.

Zajímá vás z Norska více? Podívejte se třeba na Lofoty (zde)!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *