Články

Mexiko: na co se připravit před cestou na Yucatán?

Mexiko bylo dlouho jednou z mých nejvytouženějších destinací, až jsem si jej v únoru 2024 konečně mohla vyšrafovat na cestovatelské mapě. Důvody pro jeho oblíbenost byly jasné: krásné moře, mayské památky, mexická španělština, a to vše propojené se světem devadesátkových telenovel… Jenže už během plánování jsem zjistila, že to nebude jen tak. Jakmile totiž začnete googlit, dozvíte se: že vás možná vůbec nevpustí do země a pošlou po pobytu v cele prvním letadlem zpět, že bude moře plné řas a nepůjde se koupat, že vás při nejbližší příležitosti okradou (autopůjčovny, zkorumpovaná policie, vykradači aut) a možná vás dokonce zastřelí v tulumském Starbucksu! Jo, zkrátka…bude to výzva!

Zde je několik bodů, které je dobré brát při plánování dovolené v Mexiku v úvahu:

  • Není zapotřebí, nepřesáhne-li váš pobyt 180 dní. Dejte si však pozor, má-li některý z letů mezipřistání v USA (popř. v Kanadě). V takovém případě je zapotřebí udělat registraci ESTA (pro USA) nebo ETA (pro Kanadu). ESTA je tranzitní vízum, jehož registraci je nutné provést min. 72 hodin před odletem zde (a pozor, nově je problém Kuba navštívená po r. 2021, pokud jste ji navštívili po tomto roce, je navíc nutno žádat o klasické vízum nebo si vzít pas bez kubánského razítka).
  • Žádné speciální očkování není povinné, doporučená je žloutenka typu A, B, břišní tyfus a vzteklina.
  • Používají americký typ (110 V), typu A nebo B, důležité je tedy nezapomenout na adaptér (je možné dokoupit i na místě).
  • V případě, že byste narazili na nepříjemné úředníky na letišti, je lepší být plně připraveni na podrobnou kontrolu, tj. mít s sebou letenky, cestovní pas, potvrzení o ubytování a itinerář. Myslete také na to, že v hale, kde probíhá imigrační kontrola, je zakázáno používání mobilních telefonů a videokamer. U nás proběhlo vše v pořádku a ani jsme si nevšimli, že by se někde řešil vyloženě nějaký problém.
  • Budete-li přestupovat cestou z Mexika v USA, počítejte, že Mexičané kontrolují obsah odbavených zavazadel, a to bez vaší přítomnosti! Bylo nám řečeno, že tak činí celkem pravidelně. A tak je třeba počítat, že obsah kufru obrátí doslova vzhůru nohama, zámek klidně zničí (jako se to stalo v našem případě u zcela nového kufru) a vezmou z kufru, co se jim nelíbí (u nás to byly nůžky na manikúru). Je třeba si dát pozor, zda v kufru nevezete nějaké nepovolené předměty (hrozí pokuta), jako například dřevěné mayské masky (které turistům ale samozřejmě na mnohých místech prodávají) nebo třeba korály. Myslete tedy na dobré pojištění zavazadel, a pokud se vám něco přihodí, protokol si vyžádejte v cílové destinaci hned po vyzvednutí zavazadla. Já mohu doporučit cestovní pojištění od AXA, která nám uhradila plnou cenu za kufr, u kterého došlo pouze k poškození zámku.
dřevěné mayské masky – předmět, který byste neměli vyvážet z Mexika
  • Půjčení auta v Mexiku by vydalo za samostatný článek. Pro nás se jednalo o vůbec nejnáročnější rozhodování, několikrát i se závěrem, že si auto raději nebudeme půjčovat vůbec a projedeme Mexiko jen ADO autobusy, ale nakonec jsme to přeci jen zkusili a nelitujeme! A jaké jsou tedy možnosti
  • Využít můžete místních mexických půjčoven (jako např. dobře hodnocené Emporio). Tyto půjčovny komunikují zpravidla skrze Whatsapp, mají velmi dobré recenze, o klienta pečují a jako bonus tvrdí, že nemají auta označená žádnou „samolepkou“, která by upoutávala pozornost zlodějů nebo zdejší zkorumpované policie. Ta údajně s oblibou ráda staví turisty a pod různými záminkami rozdává pokuty (podle jiných zdrojů naopak turisty nechávají projet, protože si uvědomují, že je turismus živí).
  • Nevýhodou těchto půjčoven je fakt, že i při plném pojištění máte 10% spoluúčast v případě nehody, ztráty či krádeže auta. Pojištění nezahrnuje dokonce ani drobná poškození (např. škrábance na autě). Zrovna v Mexiku, kde můžete narazit na problémy více než v jiných destinacích, je to celkem riskantní. Česká pojišťovna vám totiž pokryje částky jen zhruba okolo 30 tisíc, odjíždět tedy z dovolené se statisícovým dluhem prostě nechcete. Nicméně je to varianta, do které vás bude pobízet mnoho zprostředkovatelů na sociálních sítích (Čechů žijících v Mexiku) se slovy, že Mexiko není Evropa a že tady zkrátka vše funguje tak trošku jinak…
  • Druhou možností je využít služeb nadnárodních půjčoven (Europcar, Alamo nebo další dohledatelné např. přes rentalcars.com). Výhodou je zde beze sporu právě možnost pořízení plného pojistného krytí, které slibuje, že v případě potíží neplatíte vůbec nic. Opačnou stranou mince jsou pak velmi špatné a odrazující recenze na internetu. Dočtete se, že klienti dorazili do půjčovny, kde jim řekli, že auto nemají, ať přijdou následující den. Dále že půjčovny neuznaly pojištění koupené skrze stránky zprostředkovatelů a na místě bylo zapotřebí dokoupit jiné, samozřejmě přesahují cenu celého půjčovného. A tak dále…
  • My jsme vsadili na půjčovnu Alamo, která měla nejméně negativních recenzí, dobře s námi komunikovala přes email a na mexické verzi jejich webu bylo možné pořídit auto s plným krytím za 50 % slevu, platil-li klient předem. S žádným podvodem jsme se nesetkali, jen jsme dostali auto s prázdnou nádrží. I tady jsme se bohužel setkali s tím, že Mexičané si nechají velmi často ochotně zaplatit za všechno. Malým tipem je pečlivě zvážit například čas vrácení auta – dřívější i pozdější vracení, než jste vyplnili v online formuláři, může znamenat jasnou pokutu za nedodržení smluvních podmínek, i pokud budete mít zaplacený celý den.
  • Co se ještě hodí: Až budete mít auto půjčené, mějte s sebou navíc jednu peněženku s menším obnosem (samozřejmě v mexických pesos). Doporučuje se to, pokud by vás zastavila zkorumpovaná mexická policie a snažila se vás přesvědčit, že jste spáchali nějaký přestupek. Pak už je jen na vás, jak moc jste si jistí v jazyce, svým domnělým proviněním apod., každopádně pokud vytáhnete peněženku, ve které víc než „toto“ v hotovosti nemáte, můžete se vyhnout nepříjemnému popotahování o řidičák… Nás naštěstí nestavěli, ale příběhů na tohle téma si jistě před cestou přečtete dost.
  • Na internetu se dočtete, že údajně není povoleno přivézt do Mexika, že hrozí pokuty i zatčení. Není však dron jako dron. Má-li nad 250 g, mohou s ním létat jen Mexičané. Je-li menší, mohou s ním létat i cizinci. Náš 249 gramový miláček tedy nepředstavoval žádný problém, horší je však, že natáčet lze jen na velmi málo místech. U archeologických nalezišť není natáčení povoleno, nad městy byste létat neměli a do prázdné „otevřené“ přírody se zas tolik nedostanete. Velkým problémem je také nedostatek kvalitního GPS signálu, který často znemožňuje drona vypustit i na místě, kde si na něj dokonce zakoupíte povolení. Takže, zvažte, jestli ho vůbec využijete, my bohužel nakonec nelétali ani jednou…
laguna Kaan Luum – oblíbené místo na létání s dronem (prodávají povolení), jen bez signálu GPS…
  • Je třeba počítat s tím, že na hodně místech budou komáři! Repelenty dovezené z Čech jsou sice dobrou „záchranou“ na první dny, na tamější potvory však pomáhají jen velmi málo. Místní doporučují zakoupit repelent v lékárně, což jsme udělali i my. A pak už je to jen o štěstí… já byla kompletně sežraná a situace se mírně zlepšila až poté, co jsme se mazala i na noc do postele.
  • Používání opalovacích krému je na Yucatánu celkem oříšek. Na mnohých místech vám povolí pouze ten, který je šetrný k životnímu prostředí. Většinou se však nesmíte namazat vůbec – toto omezení platí pro koupání v cenotes, nebo třeba i při šnorchlovacím výletu na katamaránu, kde na vás po celou dobu praží sluníčko. Záměrem je pochopitelně ochrana přírody. Pokud ale nechcete být kompletně spálení, je dobré se buď pořádně namazat ještě před návštěvou podobných míst (a samozřejmě nejlépe vhodným krémem!), nebo se zakrývat vhodným oblečením. Dobré je myslet na to, že svou bezohledností můžete přírodu a v ní žijící živočichy opravdu ohrozit.
  • V Mexiku se platí mexickým pesem (MXN, $). Jedno mexické peso odpovídá zhruba 1,31 Kč. V Čechách pesa většinou nepořídíte vůbec, nebo jen velmi nevýhodně, doporučuje se tedy vzít s sebou dolary. Ty můžete buď směnit na pesa nebo s nimi přímo platit. Počítejte však s tím, že ne vždy je kurz dolaru výhodný. Na některých místech si ho vyloženě „cucají z prstů“, jinde je naopak oproti pesos výhodnější.
  • Mexická pesa vyberete celkem bezpečně v bankomatech HSBC (s nejlepšími mezinárodními kurzy), BANAMEX, BANCOMER, INBURSA či ve španělském SANTANDER a BBVA. První bankomaty najdete už na letišti, např. u pobočky autobusů ADO. Bankomaty mají různé poplatky, důležité je neodkliknout konverzi přes českou korunu. A kdo je zvyklý používat kartu Revolut (či její alternativy), nejlépe ví, že se mu může podařit celkem ušetřit.
  • Je nutné počítat s tím, že peněz v hotovosti budete potřebovat opravdu hodně, na mnohých místech není totiž vůbec možné platit kartou (nebo vám to nechtějí umožnit), např. na benzinových pumpách či na některých památkách. Tam, kde je platba kartou možná, se navíc k platbě může připočítávat další poplatek (cca 5 % navíc k ceně). Vždy je dobré se dopředu zeptat. Ceny služeb na propagačních materiálech jsou také mnohdy uváděny bez daně, k ceně je zapotřebí připočítat 16 % + 5 % za luxusní předměty. Spropitné je samozřejmostí a činí zhruba 10 %.
  • Cestování mimo Evropu pochopitelně vyžaduje zajištění zdejší SIM karty. To však není žádný problém, pořídíte ji takřka v jakékoli prodejně OXXO nebo 7Eleven. My jsme využili Telcel, u kterého vás základní balíček 3 GB s neomezenými daty na soc. sítě vyjde okolo 200 pesos + uhradíte malý poplatek za kartu.
  • Problémem může být často velmi slabý signál, který zvláště na některých ostrovech v podstatě není.
  • Obvykle se dočtete, že v Mexiku je o 6 hodin méně oproti České republice. S posunem času se však setkáme i v rámci samotného Mexika, a to ani nemusíme jezdit daleko. Například při přesunu z Cancúnu či Tulumu do dvě hodiny vzdáleného Valladolidu se čas posouvá o 1 hodinu dozadu! Když pak třeba jako my čekáte před zdejším klášterem na večerní promítání a ono ne a ne začít, může vás nemile zaskočit, že jste o této změně neměli ani tušení (náhle místo půl hodinové rezervy čekáte skoro dvě hodiny)!
  • Jednou z nejzajímavějších atrakcí v Mexiku jsou krasové jeskyně naplněné podzemní a dešťovou vodou, která bývá průzračně modrá. V Mexiku jich najdete přes 6 tisíc! Zarazit vás mohou přísná pravidla ohledně fotografování a natáčení. V cenotes jsou povoleny pouze mobilní telefony a GOPRO, nelze fotit zrcadlovkou nebo natáčet na kameru, na stativ samozřejmě můžete také zapomenout! Důvodem je údajně to, abyste si nepořídili kvalitní fotografie a záběry, které posléze využijete ke komerčním účelům.
  • cenotes je zakázáno používat opalovací krémy a před vstupem do vody je nutné se osprchovat (trvají i na mokrých vlasech a pečlivě to kontrolují).
  • V některých cenotes je možné (v některých povinné) používat vestu, která bývá zpravidla za drobný příplatek (20–40 pesos).
  • Nejdražší cenotes jsou v okolí Tulumu (i za 500 pesos!), levněji si zaplavete u Valladolidu nebo v méně známých cenotách poblíž archeologického naleziště Cobá (okolo 150–200 pesos).
  • Dorazíte-li na místo brzy ráno, můžete se koupat sami! Většina turistů, kteří přijíždějí v rámci objednaných tours bývají na místě okolo 10. a 11. hodiny, méně rušno bude opět ve večerních časech.
  • Mexičané jsou obecně na turisty milí, usměvaví, ale… chtějí si vydělat. A tak to zkouší. Informace, které od místních obdržíte, berte občas trošku s rezervou, zvláště budete-li v blízkosti nějaké památky. Tak se vám například stane, že už při sjezdu z hlavní silnice, vám budou chtít zastavit auto a nabídnout nějakou výhodnou nabídku tour, průvodce, suvenýrů apod. Snažte se v podobných situacích vždy dojet až k oficiálnímu parkovišti a podobné nabídky odmítat. Pamatuji si, že jen na jednom místě se nám vyplatilo zastavit dříve, a to u Chichén Itzá, kde parkování na vzdálenějším parkovišti bylo opravdu mnohem výhodnější než rozhlehlé parkoviště u hlavního vstupu.
  • Někdy se poštěstí a narazíte na milé lidi, kteří vám zcela nezištně pomohou, doporučí dobrou restauraci či pěknou cenotu. Tak nám třeba lidé na Cozumelu doporučili snad nejhezčí restauraci, kterou jsme v Mexiku navštívili. Bez jejich doporučení bychom ji jen sotva našli. A doporučili nám ji i přesto, že sami byli majitelé restaurace…
  • Obecně platí, že dobré je se hodně ptát (umíte-li španělsky, využijte toho!). Ptejte se, zda při platbě kartou budete platit procenta navíc a počítejte s tím, že ceny suvenýrů nejsou konečné a mohou být o dost nižší (platí hlavně pro areál Chichén Itzá).

Yucatán je mexický poloostrov, který se rozkládá na území tří mexických států: Campeche, Yucatán a Quintana Roo. Z jedné strany je omýván Mexickým zálivem, z druhé Karibským mořem. Hlavním městem je Mérida. Do velké míry žije z turismu, což z něj činí jednu z nejbezpečnějších oblastí v Mexiku!

Yucatán je kromě krásných pláží bohatý také na výskyt dřívějších významných mayských měst, ze kterých do dnešních dní zbyly převážně jen ruiny. I tak ale jeho Mayská riviéra patří mezi jednu z nejatraktivnějších destinací na světě.

Poslední roky trápí tento poloostrov přemnožené mořské řasy (sargassum), které zhoršují koupání na mnohých místech. Jejich výskyt lze sledovat např. ve facebookové skupině zde. Aktuálně se k potížím s řasám přidává ještě zatopený ostrov Holbox nebo silný vítr a velké vlny v Cancúnu, které takřka znemožňují koupání.

Hlavní sezóna trvá v Mexiku od ledna do března. Je to nejsušší část roku, která nabízí nejkrásnější počasí, ale s tím samozřejmě také spojené nejvyšší ceny a nejplnější pláže.

Červené, moderní a spolehlivé autobusy společnosti ADO představují vůbec nejpopulárnější dopravu pro turisty. Mají oficiální stránky, aplikaci a v jednotlivých městech mnoho poboček. Kromě pohybu mezi městy zajišťují také transfery z letiště do jednotlivých letovisek.

Autobusy z (nebo na) letiště jezdí zhruba každých 30 minut od časného rána až pozdě do noci. Lístek lze pořídit přímo u stánku společnosti nebo online (často je však problém, že online vyhledávání některé spoje vůbec nezobrazuje). Cesta do centra Cancúnu vyjde na 105 pesos, do Playi del Carmen 225 pesos – vše včetně zavazadel, která se umisťují vždy do zavazadlového prostoru. Při koupi lístku si vybíráte konkrétní místo na sezení.

Co se týče jízdy jako takové, záleží samozřejmě i na řidiči, obecně lze říci, že autobusy často jezdí poměrně rychle, předjíždějí, ale divoká jízda jako v Asii to rozhodně není.

Více informací najdete na oficiálních stránkách zde.

Taxíky jsou pochopitelně dražší variantou. Doporučuje se nebrat si je z ulice, nýbrž z bezpečného stanoviště taxíků. Na zadním okénku by měla být umístěna fotka řidiče, včetně oprávnění. Cena cesty z letiště do Playi del Carmen vyjde údajně okolo 50-60 USD. My jsme taxíky využívali pouze na ostrově Cozumel, kde byly jedinou možností, jak se pohybovat mezi naším hotelem a vzdálenějším hlavním městem. Jízdné bylo dáno pevnou sazbou v rámci ostrova (např. nás jízda na cca 10 min vzdálený hotel vycházela na 10 USD/150 pesos).

Colectivos, tj. minivany naplněné 10-12 lidmi, představují nejlevnější způsob dopravy po Mexiku. Jsou rozhodně dobrodružnější než jiné varianty. Mají danou trasu a řidiči prý křičí jména zastávek. Na Playa del Carmen jezdí mezi 5. a 10. av na calle 2. V Cancúnu mají zastávku například naproti terminálu ADO. Často vozí turisty do cenotes.

Trajekty zajišťují dopravu na blízké ostrovy Holbox, Isla Mujeres a Cozumel. Jezdí včas dle jízdního řádu (a to prý i v případě, kdy je jinak přístav kvůli velkým vlnám uzavřen).

Lístek na trajekt lze koupit předem přímo na webu společnosti Ultramar (zde) nebo bez problémů až na místě. Trajekty jsou tak velké, že se není třeba obávat toho, že by nebylo místo. Kromě společnosti Ultramar lze využít také společnost Winjet (zde), která vykrývá časy, kdy Ultramar nejezdí. Co se týče cen (pro představu), zpáteční lístek na ostrov Cozumel vyjde na 580 pesos u Ultramaru a 540 pesos u Winjetu.

Pokud jste dočetli až sem, jste již na cestu do Mexika více méně připraveni a nezbývá než se pustit do plánování konkrétních míst, která navštívíte! Jejich nabídku najdete ve článku zde. Případně se podívejte na naše krátké video.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *