Afrika,  Místa a itineráře

Egypt: týden v Káhiře na vlastní pěst

Jet do Egypta na vlastní pěst? Pro někoho troufalost, bláznovství a nepředstavitelná věc, pro nás jasná volba a velký zážitek. Troufám si dokonce říct, že všech zemí, které jsme navštívili, byl tento jeden z nejsilnějších. Egypt je vskutku zemí, která příliš nepočítá s evropskými cestovateli, kteří se sami pohybují po městě. Jste-li v Egyptě, předpokládá se, že jste přijeli autobusem z letoviska nebo, že máte alespoň průvodce. Jako individuální cestovatelé tak vidíte i věci, které úplně nechcete (nebo možná…?). Fascinující egyptská minulost v podobě nádherných památek se mísí s někdy až nechutnou současností, ve které dominuje špína, chaos, hluk, smrad a chudoba. Zběsilá doprava připomínající autodráhu, kouření ve veřejných (i vnitřních) prostorech jsou věci, které vás krapet vyhodí z vnitřní rovnováhy…ale jste tu a uvidíte Egypt přesně takový, jaký je!

Naším hlavním cílem při návštěvě Egypta byly pyramidy. Cestovat k nim hodiny a hodiny pozemní dopravou z letovisek nám však nepřišlo jako zrovna nejlepší nápad, proto jsme se rozhodli pro pobyt v Káhiře. Byl únor, moře bylo studené, i denní teploty dosahovaly sotva 20 °C, na prohlídku města tedy bylo počasí zcela ideální. Naštěstí jsme brzy také zjistili, že Káhira nejsou jen pyramidy. I výlety v jejím okolí za to stály a náš program se zaplnil téměř hned.

Před cestou do Egypta není třeba žádné velké zařizování. Můžete se podívat na doporučená očkování či léky pro případné použití (např. antimalarika nebo léky na zažívací potíže). Léky na zažívací obtíže si buď koupíte přímo v Egyptě (Antinal), nebo si je můžete předem nechat napsat od praktického lékaře (jedná se o Ercefuryl). Měsíc před odjezdem se doporučuje užívat probiotika a pokračovat po celou dobu pobytu.

Jednou z prvních věcí, kterou řeší většina cestovatelů, je doporučení pít pouze balenou vodu! Většina se totiž obává tzv. „faraonovy pomsty“ – průjmům či obecně střevním potížím, které mohou postihnout turisty kvůli změně stravy nebo rozdílům v hygienických podmínkách. Příčinou bývá např. nečistá či kontaminovaná voda, nezralé nebo znečištěné ovoce nebo zelenina, bakterie, hodně kořeněná jídla apod. Právě proto se preventivně doporučuje používat probiotika (ještě měsíc před odjezdem), na místě pak nezapomínat na dezinfekci a balenou vodu používat dokonce i na mytí zubů. Pozor si turista musí dávat i na vodou omývané ovoce či syrovou zeleninu (zejména u snídaňových bufetů) nebo na led v nápojích a koktejlech. Doporučuje se také nejíst v pouličních stáncích. Nicméně to, zda se s “faraonem“ skutečně nakonec potkáte či nikoli, nám přišlo po pročtených diskuzích ve skrze jako sázka do loterie…

A jak jsme faraonovi čelili my? Já velmi úspěšně, můj parťák “faraona“ potkal až předposlední den a intenzita nebyla veliká. Náš boj spočíval v jednom vylitém Spritu v McDonald´s (nenapadlo nás, že tam bude led…) a v odmítání pozorného personálu, který jako pozornost připravil misku s ovocem. Působili jsme zřejmě jako velcí nepřátelé ovoce a zeleniny, ale zeleninu pečenou či vařenou jsme si samozřejmě dopřávali.

Ale pojďme k jinému tématu: půjčení auta v Egyptě. To se obecně nedoporučuje. Řízení v Egyptě je pro nás Evropany doslova děsivá záležitost (stačí už jen v autě sedět!). Nedodržují se oficiální předpisy. Řidiči ignorují semafory, přednosti v jízdě i jízdní pruhy, nedodržují rychlostní limity. Časté jsou zácpy a dopravní kolapsy. Většina aut je starých, ve špatném stavu, bezpečnostní pásy téměř nepoužívají. Navíc do některých oblastí se smí cestovat jen za přítomnosti vojenského konvoje a hlásit se na policejních stanicích. Ani parkování u některých památek není pro vypůjčené auto úplně obvyklé.

Pro pohyb po městě (i mimo město) se používá aplikace InDrive, která funguje podobně jako Bolt. Je zde však jeden rozdíl: cenu za jízdu navrhujete řidičům vy, podle toho si vás následně řidič vybere. Někteří řidiči nabídnou cenu vyšší a je pak na vás, jakou nabídku přijmete. Celkově jsou však ceny neuvěřitelně nízké. Za 40 min jízdy po městě zaplatíte například i jen okolo 100 EGP, tj. cca 50 Kč.   

Co se týče bezpečnosti, vždy je třeba se podívat na aktuální doporučení Ministerstva zahraničních věcí (MZV). Větší turistické oblasti, jako je Káhira, jsou relativně bezpečné, nicméně jsou zde časté krádeže, vč. kapsářství. Důležitý je respekt k místním zvyklostem a normám. My jsme se pohybovali většinou na hlavní „třídách“, do uliček mezi místní jsme si netroufli vstoupit. V některých částech města jsme občas byli jedinými turisty široko daleko a vytažení foťáku v tento moment vzbudilo mnoho rozruchu… Z naší zkušenosti je důležité dát na selský rozum a neupoutávat na sebe mnoho pozornosti.

Z praktických věcí zbývá zmínit, že:

  • V Egyptě se platí egyptskou librou (EGP), přičemž 1 EGP představuje cca 0,47 Kč, tj. ceny dělíte pro představu dvěma. Ceny jsou zde opravdu příznivé.
  • Oproti České republice počítejte s posunem času +1 hod.
  • Na letišti je zapotřebí si zakoupit vízum s platností 1 měsíce (v příletové hale za 25 USD nebo předem elektronicky zde).
  • Zásuvky jsou stejné jako v ČR (výjimečně se vyskytuje typ B, na který je zapotřebí adaptér).
  • Hned na letišti (v terminále 1 a 3 v kioscích na stáncích operátorů) jsou k zakoupení SIM karty. Vodafone Egypt má nejlepší pokrytí, dále je k dispozici Orange Egypt a Etisalat Misr (má horší pokrytí, ale bývá nejlevnější). K jejich zakoupení je zapotřebí pas. Ceny se pohybují okolo 200 až 500 EGP dle velikosti balíčku, cena SIM karty je 10-50 EGP (nás stálo vše pro 2 lidi 874 EGP na týden). Důležité je počítat s tím, že všichni operátoři blokují volání pomocí internetu přes Skype nebo Whatsapp. Doporučuje se také trvat na originální nové SIMkartě, která není vylomená z původního obalu (dávají totiž lidem běžně již použité karty).

V Egyptě, resp. v jeho hlavním městě jsme strávili celkem jeden týden v únoru. Čas to byl dostatečně dlouhý na to, abychom navštívili vše, co jsme měli v plánu.

  • 1. den: přílet přes Frankfurt (Lufthansa), ubytování v Gíze
  • 2. den: pyramidy v Gíze
  • 3. den: Velké egyptské muzeum
  • 4. den: přesun na 2. hotel v Gíze, pouštní safari na čtyřkolkách (objednáno přes Getyourguide za 1460 Kč pro 2 osoby)
  • 5. den: přesun do centra Káhiry (3. hotel), Islámská Káhira, bazar Khan el-Khalili a mešity al-Hakim a al-Azhar
  • 6. den: výlet do Sakkára, Dahšúru a Memphisu, palác prince Mohameda Aliho a Cairo Tower
  • 7. den: Citadela, mešita Ibn-Tulun a Koptské město
  • 8. den: odlet zpět do Prahy přes Zurich (Lufthansa)

Ubytováni jsme byli celkem ve 3 hotelech – první dva se nacházely v Gíze, třetí v centru Káhiry. Všechna ubytování jsme rezervovali prostřednictvím Bookking. com.

1) Prvním byl Mazar Pyramids Hotel (zde), kde jsme za 3 noci zaplatili celkem 11 600 Kč.

Měli jsme jedno z největších apartmá s výhledem na pyramidy (zde) v ceně byla výborná bufetová snídaně. Snídaně byla podávána v restauraci nebo hotelové terase s nádhernými výhledy. Chodili jsme pravidelně i na večeři. Personál byl nápomocný (např. nám dali do pokoje přímotop, napsali text pro řidiče v arabštině, dokonce nám směnili peníze za velmi výhodný kurz). Byl to jednoznačně nejkrásnější hotel, který jsme v Egyptě měli.

2) Následně jsme se na 1 noc přesunuli do Royal Pyramids View Inn (zde), kde nás 1 noc se snídaní vyšla na 1400 Kč.

Měli jsme dvoulůžkový pokoj Deluxe s vířivkou na pokoji. Vstup do hotelu byl sám o sobě zážitkem. Vcházeli jsme do polorozpadlého „paneláku“, kde jsme si netroufli použít výtah. Čekala nás cesta špinavým a temným schodištěm (v některých patrech s baterkou, protože zde nebylo světlo) až jsme došli k luxusnímu hornímu patru, kde se nacházel náš hotel. Brzy jsme zjistili, že Egypťané mají často hotely jen v některých patrech budovy. Dostali jsme jako pozornost na pokoj čerstvé ovoce a welcome drink a večer nám připravili pizzu. Plánovaná romantika se proměnila v nekonečně dlouhé napouštění vany a čekání na pizzu (přes 2 hodiny). Snídaně byla vyloženě egyptská, servírovaná na terase, nicméně velmi dobrá.

3) Třetím a posledním hotelem byl Om Kolthoom Hotel (zde) na ostrově Zamalek v centru města.

Hotel se nachází ve 14.-16. patře výškové budovy a byl starý a nechutně zakouřený cigaretovým kouřem. I z toho důvodu jsme požádali o výměnu pokoje. Dostali jsme horší, ale o něco méně smradlavý pokoj, kde nebylo možné použít klimatizaci, jinak jsme ten kouř měli v pokoji znovu. Snídaně se podávala někde uprostřed budovy formou bufetu, personál byl velmi laskavý. Tři noci zde byly nekonečné (moc jsme se těšili pryč) a stály nás 6500 Kč.

Celkem nás dovolená vyšla na zhruba 47 tisíc (pro 2 osoby), tj. cca 23,5 tisíc na osobu. V ceně jsou započítány zpáteční letenky z Prahy, doprava na místě, ubytování ve 3 hotelech, vstupy, strava i nákupy suvenýrů.

Káhira, hlavní město Egypta, je jedním z nejrušnějších měst na světě a zároveň nejlidnatější město Afriky. Žije v ní přes 10 milionů obyvatel (má tedy skoro stejný počet obyvatel jako Česká republika!). Nachází se v severovýchodním Egyptě při pravém břehu řeky Nil. Někdy bývá nazývána „matka měst“, a to kvůli její dlouhé historii.

O Káhiře můžeme beze sporu tvrdit, že je rozmanitá, nabytá historickými skvosty, plná mešit a paláců, luxusních obchodů a moderních hotelů. Na druhou stranu se jedná o město plné bídy, opuštěných a žebrajících dětí, špíny, prachu a smogu. Neustálý ruch ulice a troubení aut k ní neodmyslitelně patří. A z toho každý Evropan po pár dnech brzy rád uteče zpět domů (stejně jako my). Nicméně vidět ji takovou, jaká doopravdy je, je zážitek.

Lze ji rozdělit na starou (historickou) a novou (moderní) část, která se rozprostírá u Nilu. V té stojí luxusní hotely a vysoké mrakodrapy s řadou restaurací. Ty nejluxusnější se pyšní terasami s výhledem na Nil. Bohužel často i v těch nejlepších z nich se kouří, což byl pro nás šok, se kterým jsme zcela naivně vůbec nepočítali. Dobrou zprávou však může být, že zajít si do luxusní restaurace je zde stále třeba o polovinu levnější než u nás. Navíc mají skoro všude čerstvé jahodové nebo mangové freshe!

Platí také, že některým káhirským čtvrtím je lepší se po setmění vyhýbat. Osamocené procházky po předměstích jsou perfektní příležitostí ke zlodějnému přepadení.

Letiště (CAI) se nachází 18 km od Káhiry. Má celkem 3 terminály, mezi kterými jezdí zdarma autobus (24 hod denně). Pro cestu z letiště můžete využít dvě základní varianty: autobus (nejlevnější – cca 1-2 EGP, ale pro turisty nejkomplikovanější) nebo taxi (nejlépe skrze aplikace InDrive za cca 200 EGP). Už cestou z letiště (může trvat okolo 40 min) zjistíte, jak je zdejší doprava chaotická.

Ve městě funguje metro, které má 3 linky. Cena jízdného je jednotná a nezávislá na délce jízdy (1 EGP). Některé vagony jsou vyhrazené pouze pro ženy. My jsme metro nezkoušeli. Káhirské autobusy staví jen na zamávání, nemají jasně vyznačené zastávky, kam směřují, je tedy zapotřebí se hodně ptát, což nemusí být z důvodu jazykové bariéry pro běžného turistu úplně jednoduché.

Co se týče vlaků, hlavní nádraží se jmenuje Mahattat Ramses a nachází se u náměstí Ramses. Vlaky odtud jezdí např. do Alexandrie. Do Luxoru je nutno najít železniční stanici Giza Railway Station. Jízdenky na vlak nemohou turisté kupovat online (zde), ale musí tak učinit až na místě.

Jak jsme již uvedli výše, my jsme po celou dobu využívali v podstatě pouze aplikaci InDrive nebo předem smluveného řidiče. Bylo to nejrychlejší, nejjednodušší a cenově velmi dostupné.

Co vás možná překvapí, je fakt, že ve městě v podstatě nejsou (až na výjimky) přechody. Je třeba dávat si velký pozor na projíždějící auta při pěších přesunech. My jsme jednou spolu s místními dokonce prolézali dírou v plotě mezi dvěma silnicemi, protože nebylo možné se jinak dostat na druhou stranu.

Tento rozsáhlý a velmi zachovalý archeologický areál patří k nejnavštěvovanějším místům v celém Egyptě a k nejslavnějším památkovým rezervacím na světě. Pyramidy jsou téměř 5000 let staré a byly postaveny pro tři vládce: faraony Cheopse, Chefréna a Menkaureho.

Nenacházejí se přímo v Káhiře, ale v její těsné blízkosti (cca 5 km od centra). Gíza je přitom samostatné město, které tvoří součást širší metropolitní oblasti Velké Káhiry. S Káhirou je propojena hustou sítí dopravy – dostanete se sem taxi i MHD (metro linky 2 Giza nebo autobusy 2002, M1 a m21). Za nás však je nejlepší se ubytovat přímo v Gíze v moderním hotelu s výhledem přímo na pyramidy (a v lepším případě i s vířivkou na pokoji) – je jich tam mnoho, stačí si jen vybrat. Následně se můžete stejně jako my přesunout do centra Káhiry, kde jsou cenově dostupné hotely o dost starší a ošklivější.

Co se týče vstupu do areálu, jsou zde dva hlavní vstupy: severní u Cheopsovy pyramidy a jižní u sfingy. Oba jsou přitom otevřené i pro pěší veřejnost a je jen na vás, který si zvolíte. Od toho jižního půjdete do kopce, ale pyramidy se vám začnou odkrývat hezky postupně jedna po druhé.

Otevírací doba je od 7 do 16 hod (od dubna do září do 17 hod) a koupě vstupenek je možná u oficiální pokladny na okraji areálu. Platit lze pouze kartou. Vzhledem k velkému množství podvodníků u vstupu je ale lepší zakoupit vstupenky předem online zde. Vstupné do celého areálu vyjde turistu na 700 EGP (pro Egypťany pouhých 60 EGP!). 1500 EGP navíc zaplatíte do interiéru Cheopsovy pyramidy, 280 EGP stojí vstup do interiéru Menkauerovy pyramidy (+ dvě hrobky). Tedy, máte-li zájem vidět všechno, je zapotřebí koupit si 2-3 separátní vstupenky. My jsme měli vstupné pouze do areálu, protože jsme se dozvěděli, že v interiéru Cheopsovy pyramidy toho moc k vidění není, navíc jsou tam velmi úzké chodby.

Uvnitř budete takřka hned u vstupu čelit obrovskému a nekonečnému množství nabídek na svezení se na velbloudovi. Začíná se smlouvat na 200 EGP za 30 min, ale cenu lze srazit i na 1/3. Obchodníci jsou neodbytní a často vás s velbloudem doslova pronásledují…

Přímo u jižního vstupu se rozprostírá jedna z nejznámějších staveb celého areálu: Socha Velké Sfingy. Má podobu zvířete s lidskou hlavou a je přes 20 m vysoká, což z ní činí největší sochu na světě vytesanou z jediného kamene.

Dále se v areálu nacházejí 3 velké pyramidy:

  • Velká pyramida (Cheopsova/Chufuova pyramida) – Největší egyptská pyramida, je známá jako jeden ze Sedmi divů světa. Chybí jí špička a obložení (vůbec se nedochovalo). Byla postavena kolem r. 2570 př. n. l. a dosahuje výšky 138,8 m. Její stavba trvala asi 30 let a podílelo se na ní více než 100 tisíc lidí. Uvnitř je k vidění  „královský pohřební prostor“ (hrobka krále Chufua a menší královnina hrobka) a poměrně úzké chodby. Počet vstupenek denně je pro velký zájem omezen, doporučuje se návštěva brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy je méně turistů a jsou příjemnější teploty.
  • Rachefova pyramida – Byla postavena r. 1372 př. n. l. jako hrobka krále Racgefa. Je o něco menší (136 m) než Cheopsova, avšak na první pohled se jeví jako vyšší. Stojí totiž na vyvýšenině a má špičku. Její exteriér je tak o něco fotogeničtější. Uvnitř je veřejnosti přístupná pouze jedna malá hrobka, v posledních letech je přístup do ní však omezen.
  • Menkauerova pyramida – Je to nejmenší pyramida v Gíze (66,45 m). Pochází z roku 2500 př. n. l. a byla vybavena i falešnou pohřební komorou, aby zmátla zloděje; Její interiér je většinou pro veřejnost uzavřen. Můžete si u ní všimnout 3 menších pyramid, které měly být určeny manželkám krále.

Asi 2 km od Gízské metropole bylo v roce 2023 vybudováno monumentální archeologické muzeum egyptské civilizace, jedno z největších svého druhu na světě. Je domovem více než 120 000 exponátů, vč. Tutanchamonových pokladů a kompletní repliky jeho hrobky – ta je však aktuálně (02/25) stále uzavřena a nepřístupna veřejnosti. Otevřeno mají denně od 9 do 17 hod. Vstupné činí 1200 EGP a platí se na místě kartou nebo online zde. Podívat se můžete na oficiální web zde.

Káhirská věž patří k nejznámějším egyptským stavbám, je jedním ze symbolů města. Pochází z roku 1961 a tyčí se do výšky 187 m, což z ní činí nejvyšší vysílací věž v Egyptě. Slouží jako vysílač, restaurace a vyhlídková observatoř. Poslední patro je ve výšce 143 m nad zemí, jedná se o otevřený venkovní ochoz (nefotí se přes sklo). Otevřeno mají denně od 8 do 0:00 hod. Za vstup zaplatíte 350 EGP (kupuje se u vstupu) + 300 EGP za fotoaparát/kameru. Navíc se případně připočítává vstup do kavárny/restaurace.

Ve čtvrtek, pátek a v sobotu večer se mohou tvořit fronty i na několik hodin. Prakticky to vypadá tak, že vám sice prodají vstupenky hned, avšak kupuje se lístek s pořadovým číslem, takže v areálu čekáte, než vás vyvolají (a to může trvat i několik hodin). I my jsme byli nuceni čekat minimálně 2 hodiny. Prohlédli jsme si tedy jen areál pod věží, poseděli jsme u kávy a zase jsme šli. Během té doby se čísla v podstatě nezměnila, takže kdo ví, kdy bychom bývali přišli na řadu.

Věž stojí na ostrově Gezíra, pěšky k ní dojdete z náměstí Tahrir za cca 15 min přes most nebo dojedete metrem na stanici Opera linkou 2, případně (jako my) InDrivem.

Jedná se o hlavní dopravní uzel, kde se kříží dvě linky metra a desítky linek autobusů. Je bodem oslavy Nového roku, sportovních událostí i demonstrací. V jeho středu dominuje obrovský kruhový objezd s obeliskem Ramsese II. Nejlepší je údajně navštívit jej v noci, kdy je osvětlené a plné života, na druhou stranu to může být trochu nebezpečné.

Nemůžete opustit Káhiru, aniž byste nenavštívili jeden z největších a nejstarších trhů na světě, největší bazar Afriky – Khan el-Khalili. Celá čtvrť je plná bazarů a vetešnictví, prodává se zde tradiční egyptské zboží, např. koření, textilie a suvenýry. Ceny se smlouvají a opět lze konstatovat, že je tu opravdu velmi levně.

O této mešitě se praví, že je prý nejznámější a nejkrásnější mešita v Káhiře. Pochází z roku 970 a je přímou součástí univerzity. Je přístupná po celý den věřícím i turistům kromě pátků, a to zcela zdarma. Stojí přímo v centru Islámské Káhiry (Islamic Cairo) na hl. třídě Nafak Al Azhar, cca 30 min pěšky z centra moderní Káhiry.

Islámská Káhira je historická část Káhiry s desítkami mešit a minaretů, s živými tržišti, nepořádkem apod., je velmi malebná. Ideální je začít procházku u historické brány Bab al-Futuh a mešity Al-Hakim projít celou čtvrť.

Právě Mešita al-Hakim byla naší první káhirskou mešitou a pro nás tou nejkrásnější. Představuje jednu z nejvýznamnějších mešit v Káhiře. Pochází z 11. stol., je velmi pěkná a čistá, pro dámy zapůjčují šátky u vstupu.

Jedním z nejznámějších míst v Káhiře je rozhodně její Citadela – monumentální středověké opevnění s mešitou a několika muzei. Jde o historickou pevnost, která nabízí krásné výhledy na město a Nil. Vznikla ve 12. stol. a jako rezidence egyptských panovníků sloužila až do 19. století.

Ústřední dominantou je mešita Muhammada Alího. Mluví se o ní jako o jedné z nejkrásnějších staveb v celé zemi či o dominantě Káhiry. Byla postavena v 19. stol. na přání samotného Muhammada Aliho – osmanského místodržitele Egypta. Její minaret sahá do výšky 82 m a věžní hodiny jsou dárkem od francouzského krále Ludvíka Filipa. Interiér této stavby je oázou ticha, do nějž mají přístup i nemuslimští návštěvníci. Je otevřena mimo časy modliteb a mimo pátku (celý den zavřená). Kromě mešity můžete navštívit několik muzeí, např. Národní vojenské egyptské muzeum, Al-Gawahra Museum či Národní policejní muzeum.

Celý areál Citadely je otevřen denně od 8 do 17 hod (v pátek je nepřístupný interiér mešity) a platí se 550 EGP (muzea i mešita jsou v ceně). Hlavní vstup je umístěný na východním konci citadely u dálnice zde.

Jedna z největších a nejstarších mešit v Egyptě se jmenuje Ibn Tulun. Její stavba začala v 9. stol. a byla dokončena v 10. stol. Návštěva mešity je opět zcela zdarma. Navštívit můžete i vyhlídkovou věž.

Mešita sultána Hasana je zase údajně nejvyšší budovou v celé Káhiře. Její exteriér připomíná starověký egyptský chrám.

V případě paláce Abdeen jde o krásný palác nacházející se v centru Káhiry. Byl postaven v roce 1863 a sloužil jako oficiální rezidence egyptských králů a prezidentů. Při jeho prohlídce lze vidět krásné interiéry, včetně trůnního sálu, knihovny, muzea.

Palác prince Mohameda Aliho (Al Manial Palace) a zahrada Manial Palace představují jakousi krásnou ukázku islámské architektury v Káhiře. Palác pochází z roku 1929 a nabízí krásné výhledy na řeku a zahrady. Uvnitř se nachází muzeum se sbírkou uměleckých předmětů a historických artefaktů. Ne náhodou při prohlídce prostor potkáte třeba hned několik svateb a novomanželů využívajících kulis paláce a jeho zahrad pro krásné svatební fotografie. Vstupné se platí v hotovosti na místě ve výši 220 EGP.

Určitě byste neměli váhat s návštěvou Koptského města! I když stojí trošku stranou od centra, jde o fascinující místo křesťanské historie Egypta. Pravdou je, že dnes je převážně turistickou atrakcí, jeho velkým benefitem oproti zbytku Káhiry je však čistota a celková udržovanost čtvrti. Jeho uličkami lze brouzdat bez omezení 24 hod denně, kostely bývají otevřené od 9 do 16 hod a stojí jich tu celkem devět.

Nejznámější z nich je rozhodně Kostel Panny Marie (Hanging Church – Visutý kostel) – nejstarší dochovaný kostel v Koptském městě. Kostel svatých Sergia a Baccha (druhý nejstarší kostel ze 4. století) či Kostel sv. Jiří (je největší a je součástí místního kláštera). Za pozornost stojí také Koptské muzeum a synagoga Ben Ezra. Muzeum obsahuje největší sbírku koptských uměleckých děl na světě (vstupné: 280 EGP). V rámci MHD sem dojdete metrem do stanice Mar Girgis.

Nil je nejdelší africkou řekou a 2. nejdelší řekou na světě. V Káhiře se můžete projít po pěkné promenádě, která je nově upravená a má délku 3 km (od mostu na severní cíp ostrova Rhoda až po most 26. července na sever od centra). Populární jsou také restaurace v moderní části města s terasami a výhledem právě na Nil.

Alexandrie je druhé největší město v Egyptě, město s přímořskou atmosférou, které žije především z cestovního ruchu. Existují pravidelné spoje vlakem (cca 3 hod jedna cesta), navštívit ji lze i v rámci organizovaných výletů. Pro většinu turistů je jednodenní prohlídka dostatečná.

Hlavním lákadlem je Bibliotheca Alexandrinanástupkyně legendární Alexandrijské knihovny. Byla otevřena v roce 2002 s cílem obnovit slávu starověké knihovny. V současnosti to není jen knihovna, ale také komplex výzkumných institutů, muzeí, výstavních sálů, planetárium aj. Dalším populárním místem je Kom el-Dikka – archeologická oblast s ruinami a římským amfiteátrem se 13 patry sedadel z bílého mramoru.

Mezi alexandrijské památky patří také Katakomby Kom el Shoqafa (podzemní katakomby vytesané do skály), Pompeiův sloup (25 m vysoký žulový sloup z roku 297) nebo Pevnost Qaibay (Forts Qaitbey), která měla kdysi chránit přístav. Původně na jejím místě stál maják Pharos (jeden ze 7 divů starověkého světa). Z cimbuří pevnosti je pěkný výhled i na město a Středozemní moře. Dechberoucí výhled se naskýtá i ze zahrad u paláce Montaza.

Oblíbeným jednodenním výletem z Káhiry bývá návštěva dalších archeologických nalezišť, jako je Sakkára, pyramidy v Dahšúru a město Memphis.

Memphis je historické město, které bylo starověkým hlavním městem Egypta. Dnes není ve městě nic zajímavého k vidění, nicméně turisté se sjíždějí do zdejšího muzea, ve kterém se nachází impozantní socha Ramesse II. a ruiny, které pocházejí z doby 3000 př. n. l. Muzeum stojí pod širým nebem.

Pyramidy v Dahšúru jsou méně navštěvované než ty v Gíze, tím spíše se lze vyhnout davům turistů a užít si prohlídku těchto staveb v klidu. Prohlédnout si zde můžeme dvě známé pyramidy. Pyramida Bent (lomená pyramida) je známá pro svou neobvyklou strukturu. Nechal ji vystavět otec Cheopse, ale protože se mu nelíbila její neobvyklost, postavili mu další: Červenou pyramidu. Ta je považována za první „skutečnou“ pyramidu, která byla dokončena, chodby v ní jsou jedny z nejužších a nejnižších.

Sakkára je archeologická lokalita známá stupňovitou pyramidou Djosera, která je považována za nejstarší pyramidu v Egyptě. Je možné vstoupit i do jejího interiéru, který rozhodně stojí za to (ani my jsme jej nevynechali). Samotný vstup do areálu vyjde na 600 EGP, za Džoserovu pyramidu se připlácí 280 EGP.

Zajímavým místem je také Sarapeum, kde jsou uloženy sarkofágy neznámého původu – nikdo neví, k čemu přesně sloužily a jak se dovnitř dostaly. Všechny byly totiž prázdné a obrovsky těžké. Za vstup si připlatíte dalších 340 EGP. Otevřeno mají denně od 8 do 17 hod.

My jsme celý tento výlet absolvovali přes agenturu Infinity Tours Egypt (zde). Na Whatsappu jsme se spojili s velmi příjemnou Danielou, která nám na celý den zařídila česky mluvícího průvodce a řidiče, který pro nás přijel až na hotel a zase nás odvezl zpátky. V ceně (60 eur/os.) jsme měli kromě vstupného do většiny památek také celkem dobrý oběd.

Dalším možným výletem z Káhiry jsou oázy. Oáza Fajúm nabízí přírodní krásy, jako např. jezero Quarun. Oáza Wadi Natrun je zase známá pro své kláštery a náboženskou historii (např. Monastery of Saint Bishoy). Návštěva oáz bývá v případě výletu s agenturou dražší (okolo 100 eur/os.), delší a náročnější. Většinou se jedná o dvoudenní programy s přespáváním ve stanech.

Pro egyptskou kuchyni je typické, že bývá výrazně kořeněná (kurkuma, koriandr, pepř, chili, zázvor) a nejí se vepřové maso (muslimská země). Mezi tradiční jídla patří např. koshari (rýže, čočka, těstoviny, cizrna s rajčatovou omáčkou a smaženou cibulí), molokhia (hustá polévka z listů žlutého špenátu s rýží a kousky masa), ta’ameya (egyptský falafel z mletých bobů s pita chlebem a zeleninou) nebo shawarma (maso v pita chlebu nebo jako wrap s omáčkami a zeleninou).

V Káhiře je i McDonald´s a jiné nádnárodní fastfoodové řetězce, takže kdo se necítí na zkoušení egyptských jídel, nebude o hladu.

Zajímá vás více? Podívejte se na video zde.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *