Cestovatelské články

TOP 10 nejkrásnějších míst (nejen) v Evropě

Možná si řeknete: „Jasný, další článek tohohle typu, to přeci vůbec není originální!“. A přiznávám, není. Ale stejně hrozně ráda tyhle články čtu. Pokaždé se u nich taky pěkně navztekám. Jak mohl autor/ka zařadit do TOP zrovna tohle? Já bych to udělala úplně jinak! A tak jdu na to, s kůží na trh, připravena čelit podobným výtkám, ať už by měly být řečeny nahlas nebo jen zamumlány pod vousy. A proč to dělám? Možná si ráda nostalgicky zavzpomínám na navštívená místa v době, kdy mnoho dalších navštěvovat tak snadno nejde. A možná doufám, že zase pošlu trochu inspirace dál…

Ač mne to v cestování čím dál tím víc láká někam daleko – do Asie, Jižní Ameriky nebo třeba do Japonska, musím uznat, že ta naše maličká Evropa nabízí pro cestovatele opravdu širokou a především hodně barevnou paletu možností, kam se podívat. A kam byste se podle mne rozhodně měli někdy vypravit?

10. Meteora (Řecko)

Neměla bych čisté svědomí, pokud bych do TOP10 nezařadila něco tak unikátního jako tyto „kláštery mezi nebem a zemí“. Z pohledu na neobvyklé skalní útvary, na nichž se klášterní komplexy rozprostírají, se doslova tají dech. Meteory byste našli v řecké Thessálii. První mniši sem přicházeli již v 10. století a žijí zde dodnes. Jen sotva si dokážeme představit, jak musela být výstavba těchto budov v mnohdy jen těžce přístupném terénu náročná.

Pro návštěvníky je otevřeno klášterů jen 6, výchozím bodem pro návštěvu je město Kalambaka. Samozřejmostí je přitom vhodné oblečení se zakrytými rameny a koleny.

9. Gomera (Kanárské ostrovy, Španělsko)

Často právě ta místa, která nejsou na internetu tolik vidět, bývají nejkrásnější. Je pak v zájmu všech cestovatelů, aby se o nich spíše veřejně nezmiňovali… Máme tu ale TOP10, takže to přijít muselo :). Na slušném devátém místě se v mé pomyslné soutěži umístil druhý nejmenší Kanárský ostrov: Gomera.

Láká zejména svou nedotčenou přírodou, především pak nejstarším lesem na světě! Určitě navštivte národní park Garajonay a vyberte si jednu z tras tohoto vavřínového pralesa.

Vykoupat se můžete na plážích s tmavým pískem a v historické části hlavního města San Sebastián se zase můžete dozvědět mnohé o Kolumbových výpravách.

Zážitek, na který zde vzpomínám nejraději, je jízda autem po zdejších úzkých klikatých silničkách mezi horami. Otevírají se zde úžasná panoramata.

8. Burano (Itálie)

K Buranu, ostrovu pestrobarevných domečků, doplujete lodí z romantických Benátek. Ostrůvek, který proslul zejména kvůli výrobě krajky, je rájem pro všechny fotografy!

Ač zde kromě kostela s nakloněnou věží příliš mnoho památek nenajdete, i samotné procházky zdejšími uličkami vás určitě potěší. Navíc zde oproti slavným Benátkám není ani mnoho turistů…z Benátek sem doplujete do hodiny.

Výlet si lze zpestřit též návštěvou ostrova Murano, kde se hojně vyrábí sklo.

7. Gibraltar (Velká Británie)

Gibraltar se do mé TOP10 zkrátka musel vejít. Spojení mnou milované Anglie s jihošpanělskými tropickými teplotami – to zkrátka chcete :). Ač Španělé nesou jeho status britské korunní kolonie údajně velice nelibě, návštěvníkům nabízí toto místo zcela unikátní prostor: kousíček pravé Anglie, vzdálené jen pár kilometrů od afrických břehů.

Hranice mezi Španělskem a Velkou Británií překročíte bez problémů i pěšky. Při vstupu vás přivítá klasická červená budka a projdete se přímo po ranveji letiště. Následně na vás dýchá britská atmosféra na každém kroku: typické poštovní schránky, lampy či restaurace s nápisy „fish and chips“ a spousta britských vlajek.

Každý turista zde míří na vrchol zdejší skály, nejen kvůli výhledům, ale také kvůli opicím, které sem v minulosti přivezli námořníci jako domácí mazlíčky. Když si nenecháte náladu zkazit předraženou lanovkou, užijete si tu príma den! Bližší informace můžete vyčíst zde.

6. Ronda (Španělsko)

Ronda je na první pohled nenápadným městečkem v Andalusii, o kterém mnoho turistů nemá ani ponětí. Její zvláštností je umístění na náhorní planině, kterou uprostřed protíná hluboký kaňon El Tajo. Jeho kolmé stěny dosahují hloubky údajně až 130 m. Hlavním turistickým lákadlem je pak pochopitelně přes tento kaňon vedoucí Nový most (Puente Nuevo). Tímto neobyčejným místem se inspiroval ve svém románu Komu zvoní hrana Ernest Hemingway – popisuje v něm, jak vězně shazovali z mostu přímo do propasti.

Zřejmě nejlepší výhled na most se vám naskytne od parku Jardines de Cuenca. Pokud byste zatoužili vidět vše také zezdola, zamiřte na vyhlídku u cesty Camino de los Molinos.

Městečko je kouzelné na procházku zvláště večer při západu slunce. Doporučit mohu také neobyčejné ubytování na pár kilometrů vzdáleném ranči Los Pilares de Ronda, kde si budete připadat jako uprostřed jihoamerické telenovely :). 

Tip navíc: Být v Rondě a nevydat se na Caminito del Rey („Stezku smrti“) by byl rozhodně hřích. Strach z výšek nechte doma a zkrátka jeďte! ;-). Bližší informace k Rondě i Caminitu najdete v mém článku zde.

5. „Mamma Mia kaple“ (ostrov Skopelos, Řecko)

Další pozoruhodné místo je malý kostel postavený na skalním výběžku do moře. To by možná znělo celkem obyčejně, kdyby nebyla řeč o Aghios Ioannis neboli „Mamma Mia Chapel“ na řeckém ostrově Skopelos – pro fanoušky muzikálu Mamma Mia jedno z „must see places ever“ :).

Známá kaplička sv. Jana je místem, kde se kromě svatby odehrávala také nezapomenutelná scéna, ve které Meryl Streep zazpívala (prý hned na poprvé!) na okraji útesu „The Winner Takes It All“.

Dovolenou na ostrově však nemusíte trávit jen návštěvou míst spojených s natáčením. Najdete zde mnoho krásných pláží (s nádherně tyrkysovým mořem), malé vesničky a dokonce i jedno větší město.

Více o dovolené na ostrově se můžete dozvědět v mém článku zde.

4. Neuschwanstein (Německo)

Čtvrtým evropským klenotem je pro mne pohádkový zámek Neuschwanstein, který je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Německu. Jedná se o pětipodlažní romantický zámek, kterým se zřejmě nechal inspirovat Walt Disney při tvorbě Sleeping beauty castle. Možná právě proto ani mnoho lidí nevěří, že by takový zámek skutečně mohl reálně existovat. Zámek je však skutečný a pochází z roku 1869, kdy jej nechal vystavět zdejší „šílený“ král Ludvík II. Bavorský.

Vstupenky je vhodné kupovat dlouho dopředu online(zde), přímo na místě bývají zpravidla několikahodinové fronty. Samotná prohlídka pak trvá jen pouhých 25 minut – v zámku bylo dokončených totiž jen několik místností.

Dlouhé hodiny čekání na místě naplníte zcela jednoduše. Vydat se můžete na sousední zámek Hohenswangau nebo k blízkým jezerům (Alpsee a Schwansee). Zajímá-li vás pohled na Neuschwanstein z výšky, vydejte se lanovkou na vrchol Tegelberg (1 730 m.), odkud lze podniknout asi tříhodinovou procházku plnou vyhlídek na zámek. Dojdete tak až ke známému Mariánskému mostu (Marien brücke), kde se díky příchodu z opačného směru vyhnete dalším dlouhým frontám.

Zajímá vás více? Podívejte se na můj článek o dovolené v Bavorsku zde nebo přímo na video zde.

3. Walchensee (Německo)

Možná trochu překvapivou bronzovou medaili získává další bavorský zástupce: jezero Walchensee a hřebenovka, která se nad ním vine od Herzogstand až k vrcholu Heimgarten. Tenhle parádní horský výlet je snad tím nejkrásnějším, co jsem kdy na horách podnikla.

Pokud jste v této oblasti ubytovaní, obdržíte kartu Königscard, se kterou máte zdarma lanovku Herzogstandbahn, jež umožňuje výhledy na jezero z ptačí perspektivy (1680 m).Po výjezdupokračujte na vrchol Herzogstand (1 731 m.), kde se otvírá výhled hned na dvě horská jezera zároveň, kromě Walchensee ještě Kochelsee. Panoramata, která tady uvidíte, jen tak nezapomenete! No a poté již slíbená hřebenovka na Heimgarten (1 790 m.), kde si pak můžete za odměnu posedět v horské chatě a dát si něco dobrého.

Pokud budete u Walchensee v létě, vemte plavky s sebou, jezero je překrásné!

Zajímá vás více? Podívejte se na můj článek o dovolené v Bavorsku zde nebo přímo na video zde.

2. Lago di Como (Itálie)

Stříbrem z mého žebříčku se blýská jeden půvabný klenot, další jezero: Lago di Como. Odmyslíme-li si vyšší teploty, připomíná norské fjordy. Je třetím největším jezerem v Itálii. Na jeho pobřeží najdete malebné vesničky s typickými úzkými uličkami a barevnými domky.

Jezero je snadno dostupné vlakem z městečka Lecco, odkud můžete zamířit například do Varenny, jednoho z nejhezčích letovisek na jezeře. Nachází se zde Villa Monastero s rozsáhlými zahradami, zřícenina hradu Vezio i soukromá pláž Perledo. Pro přesun dál (např. do Bellagia) je pak vhodné využít trajekt.

Více informací o Lago di Como se dočtete zde.

Podobně krásné je také jezero Lago di Garda, které se těší mezi Čechy poměrně vysoké oblibě – jezdí se k němu autem jako k našemu „nejbližšímu moři“.

1. Cinque Terre (Itálie)

Také ze zlatého stupínku vlaje italská vlajka. Cinque Terre bych bez dlouhého váhání označila za nejpůvabnější místo, které jsem kdy viděla. Však taky bývá označováno za nejkrásnější destinaci v celé Itálii! Jedná se o oblast italské riviéry, kde se na skalnatých výběžcích rozprostírá pět barevných vesniček s dechberoucími výhledy na moře. Pro krátké přesuny mezi nimi můžete využít vlak nebo vlastní nožky – pobřeží je protkáno turistickými stezkami, chce to jen pořádné boty a můžete vyrazit!

Nemáte-li mnoho času, navštivte vesničky: Vernazzu a Manarolu. Vernazza bývá vnímána jako ta nejkrásnější, Manarola zase ta „nejikoničtější“, neboť ji uvidíte takřka na všech google obrázcích :). V obou narazíte na voňavé citronové suvenýry i malé skalnaté pláže, kde se v horkém dni navíc parádně zchladíte. Ve Vernazze můžete navíc navštívit také hradní zříceninu s parádními výhledy do okolí.

A kdyby to nebylo jen o Evropě?

Tak bych do seznamu bez dlouhého váhání přidala tyto tři unikáty:

Burj Khalifa (Spojené Arabské Emiráty)

Nikdy nezapomenu na ten moment, když jsem poprvé stála před Burj Khalifou a podívala se nahoru. Upřímně, málem jsem se z toho posadila na zadek. Hlavou mi rychle probliklo: „A tam jako vážně jdeme? Tam nahoru?“ Svíravý pocit brzy vystřídalo nadšení – to když jsme byli už tam „nahoře“. Výtah jel pouhou minutu a připomínal výlet do blízké budoucnosti :). Náš „vstup do nebes“ na 828 m vysoký mrakodrap s celkem 162 patry byl rozhodně nezapomenutelným zážitkem. Už jen pocit, že se rozhlížíte z nejvyšší budovy světa…

Burj Khalifa byla otevřena v roce 2010 a převážně se v ní nacházejí byty, vč. luxusního hotelu. Vyhlídky jsou zde celkem tři, většina návštěvníku kupuje vstup na tu nejlevnější („At the top“) ve 124. patře. Vstup do mrakodrapu najdete v dolních patrech obchodního domu Dubai Mall, největšího nákupního centra na světě. A právě na to si v Dubaji velmi rychle zvyknete – všechno je největší, nejvyšší, nejdražší – rozhodně se zde nebudete nudit.

Například přímo u mrakodrapu se rozprostírá Dubajská fontána. Jedná se o největší choreograficky řízenou fontánu na světě a její populární show, při které tryská voda až do výšky 150 m, byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Nejen o Burj Khalifě se dočtete v mém článku z návštěvy Dubaje zde.

Wat Samphran aneb Dračí chrám (Thajsko)

Draw Planet jednou na svém facebooku zveřejnil fotku Wat Samphranu. Myslela jsem si, že je to malba – že takové místo nemůže existovat, ale googlila jsem a našla ho! A bylo jasno J. Znáte takový ten pocit „Sem prostě musim!“? Tento skvost je postaven pouhých 40 km od Bangkoku a dojedete tam pohodlně taxíkem z Lak Song.

Wat Samphran neboli Dračí chrám je vysoký 80 metrů. Má 16 podlaží a slušivou červenorůžovou fasádu, kterou objímá drak. Jeho chřtánem se také stoupá na střechu. Většina místností je veřejnosti nepřístupná, zpoza mříží je slyšet jekot krys. V chrámu se pohybuje jen několik málo mnichů, ostatní jej opustili již před lety z důvodu sexuálního skandálu.

Místo jako takové je neuvěřitelně působivé, nese se zde jakási zpustošená krása a tajemství. Betonové chodníky ukrývají stovky otisků nohou a rukou dospělých i dětí, v parku jsou rozprostřeny nejrůznější sochy i děsivé lehátko s postavou, které trčí z úst zřejmě dračí osten. Objevování místa ve vás probudí fascinující touhu přijít tomuto místo „na kloub“.

Chcete se o podivném chrámu dozvědět více? Podívejte se na můj článek z Thajska zde, podívat se můžete také na celé video z dovolené v Thajsku.

Viñales (Kuba)

A do třetice je tu Kuba se svým malebným údolím Viñales – tím nejkrásnějším, co v bývalém Fidelově království můžete navštívit. Tato úrodná oblast je místem pěstování tabáku, kávy a některých tropických plodin. Jeho návštěva proto bývá často spojována s prohlídkou zemědělských farem, tabákových plantáží nebo s jízdou na koni. Zdejší národní park, který je uveden na seznamu UNESCO, je proslulý tzv. mogoty – pozoruhodnými homolovitými vápencovými útvary, které jsou pokryté mohutnou vegetací.

Z Havany sem jezdí autobusy společnosti Viazul, cesta trvá 4 hodiny.

Atmosféře přidá, ubytujete-li se v jednom z mála zdejších „lepších“ hotelů. V našem případě to byl Horizontes La Ermita, který se rozprostírá nad městečkem. Výhledy na mogoty máte jak ráno při snídani ve zdejší restauraci, tak i při večerním západu slunce u bazénu. 

Prohlídku oblasti můžete uskutečnit buď v autobusu Hop-on Hop-off nebo o něco rychleji taxíkem. Navštivte krasovou jeskyni Cueva del Indio, kýčovitou malbu Mural de la Prehistoria či Hotel Horizontes Los Jazmines – opět pro ty výhledy…

Zajímá vás více? Přečtete si můj článek z návštěvy Kuby zde, kde se o Viñales dočtete další informace.

Summary
Article Name
TOP 10 nejkrásnějších míst (nejen) v Eropě
Description
Plánujete, kam příště po Evropě vyrazit na dovolenou? Nechte se inspirovat článkem s TOP 10 nejkrásnějšími místy, která by neměla ujít vaší pozornosti.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *