Cestovatelské články

TOP 10 nejkrásnějších evropských měst

V minulém článku (zde) jsem se věnovala nejkrásnějším místům, která jsem (nejen) v Evropě doposud navštívila. Už při tvorbě onoho žebříčku jsem si však uvědomila, že postihnout všechna ta krásná místa ani zdaleka nestačím a že tedy budu muset sepsat ještě jednu TOP zaměřenou protentokrát na města. Nu a jak se mi to povedlo, již posuďte sami…

10. ZURICH (Švýcarsko)

Zurich se zvládl vyšplhat na mé 10. místo za pouhých pár hodin, které jsem v něm měla možnost strávit. A tuto TOP desítku myslím zaslouženě otevírá. Navštívili jsme jej v rámci přestupu letu z Norimberka na Kubu. Již pouhý zpáteční lístek na vlak do centra nám ukázal, že jsme opravdu ve Švýcarsku – je tam draze, a to hodně. Nicméně návštěva centra města za to rozhodně stála.

nábřeží Zurichu

Spatříte v něm kromě krásných domků například dva známé kostely (Grossmünster a Fraumünster). Také nádherná procházka podél vody až k přístavu s výhledem na Curyšské jezero nás doslova uchvátila.

9. PORTO (Portugalsko)

Porto je na tom velmi podobně: pouhých pár hodin zde vzbudilo touhu po dalším budoucím poznávání. K atmosféře tohoto údajně nejkrásnějšího portugalského města jsem měla možnost přičichnout během krátkého výletu s hromadou erasmáků.

jarní večer v Portu

K vidění je toho tady hodně. Líbit se vám bude zdejší katedrála z 12. století, ikonický kovový most Ponte Luís I. od architekta Gustava Eiffela a možná nejvíce vás okouzlí křivolaké uličky strmě stoupající od řeky Duoro do kopce. Doslova magické je také zdejší knihkupectví Livraria Lello, do kterého se platí vstupné.

A to není ani zdaleka vše: budete-li se chtít vykoupat v moři, můžete se na pobřeží nechat odvézt historickou tramvají 😊!

8. SANTIAGO DE COMPOSTELA (Španělsko)

Santiago de Compostela je městem, o kterém jsem ještě na vysoké škole neměla ani tušení, že existuje. Stačil ale jeden bolestivý rozchod a rázem se z něj stal na téměř půl roku můj domov. Celkově mé zeměpisné znalosti v té době nebyly dobré – jeho blízkost moři měla splnit můj sen žít ve slunném Španělsku a při zkouškovém ležet na lehátku a opalovat se. Spletla jsem se hodně.

Malá odbočka: „těžký“ život erasmáka

První uvědomění přišlo, když se zkušenější studenti ptali, zda mám sbaleno dostatečně teplé oblečení (Jak jako teplé? Jedu přeci na LETNÍ SEMESTR!). Druhé se dostavilo, když nám na uvítanou ve městě rozdávali na studijním oddělení deštníky a finální potvrzení přišlo po Velikonocích, neboť tři měsíce vkuse každý den pršelo. Zima byla na bytě navíc taková, že jsem usínala v zimní bundě, objímala při tom flašku s horkou vodou a na počítači psala v rukavicích… potají jsem si nakonec koupila přímotop, protože ve Španělsku přece netopí, je to drahé!

Ale zpět od studentských zážitků k cestování. Santiago se nachází v Galícii na severu Španělska a zdejší počasí připomíná spíše britské ostrovy. Jedná se o malé město, které bez větších potíží projdete celé pěšky. V ulicích zaznívá galicijština a dudy. Uprostřed města se tyčí překrásná katedrála, cíl svatojakubské poutní cesty. V noci město ožívá a při různých příležitostech lidé vycházejí do ulic, pijí, zpívají a tančí, třeba ve zdejším parku Alameda, ze kterého se naskýtá překrásný pohled právě na katedrálu. I na déšť si dá zvyknout – časem zjistíte, že k té pochmurné galicijské atmosféře zkrátka patří a uličky města pod pletenci deště jsou snad ještě půvabnější než za krásného počasí.

Santiago je také skvělým výchozím místem pro podnikání výletů na severu Španělska. Zajet si můžete na známou pláž Playa de las Catedrales, na horké prameny do města Ourense nebo na překrásné souostroví Islas Cíes, kde si budete připadat jako v Karibiku (jen voda bude znatelně studenější).

7. GENT (Belgie)

Sedmé místo obsadilo belgické městečko Gent. Při plánování cesty po Belgii jsme jej původně vůbec neměli v plánu navštívit, dokud jsme si nevšimli, že přes něj pojedeme vlakem z Brugg do Bruselu, a tak jsme jej zkusili trošku „progooglit“. Však si to zkuste taky a pochopíte, proč jsme se tam nakonec vypravili! 😊

Gent je kouzelné město, ve kterém najdete údajně nejvíce historických památek z celé Belgie. Hlavní dominantou města je zvonice Belfort ze 14. století. Hned kousek od ní se vypíná katedrála sv. Bavona a gotická budova Ďáblův hrad. Od řeky se vám tak nabízí pohled na jednu velkou gotickou hitparádu – nebudete vědět, zda jste v nějakém historickém Disneylandu nebo zda jste cestovali v čase, je to zkrátka nádhera! Navíc tady mají také nefalšovaný mohutný hrad (Gravensteen) a dvě krásná nábřeží plná historických domů.

Až se vám z té krásy zamotá hlava, můžete si zajít na čokoládu, hranolky, vafle nebo na belgické pivo. V jedné hospůdce vám ho dokonce natočí do 1,2 l vysoké sklenice, za jejíž bezpečnost se budete muset zaručit vlastní botou. Ta se bude během vašeho popíjení vesele houpat na stropě.

Zaujala vás Belgie? Podívejte se sem a načerpejte další inspiraci.

6. DUBROVNÍK (Chorvatsko)

Dubrovník je přístavní město na jihu Chorvatska, přezdívá se mu „perla Jadranu“ a pro svůj historický význam je zapsané na seznamu UNESCO. Jedná se o město, do kterého se zkrátka nejde nezamilovat. Speciální význam má také (jako Královo přístaviště) pro fanoušky seriálu Hra o trůny (Game of Thrones) – zdejší průvodci vás rádi provedou po místech natáčení a k výkladu přidají nejen mnoho fotek, ale také různých zajímavostí!

Největším zdejším lákadlem je unikátní opevnění Starého města. Téměř 2 km dlouhé hradby mají 6 m silné zdi, doplněné 15 obrannými věžemi, baštami a samostatnými pevnostmi. Hlavní vstup se nachází uvnitř Pilské brány (Vrata od Pila) z 15. století. V historickém centru se můžete projít okolo mnoha významných staveb a krásných náměstí – mapu najdete např. zde.

Navštívit můžete dále park Gradac, kde se ve Hře o trůny konala svatební hostina Joffreho a Margaery, nebo písečnou pláž Banje, vzdálenou asi 20 minut chůze od centra. Z hory Srd, kam jezdí lanovka, se vám zase naskytnou úžasné výhledy na Dubrovník i přilehlé ostrovy. Jedním z nich je také ostrůvek Lokrum, kam se můžete dopravit trajektem z přístavu. A ano, i zde se natáčelo…

5. PAŘÍŽ (Francie)

Paříž jistě není zapotřebí dlouze představovat. Vlastně ani nevím proč, ale nikdy mne příliš nelákala, a tak jsem její návštěvu mnoho let odkládala. Pokud to máte stejně, zkuste to překonat a jeďte, opravdu to stojí za to!

Vidět například Eiffelovu věž poprvé „naživo“ je zážitek, na který se nezapomíná. Zkuste si to na chvilku představit: romantické procházky podél Seiny, piknik před úchvatnou Sacre Coeur, západ slunce u Vítězného oblouku nad Champs- Elysées, světoznámý Louvre, hříšný Moulin Rouge, ostrovy s katedrálou Notre Dame nebo třeba zahrady Lucemburského paláce.

Prohlídku města můžete absolvovat třeba na kolech – městská kola Vélib nabízí také variantu elektrokol. K jejich používání je zapotřebí mít nainstalovanou aplikaci a zaplatit za den 5€ + jízdné dle doby jízdy.

Pokud budete mít více času, zajeďte si také na výlet, a to buď do zámku Versailles nebo do Disneylandu, kam se dostanete pohodlně nadzemní dráhou R.

Zalíbila se vám myšlenka na prodloužený víkend v Paříži? Podrobnější tipy k naplánování cesty najdete zde.

4. HALLSTATT (Rakousko)

A máme tu bramborovou medaili! Získalo ji malé, půvabné rakouské městečko, nacházející se přímo u jezera Hallstättersee. Není překvapivé, že celá oblast byla v roce 1996 zařazena ke Světovému dědictví UNESCO.

Hallstatt se proslavil především těžbou soli, proto nad městečkem najdete solné doly, nejstarší v Evropě. Pokud máte dostatek sil a strach z lanovek, dojít tam můžete pěšky – počítejte však se stoupáním do výšky 1030 m. n. m. Výstup byste měli zvládnout zhruba za hodinu.

Přímo v městečku se můžete kochat krásnou architekturou nebo lebkami ze zdejší kostnice. Z nedalekého plážového ostrůvku Badeinsel spatříte klasický výhled na město i okolní horské scenérie.

3. SAN MARINO (San Marino)

Sympatický bronz u mne získává nevšední město ze stejnojmenného státu San Marino – třetího nejmenšího evropského státu, ze všech stran obklopeného Itálií. Je prý jedním z nejbohatších států na světě. Jeho kouzlo tkví především v poloze – tyčí se na vysoké hoře, která má tři hlavní vrcholy s majestátními věžemi.

San Marino je oblíbené místo pro nakupování, neboť se na zboží nevztahují daně a cla. Po celém centru najdete množství obchůdků převážně s kabelkami, voňavkami a elektronikou. Kromě procházek a obchůdků se zde nachází také celá řada historických památek a muzeí. Výhodně je navštívíte, zakoupíte-li si Tutto San Marino Card. Zajímavým zpestřením je např. Muzeum upírů a lykantropie (Museo dei Vampiri e Licantropi).

Přijet sem můžete autobusem i lanovkou. Do San Marina putují turisté zpravidla na jednodenní výlet při svém pobytu v letovisku Rimini a mnoho jich zde na noc nezůstává. S kamarádkou jsme se ubytovaly v hotelu Bellavista (www.hotelbellavistasanmarino.com, cca 33 eur/osoba) přímo v historickém centru a užily si tedy dosyta jak klidné romantické noční procházky, tak ráno, kdy se uličky ještě zmítají v mlze a město se jen pomalu probouzí…

Co nás překvapilo? Přenocování v San Marinu je znatelně levnější než přenocování v Rimini!

2. BRUGGY (Belgie)

Druhé místo rozhodně není pro zkušené cestovatele překvapením – Bruggy se zkrátka musely umístit, protože jsou jednoduše překrásné. Však se o nich často vypráví jako o jednom z nejkrásnějších měst na světě. Díky své středověké architektuře bývá město označováno za „perlu Západních Flander“.

Tento skvost se nachází zhruba 100 km severozápadně od Bruselu a vlakem z Antverp se sem dostanete za zhruba 85 minut. Troufám si tvrdit, že aniž byste v centru cokoli navštívili, budete nadšeni již jen samotnou procházkou.

A co je zde k vidění? Příjemným vstupem do centra je krásný park Minnewaterpark, kterým se dostanete až k ženskému klášteru Begijnenhuis.

Hojně fotografovaná bývá nemocnice St. John – nejstarší nemocnice v celé Evropě. Na překrásném Tržním náměstí (Groote Markt) zase můžete vystoupat po 366 schodech na vrchol zvonice Belfied. Zcela zdarma můžete nahlédnout také do Baziliky Svaté krve (Basiliek van het Heilig Bloed), která uvnitř skrývá křišťálové lahvičky s Kristovou krví.

A jedním z nejkouzelnějších míst je bezpochyby Bonifacius Bridge – krásný most, který vypadá jako středověký, ale ve skutečnosti je zhruba 100 let starý.

Lákavé je nasednout na lodičky a prohlédnout si Bruggy z vodní hladiny! Je to rozhodně levnější než v Benátkách :). Míst, kde můžete na loďku nasednout, je po celém městě hned několik, přičemž běžná cena za půlhodinovou plavbu je 10 €.

Zajímá vás více o návštěvě Belgie? Podívejte se sem a začněte plánovat!

1. BARCELONA (Španělsko)

A je to tady…zlato! Pokud bych si měla k životu vybrat někdy jiné město než Prahu, bez váhání bych zvolila Barcelonu. Její návštěva byla vždycky mým snem a i přesto realita naprosto překročila všechna má očekávání. V tomhle slunném městě jsem strávila týden a stejně mi nestačil k tomu, abych si ji celou prohlédla.

Naprostým TOP jsou veleznámé stavby architekta A. Gaudího: Casa Batlló („Dům kostí/draka“, jedna z nejpodivnějších staveb Evropy), Casa Mila (La Pedrera), park Güell a samozřejmě Sagrada Familia – neogotická katedrála a nejnavštěvovanější památka v celém Španělsku, která má být podle plánů dokončena v roce 2022.

Casa Batlló vás překvapí moderní interaktivní prohlídkou. Do parku Güell i Sagrady Familie kupujte vstupenky dopředu online, na místě většinou bývají beznadějně vyprodané. Musím podotknout, že jsem v životě neviděla krásnější katedrálu, ten pocit uvnitř je neuvěřitelný!

V centru se nezapomeňte projít po známé ulici La Rambla (s trhem La Boqueria), zajít si do historické čtvrti Barri Gottic či tropické zahrady Parc de la Ciutadella. Úžasná je také Barceloneta – část u moře s krásnou promenádou a městskou pláží. V noci si zajděte určitě ke zpívající fontáně!

Když vám to nebude stačit nebo budete mít mnoho času, udělejte si výlet na horu Tibidabo či kopec Montjuic.

Co se do výběru nevešlo?

Možná se vám má TOP 10 zdá nespravedlivá, neboť v ní nenacházíte zase ty své favority. Však mně jich také mnoho chybí. Kdybych mohla pokračovat dál, určitě bych vyzdvihla španělskou Granadu s palácovým komplexem Alhambra, městečka v italském Cinque Terre, Shakespearův Stratford nad Avonou i samotný Londýn, ke kterému mne od dětství cosi neskutečně táhne. Zapomenout bych ale neměla ani na Salzburg, Amsterdam, Benátky, Mostar nebo třeba Norimberk, který máme, coby kamenem dohodil. Zkrátka, nádherných měst je v Evropě mnoho, proto je škoda sedět doma :).

Summary
Article Name
TOP 10 nejkrásnějších evropských měst
Description
Máte rádi evropská města a hledáte inspiraci na prodloužený víkend či dovolenou? Objevte TOP 10 nejkrásnějších měst, která nesmíte opomenout!
Author

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *